Potopul mondial din zilele lui Noe

Offline Universal

• Pionier auxiliar
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 138
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #105 : Noiembrie 13, 2017, 11:42:06 am »
Să înțeleg de aici că potopul nu a fost nici mondial, nici local și că a fost universal?

"Potop Universal"??!!
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Universal

• Pionier auxiliar
« Răspuns #106 : Noiembrie 13, 2017, 11:52:51 am »
Nu, de aici trebuie să înțelegi că potopul nu ar fi avut sens!! 1. De ce să iei viața unor ființe nevinovate (animale, păsări, reptile, mamifere, etc.) pentru cei răi?! D-zeu putea să-i distrugă doar pe ei (pe cei răi)!! 2. Pe ce criterii au fost selectate animalele din Arcă?! Adică cu ce erau ele mai "breze" decât cele care au rămas pe pământ?! Asta este o nedreptate iar D-zeu este Sfânt și Drept, spune Scriptura!!
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline lovelogic

• Pionier regular
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 253
    • Comuni
« Răspuns #107 : Noiembrie 13, 2017, 06:57:46 pm »
Dacă noțiunea de dreptate d.p.d.v. al lui Dumnezeu este diferită de cea pe care o ai tu, înseamnă că nu a existat potopul? Eu nu văd vreo legătură între astea două.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Universal

• Pionier auxiliar
« Răspuns #108 : Noiembrie 14, 2017, 12:14:26 am »
Vorbești ambiguu... deci după raționamentul tău D-zeu operează cu un alt tip de "Dreptate"... ceea ce pentru noi e drept pentru El nu e... și invers... tu vezi ce inepții poți să scoți din tine?! Păi și care ar fi după părerea ta "Dreptatea" lui D-zeu?! Ce legătură, între cine și cine?! Între "Dreptatea" lui D-zeu și a mea sau într-una dintre ele și potop?! Frate m-ai zăpăcit de cap... No offence!!

Offline Universal

• Pionier auxiliar
« Răspuns #109 : Noiembrie 14, 2017, 12:49:10 am »
Erată: "într-una dintre ele" cu "una dintre ele"

Offline lovelogic

• Pionier regular
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 253
    • Comuni
« Răspuns #110 : Noiembrie 14, 2017, 04:16:30 pm »
Păi,  chiar și oamenii privesc în mod diferit dreptatea. Cineva, de exemplu, i se face foame, merge și taie o găină și își face o rădăuteană, și nici prin cap nu îi trece că face o nedreptate. Altcineva se uită la el și se gândește : "Ce mare nedreptate! Ce vină are găina pentru că lui ăsta îi e foame!"
PS. Sper că nu te-am zăpăcit de cap și cu acest răspuns extrem de lung  ;)
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Universal

• Pionier auxiliar
« Răspuns #111 : Noiembrie 14, 2017, 09:30:25 pm »
Prima dată spui că oamenii privesc în mod diferit dreptatea, după care dai exemplul cu tipu' și găina și spui, citez: "și nici prin cap nu îi trece că face o nedreptate." Păi atunci cum poți să spui că oamenii privesc în mod diferit dreptatea dacă tipul din exemplul tău nici prin cap nu i-a trecut că a comis o nedreptate??!! Deci n-a știut!! Asta e altceva!! Atunci când a comis "fapta", el (tipul cu găina) nici nu și-a pus problema dreptății, pentru că nu s-a gândit la asta, nu că ar fi operat el cu un alt tip de dreptate!! Ca și cum un hoț sau un tâlhar și-ar pune problema dreptății atunci când iasă la "produs"... Dacă tipul tău ar fi meditat puțin la ceea ce urma să facă, fi sigur că și-ar fi dat seama că nu e corect aka drept... cu condiția să fie matur și cât de cât evoluat spiritual... deci în concluzie nu există mai multe tipuri de dreptăți, ci doar una... aia "Divină"!!! (la care ar trebui să ne raportăm cu toții)
« Ultima Modificare: Noiembrie 14, 2017, 09:37:34 pm de Universal »