Autor Subiect: Adevarata Viata: Viata Vesnica  (Citit de 23252 ori)

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Adevarata Viata: Viata Vesnica
« : Aprilie 26, 2012, 06:35:15 pm »
Primii oameni

Din ceea ce s-a intamplat la inceputul Bibliei, sunt indreptatit sa presupun ca oamenii, incepand cu Adam si Eva, ar fi trebuit sa traiasca vesnic.
In primul rand, Dumnezeu i-a atentionat pe Adam si Eva ca vor muri daca vor manca din pomul cunostintei. Moartea fiind deci o consecinta a neascultarii, se poate trage concluzia ca daca n-ar fi mancat din pom, n-ar fi murit, ar fi trait vesnic.
In al doilea rand, chiar sub incidenta blestemului fiind, generatiile de oameni de la Adam si Eva pana dupa timpul lui Noe, au trait sute de ani, ajungand, unii dintre ei, chiar la varste de peste 900 de ani. Ceea ce – in mod indirect – confirma cumva si face plauzibila ideea vietii vesnice si presupunerea ca pentru asta fost destinat omul. Adica, daca s-a trait candva pana la varste atat de inaintate, de ce n-ar fi posibila si viata vesnica, in cazul in care nu s-ar fi ajuns la blestem?

Oamenii de la Hristos incoace

Domnul Isus si apostolii au venit cu vestea buna. Daca omul se intoarce la Dumnezeu, va fi mantuit. Pentru Dumnezeu, omul – chiar daca, aparent, traieste – este considerat mort. Ceea ce ne duce cu gandul inapoi la Adam si Eva si la blestemul mortii.
Pentru Dumnezeu, viata (asa zisa) actuala a omului este doar o calatorie: ori inspre moarte, ori inspre “adevarata viata” - Viata Vesnica. Asta datorita planului Sau de salvare, in Hristos, Fiul.


Viata in forma actuala, muritoare

Omul muritor, in ciuda faptului ca este un organism foarte complex, are o putere limitata atunci cand trebuie sa si-l intretina in viata. In cazurile bune poate trai 80, 90, 100 si ceva de ani. In cazurile rele, poate muri la nastere, poate muri de vreo boala, poate muri intr-un accident, poate muri ucis de vreun nebun.
Paradoxal cat de neputinciosa poate fi o fiinta atat de extraordinara.

Dumnezei de viata asta

Multi oameni cred ca Dumnezeu ii ajuta sa treaca cu bine prin unele necazuri din viata, ii ajuta sa fie sanatosi, ii ajuta sa-si faca un rost, ii ajuta sa ajunga la batraneti. Dar atat. Nu cred in Dumnezeul Vietii Vesnice.
O perspectiva trista.

Creatori/extraterestri de viata asta

Unii oameni cred ca exista un Creator sau niste fiinte extraterestre, care au pus omul pe planeta Pamant, si gata. Nu tu scop. Nu tu comunicare cu oamenii...
O perspectiva si mai trista.

Viata asta...o intamplare

Alti oameni nu cred nic macar in ideea de creator, considerandu-se rodul unor reactii, transformari, mutatii, selectii ce s-au produs in timp. Astia au scapat de intrebarile existentiale. Traiesc cum considera de cuviinta, eventual cu consolarea ca fac parte din procesul evolutiv sau ca duc mai departe viata, prin urmasi,
Cei mai de neinteles oameni.

Va continua...(daca nu ma razgandesc)


Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #1 : Aprilie 26, 2012, 06:52:35 pm »


Va continua...(daca nu ma razgandesc)
:) pai, nu te mai razgandii! eu astept continuarea ;D

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #2 : Aprilie 26, 2012, 09:24:28 pm »
      Da, să pui botul la balivernele din Biblie e adevărata fericire. E sensul vieţii! Nu pricep de ce naiba noi ăştialalţi nu ne apucăm imediat să ne întoarcem la credinţă.
      Mă băiatule, în viaţă e multe lucruri de neînţeles şi multe lucruri care ar putea fi înţelese, dar nu se merită. Iar pentru cele care se pot înţelege şi care merită înţelese, există şcoli. Şi cine nu poate înţelege nicicum, poate e prost. Pricepuşi ceva sau şi ce-am spus eu e de neînţeles?

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #3 : Aprilie 27, 2012, 12:13:32 am »
Multă certitudine și multă „judecată” în afirmațiile tale.

Indiferent cât de tristă ți se pare o anumită perspectivă, asta nu înseamnă că nu poate fi adevărată. Diversele variante metafizice nu trebuie judecate după acest criteriu, ținând cont mai ales de înclinația spre gândire deziderativă a omului. Viziunea ta este puternic influențată de creștinism, pe care îl iei de la sine înțeles.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #4 : Aprilie 27, 2012, 12:17:28 am »
      Da, să pui botul la balivernele din Biblie e adevărata fericire. E sensul vieţii! Nu pricep de ce naiba noi ăştialalţi nu ne apucăm imediat să ne întoarcem la credinţă.
      Mă băiatule, în viaţă e multe lucruri de neînţeles şi multe lucruri care ar putea fi înţelese, dar nu se merită. Iar pentru cele care se pot înţelege şi care merită înţelese, există şcoli. Şi cine nu poate înţelege nicicum, poate e prost. Pricepuşi ceva sau şi ce-am spus eu e de neînţeles?
Dagothur,
iata cateva afirmatii interesante pe care le-ai facut:

Cred că în adâncul meu interior am fost mereu ateu. Am gâdilat religia din cauza influenței familiei și din curiozitate proprie. Re: eu
« : Noiembrie 23, 2011, 09:10:45 am »

În privinţa nunţii, de asta se va ocupa viitoarea mea soţie. Deşi sunt ateu, n-am nici un fel de greţuri în a mima actul religios dacă am ceva de câştigat din asta. Bat cruci cu un zel demn de o cauză mai bună, dacă iese ceva. Pup şi poala popii, şi tot ce trebuie, că şi-aşa numai la nuntă şi la înmormântare mă mai prinde careva la vreo biserică. La nuntă mă aduce nevasta şi la înmormântare mă aduc cărăuşii pe umeri. Discuții libere / Re: Inmormantari si evenimente care se organizeaza prin implicarea unei Biserici
« : Decembrie 03, 2011, 08:07:05 pm »

Eu am făcut pionierat auxiliar din burtă...băgam 25 de ore pe bune, 25 din stomac. Dar ei nu știau. Și pe chestia asta mi s-a luat interviu la congresul de 1 zi, ca să mă vadă frații și mai ales surorile ce harnic sunt.Doctrină / Re: Reformă în organizaţie
« : Decembrie 08, 2011, 01:25:01 pm »

Cu toate acestea, eu urmează să nășesc un copil în religia ortodoxă și chiar mă voi căsători în aceasta, deși nu dau doi bani pe nici o religie. Și voi face aceste lucruri fără să cârâie nimeni nimic, deoarece am binecuvântarea și înalta protecție a unui dumnezeu mai mare ca toți dumnezeii: Sfântul Ban. Discuții libere / Re: Inmormantari si evenimente care se organizeaza prin implicarea unei Biserici
« : Decembrie 05, 2011, 12:11:39 pm »

Dar să știi că pe forumul ăsta eu sunt responsabil cu descalificarea Bibliei, a creștinismului, a lui Cristos și a lui Dumnezeu. Re: cina
« Răspuns #82 : Februarie 24, 2012, 01:20:14 pm »

Nu plănuiesc să merg la nici o comemorare. Intenționez să sărbătoresc Paștile ortodoxe așa cum se cuvine: mănânc ca spartu, beau ca porcu și mă joc pe calculator. Nu merg nici la biserică. Re: Comemorare 2012
« : Martie 19, 2012, 04:59:46 pm »

Parerea mea este ca nu ai inteles nimic din ce inseamna a fi crestin.
Te-ai perindat pe la martori; de dragul unor avantaje, de ochii lumii esti capabil sa faci diferite compromisuri, neavand niciun deranj la nivelul constiintei…si observ ca iti permiti cu aceeasi usurinta sa critici si sa denigrezi ceea ce nu intelegi: Cuvantul lui Dumnezeu si crestinismul.
:(
« Ultima Modificare: Aprilie 27, 2012, 12:24:00 am de page »

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #5 : Aprilie 27, 2012, 01:31:05 am »
Nu sint surprins deloc sa citesc astfel de comentarii!Iata acesta este rezultatul religiei si a dezamagirii in momentul cand o persoana afla ADEVARUL SI PUTEREA DE MANIPULARE.Dar sa nu uitam si in viata sa putem sa ne balansam fiinca pentru foarte multi religia,politica si puterea comertului aduc esecuri si aceste esecuri pentru multi provoaca dezamagire si pe multi ii aduce la starea de "oameni ai strazi" fara putere de redresare.La fel ca un calculator care ajunge virusat si se blocheaza pina cand un depanator bine priceput ajunge sa-l  curete pentru a putea fi pus in folosinta si ajunge la capacitate de functionare!!!Pentru unii este greu sa inteleaga mesajul si nici nu vor putea sa-l inteleaga chiar daca lucrurile se explica.Si oricate pasaje biblice o sa expunem o sa ramina nesemnificative .Ele pot ajunge semnificative in momentul cand vor fi citite ,meditate si in viata aplicate ca elevii la scoala fara putere de interpretare si folosinta in  putere si cerinta docmatica !La fel se intimpla si cu Legea in justitie .Pentru omul de rind este doar o valoare informativa ,dar pentru un advocat si judecator  o valoare si putere judiciara in rezolvarea unui caz sau in vederea aplicarii unei sentinte judecatoreasca pentru inselaciunea sau incalcarea legii morale!Azi prin puterea de accesare putem sa ajungem la multe informatii si la o putere de redresare ,doar sa nu ne dam batuti si sa ne lasam amagiti si fara putere de comunicare!!!La rindul ei ,Biblia are puterea si interesul cel descris;"16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."Nimeni nu este fortat sa creada acest lucru si cine crede in acest mesaj  nu da gres  dupa cum unii cred ,faptului ca in viata au ajuns inselati datorita manipularii si inducerii in eroare!Succes deplin si o putere pozitiva pentru fiecare!!


Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #6 : Aprilie 27, 2012, 08:18:42 am »
Doamna Page eu il gasesc pe Dragotur, prin afirmatiile lui, ca un om sincer...
Iar pe voi religiosii ca pe niste fumatori de Marihuana,inbatati de fumul iluziilor care au capatat dependenta fara nici un fundament....Sper sa nu va supere comparatia  :D da n-am gasit alta mai inspirata.Sinteti destui care va credeti credinciosi, dar aveti destule framintari si indoieli, dar va chinuiti sa credeti :o Daca v-ati face o analiza la rece ati vedea ca plutiti in balonul cu aer cald in voia vintului.
Insa da sterea de "plutire"pe care ti-o dau aceste halucinogene...este placuta  :D problema ii ca nu mai reveniti cu balonu pe pamint  :) ... picioarele...Asta e nu toti sintem la fel!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #7 : Aprilie 27, 2012, 08:49:55 am »
Cimpene , faptul ca religiosii/credinciosii au framantari/indoieli/intrebari demonstreaza elocvent ca au un creier care lucreaza. Mai nasol  e de aia care au numai certitudini , aj zice ! :)
Ai mancat omleta cu ciuperci in dimineata asta ?  ;)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #8 : Aprilie 27, 2012, 01:26:16 pm »
Doamna Page ............
Gabriel, te rog sa-mi spui daca doresti sa-ti intorc aceasta forma de politete. Eu ma multumesc si cu Page. :) De altfel nu apelativul conteaza atat de mult ci modul in care ne adresam unul altuia. Pana cand ne respectam reciproc nu este nicio problema. :) Toti suntem la fel pe forum: niste simpli useri. 8)
Pace!

PS. Nu suntem imbatati de fumul unor iluzii. Dumnezeu exista si El ne ofera mantuirea prin jertfa lui Hristos :) Este atat de greu sa ne acceptam limitarile, faptul ca suntem niste oameni care la tot pasul gresim…? Spune-mi te rog, ce il motiveaza pe ateu sa traiasca conform unor precepte morale inalte intr-o lume plina de ticalosi?


Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #9 : Aprilie 27, 2012, 02:27:29 pm »
Viata are sens, numai daca exista viata vesnica. De ce sa invatam, de ce sa acumulam cunostinte,  de ce sa progresam daca totul se limiteaza la aici si acum, apoi totul se termina dupa o viata scurta de cateva zeci de ani? Falsele religii au inventat viata de dincolo de moarte, un fel de nemurire a spiritului in rai sau focul vesnic, iadul. Dar interesant este ca toti oamenii (ma refer in special la lumea crestina) spera ca dupa ce  vor muri, vor merge in rai ca Dumnezeu le va gasi circumstante atenuante pentru greseli/ pacate si ajungand in cer vor fi schimbati automat la o pocnire cu degetele (sa fie apti pentru mediul in care va trebui sa traiasca o vesnicie!!!)
La moarte toti spera in bunatatea si mila lui Dumnezeu, pentru ca moartea in mod obisnuit ne sperie…De ce? Pentru ca Dumnezeu a pus in inima omului sentimentul vesniciei.

Eclesiastul 3:11a pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu”

Omul, instinctiv simte ca moartea nu este un fenomen normal, asa cum nici suferinta cauzata de diferite infirmitati sau boli nu este si nu poate crea  o obisnuinta…Nu poti sa traiesti mult si sa te obisnuiesti cu durerea, cu suferinta…este imposibil.
(ganduri :) )


Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #10 : Aprilie 27, 2012, 03:09:44 pm »
Falsa religie = invataturi neconforme cu invataturile Bibliei, care vorbeste despre viata vesnica din veacul viitor(Luca 18:30), conditionata de inviere, nicidecum de “moarte”.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #11 : Aprilie 27, 2012, 03:27:44 pm »
Ei, eu v-am zis doamna din respect si din deductie...plus vad ca aveti cunostinte si preocupari prea putin caracteristice femeilor;nu ca nu-or mai fi femei crestine dar dvs si stapiniti fb.aceasta"chestiune"

Dupa ce am fost "obligat"sa cred...acum am ramas cu o alergie la capitolu religie asa ca nu pre am dispozitie sa aprofundez subiectul(nici nu ma intereseaza pt.ca nu sta in picioare..)....da stiu  eu v-am provocat intr-un fel...; ca nu prea pot sa tac citeodata :D si simt sa zic ce gindesc.

Se pare ca nu sint ateu  :D sint agnostic...am aflat unde ma incadrez cel mai bine. ;)
Deocamdata am realizat ca crestinismul este expirat(din lipsa dovezilor si logicii rationale), si demodat si primitiv chiar...avind in vedere biblia, vechimea ei,povestile fantastice etc.

Sint si alte religii care nu se inchina la Godu bibliei si reusesc sa fie morali,organizati etc.As zice ca sa fi crestin nu e garantul moralitatii...cum bine stiti etc.

Daca ii vorba sint animale care ne intrec,se aseamana cu noi traiesc in colectivitati...ex.furnicile si sint mai "morale" si mai organizate ca omul chiar daca nu au o forma de inchinare...

Se pare ca depinde f.mujlt de cum am fost programati...
Aceasta realitate poate avea si alta explicatie decit dumnezeul minios,gelos,atotputernic;de fapt un dumnezeu inventat de oameni...creat chiar...dupa chipul si asemanarea lor  :o intradevar.

Probabil este nevoie sa te loveasca viata destul de dur ca sa realizezi ca Dumnezeul bibliei nu exista ca daca ar exista e evident ca il doare fix undeva de noi...Iar explicatiile crestine sint varza bune pt. prescolari..Daca iti umpli capu cu ele intradevar poti fi cucerit  :o :D Eu" doar" am depasit aceasta etapa!

Deocamdata sintem intr-o etapa a evolutiei omului in timp care nu ne ofera toate raspunsurile dar le vom afla...cine stie poate destul de curind(asa mi-as dori)Insa analizind progresul civilizatiei ce se intinde pe milioane de ani putin probabil..tra, la ,la :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #12 : Aprilie 27, 2012, 05:39:13 pm »
...Probabil este nevoie sa te loveasca viata destul de dur ca sa realizezi ca Dumnezeul bibliei nu exista ca daca ar exista e evident ca il doare fix undeva de noi...
Cand te-o lovi ... o sa spui "Doamne , ajuta-ma" , Restul ... e cancan. :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #13 : Aprilie 27, 2012, 05:41:12 pm »
Parerea mea este ca nu ai inteles nimic din ce inseamna a fi crestin.
Te-ai perindat pe la martori; de dragul unor avantaje, de ochii lumii esti capabil sa faci diferite compromisuri, neavand niciun deranj la nivelul constiintei…si observ ca iti permiti cu aceeasi usurinta sa critici si sa denigrezi ceea ce nu intelegi: Cuvantul lui Dumnezeu si crestinismul.


    He, he, tocmai, că am înțeles. De aia nici nu dau două parale pe creștinismul tău, dar nici pe alte religii. Că nu am crezut niciodată în dumnezeul tău, cu asta sunt de acord. Dar am înțeles de ce. Că îi exploatez pe creduli dacă pot, da. Dar știu perfect de ce. Dumnezeul tău e mort, omule, aperi un stârv.

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #14 : Aprilie 27, 2012, 06:22:26 pm »


    He, he, tocmai, că am înțeles. De aia nici nu dau două parale pe creștinismul tău, dar nici pe alte religii. Că nu am crezut niciodată în dumnezeul tău, cu asta sunt de acord. Dar am înțeles de ce. Că îi exploatez pe creduli dacă pot, da. Dar știu perfect de ce. Dumnezeul tău e mort, omule, aperi un stârv.
Dagothur, tragi niste concluzii eronate si imi pare rau de ceea ce spui. :(

Fii linistit, eu ma inchin unui Dumnezeu Vesnic Viu: El este Domnul, adica Yahweh.

Isaia 40:28Dumnezeul cel Veşnic, Domnul, a făcut marginile pământului. El nu oboseşte, nici nu osteneşte; priceperea Lui nu poate fi pătrunsă.”

Deuteronom 32:39-41 “Să ştiţi, dar, că Eu sunt Dumnezeu şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.
Căci Îmi ridic mâna spre cer şi zic: „Cât este de adevărat că trăiesc în veci,
atât este de adevărat că atunci când voi ascuţi fulgerul sabiei Mele şi voi pune mâna să fac judecată, Mă voi răzbuna împotriva potrivnicilor Mei şi voi pedepsi pe cei ce Mă urăsc;

Romani 14:11,12Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul(Yahweh) că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu.”
Aşa că fiecare din noi are să dea socoteală despre sine însuşi lui Dumnezeu.”

Evrei 10:31 "Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui Viu!"

Pace!
« Ultima Modificare: Aprilie 27, 2012, 06:28:35 pm de page »