Autor Subiect: Există Dumnezeu?  (Citit de 157293 ori)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #360 : Octombrie 14, 2012, 10:57:50 am »
Beton aditivat cum trebuie!  8)
Saptamana trecuta iar am fost in Baie si am uitat sa te sun  ;)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #362 : Octombrie 14, 2012, 10:15:13 pm »
@Valer@   incet ,incet,intrii in tabara ateistilor cu acte in regula  :D 

CDG  :D noi Baimarenii mai avem rabdare cu tine.....de cind ne-a gazat conbinatul chimic Fenix  :D am devenit rebdatori si creduli ...daia aici secta MLI are in Baia Mare o gasca asa de mare  :D
Daca nu mai respiram aerul de la sala Regatului,unii ne-am trezit din hipnoza Mli  :)
Pe locul doi ca marime de gasca sint cei din Tirgu Mures....stiti voi ca si acolo au un conbinat chimic poluator mare ;mai in gluma mai in serios se pare ca cei care au fost agresati de poluatori si-au pierdut scepticismul si au cazut in plasa vinzatorilor de iluzii mult mai usor....ar fi o explicatie  ;)

CDG-ule am facut o disertatie sper ca ai inteles  :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #363 : Octombrie 15, 2012, 03:17:56 am »
Apropo de cele discutate recent, un post recent de pe http://www.theatheistpig.com/2012/10/09/the-birds-of-the-air/:



"O, salut micutule. Se pare ca ti-e foarte foame nu?

Ei bine, Isus a zis sa nu te ingrijorezi de asa ceva.

Uita-te la pasarile cerului. Ele nici nu seamana, nici nu secera, si totusi tatal vostru ceresc le hraneste. Nu sunteti voi mai de pret decat ele?

La naiba. Cred ca avem raspunsul la intrebarea asta."
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #364 : Octombrie 15, 2012, 03:54:05 am »
Fiecare in viata se indreapta spre un mentor si in societatea si grupul in care se gasesc doresc sa imite influientele mentorului pe care il au in viziune .Si rezultatele apar pe masura atit in gandire,cat si in realizare ,deci sa nu fim surprinsi de rezultatele si faptele care apar.Observ  ca unii ajung frustrati de exemplul personalitatii lui Isus ,dar nu sint frustrati de cei care -i insala,induc in eroare si manipuleaza.Iar in viata de zi cu zi ii si robesc pentru beneficiul lor in puterea realizarii confortului si pozitiei.Si sint surprins ca pe acestia nu ajung sa-i critice ,sa le expuna faptele si puterea de manipulare din multe motive pe care as dori intr-o buna zi sa le vad descrise si pe paginile virtuale.Isus in viata umana a fost un exemplu pozitiv si nici nu s-a imbogatit si nici nu a creat imperii cu profituri pentru cei care-l urmau ,dar oamenii isi aleg mentori ,lideri sa-i conduca si ii iau in slavi pentru ceea ce realizeaza si creaza ,dar fara sa beneficieze de ceva valabil;Oare de ce? Si cum se poate asa ceva?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #365 : Octombrie 15, 2012, 06:59:46 am »
Observ  ca unii ajung frustrati de exemplul personalitatii lui Isus

Haha, "frustrati de exemplul personalitatii lui Isus". Daca ar trebui sa fie cineva frustrat, ar trebui sa fie  cei ce cred ca Isus e un salvator, cand milioane de copii mor de foame. Ce sa zic, logica de credincios...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #366 : Octombrie 15, 2012, 07:35:39 am »
Milioanele de copii mor de foame din cauza sistemelor sociale formate de omenire si care sint interesate doar de un grup aparte de oameni.Omenirea a ajuns sa se rasvrateasca impotriva poruncii divine si astfel isi primeste consecinta ca un fiu rasvratit care nu doreste sa asculte de poruncile impuse in familia sa si astfel ajunge un fiu al strazi cu viata si lipsurile pe care le intilneste!!

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #367 : Octombrie 15, 2012, 07:44:04 am »
Dumnezeu nu la creat pe om sa moara ,ci sa fie binecuvintat in locul in care la asezat,dar daca nu si a respectat conditiile azi a ajuns la ceea ce vedem ca se intimpla. Fiecare persoana care nu respecta sarcinile impuse de compania in care lucreaza ce se intimpla?Nu are contractul de munca desfacut si isi pierde privilegiile?Ei astfel de lucruri se intimpla si cu cei care nu cred in puterea divina si se incred mai mult in semenii lor la care planurile si promisiunile dispar odata cu trecerea lor din viata!!!Si astfel cu fiecare generatie apar noi pretentii si noi puteri de manipulare pe care cel slab si lesne increzator nu le cunoaste si devine robul semenului sau !!!

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #368 : Octombrie 15, 2012, 07:45:08 am »
Vio, tu încă nici acum n-ai înţeles că un Dumnezeu bun nu ar trebui să lase să moară copiii pentru niciun motiv imaginabil? Tu încă nici acum nu ai înţeles că dorinţele unui Dumnezeu atotputernic nu ar trebui să depindă de „răzvrătirile” unor sisteme? Tu încă nici acum nu ai înţeles că un Dumnezeu atotştiutor ar fi trebuit să ştie să rezolve problemele în aşa fel încât să nu sufere niciun suflet? Tu încă nici acun nu ai înţeles că un Dumnezeu drept ar fi făcut dreptate de mult în lume?

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #369 : Octombrie 15, 2012, 07:52:01 am »
Un Dumnezeu bun  da viata omenirii ,dar omul rebel o refuza sa o intretina in principiul si legea divina si astfel rezultatele apar pe masura!!

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #370 : Octombrie 15, 2012, 07:54:23 am »
Ferească, sfântul! Greu cu tine, Vio! Păi, poate un om să fie „rebel” în faţa cuiva atotputernic şi atotştiutor? Vio dragă, trezeşte-te odată!

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #371 : Octombrie 15, 2012, 07:56:49 am »
Tu atita timp poti beneficia de un salariu ,cat indeplinesti cerintele de angajat pentru compania care te plateste ,iar daca nu respecti risti sa nu mai primesti si sa traiesti cum doresti ,dar fara acel salar asigurat !!Omenira si a  asumat acesta viata cu consecintele pacatului si suferintele care apar.De ce Dumnezeu este vinovat ca omul ignora mesajul divin si ii place mai mult sa se complaca in viata pe care azi si-o alege ?

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #372 : Octombrie 15, 2012, 07:58:55 am »
Nu e bună comparaţia! Dumnezeu ar trebui să dea salariu necondiţionat pentru că el ar fi infinit de bun şi pentru că el ne-ar fi făcut aşa „proşti” cum suntem.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #373 : Octombrie 15, 2012, 07:59:01 am »
Abel ,vrem nu vrem in mentalitatea pe care o detinem sintem rebeli fiindca negam puterea Creatorului ,a celuia care ne da viata

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #374 : Octombrie 15, 2012, 08:00:56 am »
Abel in societatea in care traim sintem invatati sa traim in standarde pozitive si totusi din ce cauza sint criminali,hotisi alte categorii de persoane care creiaza criza ,razboaie si o putere de subjugare?