Autor Subiect: Există Dumnezeu?  (Citit de 157305 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #345 : Septembrie 26, 2012, 08:26:46 pm »
Poza cu mesaj...ce se vede...Nu e clar ?  :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #346 : Septembrie 27, 2012, 08:06:26 pm »
poate altii o vad dar la mine nu apare nimic ...

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #347 : Octombrie 09, 2012, 10:51:51 pm »
 A Matter Of Gravity - John Lennox

A Matter Of Gravity - John Lennox
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #348 : Octombrie 10, 2012, 11:32:55 pm »
Lennox cu Hitchens

Is God Great? - Christopher Hitchens vs John Lennox

Argumentele lui Lennox sunt foarte slabe; ai putea crede ca toata prestatia lui este o caricatura.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #349 : Octombrie 11, 2012, 06:59:13 am »
Stiti copii, eu chiar iubesc copiii mici, de aceea am lasat 6 milioane dintre voi sa moara in fiecare an de foame.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #350 : Octombrie 11, 2012, 10:39:50 am »
Trist şi adevărat. Trist? Puţin spus...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #351 : Octombrie 11, 2012, 10:43:09 pm »
Stiti copii, eu chiar iubesc copiii mici, de aceea am lasat 6 milioane dintre voi sa moara in fiecare an de foame.

Eşti nedrept Davide! Să-ţi spun de ce: tu zici că Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, deci, după părerea ta era un om obişnuit. Şti că acest Isus, oricine ar fi, a fost dat la moarte tocmai de cei ce au primit de la El pâine şi peşte şi au mâncat pe săturate? Păi dacă a fost ucis şi tu nu crezi în învierea Sa, de ce pretinzi de la el să-ţi  hrănească copiii flămânzi? Ar fi drept să pretinzi asta de la cei ce L-au ucis! Şi înţelepţii de azi (pe care-i vezi, căci îi citezi des, pe Isus nu-L vezi) ce fac? Cheltuiesc banii pe experimente ca bing – bangul, iar pe planetă mor oamenii de foame?

Offline tiosif28

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 6
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #352 : Octombrie 12, 2012, 12:05:09 am »
Stiti copii, eu chiar iubesc copiii mici, de aceea am lasat 6 milioane dintre voi sa moara in fiecare an de foame.

Eşti nedrept Davide! Să-ţi spun de ce: tu zici că Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, deci, după părerea ta era un om obişnuit. Şti că acest Isus, oricine ar fi, a fost dat la moarte tocmai de cei ce au primit de la El pâine şi peşte şi au mâncat pe săturate? Păi dacă a fost ucis şi tu nu crezi în învierea Sa, de ce pretinzi de la el să-ţi  hrănească copiii flămânzi? Ar fi drept să pretinzi asta de la cei ce L-au ucis! Şi înţelepţii de azi (pe care-i vezi, căci îi citezi des, pe Isus nu-L vezi) ce fac? Cheltuiesc banii pe experimente ca bing – bangul, iar pe planetă mor oamenii de foame?

http://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/divine-iehova-trezeste-te-o-echipa-de-arheologi-sustine-ca-a-descoperit-mormantul-lui-iisus.html

dar tu, esti corect?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #353 : Octombrie 12, 2012, 04:50:36 am »
Stiti copii, eu chiar iubesc copiii mici, de aceea am lasat 6 milioane dintre voi sa moara in fiecare an de foame.

Eşti nedrept Davide! Să-ţi spun de ce: tu zici că Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, deci, după părerea ta era un om obişnuit. Şti că acest Isus, oricine ar fi, a fost dat la moarte tocmai de cei ce au primit de la El pâine şi peşte şi au mâncat pe săturate? Păi dacă a fost ucis şi tu nu crezi în învierea Sa, de ce pretinzi de la el să-ţi  hrănească copiii flămânzi?

Pt. ca postul meu nu era pt. mine, era pt. voi care credeti. Voi credeti ca Isus e salvatorul omenirii, si uite cum acest salvator impotent lasa 6 milioane de copiii (sau cati or fi) sa moara de foame anual. Aceasta realitate este o lovitura capitala pt. credinta voastra. La vorbe mari va pricepeti, dar realitatea va taie craca de sub picioare.

Citat
Şi înţelepţii de azi (pe care-i vezi, căci îi citezi des, pe Isus nu-L vezi) ce fac? Cheltuiesc banii pe experimente ca bing – bangul, iar pe planetă mor oamenii de foame?

Daca te referi la oamenii de stiinta, vrei sa sugerezi ca sunt bogati si fac munca lor de cercetare pe banii lor? :D Cred ca ar trebui sa te trezesti la realitate baiatule.

Si-apoi lasa-i tu in pace pe acesti "intelepti", ca nimeni nu-i ridica in slavi ca "vai ce buni sunt la inima, vai ce iubesc ei pe copiii, vai hai sa ne inchinam la ei". Ei pot fi buni, rai, milostivi si haini, sunt oameni ca toti altii. Isus asta al vostru insa, e ridicat la un standard mult mai inalt. Om perfect, intruchiparea iubirii, a puterii, a intelepciunii, etc. HALAL. Unde va e salvatorul? In care gaura de sarpe se ascunde? Vai de capu' vostru.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #354 : Octombrie 12, 2012, 10:53:11 am »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #355 : Octombrie 12, 2012, 08:47:19 pm »

http://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/divine-iehova-trezeste-te-o-echipa-de-arheologi-sustine-ca-a-descoperit-mormantul-lui-iisus.html

dar tu, esti corect?
Încerc să fiu corect, mă străduiesc.
Despre pretinsa descoperire a arheologilor, dă-mi voie să cred că Domnul Isus a înviat, aşa cum arată Scripturile şi cum susţin religiile creştine. Astăzi, cu toată ştiinţa înaintată, un doctor legist nu dă cu exactitate vârsta  unui cadavru şi nici data exactă a decesului, spune doar aproximativ. Dacă la 50 de ani este o toleranţă de  5 ani, chiar mai bine, ce să zicem când este vorba de 2000 de ani?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #356 : Octombrie 12, 2012, 09:17:53 pm »


Pt. ca postul meu nu era pt. mine, era pt. voi care credeti. Voi credeti ca Isus e salvatorul omenirii, si uite cum acest salvator impotent lasa 6 milioane de copiii (sau cati or fi) sa moara de foame anual. Aceasta realitate este o lovitura capitala pt. credinta voastra. La vorbe mari va pricepeti, dar realitatea va taie craca de sub picioare.


Da, cred în continuare că Isus este salvatorul omenirii şi misiunea Sa pentru care a venit pe pământ a fost să redea omenirii ceea ce a pierdut Adam şi Eva în grădina Eden, viaţa veşnică. Ca să se împartă hrana într-un mod mai corect şi mai egal între oameni, astfel în cât nimeni să nu se îmbuibe şi nimeni să nu moară de foame, NU este nevoie să se pogoare cineva din ceruri. Asta o putem face noi, oamenii. Nu am spus că savanţii sunt bogaţi, ci că se cheltuiesc mulţi bani fără mare folos, bani cu care se pot hrănii aceşti copii. Fi sigur, nemurirea nu ne-o vor reda ei, oricât ar cerceta!
Isus garantează celor ce cred în El că nu vor muri de foame. Eu te întreb: ai văzut sau auzit de vreo unul dintre cei ce au făcut un legământ  cu IEHOVA şi să moară de foame? Aici trebuie să-i laud pe Martorii lui Iehova, deşi nu-i laud de multe ori, dar ei se îngrijesc de fraţii lor şi nu-i lasă să moară de foame.

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #357 : Octombrie 13, 2012, 12:40:40 am »
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #358 : Octombrie 13, 2012, 07:27:53 pm »


Pt. ca postul meu nu era pt. mine, era pt. voi care credeti. Voi credeti ca Isus e salvatorul omenirii, si uite cum acest salvator impotent lasa 6 milioane de copiii (sau cati or fi) sa moara de foame anual. Aceasta realitate este o lovitura capitala pt. credinta voastra. La vorbe mari va pricepeti, dar realitatea va taie craca de sub picioare.


Da, cred în continuare că Isus este salvatorul omenirii şi misiunea Sa pentru care a venit pe pământ a fost să redea omenirii ceea ce a pierdut Adam şi Eva în grădina Eden, viaţa veşnică.

Da' de ce crezi? Daca Isus e salvatorul omenirii atunci trage chiulul la greu, si n-a mai venit la servici de mii de ani. Un angajator cu scaun la cap l-ar fi concediat de mult. Stai asa, poate de asta nu se intampla nimic, Isus a fost concediat si nu s-a mai gasit nici un amator pt. postul de salvator? :D

Citat
Ca să se împartă hrana într-un mod mai corect şi mai egal între oameni, astfel în cât nimeni să nu se îmbuibe şi nimeni să nu moară de foame, NU este nevoie să se pogoare cineva din ceruri.

Pai tocmai, perfect de-acord. De aceea nu avem nevoie de nici un Isus. Asta nu inseamna insa ca nu se cere asa ceva de la acest penibil mesia. Care cica a hranit de vreo 2 ori, in total vreo 9000 de oameni. Care era urmarit de altii ca sa primeasca de mancare cica. Care ar trebui sa implineasca profetiile himerice de genul:

Căci el îl va scăpa pe săracul care strigă
    şi pe sărmanul lipsit de ajutor.
Va avea milă de cel umil şi sărac,
    şi va scăpa vieţile săracilor.
Să fie belşug de grâne în ţară,
    chiar şi pe crestele munţilor!
- Psa 72

Deci, halal salvator. De fapt realitatea arata ca Isus este mort bine mersi; el n-a putut sa salveze oricum pe nimeni, fiind doar un taran galilean.

Citat
Nu am spus că savanţii sunt bogaţi, ci că se cheltuiesc mulţi bani fără mare folos, bani cu care se pot hrănii aceşti copii.
Daca n-au bani multi n-au cum sa cheltuiasca bani multi. Cei care au bani multi cheltuiesc mult, de aia am zis ca cazul sa te trezesti la realitate. Si inca o data, oamenii sunt rai. Nu te astepta la mult bine de la bogati, desi exista bogati care doneaza o gramada de bani pt. saraci, mai ales pt. cei din Africa. Isi doneaza miliarde de dolari din propria avere, ceea ce-i face superiori de 100 de ori fata de Isus. Isus care, efectiv, n-a facut, nu face, si nu va face nimic pt. nici un sarac. Ei au dat mult mai mult decat ar fi visat Isus vreodata. Eu cand donez pt. cei loviti de soarta, ii ajut efectiv. Isus face ZERO. De aceea am spus ca e un salvator impotent. Din acest punct de vedere, acest personaj mitic este efectiv un impostor.

Ia uita-te aici:



Asta e realitatea, nu povestile voastre.

Citat
Fi sigur, nemurirea nu ne-o vor reda ei, oricât ar cerceta!

Tot ce-i posibil. Sigur e insa, ca Isus n-o sa dea nici o nemurire. El insusi e mort.

Citat
Isus garantează celor ce cred în El că nu vor muri de foame. Eu te întreb: ai văzut sau auzit de vreo unul dintre cei ce au făcut un legământ  cu IEHOVA şi să moară de foame? Aici trebuie să-i laud pe Martorii lui Iehova, deşi nu-i laud de multe ori, dar ei se îngrijesc de fraţii lor şi nu-i lasă să moară de foame.

Isus e mort, deci garantia lui nu mai valoreaza nici cat o ceapa degerata. Si nu-ti fa iluzii, sunt convins ca multi care cica au facut legamant cu el au murit de foame. Ai auzit vreodata de lagare de concentrare? In plus, ideea ca trebuie sa faci un legamant cu cineva ca el sa te scape de moarte prin inanitie, este deosebit de respingatoare. Ce-ar fi ca respectivul sa ajute fara nici un legamant nenorocit? N-ai citit ca cine poate sa faca un bine si nu-l face, pacatuieste? Deci e bine ca 6 milioane de copiii (sau cati or fi) mor anual de foame? Pt. ca n-au facut legamant? Ptiu drace! Groaznic.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #359 : Octombrie 13, 2012, 07:31:07 pm »
Why this scientist believes in God
http://edition.cnn.com/2007/US/04/03/collins.commentary/index.html

This scientist also accepts Darwin's evolution, and thinks ID is crap:

Citat
Yes, evolution by descent from a common ancestor is clearly true. If there was any lingering doubt about the evidence from the fossil record, the study of DNA provides the strongest possible proof of our relatedness to all other living things.

But why couldn't this be God's plan for creation? True, this is incompatible with an ultra-literal interpretation of Genesis
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19