Autor Subiect: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea  (Citit de 22395 ori)

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #45 : Iulie 18, 2013, 08:56:20 pm »
Marcus: tu intelegi ce inseamna SUBSIDIU ??
subventie.... ajutor in bani.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #46 : Iulie 20, 2013, 10:45:41 pm »
din august avem 1800 pe luna subsidiu
mai multa bereeeeeeeee
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #47 : Iulie 21, 2013, 10:51:35 am »
Trebe sa va motiveze financiar,ca povestile lor nu le mai cred multi. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #48 : Iulie 21, 2013, 12:00:44 pm »
asta cam asa e
oricum in septembrie renunt
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #49 : Iulie 21, 2013, 06:44:43 pm »
din august avem 1800 pe luna subsidiu
mai multa bereeeeeeeee
foarte bine, sa curga berea, ca e caldura mare prin organizatie.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #50 : August 13, 2013, 08:45:10 pm »
sfatul meu e sa o prinzi si sa o bati mar! iarta-ma doamne ca instig la violenta dar cateodata bataia e rupta din rai :)
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #51 : August 13, 2013, 09:43:52 pm »
commonsense, am citit cu atentie tot ce ai postat aici si trebuie sa recunosc ca am ramas inmarmurit de afirmatiile tale.Si iata dece:
acu vre-o 15 ani am emigrat in america mamii lor unde de altfel i-am cunoscut pe martori.Am studiat cu ei aproximativ 8 ani timp in care am intrerupt de vre-o trei ori.Totusi fiind extrem de insistenti, dar politicosi.
Erau foarte bine imbracati ceea ce m-a facut sa cred ca sint bogati.Totusi dupa ultima tentativa de a intrerupe studiul, m-am trezit la usa cu un martor mai diferit.Studiase istoria religiilor la Sorbona iar un jidanel batrin l-a convins de adevar si astfel a devenit martor.La momentul respectiv era responsabilul scolii teocratice.
Studiind cu el vre-o aproape 4 ani pina la urma m-a convins (de fapt mi-a eliminat rind pe rind toate indoielile).
Si eu sint de profesie inginer si cred ca am pus toate intrebarile posibile.
Ce trebuie sa remarc:
- in tot acest timp nu mi s-a impus sub o forma sau alta niciodata s a ma botez;
- nu mi s-au cerut nici-odata bani sau alte bunuri materiale.POate doar cei zece dolari care ni se sugerau sa-i donam lunar pentru plata chiriei salii !
- am asistat la excluderea mai multor frati sau surori pentru diverse cauze (adulter, homosexualism, fornicatie, etc); 

Este adevarat ca exista mai multe acuzatii de pedofilie sau perversiuni sexuale dar sint sigur ca nu sint mai multe decit in alte biserici. In plus aceasta , sai zicem, biserica, nu tolereaza aceste aspecte. E adevarat ca se cer probe si dovezi, dar faptele sint in final pedepsite.

In schimb n-am intilnit sau auzit de cazuri ca cele mentionate de tine. si asta doar in Romaniam, am auzit de un caz de genul.
Sa stii ca marcu are dreptate si sint sigur ca vrea sa te ajute.Asemenea cazuri nu trebuie tolerate si se cor lua masuri imediate.
Totusi nu inteleg de ce ti-e frica sa-i dai informatii lui marcu, in privat , despre persoana respectiva, dar esti gata sa-l dai in judecata.In fine, e treaba ta.

Cit despre pedofilie si alte practici sexuale, david poa' sa-ti confirme, ca vad ca e mai umblat ca mine pe la congrese, ca se fac anunturi de fiecare data sa nu fie copiii lasati fara supraveghere mai ales cind merg la wc sau ca o sora sau un frate singur sa nu aiba studii cu o persoana de sex opus.


 

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #52 : August 27, 2013, 09:52:43 am »
Sigur in toate bisericile sunt tot felul de practici de desfrau, nu pot martorii sa faca exceptii la ei sunt mai multe pentru ca au niste legi mai rigide si asta ii impinge la mai mare desfrau. Faptul ca tot ce au profetit au fost niste minciuni grosolane, ca au facut atatea victime in numele lui Dumnezeu isi vor lua mai mare pedeapsa. S-au jucat cu vietile unor oameni foarte naivi sau...... Comunismul a omorat mii de martori pt simplu motiv ca aveau legatura cu Brooklyn. Daca cred in Biblie si nu in minciunile lor trebuia, sa trimita un singur informator si sa le spuna ; cititi Biblia si daca suntem dela Dumnezeu o sa aranjeze El fara atatea vieti pierdute in puscarii. Pentru ca nu erau condamnari pt credinta ci pt legaturi cu dusmanii americani. Dar de aici se trimiteau rapoarte si ei le trimiteau direct inapoi la Savu care era omul securitatii. Doamne ia bota la ei.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”