Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Practici / Anthony Morris
« Ultimul mesaj de valeriu Decembrie 10, 2023, 10:20:26 pm »
Când credeți că va fi reprimit Anthony Morris în corpul de guvernare?
2
Exegeză biblică / DANIEL vs. APOCALIPSA
« Ultimul mesaj de valeriu Aprilie 05, 2023, 10:58:48 am »
   Avem două cărți ale Bibliei foarte asemănătoare, care ne transmit aceleași lucruri și se completează una pe cealaltă încât pentru noi să fie un mesaj foarte clar și bine înțeles. Ambele cărți ne vorbesc de niște fiare cu aceleași detalii, de împărații sau regii pământului, ambele se adresează poporului lui Dumnezeu, ambele se împlinesc în perioada de timp numită ”Ziua Domnului” și țintesc spre vremea sfârșitului, însă avem și un aspect complet diferit: lui Daniel i se poruncește să țină ascuns cuvintele proorociei lui și să pecetluiască cartea căci este cu privire la niște vremuri îndepărtate (Daniel 8:26, 12:4, 9), iar lui Ioan i se poruncește  să nu pecetluiască cuvintele proorociei lui, căci vremea este aproape (Apoc. 22:10). Au trecut aproximativ 2600 de ani de când a poroorocit Daniel și aproape 2000 de ani de când s-a scris Apocalipsa. Zic aproximativ, căci sigur nu anii exacți  când și-au scris aceștia cărțile era motivul  pentru care unuia i-a zis Domnul să-și pecetluiască cartea, ba chiar să o ascundă, iar celuilalt să nu o pecetluiască.
       Ar fi un subiect interesant de discutat, motivul pentru care au primit aceste porunci diferite, dar nu aceasta doresc să scot în evidență aici, ci doresc să fac un apel la ascultare. Să nu uităm ce ne spune Dumnezeu prin proorocul Samuel: ”Căci neascultarea este tot atât de vinovată ca ghicirea, și împotrivirea nu este mai puțin vinovată decât închinarea la idoli și terafimii.” 1Sam.15:23. Dorește cineva să se facă vinovat de ghicire sau de închinare la idoli? Sigur nu, doar că neascultarea de poruncile lui Dumnezeu aduc aceleași pedepse. Dacă aruncăm o privire peste unele interpretări ale cărții lui Daniel, am la îndemână cartea ”Să acordăm atenție profeției lui Daniel!” editată de Watchtower Bible and Tract Society, dar nu e vorba doar de aceasta ci de multe alte interpretări ale acestei profeții, observăm neascultarea de poruncile lui IEHOVA, Dumnezeu lui Daniel, același Dumnezeu care a dictat lui Ioan Apocalipsa (Apoc. 1:1). Porunca dată de Dumnezeu e clară: proorocia privește niște vremuri îndepărtate, zilele din urmă; însă niște oameni vin și ne spun: ”Ba nu! Noi știm mai bine decât Dumnezeu„ și încep să explice de niște vremuri imediat următoare lui Daniel, ba chiar  de cele din timpul vieții lui. Astfel, găsim date istorice despre Darius Mediul, Alexandru cel Mare, Lisimah, Seleucos, Ptolemeu și mulți alții, date care chiar dacă sunt corecte, acestea nu au nimic de a face cu interpretarea corectă a proorociei lui Daniel pentru că porunca dată de Dumnezeu era alta. Oricum, acele date sunt irelevante.
     Trebuie să fim mai atenți. Pe lângă pedeapsa pentru neascultare, o interpretare greșită a acestei cărți care privesc timpurile în care trăim, ne lasă în întuneric și complet dezorientați. Nu mai căutăm căci considerăm că avem, însă ce avem e complet greșit, și în acest fel ratăm niște evenimente foarte importante. Iată doar un singur exemplu, dar din nefericire sunt multe: Daniel capitolul 9:24 – 27, interpretarea (greșită) calculează date despre prima venire a lui Isus, însă în realitate acestea ne indică spre a doua venire. E cu totul altceva, dar și o mare pierdere pentru cei neatenți. Vă rog să cercetați! 
     
3
Exegeză biblică / Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Ultimul mesaj de valeriu Martie 01, 2023, 02:40:34 am »
Slavă Domnului! E tot mai aproape timpul în care ”fiara era și nu mai este”! De ce să nu mai fie? A fost prinsă de ”Cel ce ședea călare pe cal și cu oastea lui”? (Apoc. 19: 19, 20). Nu! Încă nu s-a ajuns acolo. Mai întîi, corpul de guvernare trebuie să se retragă așa pur și simplu, cum zice Isus: ”Dar cel plătit ... când vede lupul venind, lasă oile și fuge...” (Ioan 10: 11 – 13). Ăștia, ca niște păstori plătiți cum sunt, simt acum pericolul mai mult ca și orcând, așa că pot dispărea din peisaj pentru o vreme, căci trebuie să împlinească ce este scris.
     Niciodată nu era mai proeminentă mirarea celor peste care stăpânește fiara, a celor ale căror nume n-au fost scrise în cartea vieții, ca acum dacă fiara nu ar mai fi (Apoc. 17:8 ). Dar voi, care citiți aceste rânduri? Nu doriți ca numele vostru să fie scris în cartea viații? Ține de poziția voastră față de ”fiară”.
4
Suport emoțional / Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Ultimul mesaj de valeriu Februarie 07, 2023, 12:40:21 pm »
Nu este neaparat părăsirea organizației. Cred că cel mai principal este să avem Duhul lui Hristos – Duhul adevărului, apoi vom ști exact ce avem de făcut. Doar că Martorii sunt învățați să nu-și dorească asta. Ei merg pe alt intermediar decât Mângâietorul, și-mi pare rău de acestă eroare a lor. Vreau să transmit tuturor celor ce se tem de IEHOVA, să își dorească să aibă Duh Sfânt și să ceară aceasta de la IEHOVA prin Isus Hristos.  Un creștin ce are acest Duh, va trăi liniștit, fără spaima sfârșitului lumii și fără grija zilei de mâine, ceea ce nu prea vezi în realitate la mulți dintre Martori. Să-i ferească Domnul pe Martori să se trezească într-o zi fără să-l mai aibă pe-a lor intermediar – corp de guvernare. Cred că mulți și-ar da sufletul de groază, de spaimă și de frică. Trist!
5
Exegeză biblică / ~"Pazeste-ti inima mai mult decat orice" - De ce ?~
« Ultimul mesaj de virgil r. Decembrie 18, 2022, 09:53:28 pm »
~~"Pazeste-ti inima mai mult decat orice" - De ce ?~~
.
Proverbele 4:23
Pazeste-ti inima mai mult decat orice, caci din ea ies izvoarele vietii.
~~~~~~~~~~~~
Marcu 7:
18.  El le-a zis: "Si voi sunteti asa de nepriceputi?
Nu intelegeti ca nimic din ce intra in om de afara nu-l poate spurca?
19.  Fiindca nu intra in inima lui, ci in pantece, si apoi este dat afara in hazna." A zis astfel, facand toate bucatele curate.
20.  El le-a mai zis: "Ce iese din om aceea spurca pe om.
21.  Caci dinauntru, din inima oamenilor, ies gandurile rele, preacurviile, curviile, uciderile,
22.  furtisagurile, lacomiile, viclesugurile, inselaciunile, faptele de rusine, ochiul rau, hula, trufia, nebunia.
23.  Toate aceste lucruri rele ies dinauntru si spurca pe om."
~~~~~~~~~~~~~
1 Tesaloniceni 4:
2.  Stiti, in adevar, ce invataturi v-am dat prin Domnul Isus.
3.  Voia lui Dumnezeu este sfintirea voastra: sa va feriti de curvie;
4.  fiecare din voi sa stie sa-si stapaneasca vasul in sfintenie si cinste,
5.  nu in aprinderea poftei, ca Neamurile care nu cunosc pe Dumnezeu.
6.  Nimeni sa nu fie cu viclesug si cu nedreptate in treburi fata de fratele sau;
pentru ca Domnul pedepseste toate aceste lucruri, dupa cum v-am spus si v-am adeverit.
7.  Caci Dumnezeu nu ne-a chemat la necuratie, ci la sfintire.
8.  De aceea, cine nesocoteste aceste invataturi
nesocoteste nu pe un om, ci pe Dumnezeu, care v-a dat si Duhul Sau cel Sfant.
~~~~~~~~~~~~~~
Evrei 10:
26.  Caci, daca pacatuim cu voia,
>>> dupa ce am primit cunostinta adevarului,
>>> nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate,
27.  ci doar o asteptare infricosata a judecatii
si vapaia unui foc care va mistui pe cei razvratiti.
~~~~~~~~~~~~~~
Evrei 3: 12
Luati seama, dar, fratilor, ca niciunul dintre voi sa n-aiba o inima rea si necredincioasa, care sa va desparta de Dumnezeul cel Viu.
~~~~~~~~~~~~~~
Iacov 1:21
De aceea lepadati orice necuratie si orice revarsare de rautate,
 si primiti cu blandete Cuvantul sadit in voi, care va poate mantui sufletele.
==============================
Intrebari ajutatoare :
1) De ce  trebuie omul  să-și pazeasca  inima ?
2) Din ce fel de inimă ies lucrurile rele enumerate de Isus ?
3) Care este voia lui Dumnezeu  pentru noi ?
4) Ce înseamnă „sfânt” (sfințenie) în conformitate cu cuvântul lui Dumnezeu ?
5) Mai rămâne „jertfă pentru pacate” dacă păcătuim cu voia,  după primirea cunostintei  adevărului ?
6) Cum putem obține mântuirea ?

~~~~~<<<<<<oooo0OOO0oooo>>>>>>~~~~~
6
Discuții libere / Re: Slava lui IEHOVA
« Ultimul mesaj de valeriu Noiembrie 07, 2022, 12:58:22 pm »
Slavă Dumnezeului cel drept IEHOVA, căci așa cum a promis, El se îndură de poporul Său (Deuteronom 32: 43), și le răzbună sângele (Ioel 3: 21). Orideunde am apuca Scripturile, orice profeție biblică am citi, avem același rezultat și toate ne spun același lucru: că din pricina neascultării poporul Domnului va ajunge în robie, în cazul de față poporul este rob chiar în așazisa ”organizație mondială a Martorilor lui Iehova”, că la un timp bine stabilit de IEHOVA îl va elibera, din nefericire doar o mică rămășiță se va elibera, că Dumnezeu îi va pedepsi pe cei ce I-au robit poporul, și multe altele. În acest sens sunt dovezi de oridinul sutelor, dovezi care au tot fost arătate pe aici în diferite subiecte. Ce doresc să transmit prin aceasta? Doresc să transmit tuturor celor ce nu s-au închinat sistemului cu sigla ”jw org”, căci avem închinători ai acestui sistem dar și biruitori ai lui (Apoc. 13:15, 15:2), să aibă deplină încredere în IEHOVA, să lupte alături de Domnul Isus împotriva învățăturilor ”babilonice” din acest sistem folosind aceeași armă care-I iese din gură (Apoc. 19:16), adică cuvinte adevărate, și că biruința este sigură și este aproape. Doar în profeția lui Ezechiel avem o grămadă de dovezi care ne spun ceva de genul: ”Atunci vor ști ei că Eu sunt IEHOVA!” Care ”ei”? Tocmai căpeteniile și bătrânii poporului lui Dumnezeu de atunci, al poporului Israel! (Ezechiel 9: 6 – 10; 12:10; etc.) Sigur că Martorii sunt învățați să aplice aceste versete lumii, însă IEHOVA vorbea tocmai despre ei.
7
Doctrină / Re: Ce bine că au păcătuit!
« Ultimul mesaj de David Martie 03, 2021, 05:38:35 am »
Poți să imi spui cate minciuni vrei, ele nu devin adevaruri. Și e adevarat ca ai spus ca in 2015 vine Isus in mod vizibil. Da, ești un profet fals.
8
Doctrină / Re: Ce bine că au păcătuit!
« Ultimul mesaj de valeriu Februarie 28, 2021, 03:22:27 pm »
Nu cu tine vorbeam mai înainte.   :)  Ţie îţi spun că Acest Domn, Isus Hristos, a venit chiar înainte de data pe care o tot invoci tu. Puteai şi tu să vezi asta numai că ţi-ai tăiat singur craca de sub picioare. Rămâi totuşi pe-afară (Apoc. 22:15). Când o să poţi vedea ceva şi tu, o să te anunţăm.
9
Doctrină / Re: Ce bine că au păcătuit!
« Ultimul mesaj de David Februarie 26, 2021, 10:56:14 pm »
Cam multe cuvinte pentru a te scuza ca ești un profet fals. Cine se scuza, se acuza. Cei care iti citesc postarile probabil habar n-ai ca ai spus ca vine Isus in mod vizibil in 2015. Normal ca nu-ti convine să fi etichetat pe drept "profet fals". Și lui Watchtower i-ar conveni de minune să nu i se aduca aminte ca este un profet fals, ar prefera ca oamenii să îi discute "postarile" pe care le tot face prin reviste, ca tine aici. Dar nu scapi :D
10
Doctrină / Re: Ce bine că au păcătuit!
« Ultimul mesaj de valeriu Februarie 26, 2021, 03:50:24 pm »
Dragii mei, permiteţi-mi să mă abat puţin de la subiect ca să-i explic ăstuia cum stă treaba: 
Suntem pe-un forum al Martorilor lui Iehova, şi mie-mi place să discut despre doctrina lor şi despre conducerea lor. Dacă lui îi place să discute despre mine, poate deschide 1001 de subiecte, n-am nimic împotrivă. Dacă altul doreşte să despice-n patru teoria chibritului, la fel, nu am nimic împotrivă. Pe fiecare cât îl duce mintea. Ce să-i faci omului care nu poate alege subiectul potrivit pe pagina potrivită, sau  discuţia potrivită pe subiectul potrivit? Ce notă să-i dai? David este elevul care la teză la română încearcă să rezolve (dar nu reuşeşte) un exerciţiu la matematică. Dă lucrare de control la biologie, dar el încearcă acelaşi exerciţiu la matematică. La fel şi la istorie şi tot aşa. Păi dacă atâta poate, ce să-i faci? Cu ajutorul Celui de sus, o să deschid şi alte subiecte pe aici. El? Vine cu acelaşi exerciţiu: „valeriu profet fals”. Ştiam pe unul (bolnav cu capul săracul), şi orice îl întrebai spunea doar atât: sase lei. Aşa e şi acesta. Ce rost are să-i explici ăstuia că Isus nu a venit nici în 1914 şi nici în 1918 după spusele WTBS, dar El este venit de curând şi acum lucrează?
Pagini: [1] 2 3 ... 10