Autor Subiect: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!  (Citit de 8332 ori)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« : Februarie 01, 2012, 06:28:20 am »
Discutam mai zilele trecute cu o cunoştinţă despre faptul că datorită unor schimbări majore din viaţa ei, a fost obligată să renunţe la pionierat.
Ei bine, din acel moment, a fost pusă pe tuşă.
Întrebând pe altcineva cărui fapt se datorează această marginalizare, acel "cineva" i-a spus că nu ar fi o asociere sănătoasă.
Se poate aşa ceva?
Când nu mai poţi merge în lucrare chiar eşti "tras pe linie moartă" ?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #1 : Februarie 01, 2012, 09:05:57 am »
De aceasta marginalizare sufera si persoanele cu diferite probleme de sanatate s-au familiale care  nu mai pot face lucrare de predicare[cum le-ar place la unii],sau sa frecventeze programele atit de des.Batrinii nu-i inteleg pe acestia,pe ei ii intereseaza doar "productia"
Si unii si altii sint manipulati de marele PAPUSAR.
Daca pui botu la vrajelile lor atunci induri consecintele.
Am cunoscut multi pionieri de care s-a ales "praful"
Cit o pieniera isi gaseste cite unu din "lume" si se alege praful de indoctrinarea la care a fost supusa...norocul ei,baietii destepti doar s-au folosit de ea,acum si-a recistigat libertatea.
tra la la! ;) :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #2 : Februarie 01, 2012, 09:07:24 am »
Problema e altfel. Tu spui că a renunțat la pionierat, dar n-ai zis că a renunțat la predicare.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #3 : Februarie 01, 2012, 10:01:00 am »
Problema e altfel. Tu spui că a renunțat la pionierat, dar n-ai zis că a renunțat la predicare.
şi totuşi a fost marginalizată. Asta e ideea.
Şi da, Gaby, cunosc situaţii când după ce s-au îmbolnăvit şi n-au putut înainta nici un raport de predicare, nici măcar n-au mai fost vizitate de bătrânii din congregaţie.

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #4 : Februarie 01, 2012, 11:41:49 am »
Deci, persoana respectiva a fost marginalizata doar pentru ca a renuntat la pionierat ?
Marginalizata de cine, de pionieri sau de toata congregatia ? In cazul pionierilor, e o chestiune psihologica, daca iesi din cerc, deja nu mai esti de-al lor. Dar in cazul in care persoana inca da un raport, nu vad de ce ar fi marginalizata de toti atata timp cat inca e in rand cu ceilalti vestitori, cu atat mai mult cu cat nici nu i-a fost luat privilegiul, ci a renuntat singura ?!!

Daca e asa, pentru asta exista doar un singur cuvant: F.A.N.A.T.I.S.M.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #5 : Februarie 01, 2012, 12:16:32 pm »
A renunţat din motive destul de serioase. De sănătate. Nu mai putea să meargă pe teren 70 ore lunar. Nici măcar 50. Imediat a fost acuzată că nu a perseverat suficient şi altora din congregaţie li s-a sugerat că fosta pionieră nu este suficient de spirituală să fie o asociere sănătoasă. Practic, a fost înlăturată discret inclusiv din reuniunile pe care tinerii le organizau.
Acum e destul de tristă.
Şi da, îaintează raportul în fiecare lună. Dar puţin. Însă e bolnvă.
Cred că e curat fanatism. Mie îmi pare rău de ea...

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #6 : Februarie 01, 2012, 12:26:30 pm »
Trist !



Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #7 : Februarie 01, 2012, 02:24:06 pm »
Bine, acum la modul oficial organizatia spune altceva.

Ce se intampla pe plan local intr-o anumita congregatie e de multe ori departe de politica si invataturile oficiale. Intr-o congregatie locala sunt fel de fel de simpatii, antipatii, afinitati, invidii, intrigi, barfe, orgolii samd.

Nu cred ca putem generaliza la nivel de organizatie, desi in general am vazut astfel de comportamente si nu doar in congregatii din Romania. Chiar si in occident unde comportamentele bazate pe invataturile organizatiei au avut mai mult timp sa se imprime si sa se decanteze.

Dar nu e mai putin adevarat ca organizatia pune presiune pe ideea asta de a face mai mult, de a face pionierat samd iar unii inteleg intr-un mod fanatic si pot ajunge sa condamne pe cineva daca renunta la pionierat chiar daca a avut motive valide pentru asta. As fi curios, totusi cei care o condamna pe sora respectiva, cat de sfintisori sunt? Ei ce mari sacrificii fac de isi permit sa judece pe altii.

Iar asta e o alta mare problema in organizatie: fiecare isi permite sa judece pe altii cand Isus a spus ca exact asta nu ar trebui sa facem, iar Pavel a spus ca fiecare ar trebui sa ne preocupam de noi insine, pentru ca vom da socoteal doar pentru noi insine nu pentru altii.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #8 : Februarie 01, 2012, 02:56:37 pm »
Una este a spune şi alta este a face.
Sigur că da, teoretic paradisul spiritual blablabla. Practic,
fel de fel de simpatii, antipatii, afinitati, invidii, intrigi, barfe, orgolii samd.
Dureros de adevărat. Alt caz de marginalizare. O soră al cărei soţ s-a sinucis, a rămas singură cu 4 copii.
Teoretic bătrânii au vizitat-o.
Practic, la prima vizită i-au spus să-şi vândă câinele de rasă pe care-l avea acasă (era prietenul copiilor ei şi poate de ce nu, şi al ei), pentru că vezi doamne e greu de întreţinut un câine de rasă...
Un câine poate fi un bun prieten...

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #9 : Februarie 01, 2012, 03:03:16 pm »
Daca ar fi sa parafrazez vorba aceea: „cate congregatii, atatea obiceiuri...”. La o situatie data, oamenii reactioneza diferit de la o congregatie la alta. Tine de fanatismul, respectiv deschiderea fiecaruia la situatia respectiva.




Offline Popescu Elena

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 10
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #10 : Februarie 04, 2012, 05:46:02 pm »
eu nu merg in lucrare din motive bine intemeiate  cei din congregatie cunosc situatia si se pare ca m-au inteles dar..... faptu ca nu sunt cautata si intrebata cum o mai duc   macar  odata pe luna ce inseamna ? M-au tras pe dreapta ...si sa incerc sa ma impac cu gandul ca sunt deja marginalizata ?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #11 : Februarie 04, 2012, 06:20:24 pm »
 
 Din  cite stiu eu nu sint motive bine intemeiate sa nu mergi in lucrare,poate poti detalia.
De cautat vei fi cautata cind isi vor aduce aminte de tine...poate dura luni de zile.
Ei nu -i suporta decit pe cei activi...la programe ,pe teren....ceilalti sint "probleme" care le fac complicatii.
Atita esti bun pina ti pasul dupa care uita de tine, pentru o vreme.
 Dupa ce ai "jurat"[botezat] nu mai esti asa de curtat se asteapta de la tine la productie[predicare] si doamne feri sa lipsesti de la programe,,,,trebuie sa fi tot timpul ocupat cu ei ca sa nu ai timp sa-ti treaca prin cap alte idei... ;) :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Popescu Elena

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 10
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #12 : Februarie 04, 2012, 08:50:18 pm »
Gabii din motive tot bine  intemeiate nu pot sa dau detalii [inca] ca nu dau raport din vara   la sala nu merg  si toata lumea tace   ,e multa liniste  si nu stiu ce urmeaza da... ai mare dreptate cand spui ca pana depui juramantul esti pieptanat mereu cand am acceptat  sa studiez  veneau aproape zilnic de multe ori nu am deschis usa  ca  aveam cate un ryodooo cu sotu meu care ateu vai,vai si acum  pot deschide si geamurile ca nu vine nimeni .......asta e!

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #13 : Februarie 04, 2012, 08:55:19 pm »
Elena, eu nu pot decât să mă bucur că nu mă caută, acum. Mai până nu de mult eram supărată. Aşteptam şi eu să mă sune măcar cineva, dar, din păcate eram sunată doar când trebuia să înaintez raportul.
Acum când văd pe telefon numele vreo unuia am un disconfort vecin cu panica.
Ştiu de ce mă caută. Aşa că, să-mi dea pace...

Offline Popescu Elena

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 10
Re: Nici în Organizaţie nu poţi să exişti!
« Răspuns #14 : Februarie 04, 2012, 09:22:41 pm »
sper sa ajung si eu ziua cand voi simtii ca tine ,deocamdata sufar si crede-ma ca nu-mi vine sa cred  ce  se intampla la cat suflet am pus si cat de mult am iubit religia asta!