Autor Subiect: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova  (Citit de 32322 ori)

Offline barabi

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2013
  • Mesaje postate: 1
  • http://eliberare.ucoz.ro/
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #15 : Ianuarie 08, 2013, 11:58:59 am »
 
Citat
Să fim oneşti şi să recunoaştem, în urmă cu 10 sau 11 ani, când acest om s-a ridicat din religia Martorilor, arătând că „omul fărădelegii” nu este papalitatea ci este în interiorul religiei Martorilor, la fel şi „fiara” şi numărul ei, şi multe alte adevăruri, nicăieri în lume nu exista o astfel de învăţătură. Acum o cred mulţi
   Valeriu.......tu asa zici..ca acel Sas Gavril a descoperit ca omul faradelegii nu este papalitatea ? si acest om isi insuseste aceasta descoperire care de fapt este descoperirea  din revista TV 1930 "Omul faradelegii".....deci cu alte cuvinte el copiaza ideiile din revistele vechi si le atribuie lui ? hm......
   Daca ar fi asa.,ca acest individ sa faca parte din clasa "Pura"(banuiesc ca sti pe cine reprezinta  Pura,atunci ar trebui sa fie activ in "lucrarea ciudata" ci nu doar ca sa faca scrieri.Apropo cati ani are persoana aceasta ?

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #16 : Ianuarie 16, 2013, 10:41:16 am »
Citat
Citisem pe vechiul forum ca in Romania exista vreo 9 grupari de Martori ai lui Iehova.

RedX,    Acum sunt 14 grupusoare de martori, toti copiaza pe WTS cuvant cu cuvant, vechile TV DIFERENTA INTRE EI SUNT ANII PANA EI ACCEPTA "INVATATURILEFOARTE ADEVARATE"(inclusi Sas Gavril care pana i-a venit ideia ca si el ar putea avea un grupulet (inexistent) era fara nicio voce in CAMITII de Cluj) Acum cand se judeca prin Tribunale pt. salile de adunare s-au mai rupt inca 3 grupulete. Deci daca ne uitam cat de adevarat a fost invierea profetilor in 1925 putem tagadui ca nu este un "adevat" cand intalnim profetii la fiecare colt de strada???
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #17 : Ianuarie 20, 2013, 11:38:05 pm »
Alice! Şi sfatul tău, către noi, care ar fi? Ce ar trebui să facem în urma celor întâmplate?
Eu mi-am tot spus păsul.

Offline johnbivol

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 1
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #18 : Iunie 11, 2014, 09:36:02 pm »
Buna la toti!
Vreau doar sa scriu pe scurt referitor la un comentariu de mai sus ca "De-a lungul anilor din Studenții în Biblie iar mai apoi din Martorii Lui Iehova s-au desprins numeroase grupări,..." apoi este mentionat grupul de Studenti ai Bibliei.

Cei care stiu un pic mai mult din Istoria Martorilor lui Iehova, stiu ca Organizatia a fost fondata in 1932, si numele a fost schimbat. Originar au fost numiti Studentii Bibliei dar fiindca au deviat de la ceea ce Studentii Bibliei cred si de la acel fundament, desigut a fost necesar sa se schimbe si denumirea.

Deci expresia corecta trebuie sa fie: ca Martorii sau desprins de Studentii Bibliei, nu studentii Bibliei de Martori. Mai mult referitor la istoria aceasta puteti citi aici: http://adevarprezent.com/studii/Doctrina/Studentii_Bibliei.php

Si sa tinem minte ca nu este numarul membrilor unei biserici sau organizatii care defineste daca aceasta este corecta. Si Papalitatea a crescut mare in numar, dar aceasta nu inseamna ca ei au o cale corecta.

Domnul sa fie cu cei sinceri care cauta pe Dumnezeu!

Ion



Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #19 : Iunie 12, 2014, 12:32:37 am »
Bună, Ion! Bun venit pe forum!



Deci expresia corecta trebuie sa fie: ca Martorii sau desprins de Studentii Bibliei, nu studentii Bibliei de Martori.

Eu îţi dau dreptate, studenţii Bibliei au fost întâi. Cu aceasta nu se rezolvă problema. Dacă o să doreşti o să-ţi spun şi de ce.   Cred că trebuie să privim mai adânc (în Scripturi), şi vom găsi că IEHOVA nu are pe pământ o organizaţie, ci un popor.  Atât studenţii cât şi martorii se închină aceluiaşi Dumnezeu, IEHOVA. La fel, în Scripturi găsim tot ce a spus IEHOVA (prin prooroci), că se va întâmpla cu poporul Său. Deci, este uşor de stabilit care este acel popor.
Ferice de voi, studenţii în Biblie, că nu v-aţi plecat sub jugul robiei, aşa cum au făcut martorii, dar nici nu vă puteţi lăuda că aţi ajuns la liman. Şi voi mai aveţi o luptă! Eu vă doresc izbândă! 


Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #20 : Iunie 12, 2014, 11:29:32 am »
@johnbivol
ma doare fix in fata poolii de toate grupurile de spalati la creier sau de alta denominatiune
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline ionică

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 24
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #21 : Iunie 23, 2014, 07:19:34 am »
Grivei măta știe ce prostovan a adus pe lume

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Grupuri desprinse din Martorii Lui Iehova
« Răspuns #22 : Iunie 26, 2014, 09:54:57 am »
ma-ta are cratima , loaza. meri la scoala prostovane!
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.