Autor Subiect: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”  (Citit de 23784 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« : August 07, 2014, 10:45:26 pm »
WTS aşteaptă  să vină strigătul de „Pace şi siguranţă!” de la naţiunile pământului, însă apostolul Pavel ne spune altceva: 1 Tesaloniceni 2:15 „Iudeii aceştia au omorât pe Domnul Isus şi pe prooroci, pe noi ne-au prigonit, nu plac lui Dumnezeu, şi sunt vrăjmaşi tuturor oamenilor…”
Se vede bine şi aici  că WTS aruncă iarăşi pisica moartă în curtea vecinului. Pe aceşti pretinşi „Iudei” îi va ajunge mânia lui Dumnezeu (1Tes. 2:16), nimeni alţii decât şefii WTS.
 Ce-i va determina pe aceştia să se creadă în siguranţă? De ce se teme WTS aşa de mult? Oare nu de apostaţi? Se pare că li se apropie prăpădenia!  ;)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #1 : August 09, 2014, 10:10:36 pm »
Pavel ne mai spune si niste profetii false in aceeasi epistola cap. 4, deci putem ignora linistiti ce spune Pavel.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #2 : August 28, 2014, 11:06:51 pm »
După cum se vede din revista „Turnul de veghe” ediţia de studiu,  Noiembrie 2014, WTS se crede din nou în siguranţă, semn că prăpădenia lor este aproape. Deci, putem ignora liniştiţi ce spune David!  ;)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #3 : August 31, 2014, 04:15:23 pm »
"Prapadenia" lor este aproape? Cât de aproape profetule fals? Adevărul e ca Pavel a fost un profet fals (vezi cap 4) si tu esti la fel - cica vine Isus in 2015! Asa ca putem ignora linistiti ce spune Valeriu ;)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #4 : Septembrie 01, 2014, 08:42:32 pm »
Sunt curios şi eu care sunt profeţiile false din cap. 4
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #5 : Septembrie 02, 2014, 06:03:40 pm »
1 Tesaloniceni 4:13-18 Nu vrem să nu ştiţi, fraţilor, despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristaţi ca ceilalţi care nu au nădejde. Căci dacă credem că Isus a murit şi a înviat, credem şi că Dumnezeu îi va aduce împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El. Vă spunem prin Cuvântul Domnului că noi, cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nicidecum nu o vom lua înaintea celor ce au adormit. Căci Domnul Însuşi, la un strigăt de poruncă, la sunetul vocii arhanghelului şi la sunetul trâmbiţei lui Dumnezeu, Se va coborî din cer şi, mai întâi, vor învia cei morţi în Cristos, apoi noi, cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi împreună cu ei în nori, ca să-L întâlnim pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi întotdeauna cu Domnul. De aceea, încurajaţi-vă unii pe alţii cu aceste cuvinte.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #6 : Septembrie 02, 2014, 07:30:59 pm »
Si care este profetia falsa? De unde stii ca nu s-au intamplat aceste lucruri?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #7 : Septembrie 02, 2014, 07:36:03 pm »
A doua venire a lui Isus a avut loc deci deja, in sec I? Învierea mortilor la fel?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #8 : Septembrie 02, 2014, 08:13:17 pm »
Da. În secolul 1. Învierea morţilor, la fel.
(2 Tesaloniceni 2:1, 2) . . .Totuşi, fraţilor, în ce priveşte prezenţa Domnului nostru Isus Cristos şi strângerea noastră la el, vă rugăm 2 să nu vă lăsaţi repede clătinaţi în gândire, nici tulburaţi de nişte declaraţii inspirate, de vreun mesaj verbal sau de vreo scrisoare, despre care se spune că ar fi de la noi şi potrivit căreia ziua lui Iehova a venit.
Versetul de mai sus arată că unii credeau ca prezenţa deja a început (citat din următoarea scrisoare adresată tesalonicenilor), deci mă face să cred că prezenţa nu era aşteptată şi privită ca pe ceva spectaculos cand crestinii urmau sa urce în cer ridicaţi de pe pământ cum aşteaptă unii de azi.
« Ultima Modificare: Septembrie 02, 2014, 08:14:55 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #9 : Septembrie 02, 2014, 08:29:18 pm »
Pai Isus spunea ca va fi foarte spectaculoasa, venirea pe norii cerului văzută de toate natiunile care se vor bate in piept de jale, etc. Deci va sa zica Marcu 13 s-a împlinit deja, nu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #10 : Septembrie 03, 2014, 01:09:02 am »
Pai, desigur, s-a împlinit. Isus a spus ca acea generaţie urma sa vadă toate lucrurile.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #11 : Septembrie 03, 2014, 01:12:05 am »
Hehe, "desigur" zici? Si confirmarea de unde o ai? Pe tine te-a uitat Isus pe pământ? Ati cam fost lasati in urma nu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #12 : Septembrie 03, 2014, 09:11:07 pm »
Dar ce? Viaţa pe pămînt nu este frumoasă? De ce trebuie să mă grăbesc să merg la cer?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #13 : Septembrie 04, 2014, 01:33:12 am »
Hahaha, viata pe pamant o fi extrem de frumoasa, intreaba-i pe crestinii din Irak de exemplu. Dar sa revenim la subiect, unde se incadreaza situatia ta in biblie? Că cică inainte de invierea de care tu zici ca a avut loc deja in sec. I, Satan avea sa fie prins si aruncat in abis, iar Isus incepe sa domneasca cu cei inviati 1000 de ani. La sfarsitul carora cică e lasat afara, si apoi e aruncat in lacu de foc.

Iti dai seama ca tu ai fost cam parasit de biblie pe-aici? :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #14 : Septembrie 04, 2014, 11:33:45 am »
"Prapadenia" lor este aproape? Cât de aproape profetule fals? Adevărul e ca Pavel a fost un profet fals (vezi cap 4) si tu esti la fel - cica vine Isus in 2015! Asa ca putem ignora linistiti ce spune Valeriu ;)

Şi de ce s-ar nelinişti un ateu  ca tine de prăpădenia WTS? Doar într-un singur caz: eşti un ateu fals, unul vopsit! Dă-ţi masca jos, carnavalul s-a terminat.   :)
  De fapt, ştiu demult cine eşti.