Autor Subiect: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"  (Citit de 42677 ori)

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #195 : Septembrie 10, 2013, 03:46:47 pm »
Ba cred ca si in occident sint platiti la fel.Din ce am inteles eu in canada sint cam aceleasi sume (adica foarte mici!)
Nu faptul ca sint platiti ma deranjeaza ci ca acestia fac din asta o meserie, in loc s-o faca din constiinta si se chinuie sa-si faca orele si sa fie constiinciosi.
Oricum si numarul de ore , este ceva nebiblic.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #196 : Septembrie 10, 2013, 05:17:18 pm »
Bah , tu esti cu capul? Cum sa fie platiti la acelasi nivel? Tu ai calculat cat inseamna 1800 Ron in coroane norvegiene ( de exemplu ) si sa vezi ce poti cumpara cu banii astia in Norvegia ( Norvegia fiind tara cu cea mai scumpa mancare din Europa ) ?
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #197 : Septembrie 10, 2013, 06:26:51 pm »
Eu ti-am zis de Canada si SUA, habar n-am de Norvegia.
Dar aici nu faci mare lucru cu banii astia (5-600$ pe luna) si stiu ca cam atita primesc pionierii si supraveghe !

De-aia zic ca asta-i problema .Cu 4-500 euro cred ca poti sa te descurci binisor, macar cu mincarea in romanica.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #198 : Septembrie 11, 2013, 11:47:52 am »
o secta nenorocita, care  aduce multa durere celor care au avut ghinionul sa fie atrasi in aceasta secta periculoasa.


Martorii lui Iehova — Evitarea rudelor excluse

https://www.facebook.com/WatchtowerRo
« Ultima Modificare: Septembrie 11, 2013, 11:49:45 am de GABRIELL »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #199 : Septembrie 12, 2013, 08:40:55 am »
Parca devine iar din ce in ce mai constrangatoare insecta asta.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #200 : Octombrie 05, 2013, 09:14:03 pm »
Discreţie amăgitoare: Watchtower foloseşte tactici murdare în războiul împotriva „apostaţilor“
Publicat în octombrie 5, 2013 de Caminante
Vă prezint în continuare un alt articol-cheie publicat de Cedars pe JWsurvey.org.


Watchtower foloseşte discreţia amăgitoare şi chiar vorbe de ură în lupta sa împotriva celor care îndrăznesc să-i fie adversari

Martorilor lui Iehova li se impune să trateze cu teamă şi neîncredere totală orice informaţie de pe Internet care prezintă Societatea Watch Tower într-o manieră critică sau obiectivă. O astfel de paranoia m-a ţinut în laţ ani la rând şi până şi gândul de a mă aventura pe vreun aşa-numit site „apostat“ îmi provoca un nod în stomac.

Abia după ce, prin anul 2011, am prins curaj să mă aşez şi să redactez o listă de nouă „plângeri“ împotriva Societăţii şi a învăţăturilor sale mi s-a aprins un beculeţ. Văzând toate îndoielile şi nesiguranţele dezvăluindu-se una după cealaltă în faţa mea pe o foaie de hârtie, am început să deduc că, după toate probabilităţile, Societatea nu îmi prezenta o imagine completă. Dacă ar fi fost doar o doctrină sau o practică sau două, era altceva. Dar nouă? Într-o religie în care mi-am dedicat viaţa să slujesc alături de organizaţia lui Dumnezeu, condusă de spirit? Ceva nu puşca.

Atunci s-a întâmplat ceva incredibil. Pe deplin conştient mi-am „permis“ să sfidez regulile Societăţii în privinţa site-uri web apostate. Ca o tentativă şi umplut de sentimente de vinovăţie şi anxietate, am început să caut pe site-uri web precum JWfacts.com să văd ce au de zis criticii organizaţiei Watchtower. Evident, mi s-au confirmat cele mai rele temeri. În curând a devenit evident că plângerile mele nu numai că erau justificate, ci, mai mult decât atât, erau doar vârful aisbergului. Îmi era din ce în ce mai clar că am fost minţit toţi aceşti zeci de ani, iar aceste sentimente de tremur şi frică s-au transformat progresiv într-un puternic sentiment de mânie şi trădare.

Măsură surprinzătoare de deschidere şi de transparenţă

Unul din lucrurile care m-au impresionat instantaneu cu privire la informaţiile prezentate pe JWfacts.com era modul în care autorul (Paul Grundy) a cercetat totul şi, cu siguranţă, a făcut pe dracu’-n patru să prezinte dovezi din literatura Societăţii pentru a-şi susţine concluziile.


JWfacts.com este o sursă excelentă a informaţiilor exactă despre Societate şi prezintă o analiză logică a învăţăturilor sale

Asta a contrazis toate aşteptările despre care am fost învăţat cu privire la un site web „apostat“. La urma urmei, apostaţii nu trebuie să fie nişte mincinoşi care caută să tragă continuatori după ei? Atunci de ce ar depune el eforturi să citeze din literatura organizaţiei pentru a-şi susţine raţionamentul dacă tot ce scrie Societatea este adevărat şi indisputabil? Cu siguranţă, fiind un calomniator apostat şi conspirator, Grundy ar trebui să mă conducă departe de publicaţiile Societăţii, nu să mă îndemne să le citesc, nu-i aşa?

Fiind încă destul de sceptic, din cauza îndoctrinării, mă gândeam să verific citatele folosite de Grundy în articolele sale pentru a vedea dacă fuseseră răstălmăcite sau manipulate în vreun fel. Dacă aş fi găsit până şi o virgulă nelalocul ei, aş fi respins întreaga chestie ca fiind doar o escrocherie elaborată. Cu toate acestea, pe bune, când am verificat citatele de pe JWfacts.com am aflat că absolut fiecare dintre ele era reprodus cuvânt cu cuvânt, punct şi virgulă. Paul Grundy nu încerca să-şi camufleze intenţii viclene. El îşi dovedea argumentele şi îşi susţinea raţionamentul folosind propriile publicaţii ale Societăţii.

O tactică diferită

Aici apare un lucru observabil instantaneu, ceva ce scoate în evidenţă contrastul izbitor dintre strategiile celor două facţiuni beligerante: Societatea Watch Tower, la un capăt al câmpului de luptă, iar inamicii ei „apostaţi“, la celălalt capăt.

Pe de o parte, avem Societatea, care te lasă să vezi DOAR informaţia pe care ea a aprobat-o. Pe de altă parte, avem site-uri web precum JWfacts.com (ca să nu vorbim de site-ul acesta), care prezintă AMBELE faţele ale problemei. Ilustraţia de mai jos evidenţiază această disonanţă:

Această ilustraţie ar trebui să tragă imediat un semnal de alarmă oricărui Martor raţional, care se întreabă dacă Societatea este cu adevărat sinceră şi transparentă faţă de el. Aşa-numitele site-uri „apostate“ doresc ca voi să citiţi ambele faţete ale argumentării, însă Societatea vrea să-i ascultaţi doar punctul ei de vedere şi să vă prefaceţi că adversarii ei nu există. Dar aşa trebuie să stea lucrurile? Dacă adevărul este atât de sigur şi direct, nu ar trebui să stea în picioare la orice analiză, oricât de minuţioasă ar fi ea? Oare ce încearcă Societatea să ascundă cu atâta disperare?


tot,aici    http://martorii-lui-iehova.ro/2013/10/05/discretie-amagitoare-tactici-murdare/
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #201 : Octombrie 29, 2014, 02:33:08 am »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ipocrizia Watchtower nr. 52488 - Epitete Injurioase"
« Răspuns #202 : Iunie 30, 2015, 09:02:43 pm »
http://martorii-lui-iehova.ro/2015/06/impartasiti-punctul-de-vedere-al-corpului-de-guvernare-parinti-invinovatiti-cu-scopul-de-a-si-boteza-copiii/

Pe lângă faptul că sunt potenţial blasfematori, Martorii lui Iehova exercită presiune la nivel psihologic asupra copiilor şi părinţilor lor deopotrivă pentru a lua o decizie serioasă. Şi deşi aceşti copii vor coborî în mod voluntar în bazin, calea care duce într-acolo nu va fi fost deloc una de voluntariat. Ceea ce întâlnim aici este abuz emoţional.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))