Autor Subiect: Martorii lui Iehova și crucea  (Citit de 6360 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Martorii lui Iehova și crucea
« : Octombrie 29, 2011, 01:11:22 pm »
Martorii lui Iehova susțin insistent că Isus a murit pe un stâlp, spre deosebire de restul creștinătății care susține că el a murit pe cruce. Mai mult, martorii au o adevărată fobie când aud de cruce, privind-o ca un simbol păgân. De ce este acestă învățătură importantă pentru martorii? Care este impactul ei asupra martorului de rând? Țin să menționez că problema nu este dacă creștinii trebuie să se închine crucii/stâlpului ci dacă relatarea biblică vorbește despre un stâlp sau despre o cruce.
Voi ce credeți, care variantă este cea corectă?

Edit:
Interesant este că martori și-au schimbat poziția în anul 1936, adică după anul 1919 când ei susțin că au fost inspectați de Isus și au primit aviz favorabil.
Mai jos aveți niște imagini legate de istoria apariției crucii în publicațiile WTS:
« Ultima Modificare: Octombrie 29, 2011, 01:32:04 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #1 : Octombrie 29, 2011, 04:57:01 pm »
Martorii lui Iehova susțin insistent că Isus a murit pe un stâlp, spre deosebire de restul creștinătății care susține că el a murit pe cruce. Mai mult, martorii au o adevărată fobie când aud de cruce, privind-o ca un simbol păgân. De ce este acestă învățătură importantă pentru martorii? Care este impactul ei asupra martorului de rând? Țin să menționez că problema nu este dacă creștinii trebuie să se închine crucii/stâlpului ci dacă relatarea biblică vorbește despre un stâlp sau despre o cruce.
Voi ce credeți, care variantă este cea corectă?

Eu cred ca e o problema de alta natura. Pentru a putea contrui o religie de success, trebuie sa fii cat mai diferit. Sa zici ca te inspiri din ACEEASI SURSA(Biblia), dar ca intelegi "CORECT"(crucea, ziua de nastere, diferite activitati sportive etc.).

E o TACTICA.
A fost folosita si de alte culte din romania.
De exemplu tata meu care e crestin dupa evanghelie mi-a povestit ca pe vremea lui(anii 70-80) c-am era pacat sa joci fotbal sau table.!!!
In vremea noastra s-au schimbat lucrurile.

Dar era doar o tactica pentru a te arata mai sfant si mai deosebit si mai INVATAT care restul.

Aceeasi chestie fac si Martorii. Ca sa-si tina membrii deoparte de "Crestinatatea pagana" se fac CAT MAI DIFERITI.

Paul.
Doamne ajuta!
« Ultima Modificare: Octombrie 29, 2011, 05:45:58 pm de paulg219 »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #2 : Octombrie 29, 2011, 08:52:59 pm »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #3 : Octombrie 31, 2011, 01:09:19 am »
Citat
Eu cred ca e o problema de alta natura. Pentru a putea contrui o religie de success, trebuie sa fii cat mai diferit. Sa zici ca te inspiri din ACEEASI SURSA(Biblia), dar ca intelegi "CORECT"(crucea, ziua de nastere, diferite activitati sportive etc.).

E o TACTICA.
A fost folosita si de alte culte din romania.
De exemplu tata meu care e crestin dupa evanghelie mi-a povestit ca pe vremea lui(anii 70-80) c-am era pacat sa joci fotbal sau table.!!!
In vremea noastra s-au schimbat lucrurile.

Dar era doar o tactica pentru a te arata mai sfant si mai deosebit si mai INVATAT care restul.

Aceeasi chestie fac si Martorii. Ca sa-si tina membrii deoparte de "Crestinatatea pagana" se fac CAT MAI DIFERITI.

Îți împărtășesc părerea.

De fapt și astăzi martorii lui Iehova descurajează activitățile extra școlare, cum ar fi diverse sporturi.
Prin anii '70 descurajau șahul sub pretextul că încurajează competiția (vezi g73 3/22).
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #4 : Octombrie 31, 2011, 07:40:07 am »
de acord cu voi...Gigi Contra da mai bine iti creaza o  stare de superioritate sa te stii mai diferit ca altii,de acord cu logica voastra e o tactica sectanta[pt.indobitocire]. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #5 : Noiembrie 01, 2011, 07:32:57 pm »
Martorii fug de cruce ca ''dracu '' ... cu toate ca Biblia vorbeste clar de cruce si de faptul ca Isus a fost rastignit ... ori pe un stalp cum poti fi rastignit ?..

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #6 : Noiembrie 06, 2011, 04:59:39 pm »
Fuga de folosirea simbolismului crucii se trage de la primii evrei care l-au primit pe Mesia în secolul al XIX-lea după ce a căzut Imperiul Roman şi Sfânt, au apărut statele moderne odată cu masoneria, şi au apărut mai multe forme de protestanţi.

Evitarea utilizării cuvântului "cruce" şi a reprezentărilor unei cruci vine din cruciadele care s-au făcut contra Ierusalimului, contra evreilor şi musulmanilor, de la inchiziţia catolică care omora şi persecuta pe cei din comunităţile ebraice.

Iosif Rabinovici, primul evreu mesianic din Europa de Est, care a fondat în 1884 la Chişinău congregaţia "Izraeliţii noului Legământ" nu a slujit în cadrul unei biserici creştine din cauza unei juruinţe personale prin care a făgăduit lui Dumnezeu să nu intre pentru a sluji într-o biserică care are deasupra cruce.   

Obiectul pe ce a avut loc străpungerea lui Mesia este descris prin două cuvinte Greceşti care au fost traduce prin "cruce", ele sunt σταυρον "staurou" şi ξυλον "xulou". Cuvântul arameic care corespunde cu gr. staurou, şi lat. stauro, şi en. staff (toiag, par, stâlp), este זקיפה Zî'Chifa ori Zeqypha; vezi: Matei 10:38.

Înţelesul primar al stauros este stâlp, şi înţelesul primar al lui xulou este lemn. În Fapte 5:30 Petru zice asta: "Dumnezeul părinţilor noştri [Ex 3:15] a înviat pe Iisus, pe Care voi L-aţi omorât, spânzurându-L pe lemn." [De 21:22-23]
(Biblia Ortodoxă)

În Peshitta după virgulă scrie: "תליתוניהי על קיסא", cuvântul "chisa" ori "qysa" se poate traduce cu grindă, arbore, lemn, ş.a.
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 05:04:16 pm de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #7 : Ianuarie 04, 2012, 06:56:25 pm »
Martorii lui Iehova în publicaţiile lor, Îl prezintă prin intermediul imaginilor, pe Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu pironit pe un simplu stâlp, cu mâinile fixate deasupra capului într-un singur cui, Biblia arată totuşi că în mâini au fost bătut cuie (la plural) şi nu un singur cui. Observaţi afirmaţia lui Toma din Ioan 20:24,25: „Toma, zis Geamăn, unul din cei doisprezece, nu era cu ei când a venit Isus. Ceilalţi ucenici i-au zis deci: „Am văzut pe Domnul!”Dar el le-a răspuns: „Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede”.
Conform acestei afirmaţii, mâinile lui Isus trebuiau să fi fost străpunse, de cel puţin două cuie, unul într-o mână şi altul în alta, ca să se potrivească cu descrierea lui Toma, care a cerut să vadă „în mâinile Lui semnul cuielor”.
Această descriere nu concordă cu pozele din publicaţiile Martorilor lui Iehova, unde Isus este atârnat cu ambele mâini de un singur cuie. În plus, fiind vorba de două cuie, e mai plauzibil să credem că e vorba de o atârnare pe o cruce nu pe un stâlp, unde este loc puţin pentru a bate două piroane prin mâini într-un stâlp.
O altă dovadă indirectă, este afirmaţia din Evanghelii potrivit căreia: „I-au scris deasupra capului vina: „Acesta este Isus, Împăratul Iudeilor”. (Matei 27:37). Deci conform Evanghelistului Matei, inscripţia a fost pusă „deasupra capului”. Ori dacă Isus era pironit doar pe un stâlp, Evanghelistul ar fi trebuit să spună că inscripţia a fost pusă deasupra mâinilor. Însă doar dacă mâinile au fost pironite lateral, pe un lemn orizontal, formând o cruce cu stâlpul vertical, şi nu deasupra capului ca pe un stâlp simplu, Evanghelistul ar fi putut spune „I-au scris deasupra capului vina”. Aceasta este o dovadă clară că Isus a murit nu pe un crux simplex (stâlp), nici pe o crux commissa care avea forma literei „T" de tipar, căci pe o astfel de cruce nu prea avea unde să bată inscripţia, nici pe crux decussata (crucea Sf. Andrei) avea forma literei „X"; ci pe crux immissa, obişnuită, alcătuită din două bârne.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #8 : Ianuarie 04, 2012, 09:33:25 pm »
OK!FELICITARI ALINE!Subscriu la tot ce ai spus tu.observatiile tale sunt mai mult decat pertinente!dar ce sa pretinzi de la wts,care producea tone si tone dem literatura?au publicat multe deductii,fantezii,si povesti cu fat frumos!scopul?afacerea!acum se pune accent pe internet: ca toti sa-si procure reviste ,audio ,video,serviciul pt. regat,carti audio,de pe site-ul societatii.nu a-ti stiut?ma indoiesc!.tipariturile costa foarte mult!!!la bazinul de simpatizanti pe care il au(7000.000 +alte zeci de milioane...)distribuirea pe net este foarte avantajoasa economic!o sa va trimit scrisoarea, daca n-o aveti!in noile conditii,wts, un cameleon perfect,nu v-a mai face aceleasi aberatii!nu vor mai scrie in reviste despre gize ,gindaci, pesti,pasari,etc...probabil vor scrie mai mult despre isus cristos,vor devenii mai credibili,si vor castiga bani mai multi...timpul o v-a demonstra,s-au nu!oricum, vor alege varianta cea mai avantajoasa!cel putin cat v-a exista wts si corporatiile sale!sanatate la toti!.ilie.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #9 : Ianuarie 04, 2012, 11:58:38 pm »
Martorii fug de cruce ca ''dracu '' ... cu toate ca Biblia vorbeste clar de cruce si de faptul ca Isus a fost rastignit ... ori pe un stalp cum poti fi rastignit ?..
Indiferent de forma staurosului pe care a fost executat Isus, verbul redat în majoritatea traducerilor româneşti ca "a răstigni" ale Bibliei este stauróo, care înseamnă a fixa/a ţintui pe stauros, fără să se prevadă conotaţia privind poziţia membrelor pe care o are în limba română verbul "a răstigni" şi anume "a întinde cuiva braţele în lături (pentru a-l imobiliza)" (DEX '98). Stauróo nu transmite ideea că Isus ar fi fost imobilizat "cu mâinile și cu picioarele desfăcute" (DEX '98).
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #10 : Ianuarie 05, 2012, 05:20:12 am »
Pentru organizatia martorilor  lui Iehova  subiectul crucii s-a dorit sa fie diferit si filozofat fata de ceea ce este scris in Biblie in mesaj simplu ,pentru a face senzatie ,si putere filozofica pentru atractie,dar acum chind accesul la informatie este tot mai mare ,subiectul pierde din valoare si explicatie.Iar pentru un crestin adevarat este important esenta rastignirii si a jertfirii DOMNULUI ISUS HRISTOS si acest lucru este explicat de apostolul Pavel prin cuvintele din Efeseni capitolul 2;
"11. De aceea, voi, care altadata erati Neamuri din nastere, numiti netaiati imprejur de catre aceia care se cheama taiati imprejur, si care sunt taiati imprejur in trup de mana omului:
12. aduceti-va aminte ca in vremea aceea erati fara Hristos, fara drept de cetatenie in Israel, straini de legamintele fagaduintei, fara nadejde si fara Dumnezeu in lume.
13. Dar acum, in Hristos Isus, voi, care odinioara erati departati, ati fost apropiati prin sangele lui Hristos. 14. Caci El este pacea noastra care din doi a facut unul si a surpat zidul de la mijloc care-i despartea, 15. si, in trupul Lui, a inlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, in oranduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie in El insusi un singur om nou, facand astfel pace; 16. si a impacat pe cei doi cu Dumnezeu intr-un singur trup, prin cruce, prin care a nimicit vrajmasia. 17. El a venit astfel sa aduca vestea buna a pacii voua, celor ce erati departe, si pace celor ce erau aproape. 18. Caci, prin El, si unii si altii avem intrare la Tatal, intr-un Duh. "
Asadar astfel mesajul merita discutat si cunoscut .Si se dezvaluie modul in care am ajuns sa avem intrare la "TATAL ,INTR-UN DUH " .Si astfel apare un nou subiect de dezbatut si de cunoscut cu privire la forma de exprimare;"si unii si altii avem intrare la Tatal, intr-un Duh. "



Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Martorii lui Iehova și crucea
« Răspuns #11 : Ianuarie 05, 2012, 05:18:02 pm »
Dragă Ilie, aşteptăm "scrisoarea" cu noile conditi..."

Referiri la „stauros”, în formă de cruce, datează din al treilea-lea secol î.Hr. Din timpul războaielor punice (primul război: 264-241 î.e.n; al doilea război: 218-201 î.e.n.; al treilea 149-146 î.e.n.).
Citatele următoare de la Plaut (250 – 184 î.e.n.), Seneca (4 î.e.n. – 65 e.n.), şi Tacitus (55-115 e.n.), care au scris din secolul III î.e.n. până în al doilea secol e.n. arată fără echivoc că (1) Punctul crucial ar putea include o patibulum sau furca (ambele însemnând „traversă”), victime transportau patibulum înainte de răstignirea lor.
[Vezi următoarele lucrări: Persa, 295, Miles Gloriosus, 359-360, Mostellaria, 55-57, Mostellaria, 359-360, Carbonaria fr. 2. Vezi şi: Polybius, Historiae 1.86.6; Chariton, Chaereas and Callirhoe, 4.3.5-6, cât şi Philo of Alexandria, In Flaccum 70-72, din anii: 20 î.e.n. – 50 e.n. etc.]
Vezi linkul în engleză:  http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/bible/92381/1/The-facts-on-crucifixion-stauros-and-the-torture-stake   
Şi în germană: http://de.wikipedia.org/wiki/Kreuz_(Christentum)

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.