Evenimente Legate

  • Comemorarea morții lui Isus 2012: Aprilie 05, 2012

Autor Subiect: Comemorare 2012  (Citit de 44791 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #45 : Aprilie 08, 2012, 09:01:59 pm »
Eu te sfatuiesc sa iti deschizi ochii si sa inveti din greselile primilor crestini, nu sa le repeti si tu ca ei.

Presupun ca primii crestini sunt ucenicii, apostolii (ale caror cuvinte sunt prezentate in Noul Testament)?
In acest caz, mai presupun ca, din moment ce spui ca au gresit, inseamna ca ii crezi sinceri si va trebui sa iei in considerare toate marturiile lor.

Cum explici marturia mortii si invierii Domnului Isus?
- Au gresit, fiind inselati la randul lor?
- Si-au pierdut mintile cu totii? (retoric  ;))
- Sau poate n-au fost sinceri? (iar eu am presupus gresit)

Ca sa intelegi de ce zic ce zic, da fugutza pana la topicul Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui si citeste-l.

Ca sa-ti raspund la intrebari: cand spun primii crestini ma refer in primul rand la scriitorii NT, si apoi la restul crestinilor din primul secol care le-au impartasit convingerile.

Nu stiu cum concluzionezi tu ca daca au gresit, au fost sinceri. Cine greseste poate sa nu fie sincer. Deci nu stiu daca toti acestia au fost sinceri, tot timpul - de unde sa stiu?

Pe scurt (pot sa dau detalii la cerere), despre asa-zisa inviere a lui Isus: prima marturie dpdv cronologic este a lui Pavel; cand vorbeste despre aparitia lui Isus dupa inviere, cuvantul folosit este cel pt. "viziune". Prima generatie de crestini credeau ca Petru a primit o "viziune" in care l-a vazut pe Isus in viata. Socul pierderii subite a unei persoane apropiate poate cauza asemenea evenimente, nu e nici un secret.

Prima generatie credea deasemenea ca aceasta inviere a fost "in spirit", ca Isus era viu in spirit, nu in carne si sange. Primele evanghelii (Marcu si Matei) nu cunosc demonstratiile fizice ale invierii lui Isus. Acestea apar mai tarziu (Luca si Ioan) ca sa combata ideea primei generatii ca Isus inviase ca spirit. Si uite asa din viziune lucrurile au progresat spre literalism. Nu mai avem de a face cu o viziune, o inviere "visata", ci cu un eveniment cat se poate de real, inviere in carne si oase (si sange).

Toata progresiunea asta s-a desfasurat prin transmisiune verbala. Ai jucat vreodata "telefonul fara fir"? Mesajul este alterat putin cate putin de la o persoana la alta, de la o generatie la alta. Din tantar ne trezim cu-n armasar.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #46 : Aprilie 08, 2012, 09:03:50 pm »
De ce-ar fi suficient argumentul timpului (neimplinirea asteptarilor cu privire la iminenta venirii Domnului) pentru desfiintarea intregului Nou Testament?

Citeste topicul indicat mai sus si o sa vezi de ce.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #47 : Aprilie 08, 2012, 09:07:06 pm »
*Davide *Sint tot mai convins de ce zici aici;

Timpul a aratat deja cine are dreptate: noi. Sfertul academic a trecut demult deja din secolul I, profetiile lui Isus au esuat. Timpul, este acela care va demonstreaza cu varf si indesat ca dzeu este o inchipuire.


Citi ani trerbuie sa mai treaca ca povestea asta sa aiba vreo noima?
Explicatile sectare is de tot rahatu.

Gabriele, ce sa-i faci, oamenilor le place sa creada. Si copiilor le place sa asculte povesti seara inainte de culcare. Cam asa se intampla si cu crestinismul.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #48 : Aprilie 08, 2012, 09:29:29 pm »
Oare avem sansa sa ne maturizam vreodata!
Ne vom debarasa vreodata de spiritul de turma?.....
N-am trecut inca de vremea povestilor cu zine si smei?
Hery Poter=biblia... povesti fantastice,pentru copii  :o
dovezi?....zero spre infinit
A da, o cauza exista! ....si va fi gasita in viitor.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #49 : Aprilie 08, 2012, 09:35:58 pm »
Eu personal ma tem ca mai degraba ne va gasi Cauza pe noi...

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #50 : Aprilie 08, 2012, 09:48:10 pm »


 ce sa-i faci, oamenilor le place sa creada. Si copiilor le place sa asculte povesti seara inainte de culcare. Cam asa se intampla si cu crestinismul.
Noi, “copiii” avem o speranta: speranta vietii vesnice. Credem ca va fi o inviere si ca nu se limiteaza totul la viata aceasta, a carei insuficiente cunoastem cu totii…

Noi ne-am pus nadejdea in Dumnezeu nu numai pentru viata aceasta…Daca ar fi altfel am fi cei mai nenorociti dintre toti oamenii, spune apostolul Pavel corintenilor.

Pe voi, cei care nu credeti in Dumnezeu si nu credeti in jertfa  Rascumparatoare a Fiului Sau, Isus Hristos ce va insufleteste?

Pace tie!

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #51 : Aprilie 08, 2012, 10:58:49 pm »
David, sunt constient de problema Venirii Domnului, prezisa, crezuta, nadajduita si asteptata a se intampla atat de devreme incat unii crestini din primul secol nu vor apuca sa moara.
Eu insa nu pot elimina tot Noul Testament din cauza unui (singur?) aspect in neregula.

Cand am facut presupunerea ca-i consideri sinceri pe crestini (mai exact la cei implicati in Noul Testament) m-am bazat pe ideea ta conform careia noi, cei din ziua de azi, ar trebui sa nu mai repetam greselile primor crestini. O greseala poate fi facuta numai din sinceritate, nu vad cum altfel. Ori e greseala, si avem de-aface cu sinceritate; ori este premeditare (deformare voita si intentionata, minciuna constienta), caz in care nu mai putem vorbi de greseala si, ca atare, ideea ta cu invatarea din greselile savarsite de altii, nu mai are aplicatie si/sau noima.

Vizavi de chestiunea invierii Domnului Isus. Spui ca credinta in inviere isi are radacina in viziunea lui Petru sau in incredintarea ca Isus ar fi inviat in spirit si nu in carne; dupa care, in timp, cu ajutorul “telefonului fara fir” (transmisia verbala), s-ar fi ajuns la o incredintare diferita.
Bun, admitand ca asa au stat lucrurile, incredintarea mai tarzie o poate elimina pe cea primara? Cu alte cuvinte, faptul ca Isus n-ar fi inviat in carne dovedeste ca n-a inviat nici in spirit sau ca n-a inviat, de fapt?

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #52 : Aprilie 08, 2012, 11:00:47 pm »
Davide,am hotarat sa nu ma mai intersectez cu tine...:dar la ce conceptii ai...


1.Isus nu a precizat cand se vor implinii profetiile sale :din contra a spus:nimeni nu stie ziua si ceasul...

2.Pavel, a spus la fel...1 tesaloniceni5;1-5!

3 .Toti care au dat ,date ,sunt profeti mincinosi,inclusiv Martorii(1914,1925,1975,etc.)

4.Mai este mult pana la ...sfarsitul timpului...

5.Pavel, a indicat momentul:Cand vor zice pace si liniste...1 tes.5:3

6.Rev.arata ca razboiul final are loc intre fiara666 si Alesi...fara sa dea data cronologica...

7.cei care dau date, sau indicii, sunt prezentati de Isus astfel:Matei 24:23:-28.

Atunci despre ce vorbim domnule David?Ti se pare ca sa terminat TIMPUL?
Chiar nu a mai ramas Timp pt.implinirea profetiilor lui Isus?

Stabilesti tu, ca nu mai este timp pt. implinirea profetiilor lui Isus?
Este mult pana departe, "grabitule".

Ce te mana in lupta?Ai ceva probleme personale nerezolvate?

Mai, baiatule,si seful vostru ,Richard Dawchins a recunoscut ca nu poate exclude
posibilitatea existentei lui Dumnezeu...

Ca Dumnezeu nu este cum l-au prezentat Religiile,ok.Este corect!Dar tu contrazici
ce spune "seful" tau suprem...

Eu respect punctul tau de vedewre David...dar ce sustii tu este o aberatie:si anume ca ,gata,sa sfarsit timpul si nu mai este timp pt. implinirea prof.Biblice...

Tu te auzi ce spui?Te faci de ras...mai gandeste-te...

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #53 : Aprilie 08, 2012, 11:10:09 pm »
Oare avem sansa sa ne maturizam vreodata!
Ne vom debarasa vreodata de spiritul de turma?.....
N-am trecut inca de vremea povestilor cu zine si smei?
Hery Poter=biblia... povesti fantastice,pentru copii  :o
dovezi?....zero spre infinit
A da, o cauza exista! ....si va fi gasita in viitor.

Ce alternativa mai buna decat Dumnezeul Biblic ai, Gabriel?
Si de ce ar fi poveste cu zine si zmei?
Ce altceva decat credinta in salvarea prin Domnul Isus, o viata dedicata lui Dumnezeu, dragoste si o traire curata fara de pacat iti cere Tatal Domnului Isus?  Unde-i imaturitatea pe care o invoci?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #54 : Aprilie 09, 2012, 12:06:41 am »
Trebuie sa cred niste povesti pentru ca aparent nu am alta alternativa?Nu mi-se pare corect,logic...
Nu am universitati terminate dar nu sint o simpla oaie dintro turma oarecare;daca vrei sint o oaie cu mot ;)
Ca atare daca aceasta poveste a bibliei in cazul nostru;ca a fost acceptata de mi de oameni nu ma incalzeste de loc.N,ui nici rationala,nici morala,nici tu dovezi;dar trebuie sa crezi pt. ca asa cred miliarde de ...Nu mersi!Prefer sa crap dar eu nu renunt la un rationament logic, pertinent.Nu vreau decit dovezi,iar voi imi ziceti sa am credinta.Poti sa bagi credinta intr-un rezervor de masina?Nu cred iti trebuie benzina!Benzina e ceva palpabil,credinta  ii un fis.

Cum am zis Exista o cauza, poate baiatul asta o va fundamenta....

codul lui oreste - 17 mar.


Azi am gasit aceasta pista...ramine s-o aprofundez.

http://www.thefundamentaluniverse.ro/
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #55 : Aprilie 09, 2012, 12:21:16 am »
Poti sa crezi tot ce vrei tu Gaby, nu exista nicio opreliste.
Eu de exemplu am studii universitare, dar tot nu ma consider o oaie cu mot.
Eu nu cred in Biblie pentru ca miliarde de oameni cred, cred in ea pentru ca este cea mai buna carte.
Cine isi insuseste gandirea din Biblie este cel mai bun psiholog, un om care ii miroase pe altii cu usurinta, de la o posta chiar, le simte duhoarea sau parfumul ... depinde.
Nu renunta la rationamentul logic... ai grija doar sa fie logic, asta este important.
Poti sa bagi convingerile tale (oricare ar fi ele)  intr-un rezervor de masina? Benzina e ceva palpabil, convingerile tale sunt?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #56 : Aprilie 09, 2012, 02:00:22 am »


 ce sa-i faci, oamenilor le place sa creada. Si copiilor le place sa asculte povesti seara inainte de culcare. Cam asa se intampla si cu crestinismul.
Noi, “copiii” avem o speranta: speranta vietii vesnice. Credem ca va fi o inviere si ca nu se limiteaza totul la viata aceasta, a carei insuficiente cunoastem cu totii…

Noi ne-am pus nadejdea in Dumnezeu nu numai pentru viata aceasta…Daca ar fi altfel am fi cei mai nenorociti dintre toti oamenii, spune apostolul Pavel corintenilor.

Pe voi, cei care nu credeti in Dumnezeu si nu credeti in jertfa  Rascumparatoare a Fiului Sau, Isus Hristos ce va insufleteste?

Pace tie!

Stiu ce speranta aveti (si ca e zadarnica). Si multumesc ca ai gasit cu de cuviinta sa transmiti ca eu si altii suntem cei mai nenorociti dintre toti oameni. E mesajul crestin standard, izvorat dintr-un complex de superioritate :) Vezi doar, daca tot te increzi in ce are de spus un biet muritor primitiv, aceeasi persoana a mai zis ca va fi inca in viata cand se va intoarce Isus, si-l va lua cu el in nori. Eu zic ca e vremea sa va treziti.

Ca sa-ti raspund la intrebare, pe mine ma insufletesc adevarul si dreptatea, realitatea in detrimentul miturilor.
« Ultima Modificare: Aprilie 09, 2012, 02:03:19 am de David »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #57 : Aprilie 09, 2012, 02:33:48 am »
David, sunt constient de problema Venirii Domnului, prezisa, crezuta, nadajduita si asteptata a se intampla atat de devreme incat unii crestini din primul secol nu vor apuca sa moara.
Eu insa nu pot elimina tot Noul Testament din cauza unui (singur?) aspect in neregula.

Cand am facut presupunerea ca-i consideri sinceri pe crestini (mai exact la cei implicati in Noul Testament) m-am bazat pe ideea ta conform careia noi, cei din ziua de azi, ar trebui sa nu mai repetam greselile primor crestini. O greseala poate fi facuta numai din sinceritate, nu vad cum altfel. Ori e greseala, si avem de-aface cu sinceritate; ori este premeditare (deformare voita si intentionata, minciuna constienta), caz in care nu mai putem vorbi de greseala si, ca atare, ideea ta cu invatarea din greselile savarsite de altii, nu mai are aplicatie si/sau noima.

"Un (singur?) aspect in neregula"? Profetiile lui Isus si a doua lui venire, sfarsitul lumii, nu constituie "un aspect". Eu as zice ca sunt unele din cele mai importante, daca nu cele mai importante subiecte din noul testament. Deci binenteles, daca in lucrurile majore s-a gresit, lucrurile minore palesc lipsite de importanta. Putin aluat (si asta nu e putin, e ditamai aluatu) dospeste toata plamadeala. Daca Isus si scriitorii NT sunt niste profeti falsi, atunci end of story.

Tu te referi mai sus doar la greseala lor de a se increde in profetiile lui Isus. Desigur ca le-au crezut. Eu ma refeream insa in ansamblu. Nu inseamna ca daca au gresit intr-o privinta au fost sinceri in toate celelalte privinte. A gresi nu te face sincer in actiunile tale din trecut sau din viitor.

Citat
Vizavi de chestiunea invierii Domnului Isus. Spui ca credinta in inviere isi are radacina in viziunea lui Petru sau in incredintarea ca Isus ar fi inviat in spirit si nu in carne; dupa care, in timp, cu ajutorul “telefonului fara fir” (transmisia verbala), s-ar fi ajuns la o incredintare diferita.
Bun, admitand ca asa au stat lucrurile, incredintarea mai tarzie o poate elimina pe cea primara? Cu alte cuvinte, faptul ca Isus n-ar fi inviat in carne dovedeste ca n-a inviat nici in spirit sau ca n-a inviat, de fapt?

Pai eu nu elimin nimic. Petru ar fi putut linistit sa aiba "viziunea" respectiva, indiferent de evolutiile ulterioare. Doar ca astfel ramanem cu o simpla viziune. Viziunile, visele, delirul, nu necesita corespondent in realitate. Si crestinii generatiilor succesive au observat acest lucru probabil, si au vazut ca e nevoie de ceva mai substantial, deci crezul a evoluat.

Am mai spus-o si in alta parte. Modul in care sunt prezentate lucrurile post-inviere spune de fapt ca ea nu s-a intampla. Acest inviat Isus nu se arata necredinciosilor si dusmanilor. Ar fi fost un triumf, dusmanii ar fi plecat capul rusinati, ingerii ar fi cantat din ceruri, credinciosii ar fi scos strigate de bucurie si victorie. "Toti dusmanii mei vor fi acoperiti de rusine, si cuprinsi de spaima; intr-o clipa vor da inapoi acoperiti de rusine" (Ps 6:10) Dar nu, invierea si aparitiile au avut toate loc in secret cica. Adica exact ce ar fi zis niste discipoli daca evenimentul nu ar fi avut loc. Daca el nu a avut loc, cei potrivnici nu ar fi primit nici o dovada ca a avut loc. Daca el nu a avut loc atunci nu exista nici o alternativa decat sa se spune ca Isus s-a aratat doar noua. Voi nu meritati sa-l vedeti. Si nu numai ca nu ati putut sa-l vedeti atunci, ci de-acum incolo nici nu mai aveti cum sa-l vedeti (asta ca sa explicam de ce nu e de gasit, de nimeni pe pamant). Pt. ca el nu se mai afla pe pamant. Vezi tu necredinciosule, el s-a urcat la cer, deci nu mai avem nici o sansa sa ti-l aratam.

Ce convenabil :) L-au vazut doar ei, si si-a si luat talpasita de pe planeta. De fapt adevarul e mult mai prozaic. Isus nu a inviat, ci e mort bine mersi undeva in ceva groapa, de aproape 2000 de ani. Din aceasta cauza nu se intampla nimic pe pamant, ci cursul istoriei progreseaza neintrerupt cu aceleasi razboaie atrocitati si nedreptati, pentru ca invierea lui Isus si existenta taticului din cer sunt doar fabule. Adevarul e atat de simplu...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #58 : Aprilie 09, 2012, 02:52:52 am »
Davide,am hotarat sa nu ma mai intersectez cu tine...:dar la ce conceptii ai...

Te zgarie hm? Ma bucur :)

Citat
1.Isus nu a precizat cand se vor implinii profetiile sale :din contra a spus:nimeni nu stie ziua si ceasul...

Se pare ca trebuie sa te pui la punct cu ce am zis. Chiar lucrul asta l-am zis si eu. Ziua si ora n-o stie nimeni, am zis eu altfel? Ce zicea Isus insa, era ca venirea lui si a imparatiei, sfarsitul, vor avea loc in timpul vietii apostolilor. Si scriitorii NT au zis la fel.

Citat
2.Pavel, a spus la fel...1 tesaloniceni5;1-5!

Na da de unde. Pavel zice "cand vor zice pace si securitate". Avand in vedere ca el spune clar si raspicat ca Isus vine in timpul vietii lui Pavel, el credea ca ei vor zice "pace si securitate" in sec. I.

Citat
3 .Toti care au dat ,date ,sunt profeti mincinosi,inclusiv Martorii(1914,1925,1975,etc.)

Nu e cazul. Isus nu este un profet fals pt ca ar fi dat date, ci din alt motiv bine intemeiat. Mai citeste odata ce-am scris.

Citat
4.Mai este mult pana la ...sfarsitul timpului...

Profetesti tu asta?

Citat
5.Pavel, a indicat momentul:Cand vor zice pace si liniste...1 tes.5:3

Vezi mai sus.

Citat
6.Rev.arata ca razboiul final are loc intre fiara666 si Alesi...fara sa dea data cronologica...

Ia mai apuca-te si citeste-o. Evenimentele din revelatie aveau sa se intample "in curand" in secolul I.

Citat
7.cei care dau date, sau indicii, sunt prezentati de Isus astfel:Matei 24:23:-28.

De-acord, sunt profeti falsi; am zis deja ca Isus e.

Citat
Atunci despre ce vorbim domnule David?Ti se pare ca sa terminat TIMPUL?
Chiar nu a mai ramas Timp pt.implinirea profetiilor lui Isus?

LOL, tu te prefaci ca nu intelegi? Care timp sa mai ramane domnule Ilie, tu ti-ai citit biblia?

Citat
Stabilesti tu, ca nu mai este timp pt. implinirea profetiilor lui Isus?
Este mult pana departe, "grabitule".

Eh, nu e nevoie sa stabilesc eu nimic. A stabilit Isus si NT-ul, asta e baiul domnule Ilie. Dar banuiesc ca stii tu foarte bine asta, ti-e greu insa s-o inghiti.

Citat
Ce te mana in lupta?Ai ceva probleme personale nerezolvate?

Auzi tov. Ilie, te supara cand ti se zice adevarul in fata? Cand ti se arata ca ai crezut o minciuna toata viata si ca ti-ai risipit-o alergand dupa vant? Ca daca e asa, te inteleg ca ai nevoie sa ma faci pe mine ca fiind ala cu probleme.

Citat
Mai, baiatule,si seful vostru ,Richard Dawchins a recunoscut ca nu poate exclude
posibilitatea existentei lui Dumnezeu...

Nici tu nu poti exclude existenta lui Zeus. Si?

Citat
Ca Dumnezeu nu este cum l-au prezentat Religiile,ok.Este corect!Dar tu contrazici
ce spune "seful" tau suprem...

Care sef suprem tovule, ala care doarme sau care a disparut ca magaru-n ceata? Sau poate e in vacanta?

Citat
Eu respect punctul tau de vedewre David

Ei, sa nu exageram.

Citat
...dar ce sustii tu este o aberatie:si anume ca ,gata,sa sfarsit timpul si nu mai este timp pt. implinirea prof.Biblice...

Tu te auzi ce spui?Te faci de ras...mai gandeste-te...

Ia uita-te un pic la ce crezi tu la varsta ta. Pai chiar asa tov. Ilie, tot cu povesti, tot cu doamne doamne care se uita la noi din cer si cand suntem pe buda, tot cu copilariile astea ridicole? Deschide ochii, sperietoarea ta nu exista.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #59 : Aprilie 09, 2012, 03:20:14 am »

Stiu ce speranta aveti (si ca e zadarnica). Si multumesc ca ai gasit cu de cuviinta sa transmiti ca eu si altii suntem cei mai nenorociti dintre toti oameni. E mesajul crestin standard, izvorat dintr-un complex de superioritate :) Vezi doar, daca tot te increzi in ce are de spus un biet muritor primitiv, aceeasi persoana a mai zis ca va fi inca in viata cand se va intoarce Isus, si-l va lua cu el in nori. Eu zic ca e vremea sa va treziti.

Ca sa-ti raspund la intrebare, pe mine ma insufletesc adevarul si dreptatea, realitatea in detrimentul miturilor.

David, nu ai inteles. Nu este vorba de niciun sentiment de superioritate, doar credinta in Dumnezeu si Cuvantul Sau, Biblia.:)

In contextul in care face afirmatia apostolul Pavel (1Corinteni 15:19) este vorba despre invierea mortilor si in particular despre invierea lui Isus Hristos. Atentie: El se adreseaza crestinilor din Corint!

Iata ce spune:
“Căci, dacă nu învie morţii, nici Hristos n-a înviat.
 Şi, dacă n-a înviat Hristos, credinţa voastră este zadarnică, voi sunteţi încă în păcatele voastre,
şi prin urmare, şi cei ce au adormit în Hristos sunt pierduţi.

Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus nădejdea în Hristos, atunci suntem cei mai nenorociţi dintre toţi oamenii!
Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi.”

Da, Hristos a inviat si-L asteptam sa vina!
Vino Doamne, Isuse!Amin!

Pace tie, David!
(Dumnezeu ne atrage, noi putem accepta sau respinge atractia Lui. Daca iubesti adevarul si dreptatea nu poti trai fara Dumnezeu.)