Autor Subiect: CÂNTAREA LUI MOISE ŞI A MIELULUI  (Citit de 2220 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
CÂNTAREA LUI MOISE ŞI A MIELULUI
« : Ianuarie 18, 2015, 12:40:48 pm »
S-a mai discutat pe ici pe colo despre acest subiect, dar cred că merită o atenţie deosebită şi arăt doar două motive:
1. – mulţi fraţi nu ştiu încă ce înseamnă „a cânta” această cântare, nici cine este „fiare” şi nici cine sunt „biruitorii ei”,
2. – mulţi fraţi „cântă” această cântare fără să-şi dea seama ce fac de fapt (măcar este bine că o fac).

Sunt mai multe puncte legate de această temă, pe care  trebuie să le clarificăm şi vă invit să participaţi, cum ar fi:
-   Cântarea lui Moise şi Cântare Mielului sunt una şi aceeaşi cântare?
-   În Biblie găsim două cântări ale lui Moise (Exodul 15 şi Deuteronomul 32), la care se referea apostolul Ioan?
-   Oricare ar fi ea, de ce este numită „o cântare nouă”, căci este scrisă în Biblie de mii de ani?



Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: CÂNTAREA LUI MOISE ŞI A MIELULUI
« Răspuns #1 : Ianuarie 19, 2015, 01:05:11 am »
Da, hai sa discutam prostiile debitate de oameni primitivi de acum aproape 2000 de ani.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: CÂNTAREA LUI MOISE ŞI A MIELULUI
« Răspuns #3 : Ianuarie 25, 2015, 03:03:39 am »
Faina cantarea lui Moise Gabriel  :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19