Autor Subiect: Blestemul sângelui !  (Citit de 42539 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #30 : Mai 20, 2013, 06:20:05 am »
O porunca paguboasa care a omorat multi nevinovati. Credinta este evident nociva.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #31 : Mai 20, 2013, 07:35:12 am »
Marcu,vorbesti doar tampenii.
Inca o dovada ca nu ai fost niciodata batran,ci ai doar fantezii despre asta
Conform ultimelor scrisori de la betel eu am dreptate. Filiala din Romania spune ca 90% din frati nu ar spune NU uneio transfuzii si ca nu poarta directiva. Facem pariu ca o sa vina alta strafulgerare de lumina cat de curand?
Nici nu stii cati au acceptat in ultimul timp tranfziile de sange. Nici macar nu se mai face comitet unei astfel de persoane. Acestea sunt ultimele directive,ar fi trebuit sa le stii,daca nu erai doar un mincinos si un fanatic!
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #32 : Mai 20, 2013, 08:44:36 am »
Artymer:eu nu mint,dar nici nu intru in jocul tau abject.Adica nu raspund cu aceeasi moneda.Spun doar ca MINTI in mod cert cu procentul celor care nu-si fac DIRECTIVA ! Nu cred nici ca ESTI batran de congregatie.
Iar daca astepti o schimbare aici,cu transfuziile,poti sa o astepti mult si bine .Ca sunt CAZURI IZOLATE de frati sau surori care accepta transfuziile,este adevarat.Dar...90% este o dorinta a ta,care nu se va materializa niciodata.Statistic vorbind,procentul interventiilor fara sange in medicina moderna este mai mare de 10 % si creste odata cu scurgerea timpului.Iata de ce procentul tau este unul fantezist,rod al unei atitudini iscariotiene.Medicii sunt constienti ca transfuziile au creat mari probleme.Boli necrutatoare precum HIV sau hepatita C s-au dezvoltat datorita acestei metode "medicale".Eu insumi,cand am fost operat la o clinica privata,am observat ca profesorul nu s-a mirat deloc de Directiva si nici nu a studiat-o,optand (cred ca apriori) pt. interventie fara sange.
In ce priveste excluderea pe tema transfuziei,se procedeaza dupa caz.Daca transfuzia este datorata familiei ori medicului,care au incalcat optiunea fratelui sau surorii,este normal ca nu se iau masuri de indreptare,pt.ca nu este cazul.Daca fratele sau sora este victima unui accident grav si transfuzia s-a facut ca procedura de urgenta,cu pacientul inconstient ,care nu avea Directiva la el si INAINTE de a veni familia,de asemenea nu se iau masuri de indreptare.Dar... ABTINEREA de la sange este o porunca biblica,iar incalcarea acesteia este pusa de apostoli si batrani alaturi de idolatrie si adulter.Este ,pe cale de consecinta,un pacat grav.Deseori,in astfel de cazuri,de la adulterinul corintean incoace,astfel de persoane sunt excomunicate. Sunt cazuri punctuale,in care persoana  are circumstante atenuante, regreta profund si evident fapta si,atunci,NIMENI nu se grabeste cu excomunicarea !
In fond,nu batranii iti dau SALVAREA si nu ei ti-o pot lua.Ei pot gresi in decizia lor,care poate fi influentata si de relatia dintre subiect si cei din comitet,insa in mod cert,Iehova si Isus il ajuta pe cel aflat intr-o atare situatie !
Tot in mod sigur,masurile de indreptare a celor in cauza nu vor intarzia.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #33 : Mai 20, 2013, 09:46:34 am »
Esti complet paralel de subiect
Citeste SSD 442 din martie anul asta daca te dai batran
esti cum am mai zis, cel mai mare mincinos
Sau macar intreaba pe unul din batrani,sa vezi in ce belele intri,sau poate ca batranul respectiv va fi sincer si vei avea o mare surpriza
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #34 : Mai 20, 2013, 10:10:43 am »
Stai linistit.Nu intru in belele si nu sunt "paralel" de subiect.Daca ai ceva de spus despre credinta noastra,spune.Discutam ORICE. Nu insa chestiuni care,in practica teocratica sunt CONFIDENTIALE.Asa cum ti-am spus,nu intru in acest joc al tau. Eu insa nu mint si iti spun doar atat:SA ITI FIE RUSINE !
Referitor la subiectul transfuziei,ti l-am prezentat biblic.Daca ai ceva impotriva,spune ce si discutam.Si,daca reusesti,fara invective te rog !

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #35 : Mai 20, 2013, 10:16:33 am »
Eu am avut doar fituica aia pentru copii completata, evident de parinti. Niciodata nu mi-am mai completat dupa 14 ani fituica de 'adulti' :)) Si au trecut ani buni de atunci.

Sotia mea a rupto in bucatele si i-a dat foc atunci cand ne-am trezit din adevar, cand am aflat "adevarul despre adevar". Era oricum veche de ceva ani si aia; nu era actualizata, dar oricum, ne-am simtit foarte bine. Aproape la fel de bine ca atunci cand am ars zeci de kilograme de carti,reviste,brosuri,tracte etc. Aveam biblioteca completa. Nu imi lipsea nici un material aparut in romana, ma refer la carti. Sa ne fi vazut la 5 dimineata cum am incarcat totul in masina, cu ochii in paispe, ca nu cumva sa dam de vreun "frate" sau "sora" (stam intr-un cartier destul de populat de martori), simtindu-ne ca niste infractori, am mers undeva in pustiu si am facut un foc de tabara. In tot timpul asta razand ca prostii.

Am rezonat si cu idea mai simpla sa le aruncam direct la container, dar nu imi puteam rapi o astfel de bucurie, in primul rand. Plus ca eram si paranoic. Daca cineva le-ar fi vazut (cam greu de ignorat tinand cont de cantitatea ce o aveam; si nu prea aveam chef sa fac din asta o chestie saptamanala ca sa nu le arunc toate odata), si s-ar fi interesat cine locuieste in zona ?! Sau mai rau, ar fi "cunoscut adevarul" din cartile ce eu le-am aruncat ?! Asta e si motivul pentru care ideea reciclarii a picat din start. Am mai citit experiente de genul. Nu stiu cat de adevarate erau, dar nu puteam sa risc.

Arty, nu mai is la curent cu ce primesc batranii pentru ca nici nu prea mai tin legatura si nici nu ma interesez atunci cand as avea ocazia. Eu te cred cu faza cu 90% pentru ca stiu ca fratii nu doar ca nu mai poarta directivele, dar marea majoritate is neactualizate de ani de zile. Is curios insa ce recomanda filiala ? Sa se faca o campanie in congregatii in care sa se insiste pe tema asta, gen re-actualizari, teme despre cat de importante is, batrani care isi iau grupa lor de studiu la rand sa verifice, accesul in sala pe baza portofelului personal cu directiva in el etc. ?


Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #36 : Mai 20, 2013, 10:20:44 am »
"Arty" .... ;D iata inca un aliat al tau....agramatul "J" ! "J" o fi de la JOI ??

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #37 : Mai 20, 2013, 10:36:57 am »
Cum era Marcu ? "fara invective te rog !" (cu cateva posturi mai sus ai scris)

Pot sa accept critica constructiva. Nu am absolut niciun fel de problema cu asta. Incerc sa imi recitesc mesajul cel putin o data inainte de a-l posta, dar cu toate astea se pot strecura greseli uneori. Te rog sa ma ajuti sa ma corectez sau sa imi indici ce si unde am gresit. Mi-am recitit mesajul din nou si nu imi pot da seama singur. Iti multumesc anticipat.

Later edit: am gasit acum: "rupto". De obicei is foarte atent la cratime. Vad ca aici mi-a scapat. Imi cer scuze!
« Ultima Modificare: Mai 20, 2013, 10:41:55 am de J »

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #38 : Mai 20, 2013, 10:42:40 am »
Da Marcu,toti care sunt impotriva sunt aliatii mei. Esti exceptional,ma fascinezi.
Tu te auzi ce aberatii debitezi?
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #39 : Mai 20, 2013, 04:00:12 pm »
Stai linistit.Nu intru in belele si nu sunt "paralel" de subiect.Daca ai ceva de spus despre credinta noastra,spune.Discutam ORICE. Nu insa chestiuni care,in practica teocratica sunt CONFIDENTIALE.

Confidentiale? De ce sunt confidentiale, realizezi ca sunteti o organizatie secreta? Prezinta te rog sustinerea biblica pt. practicile voastre secretoase, si eu o sa-ti arat de ce ele sunt antibiblice.

Citat
Referitor la subiectul transfuziei,ti l-am prezentat biblic.Daca ai ceva impotriva,spune ce si discutam.Si,daca reusesti,fara invective te rog !
Am eu ceva impotriva: practica voastra duce la moarte. Discuta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #40 : Mai 20, 2013, 05:37:09 pm »
David: sunt CONFIDENTIALE,pt.ca asa este corect in raport cu cel in cauza,care nu trebuie sa fie expus oprobiului,nici judecatii umane.Masurile decise de comitet sunt DE INDREPTARE.Daca eu gresesc grav si sunt excomunicat,apoi reintegrat si,peste niste ani numit din nou slujitor,apoi batran,ce libertate de exprimare am in fata unuia care a comis acelasi pacat?Pot eu oare sa-l sfatuiesc? Ce autoritate am in fata fratilor si surorilor ,daca toti stiu ca am comis un pacat grav?
Ma amuza altceva:SUBIECTUL este SANGELE. De ce oare nu ramaneti la acesta ?Sariti de la un subiect la altul pt.a arunca noroiul in cat mai multe directii.....???!!!
Vrei sa dovedesti ca EXCOMUNICAREA nu este biblica? Incearca,dar te rog mult...deschide alt subiect...Sa lamurim aici ce este cu SANGELE !

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #41 : Mai 20, 2013, 05:39:07 pm »
Si...David... SECRET si CONFIDENTIAL nu sunt termeni congruenti.....Desi nu sunt roman ca tine,inteleg atata lucru ! Tu ?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #42 : Mai 20, 2013, 06:16:55 pm »
David: sunt CONFIDENTIALE,pt.ca asa este corect in raport cu cel in cauza,care nu trebuie sa fie expus oprobiului,nici judecatii umane.Masurile decise de comitet sunt DE INDREPTARE.Daca eu gresesc grav si sunt excomunicat,apoi reintegrat si,peste niste ani numit din nou slujitor,apoi batran,ce libertate de exprimare am in fata unuia care a comis acelasi pacat?Pot eu oare sa-l sfatuiesc? Ce autoritate am in fata fratilor si surorilor ,daca toti stiu ca am comis un pacat grav?

O fi corect azi in secolul 21, dar nu este biblic. Ai auzit vreodata de Matei 18?:

Dacă fratele tău a păcătuit împotriva ta, du-te şi mustră -l între tine şi el singur. Dacă te ascultă, ai cîştigat pe fratele tău.
16 Dar, dacă nu te ascultă, mai ia cu tine unul sau doi inşi, pentruca orice vorbă să fie sprijinită pe mărturia a doi sau trei martori.
17 Dacă nu vrea să asculte de ei, spune -l Bisericii; şi, dacă nu vrea să asculte nici de Biserică, să fie pentru tine ca un păgîn şi ca un vameş.

Asta e practica biblica, nu secretosenia voastra.
Citat
Ma amuza altceva:SUBIECTUL este SANGELE. De ce oare nu ramaneti la acesta ?Sariti de la un subiect la altul pt.a arunca noroiul in cat mai multe directii..... ??? !!! Vrei sa dovedesti ca EXCOMUNICAREA nu este biblica? Incearca,dar te rog mult...deschide alt subiect...Sa lamurim aici ce este cu SANGELE !
Nu suntem genul de forum nazist ca alte forumuri (mai ales crestine) unde nu poti discuta decat un subiect intr-un thread, altfel ti se baga pumnu-n gura. Discutam cate vrem, te superi? Am continuat in acelasi post cu sangele, la care tu te faci ca ploua, deci cine evita sa vorbeasca la subiect?


Unde vezi tu ca am spus ca vreau sa dovedesc ca excomunicarea e nebiblica? Vorbeam de practicile voastre secretoase. "Comitetele" voastre judiciare sunt secrete nu? Sedintele voastre cu slujitorii ministeriali si batranii sunt secrete, nu? Dupa ce astfel de sedinte se termina, urmeaza o sedinta doar cu batranii si "slujitorii" sunt invitati sa paraseasca incaperea nu? Sedintele "corpului de guvernare" sunt secrete, nu? Sedintele de la filiala la fel, nu? Un membru simplu al congregatiei ii este interzis sa fie prezent la toate astea, nu? Ca sa nu mai vorbesc de manuale secrete ale batranilor, scrisori secrete, etc. Practici anti-biblice nu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #43 : Mai 20, 2013, 06:17:58 pm »
Si...David... SECRET si CONFIDENTIAL nu sunt termeni congruenti.....Desi nu sunt roman ca tine,inteleg atata lucru ! Tu ?
E clar ca nu esti roman, nu prea intelegi limba.

CONFIDENȚIÁL, -Ă, confidențiali, -e, adj. Care se comunică în taină; secret. [Pr.: -ți-al] – Din fr. confidentiel.
Sursa: DEX '98 (1998)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Blestemul sângelui !
« Răspuns #44 : Mai 20, 2013, 11:02:34 pm »
Incerci o smecherie...Nu tine !De ce redai PARTIAL,TRUNCHIAT adica definitiile din Dex?Adica DOAR CEEA CE-TI CONVINE??