Sondaj

Sunt toţi creştinii unşi cu Spirit Sfânt?

Da
5 (83.3%)
Nu
1 (16.7%)
doar 144.000
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 6

Autor Subiect: unşi cu Spirit Sfânt  (Citit de 6396 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
unşi cu Spirit Sfânt
« : Ianuarie 05, 2012, 04:58:51 pm »
Teoria cu 144.000 de unşi un mare FALS şi uz de FALS !!!
Cuvântul creştin vine de la Cristos care înseamnă „unsul” (Matei 1:16 BCR n.s.), iar creştini, semnifică: ‘unşii’ cu referire la ungerea lor cu Spiritul Sfânt după cum arată Scriptura: 1Petru 4:14,16; 2Corinteni 1:21,22.
Observaţi ce se spune şi în Enciclopedia Wikipedia:
 „Cuvântul "creştin" vine din limba latină populară, de la christianus, derivat de la Hristos, deoarece Iisus/Isus din Nazareth este fiul lui Dumnezeu, şi Mesia. Cuvântul "Hristos", în limba greacă Χριστός Christós, "cel uns", este traducerea din limba ebraică a cuvântului משיח  Moşiach.”
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cre%C5%9Ftin

Prin urmare nu există creştini unşi şi creştini ne-unşi, toţi cei care sunt creştini sunt unşi, şi toţi care sunt necreştini sunt ne-unşi !

O întrebare ce să o dezbatem pe acest topic:
Când, cum şi unde se primeşte ungerea cu Siritul Sfânt şi ce este ea?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #1 : Ianuarie 08, 2012, 12:42:18 am »
Alin, termenul grecesc khristianós, din care derivă latinescul christianus, nu are absolut nicio conotaţie de ungere. Cuvântul transmite doar ideea de "al lui Cristos" (sau "cristosist" în sensul că îl urmează pe Cristos şi transmit mai departe învăţăturile lui) şi nu presupune în mod implicit sau intrinsec niciun statut comun cu al lui Isus. Etimologic vorbind, faptul că titlul Cristos înseamnă "cel uns" nu implică în sine că şi continuatorii/discipolii sunt neapărat unşi.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #2 : Ianuarie 08, 2012, 08:56:41 am »
La cei 144000 ungerea este legată de statutul lor de regi și preoți. Încă C. T. Russell explicase că această clasă are cap și corp și că ar fi normal ca uleiul turnat pe cap să se coboare pe veșminte (Ps 133). Bineînțeles, asta nu l-ar face pe fiecare membru al clasei un mic mesia, ci numai ca și clasă - în sensul de cristos colectiv. Deci este precaut să nu vedem in cuvântul „creștin” mai mult decât este.

Trist e însă când distincția biblică între omenire și clasa preoțească este folosită pentru a introduce diferențe de privilegii. Ungerea nu are nimic cu mersul la cer. Deci nu trebuie să „unificăm” clasele, ca să aibă toți acces la „privilegiul” cerului.

Posibil ca Biblia să arate că nimeni nu va merge vreodată la cer, ideea fiind în sine de origine păgână. La Platon sufletele nemuritoare veneau din cer și se întorceau acolo. Russell a început să înțeleagă ceva, întrevăzând că cel puțin o parte din oameni vor fi răsplătiți pe pământ.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #3 : Ianuarie 08, 2012, 12:05:06 pm »
Daca ar fi vreunul uns, acesta ar putea scrie o carte despre ce si cum......Pina una alta, pentru mine sint unsi cu toate alifiile si cam atit.Parerea mea!Martorii cica is plini de unsi  :P :P  doar ei poseda unsi,si se vede clar unde au ajuns si cine sint....doar o secta americana abuziva si manipulatoare.Daca vreti treaba cu unsu, ar putea fi simbolica.Nu ma stiu, stiu doar ce vad.Tati is unsi cu toate alifiile,si cam atit.Noroc ca eu nu mi-am batut prea tare capu cu biblia,au facuto altii si nu au ajuns nicaieri.Sintem tot in aceeasi ceata evidenta.Poate ca nu ne este permis mai mult.... ::) ::) ::) sa cunoastem!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #4 : Ianuarie 08, 2012, 12:43:20 pm »
Draga logic,multi rastalmacesc scripturile spre pierzarea lor!2petru 3:16.etalonul ramane biblia,cum zicea pavel:nu treceti peste ce este scris!sa dau un ex.2tim.2:15-18."sa faci tot posibilul sa te prezinti aprobat in ochii lui dumnezeu ca un lucrator care n-are de ce sa-i fie rusine,care CARE MANUIESTE CORECT,CUVANTUL ADEVARULUI!dar evita vorbariile desarte care profaneaza ce este sfant.pentru ca ei vor inainta tot mai mult in impietate,iar cuvantul lor se va intinde ca o cangrena.IMENEU SI FILET SUNT DINTRE EI.oamenii acestia au deviat de la adevar,spunand ca:A SI VENIT INVIEREA SI DISTRUG CREDINTA UNORA!cunosti un anume cult care a spus ca invierea a si venit incepand cu 1919?!(cartea apogeul ed.1991,in romana.)editia din 2006 arata ca invierea lor are loc undeva intre 1919 si armaghedon...aici baietii au dat un pas inapoi...ti se pare ca ei manuiesc corect cuvintul adevarului?sau este o vorbarie desarta?da!,este vorbarie goala!asa au mintit si cu 1935,ca isus alege de atunci oile!au revenit in 1997,spunand ca totusi,isus alege oile la venirea sa ,la armaghedon!iar au dat baietii inapoi!prostii am fost eu cu familia mea care din 1950,am predicat aceaste enormitati clocite de ei.oameni buni,v-a cer iertare tuturor ,am spus minciuni!!!wts,sa-mi urmeze exemplul:sa-si ceara scuze public!s-a lase abureala cu lumina crescand!PAPA ESTE MAI DEMN DECAT VOI.SI-A CERUT SCUZE PUBLIC PT GRESELILE BISERICII,CHIAR DACA AFACUT-O NUMAI CU JUMATATE DE GURA...FACETI SI VOI MACAR ATAT!

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #5 : Ianuarie 08, 2012, 01:15:28 pm »
Ilie,tu ii compari pe astia cu Papa.Pai Papa e de 1000 de ori mai ok decat ei.Papa il predica pe Cristos asa cum stie el,e un exemplu in actiuni de caritate si de intra-jutorare a celor bolnavi si napastuiti,nu se ocupa cu preziceri despre ani ,preziceri care se dovedesc a fi de fiecare data false.El spune despre a doua venire a lui Cristos si o asteapta,nu se lanseaza in tot felul de ani si perioade.Asa ca degeaba dau ei in Papa si in alte biserici ca nici ei nu sunt mai breji decat ceilalti ci dimpotriva poate mai vinovati de unele lucruri si decizii pe care au trebuit sa le ia supusii(vezi anul 1975,transfuziile,serviciul militar etc)temandu-se de ei.In ceea ce priveste"adevarul" care se predica sau s-a predicat ,nimeni nu are nici o garantie ca peste 2-3 ani nu va trebui spus altceva si altfel doar e limpede ca "lumina creste",nu?Pai de ce nu asteptam sa creasca odata lumina sa nu tot spunem oameniilor prostii daca nu suntem siguri ca e adevarul si va ramane si peste ani la fel.E penibil si frustrant pana la urma sa le spui ceva cu hotarare ,sa-i convingi ca este asa si numai asa si dupa cativa ani sa vii sa le spui opusul tot ca "adevar".Pai ce adevar e asta?Eu zic ca ar trebui sa o lase mai moale cu revelatiile care spun ca le au si sa se ocupe de oameni si de sentimentele lor asemeni lui Cristos ca de filosofie ieftina deja se cam satura lumea.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #6 : Ianuarie 08, 2012, 05:07:36 pm »
AM DAT EXEMPLU PAPEI STRICT LA RECUNOASTEREA PUBLICA A UNOR GRESELI.WTS NU FACE ASA CEVA!INCOLO, PAPA ESTE UN GENTLEMEN !

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #7 : Ianuarie 08, 2012, 08:07:46 pm »
Conform Scripturilor toţi cei ce cred în Isus sunt unşi!

Efeseni 1:13  Şi voi, după ce aţi auzit cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, aţi crezut în El şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt, care fusese făgăduit,
14  şi care este o arvună a moştenirii noastre, pentru răscumpărarea celor câştigaţi de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui.

2 Corinteni 1:21  Şi Cel ce ne întăreşte împreună cu voi, în Hristos şi care ne-a uns, este Dumnezeu.
22  El ne-a şi pecetluit şi ne-a pus în inimă arvuna Duhului
.

Iată cel ce crede în Isus are arvuna, iar cel ce are arvuna este uns!

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #8 : Ianuarie 08, 2012, 09:32:53 pm »
Conform Scripturilor toţi cei ce cred în Isus sunt unşi! ...
Iată cel ce crede în Isus are arvuna, iar cel ce are arvuna este uns!

Nimeni nu neagă.
    Acești „toți” unși sunt descriși însă de Petru drept o „preoție împărătească, un neam sfânt” (1 Pe 2:9),
conform cu VT: „Îmi veți fi o împărăție de preoți și un popor sfânt” (Ex 19:6).

    Martorii și alte câteva religii mici au înțeles ce înseamnă aceste cuvinte, relativ la restul omenirii și la pământ,
în timp ce miliardele din „creștinătate” n-au reținut decât că merg în cer, cu bucuria că ce rămâne în urmă arde.
   

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #9 : Ianuarie 09, 2012, 10:24:22 am »
Ai dreptate ,calea.si eu ma consider un uns!dar eu am simplificat lucrurile ca s-ami dau seama!asa am fost condus de spirit :.dumnezeu si isus nu pot fii abordati decat prin spirit.spiritul,ofera doua lucruri:daruri.si rod,intre care dragostea si credinta...etc.fara credinta(spirit)si iubire(turnata de spirit,romani 5:5)nu putem avea o relatie intima cu tatal si cu fiul,si tatal nu ne va atrage la fiul.daca nu-l iubim pe fiul suntem anatema!(blestemati.)1 cor.16:22,efes 6:24.si nu putem s-al iubim nici pe aproapele!sunt doua legaminte,principale.(.si altele...)legamantul dintai,il stim,la muntele sinai,cele zece porunci, insotit de tunete,fulgere.etc ,pastele care era consumat de toti...etc.al doilea legamant, il stiti la fel de bine,intra invigoare la cincizecime(pentecosta)prin semne divine(vijiit,limbi defoc,umplerea cu duh etc.)isus si apostolii au raspindit evanghelia celui de al doilea legamant,care insemna,o singura credinta.un singur botez,in cristos,cu identificare in moartea si invierea lui.,o singura speranta,cea cereasca,evident si un singur domn,un singur dumnezeu,identificat cu tatal.aceasta chemare a ramas valabila pina la a doua venire a domnului l-a sfarsitul veacului.din anul 33 a.d. si pina l-a a doua venire, este format si incheiat corpul lui cristos,adunarea crestina. pavel zice ca daca cineva schimba evanghelia,este anatema(blestemat) vezi galateni 1:8,9. nici macar un inger nu avea voie s-o faca,si nici macar pavel, nu mai putea sa revina asupra evangheliei initiale, sa schimbe ceva!!!.de la isus incoace,pana la sfarsit,dumnezeu nu are nici un proiect cu natiunile,ci doar atrage,la fiul pe discipolii,sai,biserica.vezi si ce spune bisericilor spiritul in rev.2:7,11,17,26-28;3:5,12,21,22.nici o referire la restul omenirii!!!.cei care au murit inainte de cristos,si dupa cristos,pina acum,vor fii inviati si ei de domnul,in viitor, cand dumnezeu v-a rezolva si problema restului omenirii..poate o fii un al treilea legamant, si nu stiu eu.o fi tunat si traznit si la wts,ori fi aparut si limbi de foc poate ca le vijie si capul... .dar sa ne spuna si noua.cine are curaj sa aduca o alta evanghelie,decat cea data de domnul si de apostoli,sa arate imputernicirea,altfel sa fie Anatema!!!si pedeapsa prevazuta pentru cei ce scot sau adaoga ceva.rev.22:18,19.ce este in afara evangheliei lui cristos este...MINCIUNA!TU DOAMNE ADEVERESTI ACESTE LUCRURI(VERS 20)VINO DOAMNE ISUSE.HARUL DOMNULUI ISUS HRISTOS SA FIE CU VOI CU TOTI.AMIN.CU IUBIRE IN DOMNUL,VA SALUTA,ilie.salut ,calea!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #10 : Ianuarie 09, 2012, 10:49:46 am »
FORTA sa fie cu voi,  fratilor care ne sinteti superiori,ajutatine sa ne trezim si noi, la realitatea voastra ::) ::) :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #11 : Martie 05, 2012, 04:00:21 pm »
Dragă Logic, tu negi Evanghelia şi mesajul ei universal pentru toţi oamenii !!!

Tu spui: "Martorii și alte câteva religii mici au înțeles ce înseamnă aceste cuvinte, relativ la restul omenirii și la pământ,
în timp ce miliardele din „creștinătate” n-au reținut decât că merg în cer, cu bucuria că ce rămâne în urmă arde."

Mesajul universal al Evangheliei este cerul:

Ioan 1:12  Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
13  născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

1 Petru 1:3  Binecuvântat să fie Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Isus Hristos, care, după îndurarea Sa cea mare, ne-a născut din nou prin învierea lui Isus Hristos din morţi, la o nădejde vie,
4  şi la o moştenire nestricăcioasă şi neîntinată şi care nu se poate veşteji, păstrată în ceruri pentru voi.

Efeseni 4:4  Este un singur trup, un singur Duh, după cum şi voi aţi fost chemaţi la o singură nădejde a chemării voastre.
5  Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
6  Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.

Filipeni 3:20  Dar cetăţenia noastră este în ceruri, de unde şi aşteptăm ca mântuitor pe Domnul Isus Hristos.
21  El va schimba trupul stării noastre smerite, şi-l va face asemenea trupului slavei Sale, prin lucrarea puterii pe care o are de a-Şi supune toate lucrurile.

Coloseni 3:4  Când Se va arăta Hristos, viaţa voastră, atunci vă veţi arăta şi voi împreună cu El în slavă.

2 Corinteni 5:1  Ştim, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veşnică.
2  Şi gemem în cortul acesta, plini de dorinţa să ne îmbrăcăm peste el cu locaşul nostru ceresc,
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

KoBoLd

  • Vizitator
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #12 : Martie 18, 2012, 11:02:11 pm »
Și mai mult decât atât, potrivit bibliei ortodoxe :
Psalmul 81
1.    Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
2.    Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?
3.    Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.
4.    Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.
5.    Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.
6.    Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7.    Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8.    Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #13 : Martie 18, 2012, 11:33:44 pm »
Buna KoBoLd,

Scuza-ma ca iti spun asa direct dar mi-e greu sa inteleg "logoreea" ta. Postezi o multime de mesaje, pe o multime de subiecte si aproape toate, fara nici o legatura cu subiectul in sine. In plus, pe langa aerul un pic superior, am senzatia ca inca n-ai inteles ca acesta e un forum de martori dizidenti, adica de martori sau fosti martori care nu sunt de acord cu multe din doctrinele si invataturile organizatiei.

Deci propunerea mea e sa fii un pic mai atent si mai la subiect. Cel putin, versetele astea trantite aici din Biblia ortodoxa nu vad ce legatura sa aiba cu subiectul in discutie "unsi cu spirit".
« Ultima Modificare: Martie 18, 2012, 11:35:34 pm de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: unşi cu Spirit Sfânt
« Răspuns #14 : Aprilie 07, 2012, 01:52:02 pm »
Conform Scripturilor toţi cei ce cred în Isus sunt unşi!

Efeseni 1:13  Şi voi, după ce aţi auzit cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, aţi crezut în El şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt, care fusese făgăduit,
14  şi care este o arvună a moştenirii noastre, pentru răscumpărarea celor câştigaţi de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui.

2 Corinteni 1:21  Şi Cel ce ne întăreşte împreună cu voi, în Hristos şi care ne-a uns, este Dumnezeu.
22  El ne-a şi pecetluit şi ne-a pus în inimă arvuna Duhului
.

Iată cel ce crede în Isus are arvuna, iar cel ce are arvuna este uns!
Asa este, prin credinta in jertfa lui Isus Hristos suntem crestini si suntem pecetluiti cu Duhul Sfant al lui Dumnezeu, Tatal ceresc. Laudat sa fie Numele Lui in vecii vecilor! Amin.
« Ultima Modificare: Aprilie 07, 2012, 01:54:24 pm de page »