Autor Subiect: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."  (Citit de 72169 ori)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Atunci, in perioada in care au strans respectivele stocuri, ce raportau ?
:D

atunci sau acum, fabulau.
Sigur se minte masiv.

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Eu am terminat cu rapoartele. Mereu ma faceau sa ma simt vinovat, pentru ca mereu eram sub "limita imaginara" a capabilitatilor mele, din ce imi spunea organizatia prin diversele ei metode.

Cinestie, eu zic: sa fabuleze ei de acum incolo ca si-asa au experienta in a fabula.

Sa stii ca ti-am urmarit indeaproape evolutia ta, atat cat ai postat-o pe forum, si m-a ajutat. Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa o faci publica. Eu sunt de parere ca cu cat altii se regasesc in experientele noastre, in povestirile noastre, cu atat le va fi mai usor sa se trezeasca din iluzie.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Nu Este uşor să-ţi scuturi hainele de mizeriile WTS şi-apoi să-ţi continui drumul. Dar cu fiecare pas făcut suntem mai încrezători în forţele noastre, şi fiecare treaptă urcată ne dă aripi . Eu sunt foarte fericită că am scăpat de lanţurile WTS, şi evident şi pe mine m-au ajutat mulţi alţii cărora nu pot decât să le mulţumesc. Maria Hodor spre exemplu, m-a încurajat enorm. Alice de asemenea, mi-a fost de un real ajutor.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Cinestie....ai urcat trepte catre ce sau catre cine?Pt.cel catre care te indrepti,nu trebuie sa urci,ci sa cobori !

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Am urcat pe treptele libertăţii.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Erai robul cui? Acum in ce consta libertatea ta ? Esti liber sa mori?

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Marcu, sunt liberă să trăiesc. De murit, murim toţi...restul e poveste

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Si...cand erai sora mea...te impiedicam eu sa traiesti?

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Tu personal, nu. Dar principiile acestei religii, DA. Şi o spun cu toată convingerea. Câtă ură am găsit în interiorul acestei religii nu am găsit nicăieri.
Dar dacă suntem la capitolul "întrebări" vreau să te întreb:
- Ce părere ai, doar martorii lui Iehova vor fi salvaţi?

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Raspuns:IN MOD CERT,NU .

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Te întrebam asta doar pentru că-mi ziceai că am ales drumul spre moarte prin libertatea mea şi m-am temut că tu crezi că doar martorii vor fi salvaţi. Un lucru e sigur: nu m-aş întoarce în organizaţie sub nici o formă. E prea mult zgomot pentru nimic- vorba unui ilustru dramaturg.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Ce te determina sa crezi asa ceva ?

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Să cred ce?
Că e zgomot mare? - experienţa. Lipsesc sentimentele adevărate din organizaţie. Un loc unde eşti învăţat să zâmbeşti chiar dacă nu simţi asta e un loc fals. O scenă unde fiecare joacă un rol în timp ce viaţa privată e alta.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Draga...daca te-a invatat cineva asa ceva,nu este locul lui intre cei care predau Adevarul.Adevarul nu contine ipocrizii.... ! Am intalnit cazuri de surori care fac exces de " afectiune" ,dar le spun mereu sa inceteze.Daca ma intreaba ceva sora si,pana sa raspund este in cealalta parte a Salii Regatului,dupa program eu discut confidential cu ea si o rog  sa inceteze cu astfel de pseudoefuziuni. Suntem imperfecti si gresim cu totii,insa eu am simtit adevarata iubire frateasca nu doar in Romania ... Am fost primiti,eu si familia, de frati despre care,pana atunci,nici nu stiam ca exista ! Unde intalnesti ,in alte organizatii,situatii cum am intalnit noi in Italia cand,fratele care ne-a gazduit,un tanar celibatar despre care nu stiam nimic,gasindu-i adresa cu GPS-ul,ne-a primit,ne-a prezentat locuinta,ne-a dat cheie de la intrare si cartela de la interfon si...a plecat la munca,lasandu-ne singuri.... Ce inseamna?Oare nu INCREDERE DEPLINA ? Oare nu iubire frateasca,fratele luandu-si liber o ora ca sa ne poata primi,sa nu stam noi sa-l asteptam ?
In opozitie,iata o situatie dintr-un oras din Ungaria.Intr-o biserica de neoprotestanti rromi (discriminare sadea...) ,cu ocazia unui botez,s-a furat din portbagaje si din masini cam tot ce era de valoare !!
Daca tu nu ai simtit iubirea fratilor si surorilor,imi permit sa te intreb:tu ai oferit iubire altora si nu ti s-a raspuns la fel? Si...in viata privata nu este voie sa ne amestecam......daca o face cineva,spiritul lui Iehova nu este in el(ea)......
Noi suntem o congregatie mare,avem multi tineri ,ei se intalnesc cel putin odata in fiecare luna,se bucura impreuna,dar...jumatate dintre ei fac pionierat !
Cand,la o nunta ,un tanar venit dintr-o alta zona a tarii s-a mirat cum danseaza tinerii nostri,i-am spus:TINERE... ACESTI FRATI SI ACESTE SURORI FAC TOTUL DIN INIMA ,INCLUSIV CE FAC ACUM ;..SI SE VEDE !

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Nu zic că nu sunt excepţii. Şi eu am fost în Italia. Şi eu am fost la familii de fraţi. Dar călătoria mea în Italia a ajutat la dezasocierea mea. Am avut ocazia să servesc prânzul la Betel. Şti ce am găsit acolo? O armată de roboţi. O armată de oameni cărora zâmbetul le-a rămas atârnat pe faţă. Mi-a venit să plâng. Totul la comandă... Iartă-mă dar nu doresc aşa ceva. Să văd cum nici vieţile nu le sunt vieţi, să văd cum se ridică la comandă, se aşează la comandă de parcă ar avea un pistol îndreptat spre tâmplă, şi în tot acest timp zâmbetul să le rămână acolo, pe faţă.
 Nu cred că există sentimente adevărate. Mai ales de iubire. De ură, probabil. Şi mai cred că dacă mâine ar veni o directivă de sus ca fiecare martor să ucidă, majoritatea ar face asta.  În numele lui Dumnezeu, evident...