Autor Subiect: Comemorarea 2019  (Citit de 3268 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Comemorarea 2019
« : Martie 11, 2019, 10:25:08 pm »
Cum au calculat Martorii lui Iehova data comemorării anul acesta, 2019? De regulă, cea mai aproape lună nouă de echinocţiu de primăvară indica ziua de 1 Nisan, de unde se numărau 14 zile. Anul acesta, cea mai aproape lună nouă de echinocţiu este cea din 6 Martie. Nu ştiu cum de au luat-o în calcul pe cea din 5 Aprilie, căci este cu aproximativ 30 de ore mai departe de echinocţiu decât cea din Martie. Probabil, au fost prea mici mieii!  :)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Comemorarea 2019
« Răspuns #1 : Martie 12, 2019, 03:48:31 pm »
Dacă te uiți pe calendar, 6 martie și 5 aprilie sunt la aceeași distanță de 21 martie. Luna plină din 21 martie anul acesta este pe 21 martie, ora 3:42, și este înainte de echinocțiu. Deoarece este înainte de echinocțiu, luna nisan începe la următoarea lună nouă.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Comemorarea 2019
« Răspuns #2 : Martie 12, 2019, 07:45:31 pm »
Anul acesta, echinocţiul este pe 20 martie, deci luna plină este după echinocţiu.  Cu câteva ore după.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Comemorarea 2019
« Răspuns #3 : Martie 13, 2019, 12:07:58 am »
„Ziua de 1 nisan este ziua în care luna nouă cea mai apropiată de echinocţiul de primăvară (care marchează începutul primăverii în emisfera nordică) se vede la Ierusalim la apusul soarelui.”

Nu știu cum se calculează, dar știu că la fel ca martorii au calculat-o și evreii, și catolicii.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Comemorarea 2019
« Răspuns #4 : Martie 13, 2019, 02:58:18 pm »
„Ziua de 1 nisan este ziua în care luna nouă cea mai apropiată de echinocţiul de primăvară


Chiar asta e treaba, că cea mai apropiată lună nou de echinocţiu este cea din 6 martie, şi este mai aproape decât luna nouă din aprilie cu aproximativ 30 de ore. În cazul acesta, 14 nisan ar pica undeva pe 20 sau 21 Martie. În nici un caz în aprilie. Cred că în mod voit au deplasat data comemorării cu o lună, dar ca de obicei: toată lumea „ciocu mic”.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Comemorarea 2019
« Răspuns #5 : Martie 13, 2019, 06:00:21 pm »
Da, Valeriu, o conspirație a martorilor, a catolicilor și a evreilor contra ta.

Dar vezi că mai este o parte de citat:

Citat
se vede la Ierusalim la apusul soarelui.

Partea asta de citat face ca luna nisan să înceapă în aprilie și nu în martie.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorarea 2019
« Răspuns #6 : Martie 16, 2019, 03:12:39 am »
LOL, profetu fals a ramas obsedat de iehovisti.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19