Autor Subiect: Intrunirile Martorilor lui Iehova  (Citit de 4197 ori)

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Intrunirile Martorilor lui Iehova
« : Ianuarie 01, 2017, 02:51:43 pm »
In Ev. 10:25, Traducerea Lumii Noi, apare expresia " .... fara sa neglijam intrunirea noastra ...". In traducerea Cornilescu, tot in acelasi verset, in loc de "intrunire" se foloseste cuvantul "adunare". Cuvantul grecesc ce sta la baza acestor traduceri este ecclesia. Cine ofera detalii corecte despre sensul acestui cuvant? Am impresia ca martorii forteaza putin traducerea.
« Ultima Modificare: Ianuarie 01, 2017, 03:05:42 pm de george »

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #1 : Ianuarie 01, 2017, 03:55:07 pm »
Cuvântul nu este "eclesia", ci ἐπισυνηγμένη (episynēgmenē), care apare o singură data în scripturile grecești.
Traducerile sunt ambele corecte, deoarece întrunire și adunare sunt sinonime.
Sensul cuvântului este "intrunire laolaltă " sau adunare împreună.
Raymond Franz a comentat asupra acestui verset. Daca vrei o să îți traduc comentariul lui.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #2 : Ianuarie 01, 2017, 07:37:10 pm »
Da, te rog.

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #3 : Ianuarie 01, 2017, 07:48:05 pm »
Parerea mea este ca martorii forteaza nota cu intrunirile. In verset nu se spune ca nu trebuie sa lipsesti vinerea si duminica, ci scrie sa nu parasesti adunarea. Eu m.am gandit ca termenul gr. este ecclesia si se refera la biserica, adunare sau congregatie. Iar ideea ar fi sa nu parasesti biserica. Cine are alte pareri?

P.s.  Aici sa te vad David! Poti face si tu ceva bun oferind raspunsuri ..

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #4 : Ianuarie 01, 2017, 09:55:10 pm »
Episunagogen. Substantivul mai e folosit in 2 Tes 2:1, "strangerea noastra laolalta cu el". Inseamna "intalnire, adunare impreuna" intr-un anumit loc.

De observat ca de aici vine si denumirea de "sinagoga" (sin este syn, care inseamna "impreuna", si se citeste in greaca "sun", de aceea am transliterat "episunagogen").
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #5 : Ianuarie 01, 2017, 10:03:29 pm »
Și părerea mea este că cam forțează nota cu întrunirile. Dar dacă te simți forțat, fă ca mine: du-te mai rar, sau fă ca alții: nu te du deloc.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #6 : Ianuarie 02, 2017, 10:30:02 am »
Evrei 10:24,25 - Să ne interesăm unii de alţii ca să ne îndemnăm la iubire şi la fapte bune,  fără să neglijăm întrunirea noastră, cum au unii obiceiul, ci să ne încurajăm unii pe alţii, şi aceasta cu atât mai mult cu cât vedeţi că ziua se apropie!

Libertatea creștină nu oferă nicio scuză pentru a arăta apatie față de alții, trăind pur și simplu numai pentru sine. Ca membri ai trupului lui Cristos, „în mod individual suntem mădulare unii altora” (Romani 12:5)

Ar însemna deci că îndemnul de a ne întruni împreună limitează libertatea noastră creștină, inhibând expresia noastră și ne face din nou obiectul unor legi? Nu, din contră, ea dă libertății noastre un sens mai mare, o valoare mai mare.

Nu există nicio legătură cu rigiditatea sau cu o formalitate de lucrări legaliste în modul în care ne putem interesa de alții, despre cum să ne arătăm afecțiunea frățească față de ei și interesul pentru creșterea lor spirituală. Nici în îndemnul din Evrei 10:24, 25 și nici în altă parte a Scripturii nu există norme care să reglementeze o astfel de adunare împreună cu ceilalți credincioși.

Expositors Greek Testament vol. IV, pagina 347, în discuția despre Evrei 10:25, comentează că scriitorul a folosit mai degrabă expresia mai lungă episynagogen heauton (strângerea noastră împreună cu ceilalți), în loc de expresia simplă synagoge (adunare, congregație), spunând că synagoge sugerează mai degrabă clădirea și întâlnirile formale, în timp ce episynagogen heauton denotă doar întâlnirea împreună a creștinilor.
« Ultima Modificare: Ianuarie 02, 2017, 10:32:34 am de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #7 : Ianuarie 02, 2017, 11:02:22 am »
În timp ce unii folosesc acest text pentru a accentua că se cere aderarea la un „club” spiritual pentru a-l aplica strict la participarea la întruniri organizate în mod obișnuit în anumite momente, acest verset solicită mai mult citirea îndemnului care este acolo. Cuvântul grecesc redat în acest text prin „renunțăm” sau „neglijăm” (sau altele asemănătoare), dă idea de dezertare sau abandon, ceva mult mai serios (grav) decât o simplă neregularitate sau lipsa frecvenței cu privire la prezență.

Acest cuvânt este folosit și în următoarele versete:

Matei 27:46 - Pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare, zicând: „Eli, Eli, lama sabactani?“, adică: „Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit?“

2 Corinteni 4:9 - suntem persecutaţi, dar nu părăsiţi; suntem trântiţi jos, dar nu nimiciţi.

De asemenea, nu există nicio dovadă că participarea la astfel de adunări a fost prezentată de apostoli ca având un rol mare în închinare și fiind superioară altor expresii ale iubirii și credinței în viața de zi cu zi a unui creștin. Nu găsim această idee exprimată în niciuna dintre scrierile apostolilor. O sursă pe care am citat-o mai devreme exprimă ce au învățat creștinii sau au fost încurajați să învețe: „Închinarea implică toată viața cuiva, fiecare cuvânt și acțiune și nu cunoaște un loc sau un timp special… Din moment ce toate locurile și tot timpul și-au găsit acum loc în închinare, Pavel nu a putut vorbi despre creștini care să se întrunească în biserică (congregație - ekklesia) în mod special în acest scop. Ei deja se închinau lui Dumnezeu, acceptabil sau neacceptabil, prin tot ceea ce făceau”. (Paul’s Idea of Community, pagina 92)
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #8 : Ianuarie 05, 2017, 11:59:30 am »
Congresul de la Negreşti-Oaş, Iulie 2016, „cel mai naşpa congres”, vezi reportajul: http://bota-ioan.blogspot.ro/

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #9 : Ianuarie 05, 2017, 04:06:46 pm »
Foarte bine argumentat. Multumesc tuturor.
 Aliosa@chiar asta fac. Merg mai rar. Imi place ca ai inteles ideea.

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Intrunirile Martorilor lui Iehova
« Răspuns #10 : Ianuarie 05, 2017, 06:11:30 pm »
@George, Așa-i că argumentele beton aduse de lovelogic și David (la modul cel mai serios posibil), ar putea fi o necesitate locală?
    Imaginează-ți titlul: "De ce să nu exagerăm cu întrunirile."(o afirmație)
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"