Autor Subiect: Comemorarea morţii lui Isus — 2013  (Citit de 11239 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Comemorarea morţii lui Isus — 2013
« Răspuns #15 : Martie 17, 2013, 05:16:34 pm »

Cei care umblă în haine albe înaintea Tronului lui Dumnezeu, atât cei 12 mii din fiecare seminţie cât şi mulţimea cea mare, sunt răscumpăraţi, din strâmtorarea cea mare,  înainte ca Fiul Omului să vină împreună cu toţi sfinţii lui pe norii cerului, venire când va fi întâia înviere şi când va fi ca în ziua ieşirii lui Lot din Sodoma: unul va fi luat iar altul lăsat.

OryNider, citatul acesta nu-mi aparţine, te rog să-l ştergi!  :)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Comemorarea morţii lui Isus — 2013
« Răspuns #16 : Martie 17, 2013, 05:31:35 pm »
OryNider, citatul acesta nu-mi aparţine, te rog să-l ştergi!  :)

E citat după citat, deci e comentariu meu, dar nu am privilegiile nici măcar să mai dau editare. Rog un moderator să scoată tagurile [ quote author= ]  [/ quote ] din faţă la paragraf. Sorry că nu am dat refresh să văd că mi s-a părut că am ceva tag în plus, dar am fugit în bucătărie ca să văd de lipii. :|
« Ultima Modificare: Martie 17, 2013, 05:33:14 pm de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Comemorarea morţii lui Isus — 2013
« Răspuns #17 : Martie 19, 2013, 03:59:28 pm »
Ioan 6:53  Isus le-a zis: „Adevărat, adevărat, vă spun, că, dacă nu mâncaţi trupul Fiului omului, şi dacă nu beţi sângele Lui, n-aveţi viaţa în voi înşivă.
6:54  Cine mănâncă trupul Meu, şi bea sângele Meu, are viaţa veşnică; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.

După ce mănânc "aficomenul", trupul ascuns al lui Mesia "care se frânge" (Matei 26:26 & 1 Corinteni 11:24) pentru noi, şi paharul testamentui nou în sângele şi spre pomenirea lui Mesia (Matei 26:28 & 1 Corinteni 11:25) care se varsă pentru mulţi, spre iertarea păcatelor; M-am gândit că dacă aşi merge şi la Cina Comemorativă pentru că a doua seară nu neapărat trebuie să am tot tacâmul. Aşa că mă gândeam să iau într-o plasă un borcănelul cu hrean, frunze de salată şi câteva fire de ceapă verde şi să merg prima dată în acest secol la mâncat paşti. Apoi însă mi-am revenit în fire şi mai serios m-am gândit şi că nu e potrivit nici din respect faţă de fraţi mei din congregaţiile mesianice care ţin şi seara a II-a cu aproape toate emblemele.

Un link la Sederul Mesianic: http://mesianic.uv.ro/brosuri/b-hagadah-mesianic.htm

Şi încă unul doar în caz de ceva : aici.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Comemorarea morţii lui Isus — 2013
« Răspuns #18 : Martie 25, 2013, 12:25:03 am »
La Casa Albă, preşedintele Obama ţine tradiţionalul Seder pe Luni -- noaptea primului Seder ...

Sursa: WASHINGTON--President Barack Obama can invoke a retooled version of the traditional "next year in Jerusalem" recited at the end of the Passover Seder. When he holds his traditional White House seder at the White House on Monday---the night of the first seder--he can say "last week in Jerusalem."
http://blogs.suntimes.com/sweet/2013/03/obama_2013_passover_seder_mond.html

Luna va fi plină în 15 Nisan, Marţi spre Miercuri, noaptea cinei a doua, deci Marţi cam la o oră jumate după asfinţit, la 20:44.

Am auzit că în Israel se ţine o singură seară pe 15 Nisan, Luni 14 după asfinţit spre Marţi 15 spre răsărit.

Doar Marţi spre Miercuri, 16 Nisan, noaptea luna va rămâne plină toată noaptea.

Din ce se poate observa Luna ţine plină până Miercuri spre Joi la ora 2:47, 17 Nisan, când încă copii lui Israel au luna 99%, suficient cât să vadă noaptea în pustie. Apoi "îngerul" ia condus în stâlp de foc noaptea şi nu mai aveau nevoie de lună.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Comemorarea morţii lui Isus — 2013
« Răspuns #19 : Iulie 02, 2013, 12:43:55 am »
 In realitate se sarbatoreste victoria impotriva actiunilor lui Christos,care a incercat sa reformeze biserica iudaica .Simplu .
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!