Autor Subiect: Unşi şi neunşi?  (Citit de 15655 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Unşi şi neunşi?
« : Octombrie 21, 2013, 08:03:06 pm »
Aceasta este o altă gafă a Societăţii Watch Tower.   Trebuie să existe între creştini aceste două categorii: unşi şi neunşi? Ne-a învăţat aşa ceva Isus sau apostolii? A depus Isus două jertfe sau a făcut două legăminte  cu cei ce-L urmau? Nici vorbă de aşa ceva!

Efeseni 4:4 – 7.  „Este un singur trup, un singur Duh, după cum şi voi aţi fost chemaţi la o singură nădejde a chemării voastre.
  Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
  Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.
  Dar fiecăruia din noi harul i-a fost dat după măsura darului lui Hristos.”



Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #1 : Octombrie 22, 2013, 02:04:00 am »
  Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
Nu este un, sunt mii. Crestinismul vostru este un Babel nesfarsit de Isusi diferiti, credinte diferite, botezuri diferite. De ce? Pt. ca biblia este un slab si confuz indrumator, se preteaza la jdemii interpretari.

Citat
  Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.

Nu este, mai gandeste-te.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #2 : Octombrie 22, 2013, 07:39:45 pm »
David! Ca de obicei, nu răspunzi la subiect. De fapt, asta ţi-e menirea, să duci discuţia în altă parte.
Aşteptam să mă întrebi dacă eu sunt uns sau neuns sau ceva de genul.  :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #3 : Octombrie 23, 2013, 01:27:46 am »
Nu esti uns nici măcar cu toate alifiile :)
Si am răspuns chiar la subiect, ti-am adresat afirmatiile.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #4 : Octombrie 23, 2013, 07:52:29 am »
În sfârşit! Pentru prima dată ai spus ceva adevărat despre mine!  :) Mulţumesc!!! Nu sunt uns, nici măcar cu alifie pentru ochi (Apoc.3:18). Har Domnului că „văd” fără să folosesc „alifie”.

Cum stăm cu cele două grupări din WTS, cu unşii şi neunşii? Desigur, nu pe tine te întreb.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #5 : Octombrie 24, 2013, 03:02:04 am »
Lol, pt. prima data am spus ceva adevarat despre tine? Ia spune tu ce am mintit despre tine - sau vorbesti iar aiurea in tramvai?

Har domnului Satana ca esti "orb" pt. ca nu te-ai dat cu "alifie" :) Cum stam cu cele doua grupari de spalati pe creier? La fel cum stam cu tine.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #6 : Octombrie 24, 2013, 10:59:33 pm »
Omule, eati deplasat. Vad ca ai chef de cearta. Scuza-ma! Subiectul e interesant si nimeni nu se baga. Numai David saracu are chef de scandal. Vai, ce talant rau ai...

Valeriu, cred ca sunt frati unsi. Atunci ce ar fi de cei 144 de mii?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #7 : Octombrie 25, 2013, 03:41:00 am »
Omule, esti deplasat cand zici ca sunt deplasat. Ce anume ma face "deplasat"? Dispozitia ta acra saracutule? ;D Vai ce talant inchipuit ai...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #8 : Octombrie 25, 2013, 07:51:03 pm »
cred ca sunt frati unsi. Atunci ce ar fi de cei 144 de mii?
George! Un prim pas care trebuie discutat este să  stabilim despre ce ungere vorbim. Apoi să vedem cine are parte de acea ungere şi cine nu, desigur, să dovedim biblic.
Zici că există fraţi unşi, cum se deosebesc ei de ceilalţi fraţi? Cum ştiu ei că sunt unşi? Cum ştim noi că ei sunt unşi şi că nu ne-am încurcat în Scripturi? Cum ne dăm seama noi ceilalţi că nu suntem unşi? Aş dori mai întâi să clarificăm aceste aspecte, apoi îmi voi spune şi eu părerea.  :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #9 : Octombrie 26, 2013, 04:03:52 am »
O discuție foarte interesantă din ciclul "cât de frumoase sunt hainele împăratului".
*Ia popcorn si isi pune picioarele pe birou*.

Ok, atenție... fiti gata... start! La sfârșit cine a aberat mai mult primește ungerea. Domnul sa va îndrume.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #10 : Octombrie 26, 2013, 03:09:56 pm »
David, ai grija, deja ai aberat! Iar te-ai dovedit primul incapabil sa-ti pasterzi echilibrul.

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #11 : Octombrie 26, 2013, 03:13:37 pm »
Valeriu, ungerea cu spirit sfant. Cei 144 de mii  care au scris pe frunte numele tatalui si.... . Versetele din revelatia.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #12 : Octombrie 26, 2013, 03:56:44 pm »
George, ai grija, ai aberat iar. Iar te-ai dovedit primul incapabil sa nu aberezi, las-o balta omule :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #13 : Octombrie 26, 2013, 04:44:32 pm »
A, aia 144.000, da da da. Ia ce scrie despre ei:

Ei nu s'au întinat cu femei, căci sînt virgini şi urmează pe Miel oriunde merge El. Au fost răscumpăraţi dintre oameni, ca cel dintîi rod pentru Dumnezeu şi pentru Miel.

Pai astia o data ca il urmează pe mielul forumistic, Valeriu al nostru care a pretins mai demult ca este urmat de ei. Ca sa vezi ce onoare pe noi, sa fim aici in compania mielului apocaliptic. Isuse!

2) Astia or fi urâți rau daca sunt virgini la vârsta lor. Sau homosexuali. Doar homosexualii vor fi răscumpărati de pe pământ?

Plus ca reiese ceva urat despre autor: e un habotnic spalat pe creier care crede ca a face sex cu o femeie il murdărește pe bărbat. E clar ca are ceva bai la bibilica.

Următorul verset:

Şi în gura lor nu s'a găsit minciună, căci sînt fără vină înaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu.

Deci nu au mintit niciodată, aia da. Din păcate nu putem spune la fel despre dzeu, despre care s-a mintit zicând ca nu poate minti, dar de fapt umbla cu minciuna:

1 Imp 22:23
Şi acum, iată că Domnul a pus un duh de minciună în gura tuturor proorocilor tăi cari sînt de faţă. Dar Domnul a hotărît lucruri rele împotriva ta.``

Ieremia 4:10; 20:7
,,Eu am zis: ,Ah! Doamne, Dumnezeule! Ai înşelat în adevăr pe poporul acesta şi Ierusalimul, cînd ai zis: ,Veţi avea pace!` Şi totuş sabia le ameninţă viaţa.

„M-ai amagit, Doamne, şi eu m-am lăsat amagit. Ai fost mai tare decât mine şi m-ai biruit. Sunt o pricină de râs toată ziua; toţi îşi bat joc de mine

Ezechiel 14:9
Dacă un profet este înşelat să spună un cuvânt, Eu, Domnul, l-am înşelat pe profetul acela. Îmi voi întinde mâna împotriva lui şi îl voi nimici din poporul Meu, Israel.

2 Tes 2:11
De aceea Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, pentru ca ei să creadă minciuna

Pai nu zicea Pavel "imitati-l pe dzeu" (Ef 5:1)? Iată deci ca astia 144000 nu-l imita pe dzeu mințind si ei, destul de rau. Cum de-s aprobați atunci? Aaa am înțeles, dzeu e ca popa. Nu fa ce face popa dzeu, fa ce spune popa dzeu.

Ce-am învățat noi azi de-aici? Că dzeu este popă.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Unşi şi neunşi?
« Răspuns #14 : Octombrie 26, 2013, 09:11:17 pm »
Exprimate, Caminante!