Autor Subiect: Fiara prinsă!  (Citit de 20687 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #30 : Decembrie 15, 2016, 08:24:00 pm »
Tu nu eşti doar un cărturar orb, ci eşti şi făţarnic! Tu ai zis că vindecările erau permise în sabat, ori în Matei 12 nu-i vorba de nici o vindecare şi totuşi Isus dezleagă sabatul. Isus, Domn al sabatului, a abrogat această lege, ori pe vremea preoţilor legea era încă în vigoare.  Mi-e silă de mesajele tale, aşa că nu-mi cere să ţi le citesc!   Postarea ta kilometrică e doar bla, bla, bla. :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #31 : Decembrie 15, 2016, 08:58:18 pm »
Bă profet mincinos, esti si beat? Ai citat din Ioan 5 in care e vorba de vindecare prostane, cunosti biblia cât cunoaște un muce gramatica :)
Da, vindecările nu erau interzise in sabat, trezirea ca dormi pe tine.

Unde dezleagă sabatul Isus in Matei 12 mincinosule? Citeaza versetul! A, nu poti? Vezi ca esti prost?

Postarea kilometrica demonstrează ca Isus nu avea de gând sa dezlege sabatul, sa abroge legea, si ca nici nu a facut-o. Nu-ti place  ;D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #32 : Decembrie 15, 2016, 10:14:17 pm »
Ceea ce mi s-a părut mie interesant cu privire la sabat este că Isus nu a pretins niciodată că ar fi respectat sabatul. Observăm că de fiecare dată când a fost acuzat că a încălcat sabatul, el se scuza, ba că și levitii o incalcau, ba că și David a incalcat-o, ba ca și când se face circumcizia, daca se nimerește de sabat, se încalcă, ba că și atunci cand un israelit își scoate animalul din groapă. Deci Isus a recunoscut că a încălcat sabatul. Deci nu era așa de pios cum arăta comentariul lui David.
Exod 31:14,15; 35:2 - Sabatul era o zi de odihnă totală. Nu aveai voie să faci nimic.
Exod 16:29 - Nimeni nu avea voie să iasă din casă în sabat. Fariseii au adaugat o distanță permisă în sabat deoarece li se parea imposibil de respectat asta.
Sunt de acord cu David că Isus nu a dezlegat sabatul. El a vrut să spună că atunci când faci o faptă buna sau in situatii extreme poți călca sabatul.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #33 : Decembrie 15, 2016, 10:46:49 pm »
Isus nu a pretins nici ca respecta porunca "sa nu furi", dar ma îndoiesc ca n-o respecta.
Tot la fel, n-a zis niciodata ca ar încalcă sabatul, asta era acuzația adversarilor. Spune însă ca preoții o încălcau, ori el se ținea mai mare ca ei, făcând deci aluzie ca chiar daca ar fi încălcat-o, ar fi facut-o in mod legal.

Cu excepția putinelor cazurilor in care Isus chiar abrogă părți din lege (divorț, jurăminte) pt ca credea ca are autoritate s-o faca, nu pt ca credea ca legea e proasta, daca citești versetele in care Isus se referă la lege nu poti sa nu tragi concluzia Isus era foarte zelos pt lege.

Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #34 : Decembrie 16, 2016, 01:11:25 am »
Mai este și cazul Ioan 5 când Isus i-a spus unuia: „I-a targa și umblă”, ce scuză a avut? Ca și tatăl meu, și eu lucrez fără încetare. Acest răspuns mi se pare că arată cel puțin o lipsă de respect față de sabat.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #35 : Decembrie 16, 2016, 02:02:14 am »
Nu uita ca a 4-a evanghelie e specială. Spre deosebire de sinoptice, aici Isus e (un) dumnezeu care a existat inainte de a se încarna. Tatăl lui nu se supune sabatului, iar el e... una cu tatăl :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #36 : Decembrie 16, 2016, 11:43:53 am »
Așa îți explici tu. Eu, în schimb, am văzut că răspunsul lui este în deplină armonie cu ceea ce se spune despre sabat în celelalte evanghelii.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #37 : Decembrie 16, 2016, 04:37:02 pm »
Nu prea, in nici o evanghelie sinoptică nu zice Isus ca lucrează in timpul sabatului.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #38 : Decembrie 16, 2016, 09:36:52 pm »
Trebuie să iau un dicționar să văd ce înseamnă cuvântul "sinoptic". Abia țin pasul cu limba martorilor, acum trebuie să învăț și limba ateiască?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #39 : Decembrie 16, 2016, 09:42:11 pm »
"Sinoptic" n-are nici o legătura cu ateismul, ci doar cu primele trei evanghelii, si se referă la faptul ca sunt similare.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #40 : Decembrie 17, 2016, 12:10:47 am »
Citat
Nu prea, in nici o evanghelie sinoptică nu zice Isus ca lucrează in timpul sabatului.
Nici nu trebuie.

Luca 16:16,17:  Legea si prorocii au tinut pana la Ioan; de atunci incoace, Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu se propovaduieste; si fiecare, ca sa intre in ea, da navala. Este mai lesne sa treaca cerul si pamantul decat sa cada o singura frantura de slova din Lege.

Deci Pavel și Isus nu au fost chiar atât de opuși cum ai zis tu.
Versetele de mai sus fac ne ajută să înțelegem mai bine și Matei 5:17-19, la care ai făcut referire.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #41 : Decembrie 17, 2016, 01:03:50 am »
Luca face o varza din ce zice Matei, 16:16 neavând nimic de-a face cu pilda respectiva, cu faptul ca fariseii erau iubitori de bani si ca isi băteau joc de el, nici cu trecerea vreunei frânturi de slova din lege, nici cu divorțul -toate astea le spune Matei in acord cu contextul lui, dar care se potriveste ca nuca-n perete in Luca săracul de el.

Ce zicea Matei de fapt?

Matei 11:12-13 Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum, Împărăţia cerurilor se ia cu năvală, şi cei ce dau năvală pun mâna pe ea. Căci până la Ioan au prorocit toţi prorocii şi Legea.

Deci nici vorba ca "legea a ținut pana la Ioan". Altfel tot ce zice Isus despre lege (si am citat in postul kilometric) se contrazice flagrant cu o declarație de genul Luca 16:16.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #42 : Decembrie 17, 2016, 09:49:31 am »
Deci Ioan nu este sinoptic, Luca a încurcat treburile, oare ce vei spune despre Marcu?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #43 : Decembrie 17, 2016, 04:23:33 pm »
David, oricum, e praf.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Fiara prinsă!
« Răspuns #44 : Decembrie 17, 2016, 05:08:02 pm »
Că Ioan nu e sinoptic e clar - niciunde in evangheliile sinoptice Isus este un dzeu care a existat inainte de toate si care s-a încarnat devenind om, una cu taica-sau, afirmând ca lucrează in timpul sabatului.

Luca am arătat deja ca il amesteca pe Matei, si n-ai nimic de comentat pt ca e clar ca asa este.

Despre Marcu am vorbit deja in postul kilometric, te sfătuiesc sa il citești. Uite in plus:

Marcu 3:4 Apoi le-a zis: „Este îngăduit în ziua Sabatului să faci bine sau să faci rău? Să scapi viaţa cuiva sau s-o pierzi?” Dar ei tăceau.

Cum, Isus nu le zice ca sabatul a ținut pana la Ioan doar? LOL.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19