Autor Subiect: Există Dumnezeu?  (Citit de 156510 ori)

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #120 : Ianuarie 21, 2012, 08:16:05 pm »
 Pe linga materie si energie exista si informatie.Iar informatia nu poate exista in afara unei constiinte.
http://www.studiivedice.ro/index.php/cursuri?layout=blog
Sint mai multe conferinte care sint tinute de un profesor din Timisoara:
http://www.cs.utt.ro/main.php?operation=content&section=Personal_didactic&sectid=12&slinkid=25&detail=11
Abel cu el ai putea avea o discutie interesanta legata de existenta lui Dumnezeu si poate te convingi ca totusi exista ca sa ai o speranta legata de viitorul vesnic. :)
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #121 : Ianuarie 21, 2012, 11:10:10 pm »
Silviu, n-o sa-l convingi pe Abel cu pseudo-stiinta. Studii vedice, vedanta, upanishade - bolboroseli fara sens. Profesorul tau n-are nici o competenta in a vorbi despre constiinta, este un calculatorist.

Informatia nu poate exista in afara unei constiinte? Pai trebuie sa fii mai specific, da-mi voie sa completez: informatia nu poate exista in afara constiintei lui Fifi unicornul magic, deci Fifi exista si ne-a creat - QED.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #122 : Ianuarie 22, 2012, 05:54:16 pm »
Pe linga materie si energie exista si informatie.

Aşa. Şi mai există şi beţivul de la colţul străzii, şi piatra din mijlocul drumului, şi rahatul de muscă de pe sârma de rufe, etc. De unde ştii ce e aia informaţie şi dacă categoria care i-ar putea purta numele nu cumva e o sumă de celălalte 2?

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #123 : Ianuarie 25, 2012, 10:52:52 am »
Mai cred ca exista viata superioara noua
Şi eu cred asta. Ba chiar sunt convins. Există extratereştrii, dar aceştia nu sunt dumnezei atotputernici.​​

Pe linga materie si energie exista si informatie.Iar informatia nu poate exista in afara unei constiinte.
Frumoasă şi profundă încercare! Chiar dacă nu este nouă. Ok. Doar că, aşa cum au sugerat David şi Dagothur mai jos... În primul rând, nu există separat materie şi energie. Ele există doar împreună. Nu există materie fără energie sau energie care să nu fie a materiei. Câmpul este materie, chiar dacă nu este substanţă.

De asemenea, nu există materie fără informaţie sau informaţie în absenţa materiei. Un CD este plin de informaţie pentru un om, dar este lipsit de acea informaţie pentru o furnică. Informaţia este semnificaţia pe care o dăm noi materiei. Materia nu are semnificaţie intrinsecă, ci doar semnificaţia pe care i-o oferă fiinţa practică, fiinţa care are scopuri. Şi o piatră conţine informaţie, atât de multă informaţie, încât o civilizaţie cu un milion de ani mai avansată decât a noastră ar putea afla dintr-o singură piatră când s-a născut Aristotel sau câte planete are steaua Antares. În acest sens (şi numai în acesta!), am putea accepta că informaţia nu există în afara unei conştiinţe.

Dar trebuie înţeles de aici că existenţa şi valoarea informaţiei nu implică existenţa unei Conştiinţe universale, abstracte, omniprezente. E adevărat, putem identifica toată informaţia din Univers cu Dumnezeul însuşi, dar atunci calităţile pe care i le atribuim de regulă lui Dumnezeu se reduc considerabil. Un asemenea Dumnezeu nu ar mai putea fi înzestrat cu obiective, nu ar mai avea niciun interes în modificarea Universului. Pentru El, Universul este finalizat, perfect, imperfectibil. Ori noi, desigur, vorbim aici de un Dumnezeu viu, cu obiective, dependent de timp, poate chiar răzbunător.​​
Citat
Abel cu el ai putea avea o discutie interesanta legata de existenta lui Dumnezeu si poate te convingi ca totusi exista ca sa ai o speranta legata de viitorul vesnic. :)
Este liber să ne prezinte ideile sale. Este liber să vină aici, în public, unde nu avem nimic de ascuns, ci dimpotrivă, dorim să dăruim şi celorlalţi din frământările noastre pentru ca adevărul să nu se stingă odată cu noi.​​​​​​​​

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #126 : Februarie 14, 2012, 07:14:38 pm »
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #127 : Februarie 14, 2012, 07:45:57 pm »
Silviu, aș putea să aduc în replică o listă stufoasă de oameni care au fost creștini/evrei/musulmani și au devenit atei. Ar fi însă irelevant.
Convigerile noastre nu ar trebui să se bazeze pe figuri autoritare.

Mai mult Flew nu a devenit creștin, ci deist. El spune: „Mă gândesc la un Dumnezeu foarte diferit de Dumnezeul creştinilor şi foarte departe de Dumnezeul Islamului, deoarece ambii sunt descriși ca fiind niște despoţi atotputernici orientali, Saddam Husseini cosmici”.

Poate mai relevant pentru cauza ta ar fi fost exemplul lui C. S. Lewis.
« Ultima Modificare: Februarie 14, 2012, 07:49:58 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #128 : Aprilie 01, 2012, 11:46:07 pm »
Daţi-mi voie să deschid acest subiect şi aici ca să-mi întăresc sau să-mi zdruncin convingerea că Dumnezeu nu există.

Din punctul meu de vedere, existenţa lui Dumnezeu ca fiinţă omnipotentă, omniscientă şi omnibonomă este imposibilă din punct de vedere logic, ştiinţific, singurul punct de vedere ce contează în dobândirea adevărului. Din acest motiv, existenţa lui Dumnezeu nu ar fi nici măcar necesară pentru a explica lumea.

Dacă ar fi existat Dumnezeu, atunci lumea ar fi fost în primul rând perfectă în toate sensurile. De exemplu, nu ar mai fi murit copii de foame în Africa, nu ar mai fi fost războaie, nu ar mai fi fost oameni răi, etcetera. Pe lângă faptul că aceste imperfecţiuni nici nu ar fi existat vreodată, dacă totuşi, printr-o întâmplare bizară şi absurdă ele ar fi apărut (ciudat, fără voia lui Dumnezeu), atunci Dumnezeu le-ar fi putut elimina instantaneu, îndreptăţit şi fără niciun motiv de tărăgănare.

Un alt motiv (mai important, fundamental) care nu mă lasă să cred în existenţa lui Dumnezeu este principiul cognoscibilităţii lumii. Omul (de Ştiinţă) are convingerea (ce n-a fost infirmată niciodată!) că lumea poate fi înţeleasă, că lumea este armonioasă, supusă unor legi imuabile, legi raţionale, logice, care pot fi explicate, legate una cu alta. Ori, dacă ar exista Dumnezeu, atunci am fi nevoiţi să renunţăm la această convingere frumoasă că trăim într-o lume ce poate fi înţeleasă, căci acţiunile lui Dumnezeu sunt prin definiţie imposibil de înţeles. Mai precis, tot ce nu înţelegem îi atribuim lui Dumnezeu, aşa cum tot ce nu ne trebuie aruncăm la gunoi. Prin definiţie, Dumnezeu poate face ce vrea el, poate încălca orice lege vrea el, poate dezordona lumea cum vrea el, poate să se joace oricând cu savanţii piscălindu-le experimentele şi băgându-le beţe în roate când le este lumea mai dragă, determinându-i să nu mai înţeleagă nimic din lumea înconjurătoare.

Cam astea ar fi pentru început...
foarte bine pus punctul pe „i”, felicitări :D

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #129 : Aprilie 02, 2012, 12:27:26 am »
Mulţumesc pentru că ţi-ai exprimat părerea!

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #130 : Aprilie 02, 2012, 12:03:10 pm »
 Exista,altfel nu l-ar striga lupul in fiecare noapte.Asa cum pentru oi exista pastor,si pentru lupi exista "dumnezeu".Lup vegetarian mai greu.
 Sa ajunga omul sa stapaneasca fiarele pamantului asa cum e scris in geneza,inseamna sa isi cunoasca si stapanaeasca toate straturile de constiinta si existenta,de la animal la om-zeu.
 De la conceperea noastra,trecem prin toate"formele"de existenta si ne transformam continuu.
 Moartea este doar un proces de trecere intr-o existenta in alta,asa cum este si nasterea,dar cine sa inteleaga si sa accepte asta?
 
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #131 : Aprilie 02, 2012, 10:11:36 pm »
Mulţumesc pentru că ţi-ai exprimat părerea!
:), unii sunt exasperați, au interes și dezinteres, dezinformarea este pentru cei care de altceva nu sunt în stare :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #132 : Aprilie 03, 2012, 04:37:24 am »
Moartea este doar un proces de trecere intr-o existenta in alta,asa cum este si nasterea,dar cine sa inteleaga si sa accepte asta?

Amatorii de mituri binenteles.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #133 : Aprilie 22, 2012, 01:14:28 pm »
Cum l-au localizat oamenii de stiinta,pe dumnezeu,sau "punctul lui Dumnezeu"...
(Sau ce ma impaca pe mine cu...David...)

Oamenii de stiinta au banuit ani la randul ca exista "un punct al lui Dumnezeu" pe creier responsabil cu spiritualitatea. Pana acum insa, nimeni nu a reusit sa demonstreze acest lucru.
Ads by INTERNET PROTV

Acum, cercetatorii de la Universitatea din Missouri au finalizat un studiu care indica ca spiritualitatea este un fenomen complex si ca mai multe zone ale creierului genereaza trairile religioase.

Studiul are la baza o cercetare anterioara potrivit careia lobul parietal drept este sursa spiritualitatii. Oamenii de stiinta din Missouri au descoperit insa ca nu exista numai un singur "punct al lui Dumnezeu", toti lobii creierului lucrand la generarea experientelor spirituale.

"Am gasit o baza neuropsihologica pentru spiritualitate, insa aceasta nu este izolata la o sigura zona din creier. Spiritualitatea este un concept mult mai dinamic, care foloseste multe zone din creier. Anumite zone joaca un rol predominant, insa toate lucreaza impreuna pentru a facilita 'experientele spirituale' ale indivizilor", a explicat profesorul de psihologie Brick Johnstone.

Johnstone a studiat 20 de persoane care au suferit traumatismeale creierului, care le-au afectat in special lobul pariental drept - zona aflata la cativa centimetri deasupra urechii drepte.

Acesta a chestionat participantii la studiu despre aspectele spiritualitatii ca, spre exemplu, cat de aproape se simt de "Dumnezeu" sau orice alta notiune legata de o putere mai mare decat omul.

Profesorul de psihologie a ajuns astfel la concluzia ca, in ciuda traumatismului suferit la lobul parietal drept, pacientii se simteau aproape si in legatura cu "Dumnezeu".

"Neuropsihologii au demonstrat ca deteriorarea partii drepte a creierului scade interesul indivizilor asupra sinelui. Din moment ce studiul nostru arata ca oamenii care au suferit traume ale creierului sunt mai spirituali, acest lucru demonstreaza ca experientele religioase sunt asociate cu un interes scazut asupra sinelui. Acest lucru este in concordanta cu mai multe teste religioase care spun ca oamenii ar trebui sa se concrentreze mai mult pe binele aproapelui, decat pe binele propriu", a explicat Johnstone.

Potrivit lui Johnstone, partea drepata a creierului este asociata cu orientarea de sine, in timp ce partea stanga cu modul in care indivizii se raporteaza la alti indivizi.

Chiar daca profesorul Brick Johnstone a studiat oameni care au suferit traume ale creierului, studiile anterioare asupra meditatorilor budisti si a calugaritelor franciscane, cu functii neurologice normale, au aratat ca indivizii pot sa invete sa minimizeze functiile partii drepte ale creierului, pentru a intensifica experientele spirituale in timpul meditatiei sau rugaciunii.

In plus, Johnstone a studiat si frecventa participarii la ritualuri religioase. A descoperit ca in timpul slujbelor, de exemplu, activitatea in lobul frontal al creierului se intensifica.

Asadar, cercetatorii sustin ca exista o varietate de tipuri de experiente spirituale pe care crestii le interpreteaza ca apropiere de Dumnezeu, pe cand ateii le considera constientizari de sine.

"Aceasta descoperire indica faptul ca experientele religioase sunt cel mai probabil generate de parti diferite ale creierului", a concluzionat Brick Johnstone.

...ca sa vezi...urmeaza, noi descoperiri:o zona a creierului,care este permanent
in legatura cu Dumnezeu,si una...in legatura cu evolutia...

Oameni buni,umor aveti?

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #134 : Mai 06, 2012, 11:27:19 pm »
 Davide,amatorii de mituri sunt cu totul altceva.Eu te intreb logic,sau mai bine zis ma adresez ca unui copil care invata despre traseul alimentelor pe care noi le ingurgitam.Sa inteleg ca la "martori"mancarea se evapora in neant.Cam asta se intampla si cu noi oamenii domnule doct in mituri si basme wts-iste.Pune mana pe diverse tratate si cercetari autentice in medicina.S-a descoperit de multi ani ca sufletul o taie in alta lume.
 La cat de cenzurati sunt "martorii"!?Chiar nu vreau sa fiu provocat si sa jicnesc,dar multi habar nu au sa foloseasca pc-ul si net-ul.PC-ul nu este cuptor cu microunde si net-ul nu este doar pentru chat,si alte chestii de umplut timpul.
 Net-ul ajuta la contactarea unor cercetatori,accesul la informatiile-descoperirile recente,de ultima ora a unor cercetatori care chiar au dispozitia de a vorbi si impartasi informatiile cu noi,astia mai "prosti".
 Depinde si cum tratam astfel de persoane.Faptul ca noi toti folosim becul si alte inventii,nu ne ajuta cu nimic sa tratam cu indiferenta astfel de inventatori.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!