Autor Subiect: Potopul mondial din zilele lui Noe  (Citit de 35819 ori)

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #105 : Noiembrie 13, 2017, 11:42:06 am »
Să înțeleg de aici că potopul nu a fost nici mondial, nici local și că a fost universal?

"Potop Universal"??!!
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #106 : Noiembrie 13, 2017, 11:52:51 am »
Nu, de aici trebuie să înțelegi că potopul nu ar fi avut sens!! 1. De ce să iei viața unor ființe nevinovate (animale, păsări, reptile, mamifere, etc.) pentru cei răi?! D-zeu putea să-i distrugă doar pe ei (pe cei răi)!! 2. Pe ce criterii au fost selectate animalele din Arcă?! Adică cu ce erau ele mai "breze" decât cele care au rămas pe pământ?! Asta este o nedreptate iar D-zeu este Sfânt și Drept, spune Scriptura!!
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #107 : Noiembrie 13, 2017, 06:57:46 pm »
Dacă noțiunea de dreptate d.p.d.v. al lui Dumnezeu este diferită de cea pe care o ai tu, înseamnă că nu a existat potopul? Eu nu văd vreo legătură între astea două.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #108 : Noiembrie 14, 2017, 12:14:26 am »
Vorbești ambiguu... deci după raționamentul tău D-zeu operează cu un alt tip de "Dreptate"... ceea ce pentru noi e drept pentru El nu e... și invers... tu vezi ce inepții poți să scoți din tine?! Păi și care ar fi după părerea ta "Dreptatea" lui D-zeu?! Ce legătură, între cine și cine?! Între "Dreptatea" lui D-zeu și a mea sau într-una dintre ele și potop?! Frate m-ai zăpăcit de cap... No offence!!
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #109 : Noiembrie 14, 2017, 12:49:10 am »
Erată: "într-una dintre ele" cu "una dintre ele"
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #110 : Noiembrie 14, 2017, 04:16:30 pm »
Păi,  chiar și oamenii privesc în mod diferit dreptatea. Cineva, de exemplu, i se face foame, merge și taie o găină și își face o rădăuteană, și nici prin cap nu îi trece că face o nedreptate. Altcineva se uită la el și se gândește : "Ce mare nedreptate! Ce vină are găina pentru că lui ăsta îi e foame!"
PS. Sper că nu te-am zăpăcit de cap și cu acest răspuns extrem de lung  ;)
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #111 : Noiembrie 14, 2017, 09:30:25 pm »
Prima dată spui că oamenii privesc în mod diferit dreptatea, după care dai exemplul cu tipu' și găina și spui, citez: "și nici prin cap nu îi trece că face o nedreptate." Păi atunci cum poți să spui că oamenii privesc în mod diferit dreptatea dacă tipul din exemplul tău nici prin cap nu i-a trecut că a comis o nedreptate??!! Deci n-a știut!! Asta e altceva!! Atunci când a comis "fapta", el (tipul cu găina) nici nu și-a pus problema dreptății, pentru că nu s-a gândit la asta, nu că ar fi operat el cu un alt tip de dreptate!! Ca și cum un hoț sau un tâlhar și-ar pune problema dreptății atunci când iasă la "produs"... Dacă tipul tău ar fi meditat puțin la ceea ce urma să facă, fi sigur că și-ar fi dat seama că nu e corect aka drept... cu condiția să fie matur și cât de cât evoluat spiritual... deci în concluzie nu există mai multe tipuri de dreptăți, ci doar una... aia "Divină"!!! (la care ar trebui să ne raportăm cu toții)
« Ultima Modificare: Noiembrie 14, 2017, 09:37:34 pm de Universal »
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #112 : Martie 01, 2018, 01:01:53 am »
Daca pt un zeu ar fi drept sa omori copiii, batrani, femei gravide si barbati nevinovati, impreuna cu animalele nevinovate, e un zeu dus cu sorcova. Criminal.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #113 : Martie 26, 2018, 11:37:32 am »
Este o expresie în italiană și sună cam așa: ”Non Exagerare”.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #114 : Mai 22, 2018, 01:08:00 pm »
Daca e sa privim logic lucrurile un potop mondial ridica multe semne de intrebare ? de unde a venit apa si unde s-a dus?  Pentru ca topirea calotelor glaciare si a ghetarilor ar duce intr-adevar la ridicarea nivelului oceanului planetar, dat nu cu suficient de mult incat sa valideze cantitatea enorma de apa despre care se vorbeste in relatare. Tot din relatare se presupune ca potopul ar fi un eveniment relativ recent aproximativ 5000 ani, ceea ce ridica alta problema: continentele erau deja separate, nu mai faceau de mult parte dintr-un bloc continental unit. Asadar daca potopul ar fi fost unul global cum a putut ajunge Noe la canguri si la restul animalelor marsupiale specifice Australiei. sau de ce mai exista lemuri in Madagascar, pentru ca ar fi fost cu siguranta departe de arca lui Noe.
relatarea mai spune ca drept simbol al faptului ca dumnezeu nu va mai distruge planeta prin apa a aparut primul curcubeu . in prezent noi stim ca refractia luminii solare albe  in vaporii de apa din atmosfera sub anumite conditii asemanatoare unei prisme creaza spectrul colorat pe care il vedem. asadar fie nu a plouat deloc pana la potop, ceea ce e practic imposibil, pentru ca soarele ar fi evaporat oricum apa si ar fi transformat-o in nori din care rezulta ploaie, fie exista probleme cu relatarea.  ;D ;D
cel mai probabil potopul a fost un eveniment catastrofic local dar de mare magnitudine, intr-o zona aflata probabil sub nivelul marii si cu forme de relief joase, care a sters din existenta probabil civilizatii intregi  si a ramas in cultura popoarelor de dupa, care nu stiau de existenta altor continente si in opinia carora apa a acoperit tot pamantul.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #115 : Mai 22, 2018, 01:21:52 pm »
daca e sa intram in chestiuni spirituale referitoare la moralitatea actiunilor lui dumnezeu, relatarea sustine ca dumnezeu a distrus oamenii si animalele pentru ca erau corupte din punct de vedere genetic, din cauza "fiintelor spirituale avansate" care au coborat in realitatea noastra si au inceput sa isi amestece genele cu ale noastre si nu doar cu oamenii ci si cu animalele. dumnezeu a vrut sa stearga din existenta toate fiintele care au aparut fara voia lui, cel mai probabil din cauza ca erau mai mari, mai puternice, probabil mai rezistente la boli, avand adn hibrid, si in timp cel mai probabil ar fi devenit specia dominanta si ne-ar fi sters din existenta pe toti cei cu adn uman pur sau am fi ajuns toti hibrizi din dorinta ca urmasi nostrii sa aiba gene mai bune.  asa ca dumnezeu a vrut sa elimine situatia asta din start cu un genocid al hibrizilor, care a functionat si nu prea, deoarece exista relatari in biblie care sustin ca descendenti ai hibrizilor (nephilim) au ramas si dupa potop.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #116 : Mai 22, 2018, 11:03:03 pm »
Eu nu pot să cred că nefilimii sunt hibrizi între îngeri și oameni. Expresia ”fiii lui Dumnezeu” este folosită cu privire la îngeri, dar și cu privire la oameni:

Osea 1:10 -  Totuşi numărul copiilor lui Israel va fi ca nisipul mării care nu se poate nici măsura, nici număra; şi de unde li se zicea: "Nu sunteţi poporul Meu", li se va zice: "Copiii Dumnezeului celui Viu"!

Și Adam a fost numit: „fiul lui Dumnezeu”:

Luca 3:38 - ...fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #117 : Mai 22, 2018, 11:12:43 pm »
ai dreptate, toti suntem copii ai lui dumnezeu,pentru ca toti am fost creati de el (pentru cine crede in creatie) diferenta intre noi si ingeri este de natura .... ei sunt fiinte create sa existe in alta dimensiune si sunt facuti putin mai presus decat omul. nimic contra naturii nu este bun in ochii lui dumnezeu, iar ei exact asta au facut, si-au incalcat natura. practic e ca si cum am dezvolta noi un hibrid intre om si animal. ar fi asta ok luand in considerare ca si animalele au fost create si ele de dumnezeu?
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #118 : Mai 22, 2018, 11:21:09 pm »
Geneza 6:4 - Uriaşii (corect: nefilimii) erau pe pământ în vremurile acelea şi chiar şi după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor şi le-au născut ele copii: aceştia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume.

Dacă citim cu atenție versetul, acolo se spune că nefilimii au trăit și după ce fiii lui Dumnezeu s-au împreunat cu femeile și înainte, deci nefilimii nu au cum să fie acei copii ai fiilor lui Dumnezeu.

În plus, bărbați viteji și oameni cu renume au fost și alți oameni, deci nu era obligatoriu ca aceștia să fi fost hibrizi:

1 Cronici 5:24 -  Iată căpeteniile caselor părinţilor lor: Efer, Işei, Eliel, Azriel, Ieremia, Hodavia şi Iahdiel, oameni viteji, oameni vestiţi, căpeteniile caselor părinţilor lor.

Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #119 : Mai 22, 2018, 11:57:22 pm »
cuvantul nefilim e destul de greu de tradus, se presupune ca ar fi fost asociati cu uriasii doar din cauza ca in numerele 13:33 scrie
 "Şi acolo am văzut pe uriaşi (Nephʹi·lim; in text original), fiii lui Anac, care se trag din uriasi (Nephʹi·lim); şi eram în ochii noştri asemenea lăcustelor şi astfel eram şi înaintea ochilor lor."
ideea ramane, ingerii si-au parasit natura lor spirituala si-au luat sotii umane si au avut copii, care nu au fost in totalitate umani, au avut abilitati deosebite si au fost "vitejii de odinioara" care apar pana si in legendele olimpului si epopeea lui ghilgames. desigur nu e obligatoriu sa fie uriasi, ci doar diferiti genetic de noi.
acestia au ramas pe pamant chiar si dupa episodul cu ingerii deoarece asa cum am scris in postarea despre potop este putin probabil ca acesta sa fi fost global asa ca multi au scapat de distrugere.

daca nu ne limitam doar la biblie ca sursa de explicatie, putem frunzari si cartea apocrifa a lui enoh
cap 7 :2,10-14
2. Şi atunci, când îngerii, copii Cerurilor, le-au văzut, s-au îndrăgostit de ele; şi ei şi-au spus unii altora: sa ne alegem femei din rasa oamenilor şi sa avem copii cu ele. 10. Şi ei şi-au ales fiecare cate o femeie, şi s-au apropiat de ele şi au convieţuit cu ele; şi ei le-au învăţat vrăjitorii, farmece şi însuşirile rădăcinilor şi arborilor.
 
11. Şi aceste femei ai zămislit şi au născut uriaşi. 12. Statura lor era de 300 de coti. Ei au înghiţit tot ce munca oamenilor poate sa producă, şi n-a fost chip sa fie saturaţi.
 
13. Atunci s-au întors împotriva oamenilor înşişi ca să-i mănânce. 
 
14. Şi au început a se repezi la pasări, la dobitoace, la târâtoare şi la peşti, pentru a-şi potoli foamea cu carnea lor şi setea cu sângele lor.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.