Autor Subiect: Potopul mondial din zilele lui Noe  (Citit de 35793 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #150 : Iunie 23, 2018, 12:03:34 am »
Bla bla bla vorbesti prostii ca de obicei. Nici cei 18% nu cred in bau baul tau, la fel ca cei 41%. Cat despre procentajul publicului care nu crede in bau baul tau, 16%, un număr chiar de neneglijat. Mai este vorba aia a romanului despre majoritatea ta, “mulți da’ prosti”. Din proprie experiența o spun ca unul care a discutat zeci de ani cu tot felul de credinciosi: majoritatea sunt IGNORANȚI cu privire la credința lor si la biblie. Foarte mulți nici nu stiu de ce cred, nu cunosc o vorba macar din biblie, iar majoritatea celor din marile secte crestine - catolicism/ortodoxism - n-au citit biblia deloc sau aproape deloc. Nu stiu nici macar in ce limbi a fost scrisă, si daca ii intrebi de ce cred in dzeu nu vei scoate din ei un raspuns clar. Neoprotestanții in general cunosc mai multe, dar in cele mai multe cazuri vocabularul lor biblic se reduce la Ioan 3:16 si inca vreo 10-15 versete.

Deci sa fim serioși, per ansamblu, sunteți niste ignoranți. De aia si sunteți credinciosi.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #151 : Iunie 23, 2018, 01:09:53 am »
Citat
nu cunosc o vorba macar din biblie

Și de ce ar trebui?

Citat
Nu stiu nici macar in ce limbi a fost scrisă

Eu știu, și la ce mă ajută că știu.

Citat
Neoprotestanții in general cunosc mai multe, dar in cele mai multe cazuri vocabularul lor biblic se reduce la Ioan 3:16 si inca vreo 10-15 versete.

Biblia nu se vrea o dovadă a existenței lui Dumnezeu, ci un mesaj de la Dumnezeu pentru cei care cred deja în el.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #152 : Iunie 23, 2018, 03:13:11 am »
Citat
Și de ce ar trebui?
Ca sa nu fi ignorant?

Citat
Eu știu, și la ce mă ajută că știu.
E un lucru elementar, al carui necunoastere releva ignoranta.

Citat
Biblia nu se vrea o dovadă a existenței lui Dumnezeu, ci un mesaj de la Dumnezeu pentru cei care cred deja în el.
Nu conteaza ce se vrea biblia, dar ea releva inexistenta lui dzeu, tocmai de asta am spus ca exista o ignoranta fata de asa ceva. In plus, daca scopul bibliei (cica) este sa invete si sa dea intelepciune, rezulta ca necunoasterea ei lasa credinciosul neinvatat - deci ignorant - si prost.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #153 : Iunie 23, 2018, 05:34:47 am »
Citat
odata cu imperfectiunea toti oamenii si-au pierdut dreptul de a fi numiti fii ai lui dumnezeu
Aceasta este o idee care ni s-a tot repetat, dar nesusținută de Biblie.

Psalm 82:6,7 - Eu am zis: "Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt." Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare."

Ioan 1:12 nu ne arată în niciun caz că înainte nu au fost oameni care au fost copii ai lui Dumnezeu.

Dacă la 2 Petru 2:5 se vorbește despre Noe, aceasta nu înseamnă că este din același episod. La Iuda 6, îngerii sunt puși după episodul cu israeliții care au ieșit din Egipt. Despre acei îngeri nu se menționează nici la Petru, nici la Iuda în ce perioadă s-a întâmplat aceasta. Asocierea cu Geneza poți să o faci numai dacă forțezi lucrurile.

În Geneza nu se spune nicăieri că acei fii ai lui Dumnezeu și-au părăsit locuința și nici cum au fost pedepsiți după.

Chiar si paganii sunt fii ai lui dzeu cica conform bibliei  :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #154 : Iunie 23, 2018, 07:02:31 pm »
Citat
Chiar si paganii sunt fii ai lui dzeu cica conform bibliei  :D

De ce trebuie să privești totul din perspectiva martorilor, care îi văd numai pe liderii lor „fideli și credincioși” ca fiind fii ai lui Dumnezeu?

Psalm 82:6,7 - Eu am zis: "Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt." Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare."

Dacă ar fi să ne uităm la versetul de mai sus, expresia pare să se refere la niște persoane de rang foarte înalt indiferent dacă erau credincioși sau nu.

Citat
Citat
Și de ce ar trebui?
Ca sa nu fi ignorant?

Citat
Eu știu, și la ce mă ajută că știu.
E un lucru elementar, al carui necunoastere releva ignoranta.

Tot martorii ne-au băgat la cap că ei au cunoștința care ne duce la viață veșnică. Celelalte religii nu știu nimic pentru că nu studiază nimic. Această „cunoștință” a creat calea spre o grămadă de abuzuri, atât sexuale, cât și de putere și a făcut ca religia martorilor să fie una dintre cele mai (dacă nu chiar cea mai) ipocrite religii care există.

Biblia arată că alte lucruri sunt mai importante:

Mica 6:8 - Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubeşti mila şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău?

Purtati-va sarcinile unii altora si veti implini astfel legea lui Hristos. (Gal.6:2)

Eu îți garantez că dacă un om care crede în Dumnezeu devine ateu, își schimbă numai paradigma. Dacă este nemernic, atunci nemernic rămâne. Și îți spun pentru că am cunoscut și oameni atei.


Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #155 : Iunie 23, 2018, 08:31:17 pm »
Citat
Chiar si paganii sunt fii ai lui dzeu cica conform bibliei  :D

De ce trebuie să privești totul din perspectiva martorilor, care îi văd numai pe liderii lor „fideli și credincioși” ca fiind fii ai lui Dumnezeu?

Psalm 82:6,7 - Eu am zis: "Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt." Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare."

Dacă ar fi să ne uităm la versetul de mai sus, expresia pare să se refere la niște persoane de rang foarte înalt indiferent dacă erau credincioși sau nu.

Esti prea obsedat de martori, de ce crezi ca totul se intampla din cauza lor?  ;D Iar aici nu era vorba de credinciosi, ci de pagani. Si paganii pot fi credinciosi in zeii lor.
Apoi Isus cica afirma ca versetul se refera la cei la care a "venit cuvantul", adica la evrei


Citat
Citat
Citat
Și de ce ar trebui?
Ca sa nu fi ignorant?

Citat
Eu știu, și la ce mă ajută că știu.
E un lucru elementar, al carui necunoastere releva ignoranta.

Tot martorii ne-au băgat la cap că ei au cunoștința care ne duce la viață veșnică. Celelalte religii nu știu nimic pentru că nu studiază nimic. Această „cunoștință” a creat calea spre o grămadă de abuzuri, atât sexuale, cât și de putere și a făcut ca religia martorilor să fie una dintre cele mai (dacă nu chiar cea mai) ipocrite religii care există.

Biblia arată că alte lucruri sunt mai importante:

Mica 6:8 - Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubeşti mila şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău?

Purtati-va sarcinile unii altora si veti implini astfel legea lui Hristos. (Gal.6:2)

Pai e foarte simplu, cine n-are cunostinta vizavi de ceva, se numeste ignorant vizavi de acel ceva. Adica tocmai ceea ce spuneam. Sper ca nu mai trebuie sa mentionez ca ce cere domnul e aratat in biblie, deci daca nu o cunosti, nu cunosti ce cere "domnu". Iar ce cere domnu in biblie nu se rezuma doar la "să faci dreptate, să iubeşti mila şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău".

Citat
Eu îți garantez că dacă un om care crede în Dumnezeu devine ateu, își schimbă numai paradigma. Dacă este nemernic, atunci nemernic rămâne. Și îți spun pentru că am cunoscut și oameni atei.
Eu iti garantez ca e valabil si inversul. Un crestin ticalos va fi un ateu ticalos, un crestin bun va fi un ateu bun, etc. Dar ca un om bun sa faca lucruri rele, e nevoie de credinta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #156 : Iunie 23, 2018, 09:59:41 pm »
Citat
Dar ca un om bun sa faca lucruri rele, e nevoie de credinta.

Nici cu teoria evoluției nu te faci de rușine, cu nazismul și rasa ariană superioară și comunismul, cu păturile sociale superioare și luptele de clasă.
Despre rasism ar fi multe de spus, Darwin fiind el însuși rasist.
« Ultima Modificare: Iunie 23, 2018, 10:11:17 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #157 : Iunie 23, 2018, 10:45:03 pm »
Vad ceva bla bla despre teoria evolutiei, dar nimic substantial. Nazistii si comunistii erau oameni buni care faceau rau? LOL. Macar azi nemtii se dezic de nazism, credinciosii nici macar in ziua de azi nu condamna genocidurile si crimele eroior lor din biblie.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #158 : Iunie 24, 2018, 04:00:03 pm »
„Genocidurile și crimele eroilor” sunt iluziile criticilor Bibliei.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #159 : Iunie 24, 2018, 05:19:48 pm »
Deci evenimentele descrise de biblie sunt iluziile ateilor. LOL, e logic...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #160 : Iunie 24, 2018, 08:18:55 pm »
Ce-am avut de spus, am spus. Tu ai dreptul universal să te prefaci că ai înțeles altceva.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #161 : Iunie 24, 2018, 08:20:36 pm »
Poate te prefaci tu, eu in nici un caz.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19