Autor Subiect: Conflictul Conştiinţei  (Citit de 11322 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Conflictul Conştiinţei
« : Noiembrie 12, 2011, 07:52:42 pm »
Ce vă place cel mai mult la prima carte a lui Ray Franz?
Mie personal mi-a plăcut cel mai mult: cap. 6 "Standarde duble".
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #1 : Noiembrie 13, 2011, 07:34:38 pm »
E nevoie de o lectură proaspătă pentru a răspunde la acestă întrebare.

Ce m-a uimit când am citit-o, a fost modul în care sunt luate decizile în mijlocul Corpului de Guvernare: prin vot, cu un necesar de peste 66% din voturi ca o „moțiune” să treacă. Această regulă (?!?) a produs efecte „ciudate”, după cum spunea și demonstra Ray (vezi http://martorii-lui-iehova.ro/raymond-franz/criza-constiintei/capitolul-5-traditie-si-legalism/ începând cu pagina 115).
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #2 : Ianuarie 10, 2012, 03:24:08 pm »
Pacat ca nu s-a reusit finalizarea traducerii ei. L-a mai intrebat cineva pe [...] ce mai e cu proiectul ala de traducere si publicare pe care il initiase el?

UPDATE by mod: Check your PM :)
« Ultima Modificare: Ianuarie 10, 2012, 03:30:33 pm de Dorel Caminante »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #3 : Martie 31, 2012, 07:47:49 pm »
Și unde s-ar găsi această carte?

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #4 : Aprilie 02, 2012, 12:51:21 pm »
Și unde s-ar găsi această carte?
Fii cu ochii pe forum şi vei fi la curent cu noutăţile. Băieţii de la Toon Media Publishing lucrează încă pe ea. Sunt pe ultima sută de metri.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #5 : Aprilie 02, 2012, 01:48:16 pm »
Primele 7 capitole sunt disponibile si pe site-ul la care e asociat acest forum in format PDF sub sectiunea Ray Franz.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #6 : Noiembrie 03, 2012, 05:53:15 am »
Am aflat în dimineaţa aceasta cum că săptămâna viitoare cartea iese de sub tipar. Ştie cineva mai mult?

Offline eli11

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 12
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #7 : Noiembrie 12, 2012, 11:13:01 am »
S-a publicat, sau nu, stie cineva unde o gasim? Am nevoie si eu de vreo 5 exemplare pentru lucrarea de predicare ;)

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #8 : Noiembrie 12, 2012, 09:11:35 pm »
Da, s-a tiparit cartea "Conflictul constiintei"a iesti exact ca si in engleza, deja este tradusa in 15 limbi. S-ar bucura mult Ray sa o vada in limba romana. Ar vedea ca efortul lui nu a fost zadarnic de-a veni in Romania.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #9 : Noiembrie 12, 2012, 09:37:23 pm »
Raymond Franz a fost un om de o inalta tinuta morala, cartile lui sunt de o valoare inestimabila, le-am citit si nu vorbesc in necunostinta de cauza. Fapul ca a avut curajul sa se desprinda de WT si sa vorbeasca frumos despre cei care au ramas acolo, fara leac de ranchiuna, fara a cauta sa se razbune, se ridica mult deasupra noastra care sarim sus numai pentru un cuvant. Postez cateva mesaje de apreciere pe care Franz le-a primit dela diferiti oameni care i-au citit cartile si apar in Conflictul constiintei :

 De la un membru al birourilor WatchTower “Am fost impresionat de modul in care ai scris aceasta carte. Dragostea pe care ai avut-o si pe care inca o ai pentru frati este evidenta. Scrisul tau nu era amar sau razbunator, ci prezenta doar faptele, pe cat de blind si de iubitor cu putinta. IN timpul asocierii mele cu organizatia am intalnit oameni extraordinari si multe din amintirile mele sunt fericite si memorabile. Multe din ceea ce am invatat din organizatie sunt bazate pe Biblie si sunt in continuare inradacinate in mintea si inima mea. Am o mare apreciere pentru aceste lucruri. Totusi, am simtit si eu in viata mea si a altora efectele a ceea ce se intampla cand legile organizatorice dicteaza asupra constiintei oamenilor, depasind Biblia. Aceasta conceptie s-a jucat cu viata a multor barbati, femei si copii".

” Un barbat din Anglia a scris recent: “Sunt un martor “activ” din Anglia si vreau doar sa spun cat de usurat m-am simtit citind cartile tale (Criza constiintei si In cautarea libertatii crestine). Trebuie sa marturisesc ca citindu-le nu am intalnit nimic din ce m-as fi asteptat. Singurul meu contact cu fostii martori l-am avut cautind pe internet, si ca sa fiu sincer, marea majoritate a lucrurilor scrise acolo nu merita luate in considerare. Multe situri sunt absolut orbite de amaraciune astfel incat chiar si adevarul pe care il ofera este amar si de nedigerat."

” Altul despre susrsele de pe internet despre Martori: “Si eu sunt indepartat de atitudinea negativa a multor fosti martori. Pot sa vad spiritul de razbunare al grupurilor care scriu. NU vad cum poate sa fie asta de ajutor pentru cei dintre noi care vrem sa ne curatim de ranile pe care deja le-am indurat. Cred ca avem nevoie de mult timp pentru a ne da seama ce se intampla. Eu sunt hotarit sa nu ma asociez cu nici o secta. Chiar daca ma intalnesc cu un grup de sprijin local, sunt precaut si aici. In acelasi timp, am un sentiment de libertate care imi spune ca daca vreau sa intru intr-o biserica, e posibil sa invat ceva si acolo si nu voi fi lovit de fulger cum voi pune piciorul pe prag.”

Dintr-o alta sursa: “De multa vreme doream sa iti scriu, de cand am citit Criza constiintei, vara trecuta. E o carte uimitoare, plina de date si de probe care, neindoielnic sunt furnizate de cineva care incearca sa arate adevarul in privinta chestiunilor discutate. Dupa modul in care ai fost tratat, as fi putut intelege daca tonul cartii tale ar fi fost dur sau negativ. Totusi, ai reusit sa te distantezi oarecum, ca sa poti sa ai aceasta abordare. Cu sguranta, este evident faptul ca ai respectat porunca lui Dumnezeu privind iubirea. “

Din California: “Ai fost o adevarata mangaiere pentru atat de multi care au apreciat cautarea ta pe urmele adevarului, acceptarea ta filozofica a lucrurilor care ti s-au intamplat in viata si care nu ar fi trebuit sa se intample. Vei avea mereu iubirea si admiratia mea adinca pentru ceea ce ai suferit si facut, ramanand o voce care striga in pustie pentru adevar si ratiune. Am crescut si am invatat spiritual din darurile cunostintei si intelegerii pe care Dumnezeu ti le-a dat. Ai folosit bine acest dar.”

Dupa cum s-a afirmat, acestea sunt doar cateva exemple. Cred ca cercetatorul Bibliei Paton J.Gloag (1884) are o intelegere nuantata in comentariul sau la 1 Corinteni 3:15, intr-un spirit adecvat. “Trebuie sa ne straduim sa avem adevarata credinta, sa traim o viata sfanta, sa lucram pentru Cristos cu zel crestin si roade sfinte. Erorile si greselile ne pervertesc zelul intr-o forma de a intarzia cauza lui Cristos, si nu de a o duce mai departe; defectele de caracter, deseori distrug influenta unei persoane, in rest, buna si religioasa.; si duritatea si intoleranta deseori cauzeaza rautate si duc la prejudecati impotriva religiei. Va fi un lucru trist cand vom muri sa descoperim ca mare parte din viata noastra s-a scurs in zadar, ca lucrarile pe care le-am facut vor fi cu toate pierdute ca lipsite de valoare, si chiar daca, se poate ca vom fi salvati, totusi, va fi prin pierdere"
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #10 : Noiembrie 12, 2012, 10:02:54 pm »
Felicitari celor care au contruibuit pentru aparitia cartii lui Rey ,in primul rind lui Dorel Caminante,si speram sa o putem procura, toti cei care o doresc . 
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #11 : Noiembrie 14, 2012, 12:53:03 pm »
Caminante, eu am nevoie inca de 4 carti dar f urgent, sunt din cei care asteapta decand s-a inceput traducerea. Felicitari pt munca ce a-i depus-o. Cartea este lucrata cu multa responsabilitate si sensibilitate.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #12 : Martie 17, 2013, 09:32:13 pm »
Pe cand o editie in format EPUB pentru e-book readere ambelor carti? Formatele pdf se citesc greoi.
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline reloaded

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 56
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #13 : Martie 17, 2013, 09:38:24 pm »
pune mana si citeste-o asa cum o ai si lasa fitzele de donshoara bambuista

Offline Christian

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 91
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #14 : Martie 20, 2013, 12:51:21 am »
M-am gandit ca daca cei de la WTS fac EPUB-uri pt e-readere, de ce n-am face si noi. E mai usor de citit si distribuit. Multi citesc e-book-uri. O sa incerc eu ceva, dar nu promit rezultate spectaculoase. As avea nevoie de textul in format rtf sau cel putin doc. La inceput pentru Conflictul constiintei.
La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul. (Ge. 1:1)

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Conflictul Conştiinţei
« Răspuns #15 : Mai 27, 2013, 07:06:52 pm »
Incearca...