Autor Subiect: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?  (Citit de 9472 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« : Ianuarie 02, 2012, 11:32:10 pm »
Care persoane sunt privite mai rău la martori după ce părăsesc religia? Cei care devin atei sau cei care rămân credincioși lui Dumnezeu, însă nu mai susțin doctrina martorilor sau se alătură altei grupări religioase?

Nu știu dacă întrebarea mea este tehnic corectă deoarece cred că și atei sunt considerați apostați, mai ales dacă își răspândesc ideile. Nu am găsit nimic în manualul bătrânilor legat de cum este privită o persoană care încetează să mai creadă în Dumnezeu.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #1 : Ianuarie 03, 2012, 09:09:42 am »
Oricare dintre variante este paguboasa pentru ei, daca ai fost candva un martor.Avand in vedere ca ei considera ca detin adevarul si ca sunt singurii in materie de religie care il detin,un fost martor -apostat acum- este totusi mai deranjant decat un ateu.Un ateu nu crede si gata iar pentru martori este simplu pentru ca foarte usor se pot disculpa si nu au de suferit,dau vina pe om ca nu crede in D-zeu si cam asta e.daca vorbim de un "apostat" aici este o problema ,pentru ca acest om chiar crede in Dumnezeu poate mai mult decat unii martori,decat ca nu crede ca si ei si mai mult poate dovedi ca unele dintre crezurile martorilor nu sunt Biblice.Aici este o mare problema ,cand cineva le spune si chiar le arata ca unele idei pe care le trateaza si carora le dau tot felul de interpretari nu sunt corecte.Cum sa spui cuiva ca lucrurile nu stau chiar asa cum crede el ca stau si daca doar i-ai spune nu ar fi atat de grav ,dar daca ai si argumente si poti sa-i arati,atunci e mare bai.Asa ca eu cred totusi ca unu ateu pentru ei e ok ,nu-i deranjeaza si isi ia vina asupra lui,in timp ce un fost martor acum "apostat numit de ei"ii cam deranjeaza.Dupa parerea mea nu ar trebui sa fie atat de deranjati de vreme ce cu ani in urma unii martori au vazut anumite lucruri intr-un fel anume,dar sclavul nu le vazuse inca asa,astazi cand le vede si sclavul acei martori nu mai sunt intre ei ,pentru ca ne incetand sa creada in intelegerea lor au fost excomunicati si declarati apostati,astazi cand chiar si sclavul crede la fel acei oameni nu mai sunt cautati sa li-se spuna "ati avut dreptate voi"ci raman doar niste apostati ,sigur in opinia lor.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #2 : Ianuarie 03, 2012, 12:36:35 pm »
La martori esti "foarte respectat"pina esti deacord cu ei.Esti lingusit,laudat,pieptanat pentru a fi convins ca ai nevoie de ei pentru ati "traduce "adevarul LOR.Deci in traducere, posibilele victime sint lamurite ca "ADEVARUL"universal este detinut numai de ei,si doar prin ei poti avea viata vesnica.Ce sa zic, miza ii foarte mare... :P Deci este mai bine sa fi om din"lume" decit apostat.Sa fi apostat esti privit mai rau ca un criminal si cred ca pe unii nu i-ar deranja sa te linseze....ca sa vezi unde  poate duce "credinta "unora.Cred ca cel mai putin ii deranjeaza ateii pe care ii considera niste rataciti in propriile filozofii "INTELEPTE"....intelepciunea acestei lumi......Din pacate EU nu mai pot fi om din lume ca sa pot fi simpatizat :'( :P :o ??? ::) ;) :D :) Da si potrivit logicii si filozofiei mele, ateu nu pot sa fiu,insa este clar pentru toata lumea ca nu exista nici o logica in ceea ce se intimpla.Din pacate sintem doar niste maimute CONSTIENTE care se cauta de paduchi.Ce sa faci asta e VOIA ZEILOR.Se pare ca TELENOVELA tera ii foarte captivanta pentru ei,o vad pe ecrane 4d sau 7d.Bine ca sint fericiti,dar sa nu se astepte sa fim si noi la fel.Dar nu avem voie sa cirtim caci crestinismul ne ameninta cu urgiile....Din ce am observat si cel "bun" si cel "rau" au   aceleasi sanse de a se chinui ,muri intr-un mod penibil si umilitor.Asa ca biblia ar trebui revizuita,ne-am saturat sa mai fim prostiti >:( ;) :) Nu exista nici o SCUZA pentru ceea ce se intimpla! :-*Iar OMUL nu are absolut nici o vina! ::) ::) ::) :-*
« Ultima Modificare: Ianuarie 03, 2012, 12:43:43 pm de cimpean GABRIELL »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #3 : Ianuarie 03, 2012, 01:46:40 pm »
Ai perfecta dreptate!ce n-ar face unii ereticilor s-au apostatilor!daca ne gandim la vremurile inchizitiei avem raspunsul.agentii papei ,urmareau victimele chiar si in tari straine,unde ii arestau ii aduceau acasa si dupa o tortura diabolica ii condamnau si ardeau pe rug,dupa ce erau declarati eretici!istoria a consemnat sute de mii de victime ale inchizitiei.in lumea moderna,cei care contesta doctrina oficiala,sunt tratati la fel numai ca traumele sunt de natura psihica,emotionala cu ecouri majore in familie si comunitate fiind intr-un fel atacati si afectati  o multime de oameni!distrugerea demnitatii unei persoane ,injosirea si umilirea ei,este analogic echivalenta cu o" ardere pe rug."toata reputatia ei este grav afectata!nu mai conteaza munca pe care a depus-o, ani de zile,si de pe urma careia multi au tras foloase.nu mai conteaza nici faptul ca motivul excluderii la un monent dat dispare, cum spunea ,Vasile.daca le spui sa-si ceara iertare,pt.ca acum si-au schimbat punctul de vedere si moral nu esti vinovat,ei spun:ai luat-o inaintea sclavului,trebuia sa-l astepti pe iehova!si din corpul de guvernare au exclus oameni,care au cerut o schimbare rapida!au facut-o ei cati-va ani mai tarziu,obligati de situatie!sper ca se vor oprii cu persecutiile propriilor membrii.ilie.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #4 : Ianuarie 03, 2012, 03:33:52 pm »
Şi eu cred că în ochii martorilor şi a conducerii problema o constituie cei care declară că sunt creştini, credincioşi în Domnul Isus, pentru ei atei nu sunt atât de deranjanţi ca cei ce au părăsit organizaţia dar au rămas credincioşi lui Dumnezeu. Creştinii sunt o concurenţă pentru WTs, în schimb ateii nu sunt o concurenţă în breasla lor ca să mă exprim aşa.
O ilustrare:
cineva care face afaceri cu haine, se simte ameninţat doar de altcineva care face afaceri cu haine, nu de cineva care s-a retras din afacerile cu haine, pentru că nu mai crede în profitabilitatea lor.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #5 : Ianuarie 03, 2012, 05:26:21 pm »
Dragilor,

martorii adevarati vor privi intotdeauna cu iubire crestina atat un ateu, cat si un asa-zis "apostat WTS". Insa acestia (martorii adevarati) sunt din ce in ce mai putin prin organizatie, si cei care mai sunt au motivele lor, uneori bine definite pentru care raman discreti inside.

Pentru WTS cel mai rau este insa sa devii ca unul dintre noi, adica unul cu capul pe umeri, care si-a deschis ochii si a vazut minciunile si manipularile, le-a inteles si, cel mai important, DORESTE sa le demaste, pentru a-i ajuta pe cei sinceri.

Just my two cents.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #6 : Ianuarie 03, 2012, 05:31:10 pm »
Este corect ceea ce ai scris.dar poate a venit timpul ca baietii astia care cred ca pe ei gravitatia nu-i poate lovi sa -si dea seama ca chiar ii poate.Asa ca eu inca odata va sugerez sa nu va retineti sa scrieti tot ceea ce stiti sau aflati cu privire la ei.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #7 : Ianuarie 03, 2012, 05:35:27 pm »
Nici nu se pune problema Vasile.
De ce crezi ca suntem aici? Sa ne ascundem dupa deget?

Nope - sa spunem ce avem pe inima, suflet si-n minte, ca sa ii ajutam pe altii sa evite neplacerile si suferinta pe care aceasta organizatie umana imorala si fara nici un suport scriptural le poate provoca.

Dupa cum ziceam in alt post - noi suntem niste mici surubelnite - dar suntem multi :)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #8 : Ianuarie 03, 2012, 07:27:05 pm »
subscriu la "sa nu va retineti sa scrieti tot ceea ce stiti sau aflati cu privire la ei."
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #9 : Ianuarie 03, 2012, 07:56:28 pm »
.Asa ca eu inca odata va sugerez sa nu va retineti sa scrieti tot ceea ce stiti sau aflati cu privire la ei.
Da , Vasile ... numai ca iata cum privesc multi din organizatie acest lucru .
Deunazi m-am intalnit cu un vechi prieten care inca este martor activ , si afland de forum si gasindu-mi numele printre cei ce scriu aici , m-a criticat foarte tare pentru ca am ales sa ''tradez interesele organizatiei'' , dezvaluind unele lucruri chiar incorecte care se intampla aici .
Se pare ca acesta e un punct de vedere impartasit si la nivelul filialei .

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #10 : Ianuarie 04, 2012, 02:49:28 am »
Eu cred ca in opinia Organizatiei cei mai periculosi sunt 'apostatii' care se afla in interiorul Organizatiei si o 'sapa' din interior dezvaluind lumii intregi documente, manuale confidentiale si alte informatii din interior. Oficial, Organizatia nu recunoaste ca in interior exista 'apostati' care o 'sapa', probabil sa nu stie fratii si sa se 'descurajeze' ... aceste chestiuni se dezbat numai la intrunirile secrete ale batranilor si ale altora din zona superioara a ierarhiei.

Pe locul doi se afla 'apostatii  activi', chiar asa se exprima unii frati care au interviuri la congrese. Acestia au fost exclusi dar nu si-au pierdut credinta in Dumnezeu si demasca Organizatia.

Pe locul trei se afla acei martori care au devenit atei dar totusi demasca Organizatia.
[Din cate stiu, conform definitiei oricarei religii crestine (oficial WTS spune ca apostatii sunt cei care neaga pe Tatal si pe Fiul, neoficial spune ce scrie in manualul batranilor) apostatii (renegatii) adevarati sunt aceia care in trecut au fost credinciosi dar care din diferite motive neaga pe Tatal si pe Fiul. S-ar putea spune ca cei care odinioara au fost credinciosi si au devenit atei pot fi incadrati pe drept cuvant ca fiind apostati (deoarece neaga atat pe Tatal cat si pe Fiul), si aceasta chiar in sensul real si biblic al cuvantului. Evident, chiar si asa nu exista motive biblice ca apostatii sa fie tratati la modul cum o face WTS. Despre acesti oameni chiar Fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos (sper ca nu ma insel) a spus ca 'ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut niciodata calea adevarului'. Oricum, Dumnezeu nu se grabeste cu judecata. Oricine se intoarce inapoi este primit de El.]

Pe locul patru se afla acei martori care au devenit atei sau cei care nu au deveni atei, dar care isi vad de treaba lor neimplicandu-se sub nicio forma in demascarea Organizatiei.

Pe locul cinci sunt la gramada cei din afara Organizatiei, indiferent de ceea ce cred, acestia fiind considerati 'oameni din lume', deci fara a fi un pericol real pentru Organizatie.

WTS considera ca apostati sunt doar cei de pe locurile 1, 2 si 3.
« Ultima Modificare: Ianuarie 04, 2012, 03:06:51 am de Oma Desala »

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #11 : Ianuarie 04, 2012, 11:46:32 am »
Uite ca imi place si mie o denumire de a lor! :D.Adica apostati activi!Pai da,noi si cand am fost in organizatie am fost activi,de ce nu am fi si acuma?
Doar oamenii raman aceeasi,numai ei ii tavalesc in noroi...
Deci trebuie sa ii ajutam sa nu greseasca in denumire,si sa fim cu totii foarte activi ! :D Sa-i demascam!Sa le demascam faptele,dar mai ales doctrinele prin care ii subjuga pe bietii frati!
« Ultima Modificare: Ianuarie 04, 2012, 11:55:15 am de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #12 : Ianuarie 04, 2012, 11:59:55 am »
Maria, îmi place cum gândeşti. Activitatea noastră este foarte importantă mai ales că prin aceasta se vor trezi mulţi la realitate.
De aceea le este frică lor de internet. Loc păgubos pentru ei. Apostazie curată!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #13 : Ianuarie 04, 2012, 12:05:45 pm »
Pai daca tot ne numesc apostati,isi avertizeaza oitele ca suntem periculosi,trebuie sa fim periculosi pentru ei,dar de mult ajutor pentru saracii martori care au cazut victime ale lor,care sufera din cauza politicii lor de neutralizare a oricui are curajul sa gandeasca si sa o si spuna.Eu stiu cata suferinta provoaca aceasta organizatie.Atunci cand ne-a fost cel mai greu,ne-am avut doar noi unul pe altul cu sotul meu,nu aveam unde schimba idei cu altii care trecuse prin ce am trecut noi.Vreau daca se poate ca altii sa fie ajutati...Eu voi face tot ce-mi sta in putinta sa ajut pe cat mai multi sa se TREZEASCA,si sa traiasca o viata frumoasa afara din WTS.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ce este mai rău să devii pentru martori? Ateu sau apostat?
« Răspuns #14 : Ianuarie 04, 2012, 01:30:39 pm »
Idea e că oricum Turnul de Veghe se cam clatină. Pentru că sunt afectate multe locuri de rezistenţă din clădire. Au fost aruncate multe cărămizi importante, altele  s-au smuls dac-au văzut că nu e turnul din care trebuie să veghem.
Asta spre paguba lor...