Autor Subiect: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova  (Citit de 13162 ori)

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #45 : Ianuarie 15, 2012, 07:17:16 pm »
Luca 1:34 Maria a zis îngerului: "Cum se va face lucrul acesta, fiindcă eu nu ştiu de bărbat?"
Luca 1:35 Îngerul i-a răspuns: "Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, şi puterea Celui Prea înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.
Ce înseamnă pentru voi acțiunea de a umbri? ("puterea Celui Prea înalt te va umbri").
Mă doare mintea când mă gândesc la aceste lucruri.

Ar fi un antidot...

    Robert M Price (un erudit) zice că nu e un răspuns natural din partea unei femei logodite. Logodna la evrei era o legătură puternică. Maria urma să se mute cu soțul ei ca și căsătoriți. De ce s-ar fi gândit în răspunsul ei la relații sexuale cu un alt bărbat??? Firesc era să spună: „Dacă Dumnezeu vrea astfel, ok! Nici Iosif nu e împotrivă”.

    Există un manuscris latin din secolul V (Italab), e drept, singular, în care Maria răspunde: „Iată, sunt slujitoarea Domnului; să mi se întâmple după cuvântul tău”.

    În alte situații când un înger a promis copiii, nu s-a înțeles că aceștia vor fi produși cu alte surse de fecundare decât soțul. Spiritul asigura numai surmontarea obstacolelor sterilității și/sau a vârstei înaintate.
    De ce nu s-ar pune pe seama spiritului, și în cazul Mariei, doar acțiunea de punere deoparte ca sfânt pentru un scop, încă din uter, ca la Ioan Botezătorul?
    Îngerul de fapt continuă chiar pe această linie, spunând: „Lucrul sfânt care se va naște din tine (evident în urma umbririi de către spiritul sfânt) VA FI numit [Mesia]”. („Fiul lui Dumnezeu” nu era atunci decât un titlu mesianic, nicidecum nu denumea un copil produs de Dumnezeu cu o muritoare în felul regilor și eroilor antici de la păgâni, ai căror tați se presupunea că erau zei).

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #46 : Ianuarie 16, 2012, 01:10:36 am »
Citat
Citat
Materialul genetic furnizat de o femeie are doar 23 de cromozomi, din care 22 sunt somatici (autozomi) si unul sexual (heterozom/genozom). Deci singurul cromozom sexual provenit de la femeie este de forma XX.
Pe de alta parte materialul genetic furnizat de barbat este compus la randu-i tot din 23 de cromozomi, din care 22 sunt somatici (autozomi) si unul sexual (heterozom/genozom). Prin urmare singurul cromozom sexual provenit de la barbat este de forma XY.
Gresit :) Cromozomul nu este nici de forma XX nici XY. Cromozomul sexual este ori X ori Y. Omul are o pereche de cromozomi sexuali: femeia are un X si un X (deci doi cromozomi, X-X) iar barbatul are un X si un Y (doi cromozomi, X-Y).
Imi dadusem seama mai apoi ca se strecurase o greseala insa fiind plecat nu am putut sa aduc modificarea necesara. Asa ca intre timp ai apucat sa-mi aplici corectia :).

Eu cand m-am referit la cromozomi m-am referit doar la cei existenti in materialul genetic furnizat de barbat si femeie, adica la zigoti (celulele sexuale barbatesti si femiesti).
Ovulul furnizat de femeie contine 22 de cromozomi somatici si doar un singur cromozom sexual care este doar de tip X.
Spermatozoizii furnizati de barbat sunt de doua feluri:
1. Spermatozoizi care contin 22 de cromozomi somatici si doar un singur cromozom sexual care este doar de tip X,
2. Spermatozoizi care contin 22 de cromozomi somatici si doar un singur cromozom sexual care este doar de tip Y.

Acuma, daca ovulul este fecundat de un spermatozoid de tip X se naste o fetita (XX). Prin urmare orice femeie prezinta in fiecare celula somatica din corpul ei perechea de cromozomi sexuali XX.
Daca ovulul este fecundat de un spermatozoid de tip Y se naste un baietel (XY). Prin urmare orice barbat prezinta in fiecare celula somatica din corpul lui perechea de cromozomi sexuali XY.

Stiai oricum lucrurile astea.

Citat
Deci cum spuneam initial, in lipsa unui barbat care sa furnizeze un cromozom Y, nou-nascutul este intotdeauna o fata.
In lipsa unui barbat nu primeste nimic, nu primeste nici X-ul barbatesc, nici Y. Deci nou-nascutul nu va fi nici macar fata, va fi nimic. In lipsa unui barbat nu se poate naste niciodata un om deoarece ar insemna sa aiba doar 23 de cromozomi, ceea ce e imposibil. Are nevoie de 46 in total.
M-am gandit sa-ti atrag atentia la acest punct deoarece textul din citat, care-ti apartine, este ambiguu. :)

Citat
Citat
2. Fecundare artificiala (hai sa-i zic asa) = fecundare divina
Prin aceasta metoda se poate stabili cu exactitate sexul copilului. Metoda uzeaza de cunostinte si tehnologie care depasesc cu mult sfera umana dar care pot manipula materialul genetic conform scopului urmarit. Printre metode se pot enumera: portarea materiei, portare suplimentara de material genetic, conversia energie<->materie, conversia materiei dintr-o substanta/element in alta substanta/element etc. De ce nu?
Pentru ca tot ce-ai scris mai sus, fara dovezi, este in stadiul fanteziei. Nu poti emite ipoteze si sa le sustii cu "de ce nu", trebuie sa le sustii cu dovezi. Asa pot sa zic si eu ca Maria a fost insamantata artificiali de oameni de stiinta veniti din viitor din secolul 20 e.n., sau ca a fost impregnata artificial de rasa extraterestra Xenu din galaxia Andromeda. De ce nu?
Eu cand vorbesc de Dumnezeu ma refer la o superinteligenta, nu la cineva care face chirpici din pamant si paie ca sa construiasca o casa sau la cineva care carpeste o traista rupta cu ac si ata. Din punctul meu de vedere fizica nucleara, nanotehnologia si alte discipline de care omul inca nu are idee nu sunt simple fantezii. Modul in care Dumnezeu isi aplica cunoasterea depaseste tot ce si-a imaginat sau isi va imagina veodata omenirea in domeniul science-fiction.
Ca nu le pot demonstra eu e alta poveste. Tot la fel cum nimeni nu poate demonstra inexistenta lui Dumnezeu.
« Ultima Modificare: Ianuarie 16, 2012, 01:15:49 am de Oma Desala »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #47 : Ianuarie 16, 2012, 03:21:45 am »
Eu cand m-am referit la cromozomi m-am referit doar la cei existenti in materialul genetic furnizat de barbat si femeie, adica la zigoti (celulele sexuale barbatesti si femiesti).

Da stiu ca la asta te-ai referit, am citit foarte atent ce-ai scris. Greseala consta in afirmatia ca "singurul cromozom sexual provenit de la barbat este de forma XY"

Citat
Citat
Deci cum spuneam initial, in lipsa unui barbat care sa furnizeze un cromozom Y, nou-nascutul este intotdeauna o fata.
In lipsa unui barbat nu primeste nimic, nu primeste nici X-ul barbatesc, nici Y. Deci nou-nascutul nu va fi nici macar fata, va fi nimic. In lipsa unui barbat nu se poate naste niciodata un om deoarece ar insemna sa aiba doar 23 de cromozomi, ceea ce e imposibil. Are nevoie de 46 in total.
M-am gandit sa-ti atrag atentia la acest punct deoarece textul din citat, care-ti apartine, este ambiguu. :)

Desigur, tu te-ai dus si mai departe cu concluzia. Eu nu am nevoie sa ma duc chiar pana acolo :) E posibil sa existe insa si unele exceptii, se pare ca partenogeneza a fost deja realizata in laborator. Vezi aici. Deci atentie :)

Citat
Citat
Pentru ca tot ce-ai scris mai sus, fara dovezi, este in stadiul fanteziei. Nu poti emite ipoteze si sa le sustii cu "de ce nu", trebuie sa le sustii cu dovezi. Asa pot sa zic si eu ca Maria a fost insamantata artificiali de oameni de stiinta veniti din viitor din secolul 20 e.n., sau ca a fost impregnata artificial de rasa extraterestra Xenu din galaxia Andromeda. De ce nu?
Eu cand vorbesc de Dumnezeu ma refer la o superinteligenta, nu la cineva care face chirpici din pamant si paie ca sa construiasca o casa sau la cineva care carpeste o traista rupta cu ac si ata. Din punctul meu de vedere fizica nucleara, nanotehnologia si alte discipline de care omul inca nu are idee nu sunt simple fantezii. Modul in care Dumnezeu isi aplica cunoasterea depaseste tot ce si-a imaginat sau isi va imagina veodata omenirea in domeniul science-fiction.
Ca nu le pot demonstra eu e alta poveste.

Dupa cum zicea Arthur C. Clark, orice tehnologie avansata va aparea ca magie/miracol/vrajitorie pt. primitivi. Omul de azi are idee de "fizica nucleara, nanotehnologia si alte discipline", deci nu stiu ce vrei sa zici mai sus. De unde stii tu ca nu exista o civilizatie avansata care a impregnat-o pe Maria? De ce nu? Desigur, intrebarea ti se poate parea un non-sens, si acum realizezi si tu cum imi suna mie afirmatiile pe care le faci tu despre acest dzeu extraterestru.

Citat
Tot la fel cum nimeni nu poate demonstra inexistenta lui Dumnezeu.

Cine face o afirmatie trebuie s-o dovedeasca, nu cel care ii neaga validitatea. Aici ateii au un avantaj asupra credinciosilor, pt ca afirmatia "exista dzeu" a fost facuta inainte de negatia ei (ce idee sa negi altfel?). Deci eu ca ateu nu trebuie sa dovedesc ca nu exista dzeu, negarea mea este o reactie la afirmatia teista. Deci nu se pune problema ca eu sa dovedesc ceva, doar tu ai de dovedit.

Asta nu inseamna insa ca eu nu pot dovedi ca dzeu tau nu exista. Da, nu pot dovedi ca un dumnezeu generic nu exista. Din fericire dzeul vostru nu este unul generic, ci unul cu multe atribute. Dzeul vostru este un dzeu iubitor si milos. Aceasta idee nu este compatibila cu realitatea, in care zeci de milioane de oameni au murit si vor muri in chinuri groaznice - dovezi.

Acest dzeu este totodata unul care cica a creat universul in cateva zile, iar exista dovezi ca universul a aparut acum 13-14 miliarde de ani.

Acest dzeu a creat omul intr-o zi, pe cand exista dovezi ca omul modern exista de vreo 200.000 de ani. La fel pot spune despre pamant, despre detaliile din geneza 1 contrazise de stiinta, etc.

Acesta este un dzeu drept, pe cand daca e sa credem biblia in anumite narative, el nu este drept deloc (un exemplu mic de tot: nou-nascutul lui David, omorat de dzeu), ba chiar se zice despre el ca este sursa raului.

Acesta este totodata un dzeu care l-a facut pe Isus sa profeteasca, si profetiile astea au esuat mizerabil. Si etc etc, as putea continua pana maine.

Deci nu, dzeul asta al vostru nu exista. E adevarat ca nu pot dovedi ca un dzeul unui deist nu exista. E cam lipsit de atribute si fara chip. Dar n-am nici o problema cu astfel de zei, care nu cer moartea vrajitoarei si a homosexualului, care nu cer genocid, care nu le cer credinciosilor sa-i masacreze pe cei care-i incalca legea, etc.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline ConstantinStancu

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 42
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #48 : Ianuarie 16, 2012, 12:14:25 pm »
Băieții!
   Vi s-a răsturnat căruța!!! Ce problemă am pus eu și ce-a ieșiiiiitttt??? Dați-o-ncolo de genetică! Nu asta era problema. Chestiunea expusă de mine era, cât de ușor ne putem înșela atunci când interpretăm anumite expresii sau cuvinte de genul:
   Să nu întristați pe Duhul Sfânt   ------>   de aici rezultă în mod sigur că ------> Duhul Sfânt este o persoană!
   Chiar dacă Duhul Sfânt ar fi o persoană, în mod sigur, nu de aici rezultă acest lucru!
Atâta tot! Nimic mai mult! Rămâneți pe subiect vă rog!  >:(  ;)  :)

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #49 : Ianuarie 16, 2012, 10:12:13 pm »
   Concluzia mea: Mintea mea are o gaură! Că dacă nu avea, nu putea trece nimic prin ea!
Și v-am spus câte idei mi-au trecut prin minte! 

    Derutezi...  :)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #50 : Martie 03, 2012, 10:04:14 am »
duminică, 12 februarie 2012     SELECTIE FACUTA DE  BOTA IOAN
TEXTE BIBLICE NEDISCUTATE DE CĂTRE IDEOLOGII ORGANIZAŢIEI MARTORILOR LUI IEHOVA!
-Exod 33:7-Moise a luat cortul lui şi l-a întins afară din tabără,la o depărtare oarecare;la numit Cortul întîlnirii.Şi toti ceice întrebau pe Jehova se duceau la Cortul întîlnirii,care era afară din tabără.
-Isaia 21:11,12-„Străjerule,cît mai este din noapte?Străjerule,mai este mult din noapte?
 Străjerul răspunde:Vine dimineaţa,şi este tot noapte!

-Isaia 45:15-Dar Tu eşti un Dumnezeu care te ascunzi!,Tu,Dumnezeul lui Israel,Mîntuitorule!
-Ieremia 17:5-Asa vorbeşte Iehova:blestemat să fie omul care se încrede în om,care se sprijineşte pe un muritor şi îşi abate inima de la Jehova!
-1Regi 8:22-23-Solomon s-a asezat înaintea altarului lui Jehova,în faţa întregii a lui Israel.Şi-a întins mîinile spre cer şi a zis:Jehova,Dumnezeul lui Israel!.....
-2Regi 5:26-Dar Elisei i-a zis:Oare n-a fost duhul meu cu tine,cănd a lăsat omul acela carul şi a vent înaintea ta?Este oare acum vremea de luat argint,haine,măslini,vii,oi,boi,robi şi roabe?
-2Cronici 6:13-14-Solomon făcuse o treaptă de aramă şi o pusese în mijlocul curţii.Ea era lungă de cinci coţi,lată de cinci coţi şi înaltă de trei coţi;a şezut pe ea,s-a aşezat în genunchi în faţa întregii adunări Israel,şi a întins mîinile spre cer şi a zis:Jehova,Dumnezeul lui Israel!
-Daniel 6:10-Cînd a aflat Daniel că sa iscălit porunca a intrat în casa lui,unde ferestrele odaii de sus erau deschise înspre Ierusalim,şi de trei ori pe zi îngenunchea,se ruga şi lăuda pe Dumnezeul lui,cum făcea şi mai înainte.
-Matei 12:18-21,”Iată,Robul meu pe care l-am ales,Prea iubitul meu în care sufletul meu îşi găseşte plăcerea.Voi pune Spiritul meu peste el şi va vesti naţiunilor judecata.El nu se va lua la ceartă,nici nu va striga.Şi nimeni nu-i va auzi glasul pe uliţe.Nu va frînge o trestie ruptă şi nici nu va stinge un fitil care fumegă,pînă va face să biruie judecata.
Şi naţiunile vor nădăjdui în Numele lui.
-Matei 12:48-50,Dar Isus a răspuns celui ce-i adusese ştirea 
   Apoi şi-a întins mîna spre discipolii săi şi a zis:Iată mama mea şi fraţii mei!Căci oricine face voiaTatălui care este în ceruri acela îmi este frate,soră şi mamă.
-Matei 18:5,Oricine va primi un copilaş ca acesta în Numele meu mă primeşte pe mine.
-Matei 18:20,Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele meu sunt şi eu în mijlocul lor.
-Matei 22:12,Oricine se va înălţa va fi smerit;şi oricne va fi smerit va fi înălţat.
-Matei 24:9,Veţi fi urîţi de toate neamurile pentruNumele meu.
-Marcu 9:38-41,Ioan i-a zis:Învăţătorule,noi am văzut pe un om scoţînd draci în numele tău;şi l-am oprit pentrucă nu venea după noi.
          „Nu-l opriţi!”a răspuns Isus”căci nu este nimeni care să facă minuni în numele meu şi să mă poată grăi de rău îndată după aceea.
            Cine nu este împotriva noastră este pentru noi.
            Şi oricine vă va da de băut un pahar cu apă în numele meu,pentru că sunteţi discipoli ai lui Cristos,adevărat vă spun că nu-şi va pierde răsplata.(Luca 9:49,50).
-Luca 18:8-Cînd va veni Fiul Omului va găsi el credinţă pe pămînt?
-Ioan 1:11-13,A venit la ai săi şi ai săi nu l-au primit.Dar tuturor celor ce l-au primit,adică celor ce cred în Numele lui,le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;născuţi nu din sînge nici din voia firii lor,nici din voia vreunui om ci din Dumnezeu
-Ioan 5:23-Pentru ca toti să-l onoreze pe Fiul cum îl onorează pe Tatăl.Cine nu-l onorează pe Fiul nu-l onorează pe Tatăl care l-a trimis.
-Ioan 20:28-Drept răspuns Toma i-a zis:Domnul meu şi Dumnezeul meu!
-Fapte 1:7-El le-a răspuns:Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele;pe acestea Tatăl le-a păstrat subt stăpînirea sa.
-Fapte 9:14-16,Ba şi aicea are puteri din partea preoţilor celor mai de seamă ca să lege pe toţi care cheamă Numele tău.
                Dar Domnul i-a zis:Du-te,căci el este un vas pe care l-am ales,ca să ducă Numele meu înaintea naţiunilor,înaintea înpăraţilor şi înaintea fiilor lui Israel şi îi voi arăta ce trebuie să sufere pentru Numele meu.
-Fapte 20:36-După ce a vorbit astfel a îngenunchiat şi s-a rugat cu ei toţi.
-Fapte 21:5-Cînd s-au împlinit zilele am plecat şi ne-am văzut de drum;şi ne au petrecut toţi,cu nevestele şi copiii,pînă afară din cetate.Am îngenunchiat pe mal şi ne-am rugat.
-Roman8:14-Toţi cei ce sunt călăuziţi de spiritul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.
-Romani 14:4-Cine esti tu,care judeci pe robul altuia?Dacă stă în picioare sau cade este treaba stăpînului său;totusi va sta în picioare,căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.
-Romani 15:4-Şi tot ce a fost scris mai înainte,a fost scris pentru învăţătura noastră,pentru ca prin răbdarea şi prin mîngîierea pe care o dau Scripturile,să avem nădejde.
-1Cor 1:2-către biserica lui Dumnezeu care este în Corint,către cei care au fost sfinţiţi în Cristos Isus,chemaţi să fie sfinţi şi către toţi cei ce cheamă în vreun loc Numele lui Isus Cristos,Domnul lor şi al nostru.                                                               
-1Cor 1:23-NOI PROPOVĂDUIM PE CRISTOS CEL RĂSTIGNIT.
-1Cor.2:2-Căci n-am avut de gînd să ştiu între voi altceva decît pe Isus Cristos şi pe el răstignit.
 -1Cor 6:19-Nu ştiţi că trupul vostru este Templul spiritului sfînt care locuieşte în voi şi pe care l-aţi primit de la Dumnezeu?
-1Cor 7:23-Voi aţi fost cumpăraţi cu un preţi.Nu vă faceţi dar robi oamenilor!
-1Cor 8:6-Pentru noi nu este decît un singur Dumnezeu:TATĂL,de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi şi un singur DOMN:Isus Cristos,prin care sunt toate lucrurile şi prin el şi noi.
-Efeseni 4:4-Voi aţi fost chemaţi la o singură nădejde a chemării voastre.
-Flipipeni 2:10,11-Pentru ca în Numele lui Isus să se plece orice genunchi al celor din ceruri,de pe pămînt şi de subt pămînt şi orice limbă să mărturisească spre slva lui Dumnezeu TATĂL că Isus Cristos este DOMNUL.
-Filipeni 3:7,8-Dar lucrurile care pentru mine erau cîştiguri le-am socotit ca o pierdere din pricina lui Cristos.Ba încă şi acum privesc aceste lucruri ca o pierdere faţă de pretul nespus de mare al cunoaşterii lui Cristos Isus,DOMNUL MEU!Pentru el am pierdut toate şi le socotesc ca un gunoi ca să cîştig pe Cristos!
-Filipeni 3:15-Dacă în vreo privinţă sunteţi de altă părere Dumnezeu vă va lumina şi în această privinţă.
-Filipeni 3:20-Dar cetăţenia noastră este în ceruri,de unde şi aşteptăm ca Mîntuitor pe Domnul Isus Cristos.
-1Tes 5:19- Nu stingeţi  Duhul!
-1Tes 5:21-Cercetaţi toate lucurile şi păstraţi ce este bun.
-2Timotei 3:16,17-Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre,să îndrepte,să dea înţelepciune în neprihănire,pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvirşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.
-Evrei 13:13- Să ieşim dar afară din tabără la el şi să suferim ocara lui.
-1Petru 5:5-Tot aşa şi voi,tinerilor,fiţi supuşi celor bătrîni.Şi toţi în legăturile voastre să fiţi împodobiţi cu smerenie.Căci Dumnezeu stă înpotriva celor mîndrii,dar celor smeriţi le dă har.
-1Ioan 5:21-Copilaşilor păziţivă de idoli.
-Apocalipsa 19:10-.......Eu sunt un împreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi,care păstrează mărturia lui Isus.Lui Dumnezeu închină-te! Căci mărturia lui Isus este Duhul proorocirii.
-Apocalipsa 22:20-Celce adevereşte aceste lucruri zice:”Da,eu vin curînd!”VINO DOAMNE ISUSE!
P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #51 : Martie 18, 2012, 10:58:54 pm »
Pentru martorii lui iehova, toată biblia este o enigmă.
Dacă încerci să porți o conversație cap-coadă pe o idee, încearcă să se eschiveze de la idee într-un mod de gândire apoplexat, adică, acolo unde nu stăpânesc un subiect, te „trag” pe subiectul mai bine cunoscuți de ei și, întotdeauna lasă loc pentru altă dată să se mai pregătească pe la „frații” mai bine dotați d.p.d.v. informațional doctrinar.