Autor Subiect: De ce crește numărul de „creștini unși”?  (Citit de 9839 ori)

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: De ce crește numărul de „creștini unși”?
« Răspuns #15 : Iunie 29, 2013, 03:33:20 pm »
Cresterea este o chestiune subiectiva.In mod real,se intampla doua fenomene:aparand rapoarte din tari unde era interdictie,acolo exista crestini unsi si,cu toate ca se stia desptre ei,nu erau cuprinsi in rapoartele oficiale.Acest lucru s-a vazut in mod pregnant dupa caderea "CORTINEI DE FIER".
Un al doilea fenomen se datoreaza faptului ca,atunci cand cade un crestin uns,este inlocuit.Daca acesta are pacate ascunse si nu este excomunicat,el continua sa se impartaseasca,dar si cel adevarat o face.
Un al treilea fenomen este acela ca exista falsi crestini unsi ....

Offline nascutcrescutinadevar

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 2
Re: De ce crește numărul de „creștini unși”?
« Răspuns #16 : Iunie 29, 2013, 06:45:19 pm »
Cresterea este o chestiune subiectiva.In mod real,se intampla doua fenomene:aparand rapoarte din tari unde era interdictie,acolo exista crestini unsi si,cu toate ca se stia desptre ei,nu erau cuprinsi in rapoartele oficiale.Acest lucru s-a vazut in mod pregnant dupa caderea "CORTINEI DE FIER".
Un al doilea fenomen se datoreaza faptului ca,atunci cand cade un crestin uns,este inlocuit.Daca acesta are pacate ascunse si nu este excomunicat,el continua sa se impartaseasca,dar si cel adevarat o face.
Un al treilea fenomen este acela ca exista falsi crestini unsi ....

  ...ma bufneste rasul citind raspunsul tau, sincer. Scuza-ma, stimate d-le "marcu", nu puteam sa ma abtin

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: De ce crește numărul de „creștini unși”?
« Răspuns #17 : Iunie 29, 2013, 07:14:55 pm »
Da, caz clasic de spalatura.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Re: De ce crește numărul de „creștini unși”?
« Răspuns #18 : Iunie 30, 2013, 01:56:51 pm »
Cresterea este o chestiune subiectiva.In mod real,se intampla doua fenomene:aparand rapoarte din tari unde era interdictie,acolo exista crestini unsi si,cu toate ca se stia desptre ei,nu erau cuprinsi in rapoartele oficiale.Acest lucru s-a vazut in mod pregnant dupa caderea "CORTINEI DE FIER".
Un al doilea fenomen se datoreaza faptului ca,atunci cand cade un crestin uns,este inlocuit.Daca acesta are pacate ascunse si nu este excomunicat,el continua sa se impartaseasca,dar si cel adevarat o face.
Un al treilea fenomen este acela ca exista falsi crestini unsi ....

Uite aici statistica din 2005 incoace:
 
2005   8524
2006   8758
2007   9105
2008   9986
2009   10857
2010   11202
2011   11824
2012   12604

Marcu, noi aici vorbim despre ultimii ani. Cand a cazut Cortina de Fier ? Ce tari au iesit de sub interdictie din 2005 incoace ? In 7 ani a crescut cu exact 47.86%, adica peste 4000.

Citat
Un al treilea fenomen este acela ca exista falsi crestini unsi ....

Ai grija! Cu opinia asta a ta tocmai te pisi pe indumarea sclavului, ca sa spun asa:

Citat
How should a person be viewed who has determined in his heart that he is now anointed and begins to partake of the emblems at the Memorial? He should not be judged. The matter is between him and Jehovah. " Watchtower 2007 May 1 p.31

Citat
aparand rapoarte din tari unde era interdictie,acolo exista crestini unsi si,cu toate ca se stia desptre ei,nu erau cuprinsi in rapoartele oficiale.Acest lucru s-a vazut in mod pregnant dupa caderea "CORTINEI DE FIER".

Deci, din ce spui tu, dupa caderea Cortinei de Fier, numarul celor unsi ar fi trebuit sa creasca. Adica incepand cu anul 1989, mai exact.

Din nou, hai sa ne uitam la numere, sa vedem daca ce zici tu e adevarat sau nu:

1986 - 9,051
1987 - 8,927 (-124)
1988 - 8,808 (-119)
1989 - 8,685 (-123)
1990 - 8,734 (+49)
1991 - 8,869 (+135)
1992 - 8,850 (+19)
1993 - 8,683 (-167)

Unde e fenomenul despre care vorbesti pentru ca eu nu-l observ ? Din nou, se pare ca te inseli si vorbesti fara acoperire.
« Ultima Modificare: Iunie 30, 2013, 01:58:58 pm de J »

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: De ce crește numărul de „creștini unși”?
« Răspuns #19 : Iulie 01, 2013, 12:54:15 pm »
"J" : eu am expus TOATE ipotezele.Poate exista si impostura,insa QUI PRODEST ?
Ce foloase ii aduce "impartasirea din simboluri" unui frate care ne minte ?Pe Iehova nu-l poate minti ......
De ce crezi ca eu nu-mi pot exprima deschis parerea ? Eu nu sunt un frate comod pt. ca,atunci cand greseste coordonatorul ,un alt batran sau chiar supraveghetorul ,eu ii rog sa ramana si le spun ce au gresit,aratandu-le in Biblie.
Se greseste indeosebi pt.ca,necunoscand limbile biblice,unii frati fac comentarii  AD EXTRA.Ei bine,eu le spun aceasta,cu blandete si in particular. Cu trei supraveghetori de circumscriptie am avut astfel de discutii,unul dintre ei recunoscand a doua zi,la amvon ca a gresit,corectand eroarea.Si ei sunt oameni,iar noi nu lor le slujim!
De aceea nu va inteleg....Mie nu mi s-au retras privilegiile pt.ca am procedat asa !
Unii o fac insa ostentativ,in public,ceea ce nu este kosher ca sa ma exprim in limba mea ! Adica NU ESTE TEOCRATIC !

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: De ce crește numărul de „creștini unși”?
« Răspuns #20 : Decembrie 04, 2016, 02:14:04 pm »
"Participanţi la Comemorare. Această rubrică indică numărul total al persoanelor botezate care se împărtăşesc din simboluri cu ocazia Comemorării. Dar reprezintă acest total numărul celor unşi de pe pământ? Nu neapărat. Sub efectul unor credinţe religioase din trecut sau al unui dezechilibru mintal ori emoţional, unii ar putea crede în mod eronat că au speranţă cerească. Din acest motiv, noi nu putem şti numărul exact al celor unşi de pe pământ, şi nici nu e nevoie să-l ştim. Corpul de Guvernare nu păstrează evidenţa tuturor celor care se împărtăşesc."
    Luat din w11 15/8 pg 22. Se pare că sunt mulți dezechilibrați mintal...  :o :o :o
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: De ce crește numărul de „creștini unși”?
« Răspuns #21 : Decembrie 04, 2016, 02:19:25 pm »
Participanţi la Comemorare: 14 121- în 2014
Participanți la Comemorare: 15 177- în 2015

Și numărătoarea continuă.....
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"