Autor Subiect: Există Dumnezeu?  (Citit de 157240 ori)

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #585 : Decembrie 22, 2012, 11:16:41 pm »
Deci totusi crede in Dumnezeu.
Da, bineinteles. Dar nu in creatie, ci in evolutie. Nu stiu daca realizezi, dar asta schimba radical gustul ciorbei.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #586 : Decembrie 23, 2012, 12:20:50 am »

http://en.wikipedia.org/wiki/Francis_Collins
 His own belief is theistic evolution
http://en.wikipedia.org/wiki/Theistic_evolution
Deci totusi crede in Dumnezeu.

Ce facem Silviule, ne ascundem dupa deget? Doar l-ai citat pe Dagothur cand ai scris de Collins:

Daca un om de stiinta ar amesteca haloimus-ul vostru creationist in tezele lui de biologie, comunitatea stiintifica s-ar sterge la poponet cu tezele lui si el ar pierde statutul de savant in secunda 0.

Haloimus-ul vostru creationist nu e evolutia, ci ID. Si Dagothur are dreptate, daca Collins ar amesteca creationismul vostru in tezele lui de biologie, comunitatea stiintifica s-ar sterge la poponet cu tezele lui si el ar pierde statutul de savant in secunda 0. Collins n-a facut niciodata asa ceva.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #587 : Decembrie 23, 2012, 08:22:07 pm »
Nu conteaza daca crede ca Dumnezeu a creat prin evolutie conteaza ca crede in Dumnezeu deci e teist nu ateist.
http://www.pbs.org/wgbh/questionofgod/voices/collins.html
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #588 : Decembrie 23, 2012, 08:25:30 pm »
Ba chiar ca conteaza. El crede ca ID-ul vostru e total gresit, deci cand le tot dati inainte cu ID-ul, ganditi-va la Collins. Pe ce baza respinge el ID? Pe baza stiintifica. Pe ce baza crede el in dzeu? Nestiintifica. Ca el crede in dzeu n-are nici o legatura cu faptul ca e om de stiinta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #589 : Decembrie 23, 2012, 10:14:20 pm »
Ba chiar ca conteaza. El crede ca ID-ul vostru e total gresit, deci cand le tot dati inainte cu ID-ul, ganditi-va la Collins. Pe ce baza respinge el ID? Pe baza stiintifica. Pe ce baza crede el in dzeu? Nestiintifica. Ca el crede in dzeu n-are nici o legatura cu faptul ca e om de stiinta.

Ne aflam iar in punctul unde nimeni nu poate respinge absolut ideea ca Universul ar fi creatia unei fiinte sau a unei civilizatii de super-fiinte. Si eu admit aceasta probabilitate, desi nu cred in ea. Ce putem respinge e creationsimul biblic. Pe ala il respinge stiinta si il respinge si Collins ala. De asemenea, stiinta si bunul simt resping ideea ca Universul ar fi creatia vreunuia din dumnezeii civilizatiilor umane. Toate scrierile sacre si-au dovedit inconsistenta si lipsa de fundament stiintific. S-au dovedit a fi, mai mult sau mai putin, simple culegeri de mituri sau coduri morale.
    Nu discutam ce crede individul Collins. E gheseftul lui. Dar omul de stiinta nu poate crede altceva decat ce spune stiinta: ca Pamantul exista de miliarde de ani, ca planeta a trecut prin diverse ere geologice, ca viata a evoluat, ca nu exista dovezi ale unui diluviu universal petrecut acum cateva mii de ani, ca stelele sunt mai mari decat Soarele nostru, etc. Si daca Biblia s-a inselat cu privire la toate acestea, ce credit poate avea dumnezeul ei, Iehova?
« Ultima Modificare: Decembrie 23, 2012, 10:15:59 pm de Dagothur »

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #590 : Decembrie 23, 2012, 10:18:44 pm »
Collins asta e probabil considerat un crestin "slab spiritual", o "asociere nesanatoasa" in biserica unde s-a pripasit.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #591 : Decembrie 24, 2012, 10:14:43 pm »
Collins,actualmente este anatemizat si ironizat de multi atei.Alti atei'vor sa "il scoata"...etc,deh,metode marca WTS,greu scapam de "tamaia"asta...numai noi avem dreptate...

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #592 : Decembrie 24, 2012, 10:36:15 pm »
Doamne feri, ia te uita cine vorbește...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline zeu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #593 : Decembrie 27, 2012, 02:21:16 pm »




Ce idiot am putut fi cind am crezut asta!!!...citatul biblic...

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #594 : Decembrie 27, 2012, 02:59:06 pm »
Ce idiot am putut fi cind am crezut asta!!!...citatul biblic...
Poţi fi liniştit. Ai recuperat mult din ceea ce ai pierdut, atunci când ai avut puterea să recunoşti adevărul.

Offline zeu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #595 : Decembrie 27, 2012, 04:02:00 pm »
Ce cinica situatie...fazanii astia de MLI se cred in adevar....si cit de departe sint de el  8)
Blocajul mental de care sufera, pt.majoritatea nu se va rezolva...
Vor continua sa traiasca rupti de REALITATE :(

Offline zeu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #596 : Decembrie 27, 2012, 06:52:59 pm »


 :o

Offline zeu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #597 : Decembrie 28, 2012, 09:25:21 pm »
 

 
 

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #598 : Decembrie 28, 2012, 09:46:11 pm »
Uchiu'Sam,a ars vre-o 200.000 de japonezi cu focul atomic...Cine stie ce ne rezerva viitorul...Oricum te volatelizezi imediat,nu ai timp sa spui,ah!... asa sustinea Samuel Cohen,inventatorul bombei cu neutroni,ca de bomba lui se moare la fel de repede ca de cea clasica,care te volatilizeaza...Na apucat sa o experimenteze pe propria piele...a murit pe 2 dec.2010,de un cancer la stomac...

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Există Dumnezeu?
« Răspuns #599 : Decembrie 28, 2012, 09:53:00 pm »
Zeu,daca martorii sunt fazani,ce devin, cand ies din organizatie?Trec in alta realitate?Realitatea cui?