Sondaj

Crezi în creație sau în evoluție?

Creație
15 (60%)
Evoluție
4 (16%)
Creație prin evoluție
4 (16%)
Nu știu
2 (8%)

Numărul total de membrii care au votat: 23

Autor Subiect: creaţie sau evoluţie?  (Citit de 24789 ori)

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #30 : Noiembrie 23, 2011, 08:25:07 am »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #31 : Noiembrie 23, 2011, 08:32:15 am »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #32 : Noiembrie 25, 2011, 10:26:41 am »
Ce înseamnă „a crea” din punctul vostru de vedere? Înseamnă oare a produce un lucru nou folosindu-te de lucrurile existente deja sau înseamnă a produce un lucru nou din absolut nimic? Credeţi că viul a fost creat în primul mod sau în al doilea? Dacă credeţi că viul a fost creat în al doilea mod, atunci nu cumva acest mod de a crea este echivalent cu evoluţia?

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #33 : Noiembrie 25, 2011, 10:42:44 am »
Problem e pusă oarecum greșit. Teoria evoluției nu răspunde la întrebarea "cum a apărut viața?". Ci explică ce s-a întâmplat cu ea după ce a apărut.

Offline Abel Cavași

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 88
    • Blogul personal
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #34 : Noiembrie 25, 2011, 11:16:29 am »
Probabil, noi încercăm să înţelegem chiar mai mult decât atât, adică încercăm să înţelegem „evoluţia” chiar şi de la neviu la viu. Aceasta este evoluţia mai interesantă studiului.

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #35 : Aprilie 04, 2012, 02:13:20 am »
Asa cum se vehiculeaza,pamantul este o planeta tanara din sistemul nostru Solar.Si ceea ce realizeaza ingineria genetica,asta au realizat cei care au populat pamantul cu fiinte umane.
"Sfidarea timpului"este o carte care prezinta o parte din puzzle-ul evolutiei vietii pe pamant.
 Faptul ca NASA a plantat muschi-licheni pe o planeta,este un prim pas pentru crearea unei atmosfere favorabile vietii umane pe acea planeta.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #36 : Aprilie 21, 2012, 09:45:05 am »
Se va putea merge si mai departe,cu "demontarea"?Ce ar fi ca si "energia pura",sa poata fi si ea "demontata",in mod asemanator?Daca partile componente au "misiuni"
speciale,poate fi vorba de creatie?Articolul urmator...

Pana in prezent, electronii au fost priviti ca particule elementare, care nu au o sub-structura proprie. La nivel teoretic, totusi, s-a demonstrat de ceva timp ca ar exista posibilitatea ca electronii sa fie la randul lor compusi din doua parti si mai mici, fiecare cu proprietati speciale. Recent, acest lucru a fost observat acest fenoment pentru prima data, informeaza PhysORG. Din echipa de cercetatori care au facut noua descoperire face parte si un roman, dr. Liviu Hozoi, de la institutul de cercetari Leibniz din Dresda.

Electronii au fost scindati in doua parti, fiecare responsabila cu cate o proprietate a particulei pe care o compune. Prima parte, numita “spinon”, cauzeaza proprietatea numita “spin”, sau impusul unghiular al electronului. A doua parte, numita “orbiton”, determina proprietatea de a orbita a electronilor in jurul nucleelor atomice.

Scindarea a fost observata pentru prima data intr-un oxid al cuprului (Sr2CuO3), un material cu proprietati deosebite la nivel molecular. Noile parti componente descoperite nu pot parasi materialul in care au fost create, iar noua descoperire ar urma sa aiba un impact deosebit asupra cercetarilor privind super-conductivitatea la temperaturi inalte.
Cate surprize vor urma?

Atunci, poate cineva trage concluzii definitive,cand abia se ridica "voalul",
de pe "fata"materiei?;pana la urma orice descoperire ne uimeste...;unii vor ridica,
un"altar"evolutiei,altii sunt fascinati de inteligenta incomensurabila,a unui creator
fara egal..."taina lui Dumnezeu Tatal"(Cristos),...."In care sunt ascunse cu grija,
toate comorile intelepciunii si ale stiintei"Coloseni 2:3...

Prin El, au fost create toate lucrurile,cele vazute si cele nevazute...si...
"au fost create prin el si pentru el"...

S-au, au evoluat singure...omul este liber sa adere la una din variante...
sau la...amandoua.(in cazul cand toate lucrurile au evoluat conform"matricei",
a unui "adn"prestabilit...interesant articolul.;Salutari.


Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #37 : Aprilie 21, 2012, 08:23:56 pm »
Viata a aparut intamplator?! …Pomul, un sistem perfect care produce hrana si care (culmea!) nu polueaza ci “curata” aerul de CO2 prin uimitoarea fotosinteza, trasformandu-l in oxigenul atat de indispensabil fiintelor vii ca de ex.”homo sapiens”,  este o simpla coincidenta , un act de “evolutie”?!  Ha-ha-ha!

“Dar cum se întâmplă aceste lucruri magice?”BUNA INTREBARE! ;D
vezi: http://www.scientia.ro/stiinta-la-minut/62-scintilatii-stiintifice-biologie/851-cum-functioneaza-fotosinteza.html

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #38 : Aprilie 22, 2012, 05:53:49 am »
Mai ce destepti sunteti voi, ati demontat evolutia :D Saracii savanti, academicieni - prosti gramada, orbi - dar *voi*, o, *voi* sunteti adevaratii detinatori ai adevarului, voi care credeti in sarpele vorbitor din gradina Edenului. LOL.

O observatie de bun simt: habar n-aveti cu ce se mananca evolutia sau stiinta. Ce se vede mai sus este incercarea voastra de a va mangaia pe crestet in fata tulburatoarelor (pt voi) implicatii pe care evolutia si stiinta le produc.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #39 : Aprilie 22, 2012, 08:50:28 am »
David tu esti un pseudo-evolutionist.ti-a luat wts jucaria si ai devenit mare ateu!

Daca nu stii, este o ramura noua a stiintei, care secupa de ...mituri si povesti...

Salutari,nu mi-am facut iluzii ,in ce tepriveste...salutari.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #40 : Aprilie 22, 2012, 09:48:19 am »
David tu esti un pseudo-evolutionist.ti-a luat wts jucaria si ai devenit mare ateu!
Ilie , am fo' cumva la aceeasi scoala de catiheti ?!  :D Ai fo' un pic cam dur insa nu cred ca se putea spune mai bine.
Cred ca David incearca doar sa se razbune pe tot ce este legat de biblie / dumnezeu / religie . E de inteles , cine a trecut pe acolo si a crezut in WTB&TS / JW , a iesit destul de sifonat , cand a realizat ca a fost mintit. Eu am crezut si m-a durut destul de tare cand am realizat ca am fost mintit. Lu' David ii dai la buba cand ii spui de biblie / dumnezeu / religie. 
Nah , ca am devenit si psihopupu ! :)
« Ultima Modificare: Aprilie 22, 2012, 09:57:44 am de Grivei »
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #41 : Aprilie 22, 2012, 04:41:37 pm »
Grivei asa este...eu cand ma gandesc ce prost am fost,imi vine sa-mi trag palme...dar
 ma abtin, ca mi-e mila de mine...cateodata o iau pe sens invers...rad de mine cu vorbe...
Ma uit si in oglinda, sa vad cum imi sta...incolo toti suntem victime,cu dizabilitati,ar trebui wts,
sa ne dea subsidiu...ca eu si Gaby am luat-o si razna...a recunoscut si wts, ca unii au buba la cap...

David este totusi, un tip ok.;rad de mor, cand vad ca orice tachinare, el o ia in serios...
Gaby in schimb, nu se mai supara pe mine ...sa prins...are umor...

Dar ce sa-i faci,traindo sperando...maine, poimaine,se vor gasi niste isteti sa ne racoleze iar...
Osa injuram din nou si o luam de la capat...din celalant capat... ;D ;)salutari,tovarasesti,deci...

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #42 : Aprilie 22, 2012, 04:54:50 pm »
Nu este nimic ,David...tu mananci un ghiveci de teorii evolutioniste,impreuna cu savantii ...tai.

Noi ceilalti mancam,bucate miezoase,alese si vinuri vechi si limpezite...poti venii si tu...
;ne dai si noua din ghiveciul tau...mai David, tu dai portiile prea...mari...mai taie din pomelnicele tale,
este greu sa te urmarim...apoi scoti sufletul din bietul Daniel...
sa ai bafta :Forta fie cu tine...

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #43 : Aprilie 22, 2012, 08:08:05 pm »
Ma gandesc la cele cinci simturi cu care am fost dotati de Dumnezeul Dragostei si  Intelepciunii, Creatorul tuturor lucrurilor…si ma minunez. :)

Auzul, pentru a asculta ciripitul pasarilor, fosnetul frunzelor , sunetul valurilor, a ploii, a paraului din munti…pana la delectarea cu sunetul muzicii.

Vazul, pentru a putea vedea diversele forme, paleta multicolora a florilor, a unui apus de soare, etc… Ce monotona ar fi viata intr-o singura culoare!

Simtul olfactiv, pentru a te bucura de mirosul padurii…a plantelor, a frunzelor toamnei…pana la parfumul cel mai sofisticat al unui parfumier…sau mirosul proaspat si curat al unui bebelus! :)

Simtul gustului pentru a savura aromele care mai de care a fructelor,a ierburilor, a cafelei sau deliciul ciocolatei. ;D

Si intr-un final, dar nu in ultimul rand, simtul tactil .Avem placerea sa mangaiem un obraz de copil, puful fin al unui animalut… Simtim diferitele texturi ale lucrurilor care ne inconjoara si percepem chiar si un fir subtire de par care s-a ratacit…

Ati observat ca toate aceste facultati pe langa rolul lor practic, pentru ca ne ofera date din mediul incojurator si ne ajuta sa ne orientam in aceasta realitate, au capacitatea sa ne ofere placere, implicit bucurie.
Oare din simpla coincidenta se imbina utilul cu placutul?!(Geneza 3:6 “ pomul era bun de mancat si placut de privit”)

Va invit la un exercitiu: imaginati-va cum s-ar derula viata voastra, daca ati fi lipsiti de unele dintre aceste simturi. ::)  :o
Filmul “Perfect sense” (2011) va va ajuta in aceasta directie.
http://www.cinemagia.ro/filme/perfect-sense-486090/


Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: creaţie sau evoluţie?
« Răspuns #44 : Aprilie 23, 2012, 12:20:08 am »
David Attenborough, marele naturalist al BBC, realizatorul unor documentare impresionante despre natură (Planet Earth, Life, Frozen Planet, Nature's Great Events, The Blue Planet, etc) este întrebat de ce nu îi dă „glorie” lui Dumnezeu în programele sale. El răspunde în felul următor:

Sir David Attenborough's view on Science & Religion - Life on Air

Pentru cei care nu știu engleză, reproduc:

„Este straniu că atunci când personele afirmă că acestea sunt dovezi pentru existența unui dumnezeu, întotdeuna îndreaptă atenția spre lucruri frumoase: orhidee, păsări colibri, fluturi, trandafiri, însă eu trebui să mă gândesc totodată la un băiat care stă pe malul unui râu din Africa de Vest, care are un vierme ce se plimbă prin ochiul său, orbindu-l înainte să împlinească 5 ani. Și le spun: presupun că dumnezeul despre care vorbești a creat viermele deasemenea. Găsesc dificil să dau credit unui dumnezeu milos pentru o astfel de creație...Am făcut un film despre cimpanzei vânând maimuțe, a fost un lucru extraordinar, pătrunzător, alarmant și îngrozitor de văzut...Oamenii mă întreabă: cum poți arăta pe ecran asemenea cruzime, a unui vânător capturând prada...cauți să storci violența...dacă ar vedea ce fragmente legate de suferința acestui animal ai tăiat din film...Nu poți, în viziunea mea să o elimini complet, ar însemna să sentimentalizezi și să distorsionezi realitatea.”

PS: Recomand cu tărie documentarele lui David Attenborough. Nu cred că există documentare despre natură care să se ridice la nivelul lor.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno