Autor Subiect: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]  (Citit de 30301 ori)

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #45 : Ianuarie 11, 2012, 05:07:49 pm »
Colesterol 400??? Glumesti? E super-mare. Cand ai facut analizele alea luai deja tratament? Ce mananci? Doar grasimi si dulciuri? Hmm, nu e bine, tre sa ai grija cu colesterolul ala. Tre sa-l scazi. Treci pe vegetale, carne slaba (pui, curcan) si peste (somon in special). De asemenea migdale, ulei de masline. 400 e mare de tot. Tre sa il cobori macar la 190.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #46 : Ianuarie 11, 2012, 05:42:22 pm »
Da speriema ca poate asa fac ceva schimbari...Cred ca de la paste si  brinzeturi mi-se trage,plus ca numai dupa 40 ani am facut prima analiza nu stiam ca am probleme.Si prajeli...Nu maninc gras dar ma mai scap la prajituri jumari etc :D.Scapa secta de un militant ,apostat, nou dar vehement. ;) :)Am sa iau masuri mai serioase.Mersi. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline virgil r.

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 14
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #49 : Martie 10, 2012, 12:50:11 am »
buna seara

nu propovaduiesc "mantuirea" prin  diete,  insa suntem incojurati de realitati  si necunoscute

putin m-am informat si eu de aici  , si cu permisiunea dvs  va fac legatura...

poate gasiti ceva folositor...

http://drcalinmarginean.blogspot.com/p/prezentari-video.html


Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #50 : Martie 17, 2012, 03:19:40 pm »
Computer models eheyebrow "show" o posibilă reducere a mortalităţii datorate câtorva tipuri de cancere prin simpla asigurare a unui nivel adecvat de vitamină D în sânge.

 
   
   
 
 
   
Computer models eheyebrow "show" o posibilă reducere a mortalităţii datorate câtorva tipuri de cancere prin simpla asigurare a unui nivel adecvat de vitamină D în sânge.
YouTube - Broadcast Yourself.   


It's no wonder, vit. D e un nutrient esenţial pentru funcţionarea sistemului imunitar. Actually, răcelile şi gripele ar trece tuturor mai repede dacă s-ar înlocui dogma că "vit. C e bună când eşti răcit/ă" (falsificată experimental) cu mai-realista "vit. D e bună când eşti răcit/ă" (sau infectat/ă cu orice microb pe care sistemul tău imunitar îl poate combate). Eu am luat D toată iarna 2008-2009 şi n-am răcit niciodată. (Yay personal confirmation! Tongue)

Facts:

- Necesarul minim zilnic e cam de 400 IU (10 μg), dar există indicaţii că niveluri sanguine really benefice se pot obţine numai prin administrarea a peste 1000 IU (25 μg) pe zi. (Un experiment din 2007 sugerează că doze zilnice de până la 10.000 IU/zi pot să fie tolerate fără efecte nedorite chiar la administrarea sistematică pe termen lung.)

- E disponibil în foarte puţine alimente: http://www.nutritiondata.com/foods-000102000000000000000-w.html motiv pentru care o mare parte din populaţia neinformată are deficienţă de vitamină D (mai ales la latitudini mari şi în timpul iernii). Practic, ca să-ţi iei suficientă D numai din alimente ar trebui să mănânci zilnic cam 200g de peşte din cele câteva specii cu ~500IU/100g. Nu-i prea convenabil.

- Se poate obţine prin expunerea la UVB, dar cu preţul atacării şi îmbătrânirii accelerate a pielii de către aceleaşi radiaţii (bronzante) + creşterea riscului de cancere de piele. UVB nu sunt suficiente în România cam în perioada noiembrie-februarie (ghici de ce se infectează lumea mai mult cu viruşi iarna decât vara; cică e "de la frig" LOL) şi nu sunt disponibile nicăieri dacă nu te bate soarele în mod direct, ci eşti după o sticlă sau el e după nori. În rest, în timpul verii înţeleg că e suficientă expunerea la soare a 40% din suprafaţa pielii timp de 15 minute zilnic pentru a asigura necesarul de vit. D (timpul de expunere necesar crescând de 3-6 ori la cei cu piele mai colorată).

- Se poate obţine prin suplimente. Cele mai biodisponibile sunt formele în care vitamina e dizolvată într-un gel (capsule) sau lichid (picături orale). D3 (colecalciferol) e mai eficientă decât D2 (ergocalciferol). În farmacii am găsit "vitamina D(3) picături orale", respectiv "Vigantol" (acelaşi drac, dar vedeţi să întrebaţi şi sub numele ăsta că unii farmacişti nu-s pe fază). Soluţia are 20.000 IU/ml, deci cam 450-600 IU/picătură. Basically, se pot lua sistematic, fără probleme, 1-2 picături/zi (iarna neapărat).


Aceleaşi informaţii & much more:
http://ods.od.nih.gov/factsheets/vitamind.asp



Possible 75% cancer mortality reduction with Vitamin D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #51 : Martie 21, 2012, 03:45:01 pm »
Beneficiile rasului

Adesea, dupa o sesiune serioasa de hohote de ras, spunem ca ne face bine sa mai radem din cand in cand. Dar de ce?

Ce este rasul
O gluma buna, comedie, farse… nu ne trebuie mult sa izbucnim in ras. Atunci cand razi, corpul tau primeste semnale pozitive. Contractia diafragmei stimuleaza organele din apropiere: ficatul, splina, stomacul si intestinele si, in plus, relaxeaza muschii fetei, ai gatului, bratelor si abdomenului.
Dopamina, neurotransmitatorul responsabil pentru simtirea placerii, este eliberata in creier. Si chiar daca e ras nervos, reactiile care urmeaza sunt relaxante, deoarece tensiunea este diminuata in urma euforiei rasului. Un minut de ras necontrolat este echivalentul a 45 de minute de relaxare, deci ar trebui sa radem cat mai des cu putinta.

Rasul alina durerea
Beneficiile rasului sunt cunoscute in medicina de ani intregi (ras terapeutic). Hormonii eliberati cand radem ne energizeaza si amelioreaza senzatia de durere. Unii cercetatori sustin ca afecteaza chiar sistemul imunitar: atunci cand radem, numarul anticorpilor din saliva creste, iar acest lucru ne face mai putin predispusi la infectii cum sunt racelile.
Anumite studii au aratat ca simtul umorului si rasul reduce riscul de boli cardiovasculare si in special cel al atacurilor de cord. Expertii sunt toti de acord ca rasul reduce stresul si tensiunea. Doctorii recomanda rasul timp de 10 minute pe zi pentru a te mentine sanatos pentru mai mult timp. Din pacate nu prea ne incadram in norme, avand in vedere ca in medie radem doar cam 1 minut pe zi. Tu cat timp iti petreci hohotind intr-o zi normala?

Rasul e bun pentru sanatatea ta psihica
Rasul actioneaza ca un liant social. Un hohot de ras comunica un sentiment, fie intre tine si un coleg, sau un strain. Mai exact, rasul transmite informatii despre tine si cei din jur.
Psihologii sustin ca trebuie sa invatam sa mai facem glume si pe seama propriei persoane pentru a ne reaminti ca nu suntem intotdeauna perfecti. A sti cum sa razi de propriile greseli te ajuta sa te simti mai confortabil si sa ai mai putine inhibitii. Iar sa inveti sa-ti pui ego-ul la punct din cand in cand nu te poate rani.
Cu totii radem de diferite lucruri, in moduri diferite. Unii isi exprima rasul batand cu palma de pulpa piciorului, altii intr-un mod mai haios, iar altii hohotesc cu gura deschida sau surad cu un ranjet fixat. Rasul ne transmite indicii despre gusturile si personalitatea unei persoane. Rasul sanatos (nu umorul negru) creeaza o atmosfera de incredere si le permite oamenilor sa se simta mai liberi.

Incearca sa razi mai mult in fiecare zi – iti face bine!
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #53 : Aprilie 01, 2012, 09:48:13 am »
Codul Divin al Vieţii - Autor: dr. Kazuo Murakami
Aceasta carte arata cum factorii mentali si emotionali - negativi, de exemplu stresul, si pozitivi, cum ar fi bucuria, recunostinta si spiritualitatea - au o mare influenta în activarea sau dezactivarea genelor.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Adevărata definiţie a bolii

 

Când începe o boală? Care este momentul de declanşare al unei boli? In cultura şi conform concepţiilor noastre o boală începe o dată cu apariţia simptomelor. Cu toate că un mic exerciţiu de logică ne arată imediat că de fapt boala începe cu un oarecare timp înainte. Conform concepţiei medicinei chineze, boala începe cu mult timp înaintea apariţiei simptomelor. În orice caz, conform teoriilor lui Bechamp, verificate de către Profesorul Gunter Enderlein (care a demonstrat că structural toate teoriile lui Bechamp sunt corecte) avem o nouă definiţie a bolii. Boala începe atunci când ţesuturile noastre alcaline devin acide şi când energia negativă se transformă în energie pozitivă. Acesta este mometul declanşării bolii.

Poate că cel mai bine ar fi să dăm aici un citat din Dr. Arthur C.Guyton MD care scria în jurnalul Medical Physiology : « Primul pas în menţinerea sănătăţii este acela de a păstra structura alcalină (bazică) a corpului (pH sau balanţa acid/alcalin). Acesta este cel mai important aspect al homeostazei. Modificările în pH alterează virtual toate funcţiile corpului. Celulele unui corp sănătos sunt alcaline în timp ce celulele unui copr bolnav sunt sub un pH de 7.0. Cu cît avem în corp mai multe celule acide, cu atât este organismul respectiv mai bolnav. Daca organismul nu poate alcaliniza celulele, acestea vor deveni acide şi astfel se va declanşa starea de boală. Corpul nostru produce acid ca rezultat normal al metabolismului. Dacă organismul nostru nu poate sintetiza alcalinitatea, suntem nevoiţi să apelăm la surse externe pentru a ne feri de ridicarea nivelului de aciditate şi astfel de boală şi în cele din urmă, de moarte. “
http://quibono.net/istoria_pierdut259_a.html
 
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))