Autor Subiect: Necaz Mare ori Mare Strâmtorare ?  (Citit de 1989 ori)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Necaz Mare ori Mare Strâmtorare ?
« : Decembrie 18, 2011, 01:16:57 am »
Matei 24:19-22 (BOR):
"Vai de cele însărcinate şi de cele ce vor alăpta în zilele acelea!
Rugaţi-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta.
Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum şi nici nu va mai fi.
Şi de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scăpa nici un trup, dar pentru cei aleşi se vor scurta acele zile.".

Matei 24:19-22 (VDC):
Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într'o zi de Sabat.
Pentrucă atunci va fi un necaz aşa de mare, cum n'a fost niciodată dela începutul lumii pînă acum, şi nici nu va mai fi.
Şi dacă zilele acelea n'ar fi fost scurtate, nimeni n'ar scăpa; dar, din pricina celor aleşi, zilele acelea vor fi scurtate.

Matei 24:19-22 (Kadoş Mesianică): Oren para que no tengan que escapar en invierno ni en Shabbat. [156] Oren para que no tengan que escapar en invierno ni en Shabbat.[156] ¡Pues habrá un sufrimiento tan grande (en: great suffering, ro: suferinţă atât de mare, la fel ca în traducerea Lamsa din arameică), cual no lo ha habido nunca desde el principio del mundo, y no habrá algo como esto jamás![Jl 2:2; Da 12:1]
En verdad, si el período de tiempo no fue se limitado, nadie sobreviviría; mas, [157] por el amor a aquellos que fueron escogidos, [158] el tiempo será limitado.

Apropo, e tot una cu cu ce a fost înainte de potop cf. cu Matei 24:37 -- "Şi precum a fost în zilele lui Noe, aşa va fi venirea Fiului Omului" ?
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Necaz Mare ori Mare Strâmtorare ?
« Răspuns #1 : Februarie 14, 2020, 11:05:42 am »
Martorii lui Iehova încă aşteaptă să vină necazul cel mare, de parcă nu le ajunge necazul mare în care au ajuns! Asta ar trebui să priceapă ei acum, că au ajuns întru-n mare necaz din pricină că au ascultat de sclavul lor. Acesta le-a falsificat locul de închinare, le-a dărâmat templul (Mat. 24:2), s-a aşezat el în adevăratul Templu şi se dă drept Dumnezeu. Într-adevăr, acesta este un mare necaz! Sunt în primejdie să-şi piardă dreptul la viaţă veşnică, la jertfa de răscumpărare! Nu există un mai mare necaz!
S-au întrebat vreodată Martorii de ce cei ce ies din necazul cel mare au „hainele pătate” de trebuie să le spele şi să le albească în sângele Mielului? Apoc. 7:14 – 16. De ce ies din necazul cel mare flămânzi şi însetaţi de hrană spirituală? Aceasta este o dovadă în plus că astăzi pretinsul sclav – corpul de guvernare, îi înfometează, în schimb îi bate-n cap cu arşiţa cum c-ar veni nu ştiu ce nenorocire.   :)