Autor Subiect: TURNUL DE VEGHE – 15 IULIE 2013  (Citit de 1578 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
TURNUL DE VEGHE – 15 IULIE 2013
« : Februarie 12, 2014, 11:05:34 pm »
Citez din primul articol de studiu, pagina 4, din paragraful 6: „În împlinirea la scară mare, „lucrul dezgustător” va sta „într-un loc sfânt” când Naţiunile Unite („lucrul dezgustător” din zilele noastre) vor ataca creştinătatea (pe care aşa-zişii creştini o consideră sfântă) şi restul Babilonului cel Mare. Despre acest atac se vorbeşte şi în Revelaţia 17:16 – 18. Acest eveniment va constitui începutul necazului celui mare.” Încheiat citatul.

Doar în câteva rânduri din această revistă, WTS a spus o grămadă de neadevăruri. Păi, de ce sunt Naţiunile Unite un lucru dezgustător? Pentru că ani de zile le-a finanţat lucrarea?
Isus Hristos a spus: Matei 24:15  „De aceea, când veţi vedea „urâciunea pustiirii” despre care a vorbit proorocul Daniel „aşezată în locul Sfânt” – cine citeşte să înţeleagă!”
Să observăm că Isus nu a spus că urâciunea pustiirii se va aşeza într-un loc pretins sfânt, ci că se va aşeza într-un loc sfânt. La fel arată şi proorocul Daniel pe care Isus îl cita: Dan. 8:13; 8:24; 11:31; 12:7. Aşa că, IEHOVA nu a considerat niciodată creştinătatea ca fiind sfântă şi nici nu a făcut niciodată creştinătatea un legământ cu IEHOVA. Şi aici,  interpretarea WTS este cât se poate de greşită. Iar aruncă pisica moartă în curtea vecinului.  :)
 Şi dacă într-adevăr aşa ar sta treaba, adică Naţiunile Unite ar ataca creştinătatea, pentru martori ar trebui să fie un motiv de bucurie, nicidecum  începutul necazului celui mare.  :)


Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: TURNUL DE VEGHE – 15 IULIE 2013
« Răspuns #1 : Februarie 14, 2014, 09:08:39 pm »
Chiar aşa, mai puţin partea cu finanţarea lucrării...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: TURNUL DE VEGHE – 15 IULIE 2013
« Răspuns #2 : Februarie 23, 2014, 10:01:06 pm »
Să vedem ce zice în paragraful 18 şi 19, tot din acest articol:

 18. La ce concluzie ajungem cu privire la venirea lui Isus când analizăm profeţia lui Isus în ansamblul ei?
18 În versetele care preced Matei 24:46, termenul ‘venire’ se referă în mod consecvent la momentul când Isus vine să pronunţe şi să execute judecata în timpul necazului celui mare (Mat. 24:30, 42, 44). De asemenea, aşa cum am văzut în  paragraful 12, ‘sosirea’ lui Isus menţionată în Matei 25:31 se referă la aceeaşi perioadă de judecată din viitor. Este deci logic să conchidem că venirea lui Isus ca să numească sclavul fidel peste toate bunurile sale, menţionată în Matei 24:46, 47, se referă tot la venirea sa din viitor, în timpul necazului celui mare. Într-adevăr, o analiză a profeţiei lui Isus în ansamblul ei arată clar că fiecare dintre cele opt menţionări ale venirii sale se referă la perioada de judecată din timpul necazului celui mare.
19. a) Ce modificări în ce priveşte înţelegerea profeţiei lui Isus am analizat? b) La ce întrebări se va răspunde în articolele următoare?
19 Să facem o scurtă recapitulare. La începutul acestui articol, am pus trei întrebări: Când începe ‘necazul cel mare’? Când îi judecă Isus pe oameni ca oi sau capre? Şi când ‘soseşte’, sau vine, Isus? Am văzut mai întâi că necazul cel mare nu a început în 1914, ci va începe când Naţiunile Unite vor ataca Babilonul cel Mare. După aceea, am revăzut motivele pentru care judecarea oamenilor ca oi sau capre nu a început în 1914, ci va avea loc în timpul necazului celui mare. Apoi, am arătat de ce venirea lui Isus pentru a numi sclavul fidel peste toate bunurile sale nu a avut loc în 1919, ci va avea loc în timpul necazului celui mare. Aşadar, cele trei întrebări se referă la aceeaşi perioadă din viitor: necazul cel mare. Cum mai influenţează această modificare înţelegerea ilustrării despre sclavul fidel? De asemenea, cum influenţează ea înţelegerea altor ilustrări ale lui Isus care se împlinesc în timpul sfârşitului? Aceste întrebări importante vor fi analizate în articolele următoare.

Păi, dacă WTS aplică în viitor toate cele 8 versete din Matei cap. 24 şi 25 care vorbesc de venirea lui Isus, oare de ce n-au spus limpede că Isus NU a venit în 1914 şi nici în 18 şi nici în 19?  :) Cel puţin eu, le dădeam perfectă dreptate, că n-a venit atunci. Har Domnului că am arătat aceasta încă de prin 2009 şi ei nu pot spune că ne-am inspirat din literatura lor.  :D
Hai „sclavule”guvernator, spune ce ai de spus şi nu te mai chinui, căci Dumnezeu ţi-a pus în inimă să-I duci la îndeplinire planul! (Apoc. 17:17). Dă cu „babilonul” de pământ, ca să ştim că-ţi vine vremea şi ţie! (Apoc 19:20)  ;D