Autor Subiect: De toate....pentru noi.  (Citit de 154961 ori)

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #450 : Iunie 21, 2014, 04:12:33 am »
Gabriel draga  in realitate lucrurile sint MULT mai complexe  si pina la urma dincolo de cuvinte.
Debunking Common Skeptical Arguments Against
Paranormal and Psychic Phenomena
http://www.victorzammit.com/skeptics/winston.html#18

Parapsychology, Anomalies,
Science, Skepticism, and CSICOP
http://blavatskyarchives.com/zeteticism.htm

A Skeptical Look At James Randi -sti tu ala cu pariu :)
http://www.skepticalinvestigations.org/Examskeptics/Prescott_Randi.html
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #451 : Iunie 21, 2014, 04:08:33 pm »
 Asa o fi Silviu :)  deocamdata ma multumesc cu concluziile pe care le-am obtinut in urma cercetarilor.

*Crestinismul o minciuna ;toate religiile de altfel.

*Zeii inventii primitive a unor primitivi (nu neaparat prosti);dar prind bine si azi..aceste credinte;de ce? multe de spus..
*De milioane de ani tot ce e viu moare;deci trebuie sa ne resemnam cu aceasta situatie.

*Evolutia un fapt.

*Nu sintem buricu universului.

*Sigur mai exista viata in diferite stadi  evolutive in univers;aproape sigur chiar mai avansati ca noi....etc

*Concluzia, religiosii doar niste manipulati si spalati pe creier....restul speculatii.

*Timpul va mai aduce noi lamuriri si sper ca omenirea sa poata pleca in cosmos... inainte de asi distruge propria planeta.Oricum nu va intervenii nici un zeu intr-o eventuala extintie a vietii pe pamint,cum nu a intervenit nici pina acum cu nimic.etc.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #452 : Iunie 21, 2014, 06:32:42 pm »
Silviu - http://www.victorzammit.com/skeptics/winston.html#18 prezinta niste linkuri moarte pe http://www.psych.cornell.edu
Uri Geller a fost demult discreditat, si James Randy i-a reprodus trucurile live. Ai auzit de The Amazing Meeting (TAM)? In fiecare an sunt invitati tot felul de "parapsihologi" cu tot felul de pretinse puteri, sa-si execute numarul la TAM sub conditii controlate. Fiecare, de fiecare data, esueaza. Premiul de $1.000.000 a ramas fara castigatori pana acum (si sa nu uitam cine e Randy, un fost "magician" ca pretinsii astia).

Am citit si al doilea link, despre Targ si Puthoff. Despre Targ:

He joined Stanford Research Institute (SRI) in 1972 where he and Harold Puthoff coined the term "remote viewing" for the practice of seeking impressions about a distant or unseen target using parapsychological means. Targ's work on remote viewing has been characterized as pseudoscience[2][3] and has also been criticized for lack of rigor.[4][5]

Remote viewing (or RV) is the practice of seeking impressions about a distant or unseen target using subjective means, in particular, extra-sensory perception (ESP) or "sensing with mind".[2] Typically a remote viewer is expected to give information about an object, event, person or location that is hidden from physical view and separated at some distance.[26][27] The term was coined in the 1970s by Targ and Puthoff, while working as researchers at SRI, to differentiate it from clairvoyance.[28][29]

In 1972 Puthoff and Targ tested remote viewer Ingo Swann at SRI, and the experiment led to a visit from two employees of the CIA's Directorate of Science and Technology.[30][non-primary source needed] The result was a $50,000 CIA-sponsored project.[30][non-primary source needed] The SRI team published papers in Nature[31] and Proceedings of the IEEE.[32] They also presented their work in a symposium on consciousness at a national meeting of the American Association for the Advancement of Science.[33]

A number of scientific reviews of the SRI (and later) experiments on remote viewing found no credible evidence that remote viewing works, and the topic of remote viewing is regarded as pseudoscience.[2][34][35][36]

Reception[edit]
The psychologists David Marks and Richard Kammann attempted to replicate Targ and Puthoff’s remote viewing experiments and disputed the claims that the experiments were successful - for example, they were able to successfully identify targets from cues given by the investigators and recorded in the transcripts. They concluded that "Until remote viewing can be confirmed in conditions which prevent sensory cueing the conclusions of Targ and Puthoff remain an unsubstantiated hypothesis."[37] The researchers said that Targ and Puthoff had not provided unpublished transcripts when requested, but that after obtaining them from a judge in the study they were able to find "a wealth of cues."[38]

Simon Hoggart and Mike Hutchinson described Targ as willing to believe and overly credulous.[39] A 1988 report by the United States National Research Council (NRC) concluded, "there should remain little doubt that the Targ-Puthoff studies are fatally flawed".[40]

Remote viewing was popularized in the 1990s upon the declassification of certain documents related to the Stargate Project, a $20 million research program that had started in 1975 and was sponsored by the U.S. government, in an attempt to determine any potential military application of psychic phenomena. The program was terminated in 1995 after it failed to produce any useful intelligence information. David Goslin, of the American Institutes for Research said, "There's no documented evidence it had any value to the intelligence community".[41]

A variety of scientific studies of remote viewing have been conducted. Some earlier, less sophisticated experiments produced positive results but they had invalidating flaws.[35] None of the more recent experiments have shown positive results when conducted under properly controlled conditions.[28][41][42] This lack of successful experiments has led the mainstream scientific community to reject remote viewing, based upon the absence of an evidence base, the lack of a theory which would explain remote viewing, and the lack of experimental techniques which can provide reliably positive results.[36]

Science writers Gary Bennett, Martin Gardner, Michael Shermer and professor of neurology Terence Hines describe the topic of remote viewing as pseudoscience.[3][43][44][45]

Further work on parapsychology[edit]
The SRI remote viewing project also encompassed the work of such consulting "consciousness researchers" as the artist/writer Ingo Swann and Military Intelligence Corps chief warrant officer Joseph McMoneagle.[38][41][46]

Targ and Puthoff both expressed the belief that Uri Geller, retired police commissioner Pat Price and artist Ingo Swann all had genuine psychic abilities.[47] However, flaws were found with the controls in the experiments and Geller was caught using sleight of hand on many other occasions.[48] The SRI tests gave Geller substantial control over the procedures used to test him, with few limits on his behavior during the test.[49]

In 1982, Targ with Keith Harary and Anthony White formed a company, Delphi Associates, to sell psychic consulting services to individuals and businesses.[21][50] In the book Mind Race,[51] Targ and Harary claimed that all nine silver futures predictions made at Delphi in 1982 were correct; however, a later attempt failed.[52] According to Henry Gordon "As with most psychic claims, there is little documentation to back them up".[53] Ray Hyman has written "Targ and Harary's much-publicized case for the reality of psi and the validity of remote viewing is filled with exaggerated and unsupported conclusions. Their careless scholarship leads to new deceptions."[50]
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #454 : Iulie 24, 2014, 07:04:02 pm »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #455 : Iulie 30, 2014, 07:54:35 pm »
Se lansează o nouă carte la seria de congrese din 2014, intitulate „Continuaţi să căutaţi mai întâi Regatul lui Dumnezeu!“. Ea poartă titlul Regatul lui Dumnezeu guvernează! (kr) şi marchează centenarul anului 1914 cu o versiune puternic cosmetizată a istoriei din ultimii 100 de ani şi mai mult a Martorilor lui Iehova.


http://martorii-lui-iehova.ro/2014/07/recenzia-lui-cedars-regatul-lui-dumnezeu-guverneaza/
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #456 : August 31, 2014, 08:59:58 am »
Stiati ca zeul evreilor iehova va distruge" viata" pe pamint si doar martorii lui iehova vor supravietuii? Da ma serios sapte milioane de prosti(imbecili) vor supravietuii marelui necaz cum il numesc iehovistii.Adica zeul lor criminal ,nebun si psihopat nu   face chiar nimic,dar va binevoi sa curete pamintul de oamenii rai(toti care nu sint iehovisti) Asta invata inebunitii lu iehova la programele lor de spalat creierii intensiv.Ei vor fi fericiti sa ingroape cadavrele a sapte miliarde de oameni ucisi de turbatul zeu iehova....singurul motiv fiind ca nu sint inchinatori ai acestui zeu.
Si saptaminal sint tinuti in tensiune cu povestea iminentii acestei nenorociri "armaghedonul".Pe motivul asta umbla ca descreieratii sa infecteze pe cit mai multi ,sa-i faca inchinatori,sclavi ai sectei americane iehoviste singura care ofera pasaport de viata vesnica in paradisul idiotilor :))))
E, Romania;E ,maramures E, Tepula;E, Hova.Cele mai tari Euri :))))
Deci viitorul e stralucit, noroc cu secta lu ehova ca ne explica ea cum stau lucrurile.Deci fuguta in secta,ciobanii turmei iehoviste abia asteapta sa va treaca pe lista imbecilizatilor :D:D

  PS .persoanelor de fata nu li-se atribuie acele adjective(condimente)..ca idioti..etc :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #458 : Octombrie 28, 2014, 10:25:29 am »
Un om normal la cap nu ar avea ce cauta printre martorii lu iehova. Martorii nu cred in chinurile iadului,dar sint de acord sa fiti ucisi pt vesnicie daca nu puneti botu la aberatiile lor.

Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #459 : Octombrie 29, 2014, 07:58:58 am »
Citate intelepte :) Sa incepem cu preferatul meu, Isaac Asimov: “Refuz sa ma las prada neputintei si sa numesc aceasta neputinta dumnezeu” si sa continuam cu “a few others”:

“Cuvântul ‘Dumnezeu’ reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecţie de legende onorabile dar primitive şi care sunt totuşi destul de copilăreşti.”
Einstein

“Religia este cea care-i impiedica pe cei săraci să-i omoare pe cei bogați”
Napoleon Bonaparte

“Nu poţi convinge un credincios de nimic; deoarece credinţa lui nu se bazează pe dovezi, ci se bazează pe o nevoie profundă de a crede.”
Carl Sagan

“Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească.”
Arthur Schopenhauer

“Nu vei găsi niciodată un creştin care să fi obţinut aceste cunoştinţe valoroase, aceste cunoştinţe salvatoare, prin alt proces decât nemuritorul şi întotdeauna suficientul „lumea spune”. În toţi cei şaptezeci şi doi de ani şi jumătate ai mei n-am întâlnit alt tâmpit precum specia umană.”
Mark Twain

“Toţi oamenii care gândesc sunt atei”
Ernest Hemingway

“Farurile sunt mai folositoare ca bisericile.”
Benjamin Franklin

“Omul l-a creat pe Dumnezeu, nu Dumnezeu pe om.”
Giuseppe Garibaldi

“Opiniile ştiinţifice sunt susţinute de dovezi şi obţin rezultate. Miturile şi credinţele nu sunt şi nu obţin.”
Richard Dawkins

“Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg.”
Mark Twain

“Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi”
Christopher Hitchens

“Faptul că un credincios e mai fericit decât un sceptic nu e mai relevant decât faptul că un beţiv e mai fericit decât un om treaz.”
George Bernard Shaw

“Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui.”
Arthur C. Clarke

“Religia e privită de oamenii de rând ca adevărată, de înţelepţi ca falsă, iar de conducători ca folositoare.”
Seneca cel Tânăr

“Poţi presupune liniştit că l-ai creat pe Dumnezeu după chipul şi asemănarea ta atunci când realizezi că Dumnezeu îi urăşte pe aceiaşi oameni ca şi tine.”
Anne Lamott

“Religia este comparabilă cu o nevroză a copilăriei.”
Sigmund Freud

“Singura scuză a lui Dumnezeu este că nu există.”
Stendhal

“Biserica spune că Pământul e plat, dar eu ştiu că e rotund, căci i-am văzut umbra pe lună şi am mai multă încredere într-o umbră decât în biserică.”
Ferdinand Magellan

“Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău.”
Stephen Roberts

“Oceanul: o masa de apa care ocupa 2/3 din suprafata unui Pamant creat pentru un om… fara branhii.”
Ambrose Bierce

“Unde se termina cunoasterea, incepe religia”
Benjamin Disraeli

“Ciudat… un Dumnezeu care ar fi putut sa creeze cu aceeasi usurinta copii buni sau copii rai a preferat sa creeze copii rai; care i-a facut sa-si pretuiasca viata amara si totusi le-a scurtat-o cu zgârcenie; a vorbit despre Legi de Aur si iertare înmultita de saptezeci si sapte de ori, si totusi a inventat Iadul; care vorbeste altor oameni despre morala, dar nu are însusi niciuna; pe care-l supara delictele, dar le comite pe toate; care a creat omul fara sa i-o ceara nimeni, pentru ca apoi sa încerce sa arunce responsabilitatea pentru actiunile omului asupra omului, în loc s-o puna acolo unde trebuie, asupra sa; si care, în final, cu o obtuzitate, la urma urmelor, divina, îsi invita bietul sclav napastuit sa-l venereze!”
Mark Twain

“Dacă creierul meu şi cartea (Biblia) sunt, amândouă, opere ale aceluiaşi Dumnezeu Infinit, a cui vină e că creierul meu şi cartea nu sunt de acord?”
Robert Ingersoll

“Când societatea este în declin, este de aşteptat ca oamenii să recurgă la credinţa în zei; când un om este neştiutor, el se roagă nerăbdător pentru noroc.”
Chong Wang

“Ateii sunt acum aici şi vor rămâne. Suntem pregătiţi să preluăm cultura şi s-o împingem înainte în beneficiul întregii umanităţi. Religia a fost întotdeauna anti-umană, anti-femei, anti-viaţă, anti-pace, anti-raţiune şi anti-ştiinţă. Ideea de dumnezeu a fost nu numai în detrimentul omenirii, ci şi al pământului. Este timpul, acum, ca raţiunea, educaţia şi ştiinţa să preia controlul.”
Madalyn Murray O’Hair

“N-am văzut niciodată nici cea mai mică dovadă ştiinţifică a teoriilor religioase ale raiului şi iadului, a vieţii viitoare a indivizilor sau a unui Dumnezeu personal.”
Thomas Edison

“Cu foarte puţine excepţii, religia pe care omul o acceptă este aceea a comunităţii în care trăieşte, ceea ce evidenţiază faptul că influenţa mediului este ceea ce l-a făcut să accepte religia în cauză.”
Bertrand Russell

“Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău.”
Stephen Roberts

“Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli.”
Gene Roddenberry

“O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede.”
Douglas Adams

“Forţa brută zdrobeşte multe plante. Şi totuşi plantele cresc din nou. Piramidele nu vor rezista niciun moment prin comparaţie cu margareta. Şi înainte ca Buddha sau Isus să vorbească, privighetoarea a cântat, şi mult timp după ce cuvintele lui Isus şi Buddha vor fi date uitării, privighetoarea va cânta încă. Deoarece ea nu predică, nu porunceşte, nici nu sileşte. Ea doar cântă. Iar la început n-a fost un Cuvânt, ci un ciripit.”
D. H. Lawrence

“Ideea de dumnezeu este singurul rau pe care nu il pot ierta omenirii.”
Marchizul de Sade

“Oamenii creaza zeii dupa propria lor imagine, nu doar in privinta formei cat si in a modului de viata”
Aristotle

“Daca puterea absoluta corupe absolut, ce putem spune oare despre dumnezeu?”
George Daacon

“Realitatea este aceea care atunci cand nu mai crezi in ea, nu dispare”
Philip K. Dick

“Nu este dumnezeu mai divin decat tu insuti”
Walt Whitman

“Cred in Dumnezeu, doar ca il numesc Natura”
Frank Lloyd Wright

“Vrea Dumnezeu să prevină răul, dar nu poate? Atunci nu e omnipotent. Poate, dar nu vrea? Atunci e malefic. Şi poate, şi vrea? Atunci de unde vine răul? Nici nu poate, nici nu vrea? Atunci de ce să fie numit Dumnezeu?”
Epicur

“Nu cred în Dumnezeu. Învaţă un om să fie un bun cetăţean şi ai rezolvat problema vieţii.”
Andrew Carnegie

“Cu sau fără religie, oamenii buni vor face lucruri bune, iar oamenii răi vor face lucruri rele, dar ca oamenii buni să facă lucruri rele e nevoie de religie.”
Steven Weinberg

“Două mâini care muncesc fac mai mult decât o mie strânse pentru rugăciune.”
Anonim

“Tu continuă să crezi, eu voi continua să evoluez.”
Anonim

“Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de pedeapsă şi pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică.”
Einstein

“Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot.”
Denis Diderot

“Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva.”
Stendhal

“Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.”
Voltaire

“Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg.”
Mark Twain

“Credinţa: să nu vrei să ştii ce este adevărat.”
Friedrich Wilhelm Nietzsche

“Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi.”
Friedrich Wilhelm Nietzsche

“Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată.”
Isaac Asimov

“Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui.”
Bertrand Russel

“Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge.”
Baron D’Holbach

“Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine.”
Ludwig Feuerbach

“Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile.”
Mahatma Gandhi

“Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi.”
Christopher Hitchens

“Adevarul e ca oamenii vor cere întotdeauna o religie expusa în imagini si cu un halou de supranatural. Ei nu vor stiinta; sunt terorizati de ea ca de moarte, pentru ca singura predica a stiintei este ca tot ce e viata manânca alta viata si tot ce e viata moare. Masele nu vor accepta niciodata stiinta pâna când nu le va oferi un paradis pamântesc. Atât timp cât va exista saracie, vor exista zei.”
Will Durant

“Ar putea o fiinta sa creeze cele cincizeci de miliarde de galaxii, fiecare cu doua sute de miliarde de stele si apoi sa se bucure de mirosul carnii arzânde de capra?”
Ron Patterson

“Cât despre cartea numita ?Biblia?, este o blasfemie s-o numesti Cuvântul Lui Dumnezeu. Este o carte de minciuni si contradictii, o istorie a unor timpuri rele si a unor oameni rai.”
Thomas Paine

“Cei mai multi oameni ar ucide adevarul daca adevarul le-ar ucide religia.”
Lemuel K. Washburn

“Clericul este un om care se simte chemat sa traiasca fara a munci, pe spinarea ticalosilor care muncesc ca sa traiasca.”
Voltaire

“Consider religia doar o jucarie copilareasca/ Si sustin ca nu exista alt pacat decât ignoranta.”
Christopher Marlowe

“Daca admitem ca o fiinta infinita a controlat destinele persoanelor si popoarelor, istoria devine o farsa cât se poate de cruda si sângeroasa. Era dupa era, cei puternici i-au calcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni si lipsiti de inima i-au facut sclavi pe cei simpli si inocenti, si nicaieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimati.”
Robert G. Ingersoll

“Daca Dumnezeu ar fi brusc condamnat sa traiasca viata pe care a abatut-o asupra oamenilor, s-ar sinucide.”
Alexandre Dumas

“Daca Dumnezeu a vorbit, de ce nu este lumea convinsa?”
Percy Bysshe Shelley

“Daca este vreun miracol pe lume, este acela ca atât de multi oameni chiar cred ca dumnezeu exista.”
John Mackie

“Daca mergem înapoi la începuturile lucrurilor, vom descoperi întotdeauna ca ignoranta si teama au creat zeii; ca imaginatia, impresia si înselaciunea i-au ornat; ca slabiciunea îi venereaza; ca obisnuinta îi tolereaza; si ca tirania îi favorizeaza pentru a profita de orbirea oamenilor.”
Baronul d’Holbach

“Divinul este probabil acea calitate a omului care-i permite sa suporte lipsa unui Dumnezeu.”
Jean Rostand

“Este, bineînteles, o minciuna, ceea ce ati citit despre convingerile mele religioase, o minciuna repetata sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal si n-am negat niciodata aceasta, ci am exprimat-o clar. Daca exista în mine ceva care poate fi numit religios, atunci este admiratia netarmurita pentru structura acestei lumi, pe atât pe cât stiinta noastra o poate evidentia.”
Albert Einstein

“Este scandalos ca orice persoana moderna, inteligenta, bine educata sa creada în crestinism.”
Delos B. McKown

“Fereste-te de omul al carui Dumnezeu este în ceruri.”
George Bernard Shaw

“Lumea are nevoie de mai putina religie si mai mult bun-simt.”
Llewelyn Powys

“Maica-mea m-a obligat sa renunt la prietenii imaginari când aveam sase ani. Ea dorea sa-i înlocuiasca cu un nou prieten imaginar, unul mare si puternic. Mi-a luat peste douazeci de ani sa scap de acela.”
Steven Sparks

“Moralitatea înseamna sa faci ceea ce este corect, indiferent ce ti se spune. Religia înseamna sa faci ce ti se spune, indiferent ce este corect.”
Jerry Sturdivant

“Niciun copil sub vârsta de cincisprezece ani n-ar trebui sa primeasca instruire pe subiecte care ar putea sa fie vehicule ale unor greseli grave, cum sunt filosofia sau religia, pentru ca notiunile gresite imprimate timpuriu rareori pot fi dezradacinate, iar dintre toate facultatile intelectuale, judecata este ultima care ajunge la maturitate.”
Arthur Schopenhauer

“Nu exista secte în geometrie.”
Voltaire

“Nu pot infirma posibilitatea existentei lui Dumnezeu, dar aceasta este atât de improbabila, încât nici nu merita sa-mi mai bat capul.”
Isaac Asimov

“Nu sunt sclavul unui dumnezeu care nu exista.”
Marilyn Manson

“Primul amendament pentru fericirea oamenilor este abolirea religiei.”
Karl Marx

“Religia, pentru mine, a fost întotdeauna rana, nu bandajul.”
Dennis Potter

“Toata religia, prietene, a evoluat pur si simplu din frauda, teama, lacomie, imaginatie si poezie.”
Edgar Allan Poe

“Toate religiile sunt la fel de sublime pentru ignorant, folositoare pentru politician si ridicole pentru filosof.”
Lucretiu

“Voi credeti într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrajitoare, demoni, bete care se transforma în serpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apa si toate felurile de povesti magice, absurde si primitive, si spuneti ca noi suntem cei care au nevoie de ajutor?”
Dan Barker
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #460 : Octombrie 29, 2014, 08:35:35 am »
Geniale. Multumesc.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #461 : Decembrie 06, 2014, 12:06:00 pm »
un serial de filmulete bine facute.


https://www.youtube.com/watch?v=HQEe8AHtk10
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #462 : Decembrie 06, 2014, 07:17:08 pm »
Evolutie,evolutia religiilor,vaci.. :)     https://www.facebook.com/video.php?v=757322857667374

TRADUS.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #463 : Decembrie 10, 2014, 04:42:47 pm »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #464 : Ianuarie 28, 2015, 09:14:31 am »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))