Evenimente Legate

  • Comemorarea morții lui Isus 2012: Aprilie 05, 2012

Autor Subiect: Comemorare 2012  (Citit de 44873 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #75 : Aprilie 10, 2012, 04:08:46 am »
Eu personal ma tem ca mai degraba ne va gasi Cauza pe noi...

Nu te teme Oma, nu exista nici o cauza.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #76 : Aprilie 10, 2012, 04:18:54 am »
In plus niciun argument de pe acest forum nu este in masura sa anuleze existenta lui Dumnezeu.

Realitatea, si biblia, sunt doua argumente majore care anuleaza existenta lui dzeu.

Citat
Cum spune si Biblia: El are mila de cine vrea si pedepseste pe cine vrea, evident nu degeaba.

Cum am mai zis, crestinismul (prin Pavel in Romani) ofera un "mucles" celor care pun intrebari. Evident nu degeaba nou-nascutul lui David a fost ucis de dzeu, nu? Azi exista oameni cu mai mult cap si bun simt decat acest despot care taie si spanzura dupa bunul plac. Si nu intamplator. De fapt oamenii aia de-atunci l-au creat pe dzeu in propria lor imagine: niste barbari, insetati dupa sange, cruzi si irationali.

Citat
Iar cei care au murit in tsunami au murit din motive clare, ce treaba are Dumnezeu cu asta?

Aceeasi treaba care o ai si tu daca stai cu bratele in san cand copilul tau se ineaca.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #77 : Aprilie 10, 2012, 04:20:37 am »
Mda si io pt.ca-s musculos am s-al bat pe unu namai asa ca alai scleptoman si ios mai tare,si ca asa vreau eu! ;D ;) buna asta.
Scuze de timpul rapit,normal ca nu ajungem nicaieri ,doar traim intr-o realitate aiurista,hranita de prostia umana,hai sa zic necunoastere . ;)

LOL. Definitia lui dzeu.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #78 : Aprilie 10, 2012, 04:26:31 am »
Ceea ce se gaseste in Biblie - luat per ansamblu - nu mi se pare a fi ilogic si irational. Nici nu se compara cu basmele.

Priveste si dpdv al unor necrestini atunci:

The belief that a cosmic Jewish zombie who was his own father can make you live forever if you symbolically eat his flesh and telepathically tell him you accept him as your master, so he can remove an evil force from your soul that is present in humanity because a rib-woman was convinced by a talking snake to eat from a magical tree...
Yeah, Christianity makes perfect sense.

Citat
Gandeste-te ca Biblia da un sens vietii si e pro viata suta la suta.

Biblia e pro moarte in procente foarte ridicate. Vrei sa-ti citez indemnuri la genocid, la omorat de copii si animale, la omorat oameni pt. te miri ce? Eu nu stiu mai oameni buni, voi va cunoasteti propria scriptura sau nu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #79 : Aprilie 10, 2012, 04:27:53 am »
Scuze artymer.
Daca nu-i bine ce facem, eu nu mai scriu pe topic in afara subiectului.

Stai linistit, nu suntem genul de forum unde penalizam oameni pt. ca se poarta discutii off-topic.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #80 : Aprilie 10, 2012, 04:52:53 am »
Salutari Daniel,ai dreptate:Crestinismul se bazeaza pe fapte autentice!

Care-or fi alea? Ca voi nu aveti decat cuvinte. Crestinismul se reduce la: mi-a zis cineva, si am crezut. De aia esti crestin, ca l-ai crezut pe Vasile, pe Ionel, pe X si pe Y. Ce fapte autentice?

Citat
Daca discipolii lui Isus,nu l-ar fi
vazut viu,nici unul nu ar fi continuat predicarea.;erau speriati si confuzi!;dupa aratari repetate
ei sau convins de realitatea invierii...desigur chiar si apostolilor li sau parut basme relatarile femeilor,
care au venit de la mormant unde vazusera si ingerii...Toma a fost convins mai greu,este adevarat...

Ei da de unde. E clar ca dupa moartea lui au inceput sa vada in VT tot felul de profetii care s-au implinit cica in Isus. Aia care m-au strapuns se uita la mine. Puf!, asta i s-a intamplat lui Isus, vedeti???, totul a fost profetiiiiit!!!

Citat
Isus sa aratat in Galilea,la peste 500 de crestini,conform marturiei lui Pavel...

Care a auzit-o si el de la altii... Mai ce curios ca nici un martor din asta ocular nu s-a apucat sa scrie si el ceva in biblie, ci numai din astia care au devenit crestini din auzite.

Citat
Au asistat si la inaltare...ulterior Isus sa descoperit lui Pavel si...prin Anania....
Petru a fost eliberat din inchisoare de un inger...lumea nu a vazut aceste
evenimente,deoarece era ostila...sa ne amintim cum sa manifestat cu putin
timp inainte...

Da, si marmota invelea ciocolata in staniol.

Citat
Dupa ce sau convins ca Domnul lor a inviat,nici o forta din cer sau de pe pamant
nu sa mai putut opune predicarii...chiar si Imperiul Roman a cedat...vezi...Mircea Eliade,
Petru Culianu...

E chiar invers. Paganismul a cucerit crestinismul, alterandu-l si transformandu-l in chipul si asemanarea lui.

Citat
Incolo,batjocoritorii vor exista pina la sfarsit:2 Petru 3:3:"In zilele cele de apoi,vor veni batjocoritori"..
si :2 Petru 3:4 "unde  este fagaduinta venirii lui?"si vers,9 "Domnul nu intarzie cu fagaduinta sa ,
cum socotesc unii ca e intarziere"...si vers.10:"iar ziua Domnului va veni ca un fur(hot)"...

Ce scriam cu cateva luni in urma:

Citat
Pe cand epistola pseudoepigrafa 2 Petru avea sa fie scrisa, situatia deja se inrautatise si mai mult. Unii crestini intrebau deja in mod deschis, “Unde este promisiunea venirii lui?” (2 Petru 3:4) Apologetul ii numeste "batjocoritori", insa intrebarea lor era una legitima. In fond, Isus spusese ca avea sa vina in timpul vietii apostolilor, si altii au crezut si nutrit aceasta speranta. Sperantele lor au fost inselate, profetiile sfarsitului iminent au esuat.

Citat
Din punct de vedere Divin 2000 de ani sunt..."doua zile"....

Da, subterfugiul cu cei 1000 de ani = 1 zi :) Vezi tu Ilie, in Revelatia si in evanghelii Isus nu da  "zile" - ca sa vii tu pe urma si sa aduci argumentul asta pueril. Isus zice clar ca se va intoarce in timpul vietii apostolilor. O zic si scriitorii NT.

Revelatia la randul ei, e o carte reala, cu adevarat destinata pt. crestinii din primul secol, nu glumeste cand zice asta. Aia de-atunci din sec. I trebuiau sa inteleaga ca acele evenimente aveau sa se intample, "in curand" - pt ei in curand. Altfel reiese ca totul e o pacaleala si o amagire. Parca mi-l imaginez pe dzeu spunandu-le "pai mai dragilor, voi ati crezut ca chiar in curand se vor intampla alea si alea? Atunci ati fost niste prosti si va rataciti necunoscand scripturile, nu stiati ca pt mine 1000 de ani e o zi?"? "Dar doamne" - i-ar raspunde ei - "n-ai pomenit nimic in Revelatie de 'zile', si ne-ai spus in limbajul nostru, pt. capul nostru, ca se vor intampla in curand; noi am luat-o de buna...".

Citat
Pentru omul egoist si rau este o eternitate...credeti ca omenirea a fost "coapta" pana acum,
pt o intalnire cu Isus si "fii luminii"la sfarsitul timpului?...

Care intalnire tati, nu l-ai citit pe Isus ca vine in secolul I?

Citat
Maranata! (Domnul nostru vine)...vino doamne Isuse!

Sancta simplicitas.

Citat
Domnul batjocoritorilor  "este mort"...nu va mai veni niciodata...in schimb va pleca!

Cata perspicacitate :D

Citat
sanatate multa si pace dela cel ce
este viu in vecii-vecilor!Revelatia 1:18 "si cel ce sunt viu.am fost mort,si,iata,sunt viu,in vecii vecilor.
,si am cheile mortii"...

Alte povesti. Isus e mort. Daca nu e, produceti-l, scoateti-l de la naftalina si puneti-l sa faca ceva pt. lumea asta nenorocita. De fapt am uitat, voi nu puteti decat sa emiteti vorbe si sa vorbiti cuvinte.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #81 : Aprilie 10, 2012, 07:08:56 am »
Sint surprins de comentariul scris al lui David "Daca nu e, produceti-l, scoateti-l de la naftalina si puneti-l sa faca ceva pt. lumea asta nenorocita. "
Lume aceasta nenorocita ,s-a nenorocit singura ca un hot care de la o fapta mica de coruptie a ajuns la fapte mari si complicate de coruptie !Iar in urma arestarii i-si asteapta sentinta!Dar aceasta sentinta se primeste in urma unui proces lung si cu mari provocari si complicatii!
La momentul potrivit va aparea si implinirea dorintei tale!Dar sa nu uitam de codul civil al legii!Dupa cum omul in viata sa paminteasca a ajuns sa detina un cod moral al "LEGII" tot asa este un cod al"LEGII DIVINE" ,dar azi prea putin acceptat de omenire si rezultatul este pe masura .Trist este ca este abuzat si manipulat  de "Satana (care) se preface intr-un inger de lumina. 15. Nu este mare lucru, dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor. "2 corinteni cap11.
Stiu si inteleg ca multi abzic la un mesaj divin ,tocmai din motivul scris in Matei cap24;"24. Caci se vor scula hristosi mincinosi si proroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pana acolo incat sa insele, daca va fi cu putinta, chiar si pe cei alesi. "Dar sa nu uitam ca azi nimic nu este la voia intimplarii si pentru fiecare vine raspunsul dorit ,mai repede sau mai tirziu ,depinde cum rezolvam solutia ecuatiei cu privire la viata de zi cu zi in care apar ;cunoscutele , necunoscutele si celelate puteri si paranteze care reprezinta si joaca un rol special in puterea prioritatii din viata noastra de zi cu zi!!! ;)


Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #82 : Aprilie 10, 2012, 09:05:24 am »
*Davide*

Iar i-ai nimicit pe bietii... ;D :D

Ce sa faci daca au aderat toti la povestile unora, despre un dumnezeu de paiee  :P
Si au fost indoctrinati cu brasoave si ne toarna brasoave....vorbele lu Oma :D

Dragilor nu va burzuliti in caz ca exista acest dumnezeu de paie;a fost doar o provocare  ;) stiti voi s-asi arunce pijamaua si sa vina la treaba.

Ca nici muntii nu i-ati mutat cu credinta voastra si nici pietrele nu vorbesc...deci fis!  :-X
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #83 : Aprilie 10, 2012, 09:32:42 am »
Cimpene , eu aj zice sa-i faci o statuie lui David si s-o dai cu untura ... sau nu. :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #84 : Aprilie 10, 2012, 10:15:30 am »
Isus nu este mort,Davide,este cat se poate de viu si lucreaza in viata celor ce il primesc.

Isus a spus ca cei ai sai nu fac parte din lume,ia stramutat in Imparatia dragostei lui,
si sunt gata sa moara pt. el.(...mai moare cate cineva si pt. el,nu numai pt. iubitii
conducatori umani,ca "patrioti".)

Implinirea Revelatiei,duce pina la invierea mortilor,testul final si viata vesnica.deci este de domeniul viitorului.(poate ai citit alta Bibliede sustii ca nu mai sunt profetii de implinit...)Ea arata clar ca va fii o inoire a tuturor lucrurilor,sau o creere din nou.!

Lumea este pe "calea larga",este "moarta"in ochii lui Dumnezeu...Isus nu lucreaza in vietile
celor ce nu il primesc...Lumea este a diavolului,un ucigas,si face faptele tatalui ei...
Daca tu il condamni pe Dumnezeu,si ceri socoteala,pt.ce face Diavolul si lumea lui
care merge la taiere vesnica,nu ai inteles mare lucru...;acum imi dau seama ce martor ai fost...
Ti-am spus de mult ca esti intr-o situatie periculoasa,mergi pe coarda...

Incolo, ramane cum am stabilit,fiecare in lumea lui ...pe aceeasi planeta,este loc...
De altfel esti un tip simpatic si destept...insa fii atent la "apostolii luminii"2 corint.11:14,15.

Cat priveste ce era in mintea lui Petru de ex,este clar....spune:"fagaduinta aceasta este pt.voi ,
pt.copii vostri si pentru cei ce sunt departe acum..."Fapte 2:39.;cand isi avea finalul? :la inoirea tuturor lucrurilor.sau la crerea din nou,cand creatia vesnica va fi adusa in existenta,Fapte 3:20,21,cand avea sa vina si Christos.vezi si Matei 19:27,28.Ti se pare ca a aparut creatia vesnica,adevarata creatie a lui Dumnezeu?

Salutari David fiecare cu lumea lui...cum am zis, avem loc pe planeta amandoi...
Oricum, dezbaterile au existat dintotdeauna,si vor continua pana la sfarsit...,
pana soarele se va "stinge",sau pana va veni Imparatia lui Dumnezeu...








Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #85 : Aprilie 11, 2012, 04:07:14 am »
Sint surprins de comentariul scris al lui David "Daca nu e, produceti-l, scoateti-l de la naftalina si puneti-l sa faca ceva pt. lumea asta nenorocita. "
Lume aceasta nenorocita ,s-a nenorocit singura ca un hot care de la o fapta mica de coruptie a ajuns la fapte mari si complicate de coruptie !Iar in urma arestarii i-si asteapta sentinta!Dar aceasta sentinta se primeste in urma unui proces lung si cu mari provocari si complicatii!
La momentul potrivit va aparea si implinirea dorintei tale!Dar sa nu uitam de codul civil al legii!Dupa cum omul in viata sa paminteasca a ajuns sa detina un cod moral al "LEGII" tot asa este un cod al"LEGII DIVINE" ,dar azi prea putin acceptat de omenire si rezultatul este pe masura .Trist este ca este abuzat si manipulat  de "Satana (care) se preface intr-un inger de lumina. 15. Nu este mare lucru, dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor. "2 corinteni cap11.
Stiu si inteleg ca multi abzic la un mesaj divin ,tocmai din motivul scris in Matei cap24;"24. Caci se vor scula hristosi mincinosi si proroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pana acolo incat sa insele, daca va fi cu putinta, chiar si pe cei alesi. "Dar sa nu uitam ca azi nimic nu este la voia intimplarii si pentru fiecare vine raspunsul dorit ,mai repede sau mai tirziu ,depinde cum rezolvam solutia ecuatiei cu privire la viata de zi cu zi in care apar ;cunoscutele , necunoscutele si celelate puteri si paranteze care reprezinta si joaca un rol special in puterea prioritatii din viata noastra de zi cu zi!!! ;)

Vio, tu esti vesnic surprins. Eu personal nu sunt deloc surprins sa te vad scriind ce scrii. O tot dai impotriva religiei dar nu vezi ca religia ti-a otravit punctul de vedere. Tu ai vazut ce-ai scris mai sus? Daca e sa ne luam dupa Geneza, Adam era ca si un copil, habar n-avea ca e rau sa ia din pom, habar n-avea ce e aia sa mori. Sa punem lucrurile in perspectiva deci: un tanar cu intelectul unui copil de 5 ani de azi, e pedepsit cu moartea pt ca a "furat" un fruct dintr-un copac nenorocit din gradina lu' tat'su. Cand vine vorba de religie mai oameni buni, voi suspendati bunul simt si sunteti gata sa inghititi cele mai imputite galusti, nu?

Adica ia imagineaza-ti ca azi un tata undeva in vecini si-ar pedepsi copilul care a poftit un mar si  l-a mancat, desi a fost amenintat cu moartea de tat'su. Il ia taica-sau si il infecteaza mai intai cu o boala mortala, si dupa aia il da afara din casa pe strazi. Tu crezi ca tatal asta e chiar sanatos la cap? Pai ar ajunge la puscarie mai Vio16, sau la sanatoriu - in doua minute si trei miscari. Daca tu consideri ca ce s-a petrecut in Geneza e normal, da-mi si mie de stire cand o sa faci asa ceva cu copiii tai ca sa dau si eu telefon la politie. Ok?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #86 : Aprilie 11, 2012, 04:15:22 am »
Isus nu este mort,Davide,este cat se poate de viu si lucreaza in viata celor ce il primesc.

Isus e mort Ilie, tu nu vezi ca lipseste de la apel? Ca toti mortii de altfel?

Citat
Implinirea Revelatiei,duce pina la invierea mortilor,testul final si viata vesnica.deci este de domeniul viitorului.(poate ai citit alta Bibliede sustii ca nu mai sunt profetii de implinit...)Ea arata clar ca va fii o inoire a tuturor lucrurilor,sau o creere din nou.!

Se pare ca nu-ti cunosti propria biblie. Altfel ai stii ca ea zice ca "invierea mortilor,testul final si viata vesnica" o sa aiba loc in secolul I.

Citat
Cat priveste ce era in mintea lui Petru de ex,este clar....spune:"fagaduinta aceasta este pt.voi ,
pt.copii vostri si pentru cei ce sunt departe acum..."Fapte 2:39.;cand isi avea finalul? :la inoirea tuturor lucrurilor.sau la crerea din nou,cand creatia vesnica va fi adusa in existenta,Fapte 3:20,21,cand avea sa vina si Christos. vezi si Matei 19:27,28.

Pana acum n-ai putut cita nici un verset care pune sfarsitul peste 2000 (sau macar 100) de ani numarati din secolul I. Si stii de ce, nu? Pt ca nu exista. Ce exista insa, spune ca lucrurile astea vor avea loc in timpul vietilor discipolilor din sec. I.

Citat
Ti se pare ca a aparut creatia vesnica,adevarata creatie a lui Dumnezeu?

Imi pare rau ca nici acum in ceasul al 12-lea n-ai inteles. Tocmai asta-i buba, ca nu a aparut nimic.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #87 : Aprilie 11, 2012, 10:00:30 am »
Biblia are vulnerabilitati daca o analizam critic. Si eu m-am indoit de unele lucruri din ea, in special din cele vechi testamentare. Intamplarea din Eden, potopul de pe timpul lui Noe, Iona si pestele  - exemple de slabiciuni - sunt pomenite in Noul Testament, ceea ce ma determina sa ma incred in ele; in ciuda faptului ca par a fi povesti pentru copii. Oricum, in mare parte a Bibliei gasim o maturitate care poate satisface si ratiunea omului modern. Mixul asta format din elemente cu iz de basm si elemente de realism si profunzime nu ma duce cu mintea la o teorie a conspiratiei, ci arata o onestitate a evreilor, a grecilor si chiar a parintilor bisericii. Credeti ca lumea a fost atat de prostuta in timpurile alea incat sa nu faca diferenta intre niste evenimente normale si logice si intre niste elemente care pot fi luate in deradere si batjocura? Daca exista o complicitate pentru un scop marsav, aveau grija sa nu lase “basmele” in scrieri si ne "tranteau" niste carti “revelate” de nu mai aveau nimic de imputat; indiferent de ce timpuri vorbim si de cui ar fi fost adresate.

N-am intalnit o teorie in alte religii care sa se apropie macar de ce gasim si extragem din Biblie; si, desigur, sa se si potriveasca in mare masura cu "asteptarile" mele de la Creator si viziunea mea despre viata. Da, stiu ca se poate spune ca sunt subiectiv.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #88 : Aprilie 11, 2012, 10:08:49 am »

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #89 : Aprilie 11, 2012, 01:22:57 pm »
@David

Observ ca esti doxa de argumente...anti orice!Ok,e dreptul tau sa crezi sau sa nu crezi ceva,la fel cum e dreptul oricarui om sa creada sau sa nu creada.Esti prea ironic in comentarii si plin de tine.Las-o mai moale,si as zice ca ar fi ok sa nu intervii cu comentarii la subiecte care nu au tangenta cu ateismul,care vad ca e preferatul tau.Unii chiar ar dori sa dezbata anumite subiecte prin prisma doctrinei martorilor,sau pur si simplu sa discute anumite teme care-i framanta,insa tu blochezi toate subiectele deschise.Nu e posibil ca la orice topic deschis sa ajungem in acelasi punct:este sau nu este D-zeu.
Tot insisti pe ideea ca nu-s argumente in favoarea existentei lui D-zeu,a lui Isus.Da,avand in vedere ca tu nu recunosti Biblia ca o carte de la D-zeu,e normal ca nu se pot aduce argumente.Dar,in acelasi timp e la fel de clar ca nici tu,oricat ai incerca nu ai cum sa aduci dovezi ca nu exista Dumnezeu.Poti sa te dai peste cap cat vrei,ca NU VEI REUSI NICIODATA sa aduci argumente.Nu ai cum.

Da,se observa ca esti un baiat istet,dar nu cred ca e necesar sa dovedesti zilnic asta.Am luat nota de istetimea ta cu totii,de aici ar fi frumos sa mai lasi si pe altii sa-si spuna parerile,fiecare asa cum e si cum stie,din bagajul lui mic sau mare de cunostinte pe care le are.Deci te asigur ca am inteles ca tu nu crezi in Dumnezeu.Dar eu si altii credem.Asa cum eu iti respect dreptul de-a nu crede,te rog sa ne respecti si tu dreptul de-a crede si in subiectele unde nu e nici o legatura cu ateismul sa ne lasi pe noi,astia mai ignoranti(ca am observat ca asta e parerea ta despre cei ce cred in D-zeu) sa discutam asa cum credem de cuviinta.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit