Autor Subiect: Există Dumnezeu?  (Citit de 156512 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #45 : Decembrie 23, 2011, 10:58:04 am »
DUMNEZEU EXISTA! Sa demonstrat "stiintific"  Un film Extraordinar!Noa stiinta ,Fizica Cuantica ne da RASPUNSUL,incepe sa se faca LUMINA! Mosulica ASTA,chiar este un VIZIONAR.



Activistul cuantic [RO]
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ConstantinStancu

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 42
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #46 : Decembrie 28, 2011, 09:28:20 pm »
Măi fraților!
Era să mă plictisesc pe acest forum din cauza prea multor bârfe despre WTS. Nici eu nu mai sunt de acord cu WTS, dar am considerat că sunt prea multe bârfe pe cap de vestitor :D
Am dat însă peste topicul acesta care m-a răcorit efectiv. Așa mai merge. E pentru tipicul meu. Mă bucur că s-a deschis, dar sunt și foarte întristat  :( că nu s-a găsit nici un Martor al Lui Iehova care să scurteze limba acestor șerpi plini de veninul moștenit de la Newton și Enstein :D
Infutilitatea (pot să mă exprimez așa Dagothur?) devierii de la subiect este evidentă și mă bucur de ea. Mai ales că am aflat cu această ocazie cine m-a încălzit cu un subiect minunat tratat, și anume Ioan 1:1. Mă refer la Logic. Nu știam cine postează pe acel forum, dar cel puțin acest subiect m-a uns la inimă. De ce? Pentru că și eu gândeam exact la fel doar că nu am reușit o exprimare atât de elegantă ca aceea a lui Logic. Aș dori să intervin și eu cu oareșce păreri despre putința sau neputința de a demonstra existența lui Dumnezeu.
Pentru că este absurd să existe un Dumnezeu care vrea să ne judece, să aplice pedepse, într-un cuvânt să pretindă atitudini conștiente în raporturile cu El dar să nu fie în stare să ne comunice DACĂ E, CINE E și CE ANUME VREA DE LA NOI. În acest mod, a crede în Dumnezeu este un mare păcat. O să mă explic cu timpul de ce fac această afirmație.
Scepticule! Aș vrea să-ți dau o definiție a credinței, așa cum am înțeles-o eu cu mintea mea și cu ajutorul Bibliei:

Apostolul Pavel spune:
Evrei 11:1 Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.

Deci eu așa înțeleg: Încredințarea despre lucrurile care nu se văd este o încredințare în lucrurile viitoare, care încă nu sunt realizate. Această încredințare este dată de lucrurile care se văd, adică lucrurile realizate, care reprezintă o garanție pentru lucrurile viitoare. Petru, de exemplu, n-a mai trebuit să creadă în existența lui Isus. Pentru el erau lucrurile reale. Pe când Isaia trebuia să creadă în viitoarea existență a lui Mesia. La rândul lui, Petru îl avea pe Isus ca o realitate, însă împărăția lui Israel, cum o numea el și ceilalți apostoli în Fapte 1:6 ținea de domeniul viitorului, deci era de domeniul credinței. Tot timpul evenimentele întâmplate, deci reale, trebuiau să reprezente baza legală pentru credința (sau încredințarea) în lucrurile viitoare promise.

Poate voi reveni cu amănunte. Nu sunt foarte satisfăcut calitatea expunerii a ceea ce am scris mai sus, așa că sigur voi mai reveni asupra textului.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #47 : Decembrie 28, 2011, 09:43:18 pm »
Stancule,relaxeaza-te!a-i intrat prea tare pe forum!faci anumite greseli din cauza grabei!suntem ca maduarele intr-un corp,.trebuie sa ne echilibram,altfel,facem" dezacorduri gramaticale".asculta si tu mai mult!citeste mai intai cartea care am scris-o noi pana acum,apoi ajuta-ne!!!altffel intri intr-un dialog al surzilor!cu simpatie ,de la ilie.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #48 : Decembrie 28, 2011, 09:47:02 pm »
Abel si ceilalti interesati  ,ce spuneti de filmu Activistul Cuantic?Dupa primul sfert de ora pare mai interesant si parerea mea revolutionar.Da intradevar nu prea are deaface cu crestinismul,insa cred ca putem fi deschisi si la alte....interpretari. ::) ::)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #49 : Decembrie 28, 2011, 10:17:09 pm »
Stancu era doar ironic, greşelile lui sunt intenţionate. Ca pleonasmul ăla cu "infutilitatea". Dacă totuşi nu e ironic, atunci e sfertodoct.
« Ultima Modificare: Decembrie 28, 2011, 10:32:30 pm de Dagothur »

Offline ConstantinStancu

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 42
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #50 : Decembrie 28, 2011, 10:50:42 pm »
@dagothur
Evident că am fost doar ironic. Merci dagothur. Ironic într-un sens constructiv, evident.
@ilie
Ilie, nu știu ce carte ați scris voi. Mai întâi dă-mi un link sau ceva de care să mă pot agăța.

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #51 : Decembrie 29, 2011, 08:23:10 am »
Abel si ceilalti interesati  ,ce spuneti de filmu Activistul Cuantic?
Din păcate, nu am avut timp de el. Dacă poţi, încearcă o sinteză, scoate ideile principale care sunt în legătură cu subiectul nostru şi să încercăm să le dezbatem. Mersi!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #52 : Decembrie 29, 2011, 02:26:13 pm »
În ştiinţă are loc o revoluţie, o schimbare radicală de paradigme. În timp ce ştiinţa “oficială” rămâne materialistă, tot mai mulţi oameni de ştiinţă susţin şi dezvoltă o paradigmă bazată pe dominaţia conştiinţei. Dr. Amit Goswami, un pionier al acestei perspective revoluţionare, ne împărăşeşte viziunea sa asupra potenţialului nelimitat al conştienţei ca principiu guvernator al tuturor fiinţelor şi modul în care această revelaţie ne poate arăta cum să trăim mai bine.

Acest documentar online, cu titlul original “The Quantum Activist”, spune povestea unui om care ne provoacă să ne regândim noţiunile de existenţă şi realitate cu o forţă şi o anvergură neatinse de la Einstein încoace. Acest film uneşte prăpastia dintre Dumnezeu şi ştiinţă. Opera lui Goswami relevă unitatea dintre lumile marilor religii şi tradiţii mistice.

Acesta povesteşte cum s-a îndepărtat de învătăţura religioasă pe care a primit-o în copilărie pentru a-şi căuta calea în fizica cuantică şi fizica nucleară şi cum a ajuns, prin intermediul acestora, exact la punctul de la care a plecat, la viaţa spirituală.

Goswami demonstrează cum propriile noastre viziuni greşite asupra realităţii ne-au condus la criza spirituală, socială şi economică de astăzi.
 
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #53 : Decembrie 30, 2011, 12:21:12 pm »
Am survolat filmul în viteză şi n-am găsit argumente în favoarea existenţei lui Dumnezeu, aşa cum aştept de la acest topic.

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #54 : Decembrie 30, 2011, 06:48:15 pm »
Te salut Abel,

Exemple care ne arata ca exista Dumnezeu ,sau ceva supranatural ,sunt peste tot.Suntem de acord cu totii ca orice lucru este facut ,sau are un inceput,chiar daca nu stim de catre cine ,sau cu ce scop.De ex.faptul ca un copil nu si-a vazut niciodata tatal si nu are nicio dovada ca el a existat, nu inseamna ca nu are tata sau ca nu a existat candva cineva, care ii e tata.Apoi, ca noi vrem ca Dumnezeu sa fie intr-un anume fel sau sa se arate intr-un fel agreat de noi pentru a crede ca exista, asta este o alta tema de discutie. Dupa mine cred ca termenul Dumnezeu este ceva generic si de altfel important este ceea ce se afla in spatele acestui termen.

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #55 : Decembrie 30, 2011, 07:01:12 pm »
Salut, Vasile!
Tu zici că tot ce vezi în jurul tău este dovadă a existenţei unui Creator. Ei bine, în aceeaşi manieră, eu zic că tot ceea ce vedem în jurul nostru este o dovadă a faptului că totul are o explicaţie logică, fără a fi necesară explicaţia cu ajutorul unei divinităţi. Exemplul tău chiar vine să demonstreze că orice efect are o cauză (ce poate fi cunoscută la un moment dat). Dacă orice efect are o cauză (şi orice cauză un efect) atunci totul poate fi explicat (mai devreme sau mai târziu).

Dar care este cauza lui Dumnezeu, atunci? Poate fi ea cunoscută la un moment dat, mai devreme sau mai târziu?

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #56 : Decembrie 30, 2011, 08:46:24 pm »
Tu ai dreptate in ceea ce spui.La o cauza ma refeream si eu,decat ca eu ii spun Dumnezeu iar tu ,cred,preferi un alt termen.Eu cand spun Dumnezeu nu vreau sa mi-l imaginez cum il prezinta religiile ca pe un batran cu un dosar in mana care contabilizeaza greseli sau fapte bune,care poate fi tiran cu unii si tata cu altii.Il inteleg ca pe ceva aparte ,despre care nu stiu multe lucruri,stiu ca exista si mai stiu cam ce spune Biblia despre el.Mie imi place sa cred si cred ca exista si deasemenea cred ca totul este sub controlul Lui. 

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #57 : Decembrie 30, 2011, 09:03:36 pm »
Aha, deci înţeleg că-ţi place să crezi că există şi nu poţi aduce argumente în favoarea existenţei lui. Noa, asta e... şi mie tare mi-ar plăcea multe, numai că atunci când mă uit în jurul meu găsesc o lume (natură) căreia nu prea îi pasă de plăcerile mele. Dacă vrem să înţelegem o astfel de lume trebuie să cam punem plăcerile de-o parte şi să încercăm să o aprofundăm cu puterile noastre.

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #58 : Decembrie 30, 2011, 09:44:59 pm »
Nu cred ca sunt eu in masura sa-ti aduc argumente ca El exista dar nici tu in masura sa ma faci sa cred ca nu exista.Eu din tot ce ai scris pana acum nu am vazut nici un argument serios si documentat ca nu ar exista.Tot ce am inteles este faptul ca tu crezi ca nu exista si gata.Daca pentru tine asa este mai ok ,este decizia ta.Totusi daca ai argumente solide te rog sa le prezinti si le voi urmari cu interes.Polemica goala nu ma intereseaza pe nici un subiect cu atat mai mult cand vorbesc despre Dumnezeu.
Cu respect,Vasile

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #59 : Decembrie 30, 2011, 09:56:51 pm »
din tot ce ai scris pana acum nu am vazut nici un argument serios
Poţi să-mi arăţi în ce constă neseriozitatea argumentelor prezentate de mine? Concret, argumentul şi de ce este neserios. Mulţumesc!