Autor Subiect: ISUS este IEHOVA?  (Citit de 17380 ori)

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #15 : Februarie 03, 2012, 12:12:41 pm »
Si doresc sa mai specific inca odata ca insusi Isus a fost rastignit pentru ca sa considerat ca este egal cu Dumnezeu Tatal

    Acuzația care i s-a adus lui Isus la proces a fost scrisa pe tăbliță - s-a facut pe sine mesia. Dacă s-a declarat sau nu mesia, este de discutat, dar este sigur că așa au înțeles cei ce l-au condamnat. Iudeii aveau o lege după care nimeni nu se putea declara mesia, înainte de a-l declara Dumnezeu. Conform acelei legi, trebuia să moară.

Apoc. 5:12-13 -  Ei ziceau cu glas tare: ,,Vrednic este Mielul, care a fost jungheat, să primească... Acest “Vrednic” nu inseamna ca... pe pamint El si-a capatat vrednicia.

    Poate că trebuiau îngroșate cuvintele: ”care a fost înjungheat”. De aici vin demnitatea de a fi făcut Domn, slava, lauda, etc. Filip. 2:8 „S-a făcut ascultător până la moarte, și încă moarte de cruce. De aceea și Dumnezeu l-a înălțat foarte sus... este Domn.  (comp Fap 2:36)

E. Ultima ce doresc sa spun aici si care a fost scopul postarii mele aici. Si anume, chiar daca acum este o mare divergenta intre ceea: Cine este Isus Hristos? 1. Ca este egal cu Dumnezeu. (Ioan 5:18)

    Ioan 14:28 „Tatăl este mai mare decât mine”.

4. Poate niciodata nu vom putea patrunde natura lui Isus vreodata defenitiv, intrucit este o taina. (Col.2:2)

    Isus nu e deloc o taină. E un om din Nazaret. Cristos a fost o taină ascunsă de veacuri, în acest caz Cristosul colectiv (Biserica) în teologia lui Pavel, adică dacă în componența acestui corp vor fi și oameni dintre națiuni sau nu. Citește contextul Col 1:24-27


Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #16 : Februarie 05, 2012, 04:47:01 pm »
Isus este Iehova ca manifestare, Theofanie, Isus nu este Însuşi Iehova, ci manifestarea lui Iehova, arătarea Lui, reprezentantul Lui care Îl exprimă pe El, aşa cum îngerii din V.T. au fost Iehova, ca trimişi de El, ca manifestări ale Lui, dar fără a fi Însuşi Iehova.

De aceea în unele pasaje apar doi Iehova, adică Dumnezeu Tatăl şi creatura spirituală prin care se manifestă El ca Iehova:

„Atunci DOMNUL („Iehova” SS 1874) a făcut să plouă peste Sodoma şi peste Gomora pucioasă şi foc de la DOMNUL („Iehova” SS 1874) din cer.”
Deci din acest text apar doi Iehova (Yahweh); dacă suntem sinceri, Unu care face să cadă foc din cer de la celălalt Iehova (Yahweh) din cer. Alte texte în care apar doi Iehova sunt:
Exod 19:24: „Şi DOMNUL („Iehova” SS 1874) I-a zis:…să nu rupă barierele ca să se suie la (celălalt) DOMNUL („Iehova” SS 1874), ca nu cumva să fie nimiciţi.”
Numeri 25:4: „DOMNUL („Iehova” SS 1874) I-a zis lui Moise:…spânzură-i înaintea (celuilalt) DOMNULUI („Iehova” SS 1874) …pentru ca mânia aprinsă a DOMNULUI („lui Iehova” SS 1874) să se întoarcă de la Israel.”
Osea 1:1,7: „Cuvântul Domnului („Iehova” SS 1874), care a venit la Osea…îi voi mântui prin DOMNUL („Iehova” SS 1874) Dumnezeul lor…”(Iehova îi salvează prin Iehova).
Zaharia 2:10: „Strigă de veselie şi bucură-te, fiica Sionului! Căci iată, Eu vin, şi voi locui în mijlocul tău, zice Domnul („Iehova” SS 1874). Multe neamuri se vor alipi de Domnul („Iehova” SS 1874), în ziua aceea, şi vor fi poporul Meu. Eu voi locui în mijlocul tău, şi vei şti că Domnul („Iehova” SS 1874)  oştirilor m-a trimis la tine.” Observăm din text cum Iehova vine şi locuieşte în Ierusalim, trimis de celălalt Iehova, din context ar reieşi că primul Iehova ar fi un înger care vorbeşte în Numele lui Iehova (vezi v.3-11).
Zaharia 3:1,2: „…Iosua stând în picioare înaintea îngerului DOMNULUI („lui Iehova” SS 1874), şi pe Satan stând la dreapta lui, ca să i se împotrivească. DOMNUL („Iehova” SS 1874) a zis Satanei: DOMNUL („Iehova” SS 1874) să te mustre, Satan!” (Deci îngerul lui Iehova numit aici: „Iehova”, îi spune lui Satan, ca celălalt Iehova, să-l mustre, prin cuvintele: „Iehova să te mustre, Satan!”.

http://calea.uv.ro/documente/modalism.html
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #17 : Februarie 06, 2012, 01:50:50 am »
Un mic raspuns biblic pentru comentariul lui ;"md4RM;"Eu am deschis aceast tema pentru a discuta persoanalitatea lui Isus si anume: Cine este El? Si daca i se merita de ai oferi slava? In ce mod noi o face daca o facem? '
Sa citim cu atentie ce este scris in Filipeni cap2;"5. Sa aveti in voi gandul acesta care era si in Hristos Isus: 6. El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu,
A crezut DOMNUL ISUS VREODATA SA FIE DEOPOTRIVA CU TATAL?

7. ci S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor.

8. La infatisare a fost gasit ca un om, S-a smerit si S-a facut ascultator pana la moarte, si inca moarte de cruce.

9. De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult si I-a dat Numele care este mai presus de orice nume;
CE  NUME A PRIMIT DOMNUL ISUS?(DENUMIRE?)SA CITIM CU ATENTIE EVREI CAP1 CU 5 LA 9

10. pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant,

11. si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul. '"
Ce gasim scris in versetele 10 si 11?Si nu primim raspunsul adecvat despre  DUMNEZEU-TATAL SI DOMNUL ISUS HRISTOS?


Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #18 : Februarie 06, 2012, 09:59:19 am »
Aşe este Vio ai dreptate, în timp ce orice genunchi se va pleca în Numele lui Isus, o face spre slava lui Dumnezeu Tatăl.
Orice genunchi se pleacă în Numele lui Isus, adică prin Isus la Dumnezeu:

Filipeni 2:10  pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
11  şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

Romani 14:11  Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu.”
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #19 : Mai 26, 2013, 08:00:00 pm »
A. Eu am deschis aceast tema pentru a discuta persoanalitatea lui Isus si anume: Cine este El? Si daca i se merita de ai oferi slava? In ce mod noi o face daca o facem? Ci nu pentru a discuta “Trinitate” sau “nu Trinitate”.


El este calea adevarul si viata...simplu. mai multe in sensul asta ai putea sa dezbati cu domnul Titus Coltea( este pastorul unei bisericii crestine din Florida il gasesti pe google si este foarte disponibil pt conversatii chiar pe skype)...are niste teorii foarte interesante, in plus mai are si un site cu predici crestine; apoi tragi singur concluziile.

Eu una iau de bun ce zice biblia si m-am fixat pe ioan 14 cu 6...mai multa lumina inca nu am primt ...insa simt suficiente cuvintele lui Isus din vers de mai sus
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #20 : Mai 26, 2013, 09:10:06 pm »
Inca un topic despre cum se sparg corect ouale fierte: la capatul ascutit sau la capatul rotund?

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #21 : Mai 27, 2013, 02:53:23 pm »
Nu ... se sparg in lateral ... unde-i cocositura .  ;D

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #22 : Mai 27, 2013, 07:52:10 pm »
Eu zic sa deschidem un thread pe tema "Este Baba Cloanta tot una cu Muma Padurii?".

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #23 : Iunie 02, 2013, 05:03:38 am »
Şi rezultatul???? Pauză!!!Fiecare cu concluzia lui!Cum se numeşte situaţia asta??

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #24 : Iunie 02, 2013, 12:46:54 pm »
Se numeste masturbare intelectuala trista.

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #25 : Iunie 04, 2013, 01:00:32 am »
 Isus nu este Iehova.Isus nu a facut nimic din cea facut iehova in vechiul testament .
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #26 : Iunie 04, 2013, 08:06:54 pm »
Interesant. In unele basme scorpia si gheonoaia sunt intalnite in loc de muma padurii si de Baba Cloanta. Oare or fi tot una?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #27 : Iunie 05, 2013, 04:40:19 am »
Te-ai gandit vreodata ca Gheonoaia este Elohim si Baba Cloanta Adonai? Ca despre ambele cred ca se spunea ca veneau cu o falca-n cer si una-n pamant.

A, nu, am gresit dzeu e un *el* nu o *ea*. Si e nervos.

Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline victor

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2013
  • Mesaje postate: 1
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #28 : Decembrie 29, 2013, 10:33:07 pm »
iibubu

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.