Autor Subiect: Adevarata Viata: Viata Vesnica  (Citit de 23261 ori)

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #30 : Aprilie 30, 2012, 10:37:23 pm »
era si normal sa va racoriti ,fiinca a fost o explozie cu o mare descarcare!!

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #31 : Aprilie 30, 2012, 11:47:26 pm »
Vrei sa explici ?
Să revin de aici, cred că merită să continuăm discuţia la subiect. Ce anume ai vrea să detaliez?

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #32 : Mai 01, 2012, 08:41:08 am »
ce postasei deasupra intrebarii mele
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #33 : Mai 01, 2012, 02:12:47 pm »
Isus Hristos spune: „Iată, Eu vin curând; şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după faptele lui.” Apocalipsa 22:12.  Răsplata Lui, răsplată care va pune capăt disputei dintre atei şi creştini, este viaţa veşnică (Romani 2:7) şi nu mai avem mult de aşteptat până vor fi (aici pe pământ) astfel de răsplătiţi. Eu cred că vor fi cu ceva puţin peste 144000, dar nu asta e principal câţi vor fi, ci că vor fi.
Am  înţeles „Grivei”! În legătură cu a doua venire a lui Isus este o discuţie lungă. Desigur, o putem discuta, de aceea am întrebat la ce punct te referi.

 Că El, adică Isus, va răsplăti pe cei ce au „vegheat”, pe cei ce L-au „întâmpinat în văzduh”, cu viaţa veşnică, asta am arătat deja prin dovezi.

Faptul că vor fi cu ceva peste 144000, iarăşi se poate dovedi: Apocalipsa 14:1  „Apoi m-am uitat, şi iată că Mielul stătea pe muntele Sionului; şi împreună cu El stăteau o sută patruzeci şi patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Său şi Numele Tatălui Său.” Martorii cunosc bine acest verset, însă WTS nu vrea să înţeleagă că muntele Sionului nu este în cer.
Apocalipsa 14:4 b ”... Au fost răscumpăraţi dintre oameni, ca cel dintâi rod pentru Dumnezeu şi pentru Miel.” Dacă aceşti 144000 sunt primul rod care merg la cer, doctrina WTS iarăşi buctează, căci spune că doar 144000 merg la cer. Greşit!! Aceste versete ne arată altceva. Un prim rod pentru Dumnezeu şi pentru Miel sunt cei răsplătiţi cu viaţă veşnică aici pe pământ! Asta a „plantat” IEHOVA în Eden, oameni perfecţi şi vine timpul să se vadă primul rod.  Cam puţini sunt cei 144000 comparat cu cei 7 milioane de martori. Nu? Am spus că vor fi puţin peste 144000, deoarece biruitorii fiarei (Apoc 15:2, 3), cei de la care au învăţat cei 144000 cântarea (Apoc 14:3), nu sunt incluşi în acest număr şi nici nu le este arătat numărul.

Bineînţeles, urmează şi un alt rod, de aceea spun Scripturile că „tot Israelul va fi mântuit” (Romani 11:26).  Care Israel? Discuţie lungă şi aici.



Ce vreau eu să întreb este: cum vom deosebi pe un  astfel de răsplătit de cel ce nu a fost răsplătit? Răsplătit sau răsplătită, nu discriminăm pe nimeni. :)
Pot convieţui pe pământ cei „scrişi în cartea vieţii” împreună cu cei nescrişi? Cât timp? Ştim bine ce înseamnă aruncat de viu în iazul de foc?
La întrebările puse, aştept  părerile voastre.
 

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #34 : Mai 01, 2012, 03:41:17 pm »
multam de raspuns
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #35 : Iulie 07, 2012, 12:37:10 am »
Pentru ca nu exista alta carte care s-o ajute mai mult.

Cum asa?

Vezi tu, David, credinta crestina parca este facuta pentru om, pentru nevoia lui. Aduce pace, speranta, rabdare, bucurie, impacare de sine, multumire, scop, liniste, siguranta. Credinta crestina rezolva cele mai mari probleme ale omului: moartea si boala. Credinta crestina te face sa ai curajul sa-ti pastrezi demnitatea (sa fii drept, sa nu minti, sa nu inseli) intr-o lume corupta, fiindca stii ca Dumnezeu este cu tine. Credinta crestina te face sa nu disperi de tristete cand intri intr-un spital si vezi cati oameni necajiti si cu probleme exista. Credinta crestina te face si la batranete sa te simti de fapt in procesul nasterii pentru noua viata. Credinta crestina ti-a dat o identitate tie, care nu te regaseai in lumea asta nebuna actuala; si stii ca acest sistem condus de Satan este pe duca. Daca de maine toti oamenii s-ar ghida dupa invatatura conduitei crestinesti, chiar si lumea aceasta ar fi un loc minunat. Ar mai ramane un singur lucru de facut pentru ca oamenii sa fie pe deplin fericiti: sa fie nimicita moartea. Iar Scriptura a promis ca se va intampla.
Credinta crestina a dat sens vietii, promitand Viata vesnica, Viata adevarata sau - de ce nu? imi permit sa spun - Viata pur si simplu: fara lacrima, fara nimic rau, cu pace si bucurie, in vecii vecilor. Deocamdata se gusta putin (prin credinta) dar "desfatarea" va fi in Imparatia lui Dumnezeu. Asa ca crestinii, chiar daca ii intristeaza starea actuala de lucruri (ca si pe Lot), ei stiu ca sunt doar straini si calatori pe-aici, si "privesc" in sus la noua "cetate" si isi asteapta rascumpararea trupurilor (trupuri de slava, nemuritoare - prin voia lui Dumnezeu). Ferice de crestini, caci nu exista alta fericire mai mare ca a lor, chiar si atunci cand trec prin incercari si necazuri!
« Ultima Modificare: Iulie 07, 2012, 12:40:42 am de Daniel »

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #36 : Iulie 07, 2012, 12:47:54 am »
Pentru ca nu exista alta carte care s-o ajute mai mult.

Cum asa?

Vezi tu, David, credinta crestina parca este facuta pentru om, pentru nevoia lui. Aduce pace, speranta, rabdare, bucurie, impacare de sine, multumire, scop, liniste, siguranta. Credinta crestina rezolva cele mai mari probleme ale omului: moartea si boala. Credinta crestina te face sa ai curajul sa-ti pastrezi demnitatea (sa fii drept, sa nu minti, sa nu inseli) intr-o lume corupta, fiindca stii ca Dumnezeu este cu tine. Credinta crestina te face sa nu disperi de tristete cand intri intr-un spital si vezi cati oameni necajiti si cu probleme exista. Credinta crestina te face si la batranete sa te simti de fapt in procesul nasterii pentru noua viata. Credinta crestina ti-a dat o identitate tie, care nu te regaseai in lumea asta nebuna actuala; si stii ca acest sistem condus de Satan este pe duca. Daca de maine toti oamenii s-ar ghida dupa invatatura conduitei crestinesti, chiar si lumea aceasta ar fi un loc minunat. Ar mai ramane un singur lucru de facut pentru ca oamenii sa fie pe deplin fericiti: sa fie nimicita moartea. Iar Scriptura a promis ca se va intampla.
Credinta crestina a dat sens vietii, promitand Viata vesnica, Viata adevarata sau - de ce nu? imi permit sa spun - Viata pur si simplu: fara lacrima, fara nimic rau, cu pace si bucurie, in vecii vecilor. Deocamdata se gusta putin (prin credinta) dar "desfatarea" va fi in Imparatia lui Dumnezeu. Asa ca crestinii, chiar daca ii intristeaza starea actuala de lucruri (ca si pe Lot), ei stiu ca sunt doar straini si calatori pe-aici, si "privesc" in sus la noua "cetate" si isi asteapta rascumpararea trupurilor (trupuri de slava, nemuritoare - prin voia lui Dumnezeu). Ferice de crestini, caci nu exista alta fericire mai mare ca a lor, chiar si atunci cand trec prin incercari si necazuri!
Daniel, ma bucur pentru cuvintele pe care le-ai scris.:)
BINECUVANTARI:INTELEPCIUNE, PACE SI DRAGOSTE !

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #37 : Iulie 07, 2012, 08:38:18 am »
Mda, cel mai grozav drog...crestinismul,ce-a mai mare iluzie,ce-a mai mare minciuna!




Dacă admitem că o ființă infinită a controlat destinele persoanelor și popoarelor, istoria devine o farsă cât se poate de crudă și sângeroasă. Eră dupa eră, cei puternici i-au călcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni și lipsiți de inimă i-au făcut sclavi pe cei simpli și inocenți, și nicăieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimați. - Robert G. Ingersoll



Dacă este vreun miracol pe lume, este acela că atât de mulți oameni chiar cred că dumnezeu există. - John Mackie



Diviziunea dintre credință și rațiune ramâne un compromis până când se va admite deschis că credința se ocupă de ficțiune, iar rațiunea de fapte. - Sir Leslie Stephen



Este scandalos ca orice persoană modernă, inteligentă, bine educată să creadă în creștinism. - Delos B. McKown


Cel rau ..ioh  ;D :D vine si seamana neghina.

Apropo Daniel, pe patul de boala poate ca mai ai vre-o speranta...dar nici un ajutor.Piticul tau din cap nu misca un deget :o :faptul ca esti cresitin nu te ajuta cu NIMIC!Din pacate asta ii REALITATEA!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #38 : Iulie 07, 2012, 09:07:03 am »
Viata VESNICA..heroina in stare pura  :o :D



daca exista un adevar de aflat in universul asta ,acesta se va afla prin metoda stiintifica ci nu prin "revelatii" sau refelatii...

religia e o schizofrenie legitima universala.
religia e  o minciuna de la un cap la altul! biblia si coranul au facut mai multe victime decat isi poate imagina cineva...nu numai in urma conflictelor armate pe motiv de schizofrenie religioasa ci si prin antrenarea mintii umane ( si-asa proasta si limitata) in misticism,obscurantism,superstitie,frica,obedienta,minciuna,ura.

"scrierile sfinte" sunt otrava pentru minea umana. Cand omenirea era proasta si nu avea acces la educatie iar stiinta era practic inexistenta biblia nu continea nimic metaforic pentru ca nimeni nu putea contrazice ineptiile alea.Cand stiinta a luat avant si au fost vadite contradictii flagrante intre legile naturii si biblie ,aceasta din urma si-a salvat pielea spunand ca exista si metafore in biblie ...  dar nici un credincios nu se intreaba unde incepe si unde se termina metafora? cine decide asta si cu ce autoritate? cine decide ca "crearea lumii" este metaforica iar invierea lui isus este adevar fizic?

"Un creator al lumii" , "o inteligenta supranaturala" ...clisee,traditii ale unei umanitati semi-salbatice..intrebari irelevante...Bun,si daca m-a creat dumnezeu ,care-i problema?  M-a creat ca sa ma umilesc si sa ii multumesc ca paranoicul toata viata sau m-a creat liber sa fac ce vreau eu fara sa ma intereseze existenta lui?.. pentru ca nu am sanse decat sa imi plasmuiesc imagini aiurea despre el in conformitate cu traditia si asteptarile mele ...si cu bolile mele psihice.
pai,daca exista un dumnezeu pe care nu il deranjeaza foametea din africa,razboaiele,suferintele de tot felul ale umanitatii,e clar ca nu are nici o tangenta cu felul in care noi percepem lumea,cu morala,etc....deci e irelevant si inutil sa-l pomenim ,dar sa-l mai si cautam...
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #39 : Iulie 10, 2012, 09:56:56 pm »
Daniel, ma bucur pentru cuvintele pe care le-ai scris.:)
BINECUVANTARI:INTELEPCIUNE, PACE SI DRAGOSTE !

Multumesc la fel!

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #40 : Iulie 10, 2012, 10:03:37 pm »
daca exista un adevar de aflat in universul asta ,acesta se va afla prin metoda stiintifica ci nu prin "revelatii" sau refelatii...

Sunt adevaruri metafizice aflate, si degeaba. De ce nu exista unitate spre binele tuturor? Pentru ca nu se doreste. Biblia are dreptate cand spune ca omul traieste in pofte, placeri si idolatrii, fiind supusi Dumnezeului Acestui Veac - Satan.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #41 : Iulie 22, 2012, 04:47:48 pm »
Mania lui Dumnezeu se descopera din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuiri a oamenilor care inabusa adevarul in nelegiuirea lor. (Rom.1:18)

si sa va imbracati in omul cel nou, facut dupa chipul lui Dumnezeu, de o neprihanire si sfintenie pe care o da adevarul. (Efes.4:24)

pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in nelegiuire, sa fie osanditi. (2Tes.2:12)


De remarcat cum Pavel face o legatura intre necredinta si nelegiuire. Un motiv pentru care oamenii nu cred adevarul (sau refuza sa-l accepte) este ca le place nelegiuirea.
Or tocmai nelegiuirea omului este vinovata pentru calitatea vietii din lume.
Viata adevarata este viata traita in ascultare de Dumnezeu. Daca neascultarea de Dumnezeu a dus la moarte si blestem, ascultarea de Dumnezeu va duce la viata vesnica: adevarata viata.

A se vedea si vorbele Domnului Isus:

Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina, pentru ca faptele lor erau rele. (Ioan.3:19)

Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii.
Iar pe Mine, pentru ca spun adevarul, nu Ma credeti. (Ioan 8:44-45)



Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #42 : Iulie 22, 2012, 05:06:11 pm »
Gargara,blablauri;cine mai crede timpeniile  astea?

Sinteti crestini pt. ca v-ati nascut in zona de influenta geografica a crestinatatii.

Daca va nasteati in Nepal,India Indonezia,Japonia,Mongolia etc.....sigur nu erati crestini.

Asa ca, cu amenintarile crestine nu tine ,decit pentru timpiti!  :o :-X
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #43 : Iulie 22, 2012, 07:22:11 pm »
Sinteti crestini pt. ca v-ati nascut in zona de influenta geografica a crestinatatii.

Ha,ha, bine spus! Daca se nasteau in Iran, acum l-ar fi laudat pe Allah si pe profetul Mohamed de mama focului!

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Adevarata Viata: Viata Vesnica
« Răspuns #44 : Iulie 22, 2012, 08:54:15 pm »
Am citit despre musulmani, hinduisti, budisti si inca cateva religii. Nici nu se compara.