Autor Subiect: prezentare  (Citit de 9219 ori)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: prezentare
« Răspuns #15 : Noiembrie 10, 2011, 05:11:41 pm »
Citat din: w06 15/1 p. 22
Aşadar, ar trebui oare să-i ascultăm pe apostaţi, să le citim literatura sau să le cercetăm site-urile de pe Internet? Dacă îl iubim pe Dumnezeu şi iubim adevărul, nu vom face aceste lucruri. Nu trebuie să-i primim pe apostaţi în casele noastre, nici măcar să-i salutăm, deoarece dacă am face aşa am fi ‘părtaşi la lucrările lor rele’ (2 Ioan 9–11).

Când aud cuvântul "apostaţi" mă gândesc la "Marea Apostazie", adică la lepădarea de credinţă a mari majorităţi a populaţiei pământului care se adună la conferinţele ateiştilor.

Apostolul Pavel avea obiceiul că precizeze când o poruncă era dată de el şi când dădea o poruncă a Domnului, considerând mai importante poruncile Domnului.

Dar nu e greşit sfatul ci e greşit pe cine vizează, pentru că literatura apostată sunt materialele ştinţifice şi oculte care lansează tot felul de bombe cum a fost "Codul Da'Vinci", cum au fost veştile false cu "Anul 2012", materiale bombe că Iisus din Nazaret ar fi fost înmormântat în Caşmir, ş.a., care s-au dovedit a fi false la o simplă analiză.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: prezentare
« Răspuns #16 : Noiembrie 10, 2011, 06:10:00 pm »
'frati maturi' si 'tari spiritualiceste'

Ce m-as lua putin la o tranta "spirituala" cu astfel de frati maturi si tari... spre binele lor, poate li se deschid ochii. Cred ca ai vrut sa spui altceva cu cuvintele astea:

Maturi = maturati, fanatici, habotnici
Tari = inflexibili, cu ochelari de cal

 ;D
CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: prezentare
« Răspuns #17 : Noiembrie 10, 2011, 09:32:49 pm »
@Corpul de Guvernare:
Ai citit corect.
 :)