Autor Subiect: cand omul se plictiseste isi face de lucru  (Citit de 12651 ori)

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #15 : August 18, 2012, 10:40:05 am »
 ;D
Doamne ce nebuni sunt pastorii penticostali, am mai auzit de cineva care a era pastor si a primit bani din America de la sefii penticostali, in loc sa contribuie cu ei la biserica de unde apartinea, si-a facut vila.  ;D
Tot timpul, penticostalii mi s-au parut cei mai periculosi, doar o data am fost la adunarile lor si am ramas  :o .... fara cuvinte. (cine a fost stie despre ce vorbesc)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #16 : August 18, 2012, 03:31:34 pm »
Corina, înainte de a fi martoră am fost botezat la penticostali.  I-am lăsat tocmai pentru diverse manifestări, atitudini, blablabla.
Am spus când am scăpat de ei că niciodată nu vreau să mai am de a face cu religia. Apoi, după vreo 8 ani de la eliberare au dat martorii peste mine.  Şi acum lupt din nou.
Toţi o apă şi-un pământ. RELIGIE.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #17 : August 19, 2012, 12:54:13 am »
Mulțumim Mimoza pentru experiența ta!

Ai ieșit din "matrix" pentru că ai avut curajul să-i investighezi. Mulți martori sunt în acest cerc vicios: au îndoieli însă se tem să analizeze alte puncte de vedere, fiind învățați că tot ce nu provine de la Organizație este de la Satan.

Mult succes în continuare!
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #18 : August 19, 2012, 01:55:27 am »
Ce parere aveti, sunt penticostalii mai spalati pe creier ca si martorii? Au niste comportamente foarte bizare cu tot felul de aiureli - de multe ori literalmente aiureli - de genul bolborosire in limbi ingeresti, mersul la rugaciune seara ca sa ceara duhu sfant intr-un ritual tragi-comic de parca-s smintiti, rugaciunile de la biserica unde fiecare, de la primul pana la ultimul, bolborosesc cu voce tare (si crescendo de multe ori) ca niste apucati, profetii ("domnu Isus mi-a zis ca vei pati asa si pe dincolo, pocaieste-te sora") idioate, baticurile in cap pe strada, pana si fizionomia este caracteristica, aceleasi mutre parca trase la indigo. Sau mi se pare mie?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #19 : August 19, 2012, 09:28:25 am »
inseamna ca nu i-ai vazut pe negri ce fac in bisericile lor , danseaza ca toti dracii si urla de nu mai pot . penticostali nu sunt ca nu vorbesc in limbi si nici nu poarta batic . din punctul meu de vedere orice religie este spalare pe creier , periculoasa fiecare in felul ei . ma gandesc ca barem la penticostali in timp ce vorbesti in limbi mai poa' sa-ti scape vreo injuratura , urli , refulezi nervii din tine , ca toti urla acolo fiecare ce vrea ca nimeni nu ii intelege , cica e in limbi . la martori insa ...sa nu indraznesti sa zici cuiva da-te mai in colo , sau sa iesi din tipar , sau sa gandesti singur .
 ma simt atat de bine si sufleteste si cu capu de cand sunt liber cugetatoare ...
fir-ar ele religii
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #20 : August 19, 2012, 09:35:56 am »
Pai daca stai sa te gandesti fiecare religie are cerintele ei. La penticostali ies din tiparul formal al religiosului si fac aceste manifestari demonice. La ortodoxi la fel, se cred din evul mediu: cu post, umblat in genunchi, spovedanii etc. La fel ca Martorii, penticostalii fac abuz de persoana prin multe ''cuvantari'' zise de acei pastori in care te fac sa te simti mustrat de constiinta si alte forme de a controla o persoana.