Evenimente Legate

  • Comemorarea morții lui Isus 2012: Aprilie 05, 2012

Autor Subiect: Comemorare 2012  (Citit de 44786 ori)

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #90 : Aprilie 12, 2012, 12:01:54 am »
Oare a scris cineva pe acest subiect despre anuntul facut dupa cuvantarea speciala ce a urmat comemorarii? Au facut anuntul oficial referitor la consolidarea tuturor site-urile societatii intr-unul singur (jw.org) si reducerea revistelor pentru public de la 32 la 16 pagini. Deci ce ne-a spus Sceptic cu vreo doua saptamani in urma despre vestile de pe forumurile occidentale s-a adeverit.
« Ultima Modificare: Aprilie 12, 2012, 12:04:29 am de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #91 : Aprilie 12, 2012, 01:43:36 am »
Ok,e dreptul tau sa crezi sau sa nu crezi ceva,la fel cum e dreptul oricarui om sa creada sau sa nu creada.

Evident; nu stiu de te-ai simtit indemnata sa aprobi aceasta stare de lucruri.

Citat
Esti prea ironic in comentarii si plin de tine.

Sunt ironic cu cine trebuie sa fiu ironic. Raspund cu aceeasi moneda dupa cum am mai zis-o de cateva ori, dar totusi nu vad de ce te-ai gandit tu ca e relevant sa evaluezi masura in care sunt ironic, si sa decretezi ca sunt "prea". Care-i scopul? Sa inteleg ca ma mustri? Si ca sunt prea "plin" de mine? Ai vrea probabil sa fiu cu coada intre picioare, nu?

Citat
Las-o mai moale,si as zice ca ar fi ok sa nu intervii cu comentarii la subiecte care nu au tangenta cu ateismul,care vad ca e preferatul tau.

Ok, deci hai sa stabilim niste chestii mai intai. Tu nu-mi dai ordine. Pricepi? "Las-o mai moale" o poti zice copiilor tai daca vrei. Afisezi o autoritate si dai ordine cu o indrazneala prea mare pt o pozitie atat de mica de simplu membru, egala cu a mea.

In al doilea rand, pt cine "ar fi ok" sa nu mai "intervin" eu? Pt tine? Adica imi dai aprobarea de a inceta sa mai postez in subiectele voastre? LOL. Ti-a mai zis cineva oare ca suferi de grandomanie? Cam cine te crezi tu pe-aici?

In al 3-lea rand, pasarea malai viseaza. Poate vrei sa te mai familiarizezi si tu cu modul in care functioneaza un forum. Nu poti cere nimanui sa nu-si ofere parerea. Asteapta-te sa apara oameni care sa nu fie de-acord cu tine, si care sa discute in contradictoriu. A pretinde sau a ordona cum faci tu mai sus, ca unii sa-si tina gura, e culmea prostiei.

Citat
Unii chiar ar dori sa dezbata anumite subiecte prin prisma doctrinei martorilor,sau pur si simplu sa discute anumite teme care-i framanta,insa tu blochezi toate subiectele deschise.

Mi se pare ca aiurezi. Eu blochez "toate subiectele deschise"? Cum asa? Ti-am furat cumva tastatura? Ti-am pus catuse pe maini sa nu mai postezi? LOL!

Citat
Nu e posibil ca la orice topic deschis sa ajungem in acelasi punct:este sau nu este D-zeu.

Nici nu s-a intamplat asa ceva, dar de ce n-ar fi posibil? Nu-ti convine ce scrie altul? Esti libera sa ignori tot ce nu-ti place. Sau te supara adevarul?

Citat
Tot insisti pe ideea ca nu-s argumente in favoarea existentei lui D-zeu,a lui Isus.Da,avand in vedere ca tu nu recunosti Biblia ca o carte de la D-zeu,e normal ca nu se pot aduce argumente.
Dar,in acelasi timp e la fel de clar ca nici tu,oricat ai incerca nu ai cum sa aduci dovezi ca nu exista Dumnezeu.Poti sa te dai peste cap cat vrei,ca NU VEI REUSI NICIODATA sa aduci argumente.Nu ai cum.

Cred ca ai pus mai mult emotii in ce ai scris mai sus decat ratiune. Am reusit demult sa furnizez dovezi ca dzeul vostru nu exista. Realitatea inconjuratoare ar fi un inceput. Lovitura de gratie o da insasi biblia; profetiile false ale lui Isus sunt chiar suficiente, nici nu mai trebuie sa ma duc sa vorbesc de greseli, contradictii, minciuni, etc. Stii cine m-a facut ateu? Biblia (nu, nu glumesc).

Citat
Da,se observa ca esti un baiat istet,dar nu cred ca e necesar sa dovedesti zilnic asta.Am luat nota de istetimea ta cu totii,de aici ar fi frumos sa mai lasi si pe altii sa-si spuna parerile,fiecare asa cum e si cum stie,din bagajul lui mic sau mare de cunostinte pe care le are.Deci te asigur ca am inteles ca tu nu crezi in Dumnezeu.Dar eu si altii credem.Asa cum eu iti respect dreptul de-a nu crede,te rog sa ne respecti si tu dreptul de-a crede si in subiectele unde nu e nici o legatura cu ateismul sa ne lasi pe noi,astia mai ignoranti(ca am observat ca asta e parerea ta despre cei ce cred in D-zeu) sa discutam asa cum credem de cuviinta.

Hai sa te ajut sa nu mai traiesti cu iluziile astea. Ce scriu eu nu este ca sa iti arat eu ceva TIE despre mine. Nu totul se invarte in jurul tau sau al altora, cui ii pasa ce crezi tu despre mine? Mie chiar deloc! Lasa tu persoana mea afara din comentariile si eforturile tale, daca ai ceva de spus atunci adreseaza argumentele mele, nu te lega tu de capul meu. Parca scrie "fiti gata sa raspundeti oricui va cere socoteala de nadejdea care este in voi", nu sa va legati de oameni?

Si deci poate mai vrei si tu sa revii cu picioarele pe pamant, si sa observi ca acuzatiile tale ca as bloca toate discutiile si ca nu va respect dreptul de a crede sunt chiar hilare.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #92 : Aprilie 12, 2012, 06:46:17 am »
David ,azi multi fac lucruri pentru care ar trebui sa fie inchisi pe viata si totusi se trece cu vederea comportamentul lor ,dar a celui ce fura o gaina sau 100 de lei ajunge dupa gratii si la stirile internationale!!!Vrem nu vrem religia pe toti ne afecteaza la fel ca politica si rezultatul ei.Daca noi credem ca traim in libertate si fara influiente ne inselam !Faptul ca ai ajuns sa abzici sa mai crezi in mesajul Scripturii ,sa nu crezi ca ai ajuns la o decizie corecta si alte carti o sa te balanseze in puterea crezului!As fi bucuros sa fie adevarul de partea ta si sa fii fericit  dupa cum crezi ,dar in timp vei gasi adevarul ,daca binenteles esti interesat de el!Cat despre explicatia cu privire la Genesa se vede ca se doreste sa ramana o enigma si luata in considerare ca o poveste pentru copii ,dar in timp multe lucruri se vor adeveri dupa cum altele au fost adeverite!!Se vede ca ai lasat sa se piarda multa incredere in mesajul Scripturii si mesajul ei sa apara mai putin imprtant in viata,dar la un moment dat vei intelege in ce ai gresit si interesul va creste !Nu din cauza unei religii ,ci a unor dovezi care o sa-ti apara in viata!!!si atunci si la tine va fi surprinderea destul de mare ,dupa cum a fost si la altii!!! ;) :)

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #93 : Aprilie 12, 2012, 07:53:32 am »
Mai Davide,ma acuzi pe mine de grandomanie,dar tu la tot pasul spui "EU"...Deci cred ca cei ce citesc pot trage singuri concluziile.Asa ca nu te agita atata.Si da,multe subiecte ai blocat.Nu ti-ai dat seama?AAAAA,nu ti-a pasat;asta e altceva.Dar si asta deja o stim.Sa fi tu sanatos,ca eu nu-mi pierd timpul in discutii sterile cu tine sau cu cei ca tine.Multe dialoguri in care ai intrat tu arata ca niste dialoguri intre surzi:toti vorbesc dar nimeni nu asculta.Poti sa revezi daca nu crezi.Deci nu fi atat de temperamental ca nu e cazul.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #94 : Aprilie 12, 2012, 09:09:01 am »
Bataie , scandal , galceava pe forum ! Hai , cine da mai tare si cu sonor are doua puncte ! Am lornionul  pregatit. Davide , på sistemul " tre sa zic si ioh ceva" , riposteaza !  :P
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #95 : Aprilie 12, 2012, 10:15:38 am »
A trecut cineva să mă invite cu 3 zile înainte dar eram plecat din oraş pentru păsările pe care le-am folosit în loc de miel în seara de paşti.

Apoi m-am întâlnit cu două martore pe stradă care nu au avut curajul să mă abordeze dar le-am auzit zicând "lasă că ştie el să vie dacă vrea ...". :)

Oricum nu mergeam pentru că acum doresc să am "tot tacâmul" dacă mănânc paştile, şi în nici un caz să fie spectator nici la evreii care comemorează doar exodul (ieşirea) din Egipt şi nici la "israeliţii spirituali" care comemorează doar "cina cea de taină".

Problema însă, că nici nu se ţine în seara zilei cu lună plină ci în ajunul zilei cu lună plină.

NWT: Leviticul 23:5  "În prima lună, în ziua a paisprezecea a lunii, între cele două seri, este paştile lui Iehova". (din spaniolă)
BOR: Leviticul 23:5  "În luna întâi, în ziua a paisprezecea a lunii, către seară, sunt Paştile DOMNULUI".
VDC: Leviticul 23:5 "În luna întâi, în a paisprezecea zi a lunii, între cele două seri, va fi Paştile Domnului".

În ziua a paisprezecea a lunii, între cele două seri, sau către seară, este în ajunul zilei cu lună plină a cincisprezecea zi a fiecărei luni.

Porunca lui Dumnezeu de paşti cuprinde mai mulţi paşi:
1. Capul lunilor -- Exodul 12:2 "Luna aceasta va fi pentru voi cea dintâi lună; ea va fi pentru voi cea dintâi lună a anului".
2. Ziua Pregătirii -- Exodul 12:3 "Vorbiţi întregii adunări a lui Israel şi spuneţi-i: „În ziua a zecea a acestei luni, fiecare om să ia un miel de fiecare familie, un miel de fiecare casă."
3. Ziua Paştilui -- Exodul 12:6 "Să-l păstraţi până în ziua a paisprezecea a lunii acesteia; şi toată adunarea lui Israel să-l înjunghie seara".
4. Comemorarea -- Exodul 12:14 "Şi pomenirea acestei zile s-o păstraţi şi s-o prăznuiţi printr-o sărbătoare în cinstea lui Iahve; s-o prăznuiţi ca o lege veşnică pentru urmaşii voştri".
5. Pâine Nedospită -- Exodul 12:18 "În luna întâi, din a paisprezecea zi a lunii, seara, să mâncaţi azime, până în seara zilei a douăzeci şi una a lunii".
6. Snopul Primelor Roade -- Leviticul 23:15 "Din zorii zilei de după Sabat, din ziua când veţi aduce snopul ca să fie legănat într-o parte şi într-alta, să număraţi şapte săptămâni întregi". (acest verset tradus greşit în limba română cu "a doua zi" în loc de "zorii zilei" cu referire la ziua învierii)

Pe calendarul lui Israel anul acesta ziua a paisprezecea este Vineri:
Link Calendar Online

Dacă în ziua a cincisprezecea a fiecărei luni este lună plină, atunci ziua a paisprezecea înspre seară cade în ajun când încă nu avem lună complet plină, dar seara zilei a cincisprezecea, când copii lui Israel au plecat în grabă fără să lase pâine la dospit, cade în seara zilei cu lună plină, când avem lună plină atât spre dimineaţă când a avut loc plecarea din Egipt, cât şi seara când şi-au făcut prima dată corturile şi văzut prima dată stâlpul de foc.

Dacă  calendarul lui Israel e greşit, atunci avem nevoie de o explicaţie prin care să putem demonstra.

Apostolul Pavel a scris: 1Corinteni 11:34  "Iar dacă îi este cuiva foame, să mănânce acasă, ca să nu vă adunaţi spre osândă. Celelalte însă le voi rândui când voi veni".

În comunităţile ebraice la cină există "Rânduiala" (din ebraică: Sederul) care se ţine  din perioada celui de-al II-lea Templu, iar în mesianism se ţine conform Noului Legământ. Broşura următoare descrie rânduiala:
http://caleacrestina.uv.ro/brosuri/b-hagadah-mesianic.html
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #96 : Aprilie 12, 2012, 10:28:41 am »
Sa imi dau si eu cu parerea vis-a-vis de acest eveniment:
– Nu mi-a transmis nimic.
– O fi de vina oratorul, o fi de vina schita, nu stiu. Ideea e ca a fost o cuvantare mediocra. Nu stiu cum a fost la alte congregatii, dar la noi, unii oratori sunt praf.
– Am vrut sa traiesc momentul, dar am plecat asa cum am venit. A lipsit spiritul.
– In schimb, imi creste sufletul cand aud ca, in fiecare an se impartasesc persoane noi (doh!). Nu vreau sa stiu cum arata graficul celor 144.000...
Concluzia: Din ce in ce mai slab, pe an ce trece.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #97 : Aprilie 13, 2012, 04:42:55 am »
Mai Davide,ma acuzi pe mine de grandomanie,dar tu la tot pasul spui "EU"...Deci cred ca cei ce citesc pot trage singuri concluziile.

Da Mario, te-am acuzat de grandomanie si e clar pt. toata lumea ca esti grandomana. Altfel n-ai imparti ordine in stanga si-n dreapta, nu ti-ai da acordul(!) ca eu sa nu mai postez, etc. Te cunosti tu foarte bine. In rest, cu naivitatea caracteristica, exagerezi intr-o veselie; "la tot pasul" spun "eu"? Cred ca ti-au picat ochelarii de pe nas :D Putinele "eu" din postul meu au fost fortate de tine, nu? Pai cine a initiat discutia despre mine, nu tu? Uiti de la mana pana la gura?

Citat
Asa ca nu te agita atata.

O, madam batrana de congregatie Maria H. continua sa da ordine. Sau esti prezidenta deja? LOL.

Citat
Si da,multe subiecte ai blocat.

Ba eu zic ca inca mai aiurezi. Inteleg sa uiti sa-ti iei medicamentele 1 zi, dar 2 zile la rand?

Citat
Nu ti-ai dat seama?AAAAA,nu ti-a pasat;asta e altceva.

'ne feri...

Citat
Deci nu fi atat de temperamental ca nu e cazul.

A, inca un ordin. Hai sa-ti dau si eu unul ca vad ca tot iti plac: Mucles. Vezi ca daca ma superi blochez subiectul asta  ;D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #98 : Aprilie 13, 2012, 08:20:19 am »
Asa cum am spus,eu nu voi continua un dialog cu tine din doua motive:unu,ca e un dialog care poate merge la nesfarsit  si nu-i vad relevanta,si ceea ce e mai important,este un nivel la care eu nu cobor.Asa ca...

« Ultima Modificare: Aprilie 13, 2012, 08:22:55 am de maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #99 : Aprilie 13, 2012, 08:33:09 am »
'ratzi ai dreaq ! D'aia era buna armata ! ;D
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #100 : Aprilie 13, 2012, 03:38:36 pm »
@David
Revin asupra a ceea ce am scris si imi cer scuze daca din comentariile mele ai dedus tu ca dau ordine sau ce ai mai scris tu pe acolo.Stiu ca si prin acest comentariu imi  atrag o serie de comentarii caustice din partea ta,dar mi-am dat seama de un lucru:azi,vorbind cu cineva de pe forum despre tine am realizat ca probabil esti unul din acei oameni care a fost sincer la martori,care a studiat mult,iar cand si-a dat seama ca a fost mintit a suferit cumplit.Acum esti manios pe lumea intreaga,ti se pare ca toti au o vina pentru esecul tau.Poate la tine e proaspata situatia si inca esti inversunat impotriva tuturor.Toti care am fost sinceri am suferit,dar nu merita sa nu te bucuri de viata,sa aduni resentimente.Viata e atat de scurta,incat nu merita sa ne-o traim fiind suparati.Este doar o parere si chiar imi pare rau ca te-ai simtit asa ofensat de comentariul meu.


"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #101 : Aprilie 14, 2012, 03:57:26 am »
Maria, iti accept scuzele. Scuza-ma si tu te rog daca comentariile mele te-au ofensat.

PS: poate par o persoana cu resentimente si "manios pe lumea intreaga". Dar nu sunt. In viata de zi cu zi sunt o persoana cat se poate de normala, n-am cu nimeni nimic. Dar daca ma simt atacat, tind sa atac la fel. Mersi pt. cuvintele calme si intelepte.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #102 : Aprilie 14, 2012, 06:54:23 am »
Cu placere!  :)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #103 : Aprilie 14, 2012, 09:01:44 am »
 :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #104 : Aprilie 14, 2012, 09:22:05 am »
Grivei &Page luati exemplu de la David &Maria nu vedeti ce frumos si crestineste s-au inpacat ei; :P ce dragoste se infiripa?  ;D :D :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))