General > Discuții libere

Ce s-ar întâmpla?

(1/6) > >>

valeriu:
Martorii lui Iehova cred, aşa cum arată cartea Geneza, că omul a fost creat perfect, că a păcătuit, apoi că a fost răscumpărat. Foarte bine! Adevărat, însă ce spun toţi proorocii, de la Moise până la Ioan, referindu-se la zilele noastre, cum că poporul Domnului va cădea în păcat, că Dumnezeu îl va pedepsi pentru aceasta, apoi îl va restabili (doar o mică rămăşiţă), asta nu vor să mai creadă. Păi, în zadar au proorocit aceştia?
Ce s-ar întâmpla dacă şefii WTBS ar recunoaşte că au greşit şi şi-ar cere scuze? Dacă ar face-o din toată inima şi cu sinceritate, probabil că IEHOVA îi va ierta. Poporul, adică Martorii de rând, cu siguranţă le-ar accepta scuzele. Ar fi ode mai ceva ca şi atunci când Isus a intrat în Ierusalim călare pe un măgar. Uitaţi-vă la feţele celor ce sunt pe coperţile revistelor. În spatele zâmbetelor forţate, stă tristeţea. Poporul a ajuns obosit, însetat şi flămând! Obosiţi aşteptând prezisul sfârşit al lumii, care nu mai dă să vină, însetaţi după adevăr şi flămânzi după o hrană spirituală săţioasă! Dacă vă uitaţi peste turnurile de veghe din ultimele luni, ediţia de studiu, veţi constata că au devenit simple ore de dirigenţie. Să nu furi, să nu urăşti, să nu curveşti…, dar lipsite complet de vreo descoperire dumnezeiască, ori Biblia ne spune că acolo unde nu există nici o descoperire dumnezeiască, poporul devine fără frâu. Într-adevăr, poporul nu mai poate fi ţinut în frâu, în ciuda metodelor severe de supraveghere. Dacă ar fi cât de cât sinceri, ar recunoaşte că toate partidele de Martori, nu doar religia Martorilor, sunt într-o continuă scădere. Degeaba botează copii de şase şi şapte ani pentru a le creşte numărul de membrii. Şefii WTBS ar trebui să ia măsuri urgente: să recunoască că au greşit (Deut. 32; Isaia 1:2; 5:1 – 7; Ieremia 7:1 – 7;…  dovezile pot continua la nesfârşit), şi să se căiască (Dan. 9:4 – 19). În felul acesta, Martorii lui Iehova, într-adevăr ar putea spune că ei au împlinit tot ce s-a scris în Scripturi despre poporul Domnul, cu bunele dar şi cu rele profeţite despre ei, şi s-ar situa net superiori tuturor religiilor pământului. S-ar lua ruşinea de peste ei, Numele lui IEHOVA n-ar mai fi de ocară din pricina lor, iar pe albia râului „Eufrat”, pe unde dăună zi curgeau şuvoaie de ape tulburi dar acum a secat, va începe să curgă iarăşi apă. De data aceasta o apă limpede şi curată. Altfel spus, ar avea multă vreme să publice o hrană  spirituală sănătoasă şi săţioasă, luând la rând toate profeţiile care vorbesc despre ei. Toţi ar avea doar de câştigat. Sincer, nu văd vreo ală soluţie pentru a ieşi din criza în care au intrat.  :)

valeriu:
Ce s-ar întâmpla dacă corpul de guvernare s-ar adresa lui IEHOVA astfel: „De ce, Doamne, ne-ai lăsat să rătăcim de la căile Tale şi ne-ai făcut inima nesimţitoare, ca să nu se teamă de tine? Întoarce-Te, pentru slujitorii Tăi, seminţiile moştenirii Tale!”? Is. 64:17. „Am ajuns ca aceia peste care Tu niciodată n-ai domnit, care nu s-au numit după Numele Tău.” (v.19).  Iată ce răspuns ar primi mai întâi: „Ce nedreptate au găsit părinţii voştri în Mine, de s-au depărtat de Mine şi au mers după deşertăciune şi au ajuns  deşerţi?” (Ier. 2:5). „Nu ţi-ai făcut aceasta singur, părăsindu-L pe Domnul Dumnezeul tău, în timp ce El te conducea pe cale?” (v.17) „Şi Eu, Eu te plantasem viţă aleasă, sămânţă cu totul bună. Cum deci te-ai schimbat faţă de Mine în mlădiţele stricate ale unei viţe străine?” (v.21)  :)

valeriu:
După cum se vede din turnul de veghe, iulie 2018, corpul de guvernare nu dă semne de căinţă în faţa lui IEHOVA. Ar fi trebuit să o facă cât de repede.  ;)  Se amăgesc singuri când spun că „Iehova nu-şi va părăsi poporul”! Ba da, o va face, şi conform Scripturilor, va salva doar o mică rămăşiţă din popor. Păi, dacă au dezbătut în revistă pe larg, cum s-au închinat israeliţii unui viţel de aur, şi cum au fost pedepsiţi, acum exact acelaşi păcat îl comit şi ei: au pus în faţa poporului o fiară cu şapte capete , ca poporul să i se închine. Nu vor scăpa nepedepsiţi!
Cică, sunt două turme, dar se unesc într-una singură. Numai că, după doctrina lor, una va merge la cer iar alta rămâne pe pământ. Ciudată matematica lor. 2X1= 1. De ce-i mai condamnă pe cei din alte religii care spun că 3X1=1, (în cazul trinităţii), dacă şi ei fac la fel?   Se vede că se complac în „Babilon”! Nu vor eliberarea!

Marcus:
Imi place cum ai evidentiat ca ei aduna cele doua turme numai ca sa le desparta din nou si sa le trimita in doua directii diametral opuse. Totusi, din ceea ce ai scris reiese ca martorii lui iehova sunt sau au fost cel putin la un moment dat poporul lui Dumnezeu. Cu asta nu pot fi de acord... ce legamant exista intre Dumnezeu si martori ? I-a facut El vreo promisiune lui Russel sau lui Rutherford, ca "samanta" cultului inventat de ei va fi poporul lui? Poate putem cadea de acord ca toti cei ce apartin corpului lui Cristos sunt popor de legamant, pentru ca mananca si beau simbolic corpul si sangele lui Isus, dar martorii nici macar asta nu fac, nu sunt nici evrei prin nastere ca sa sustina macar ca sunt poporul lui Dumnezeu datorita legamantului avraamic pe timp indefinit. cum ne lamurim aici, astept argumente .

valeriu:
Raportându-mă la prezent, cred şi eu că toţi cei ce aparţin corpului lui Hristos sunt poporul lui Dumnezeu. Dar unde erau aceştia acum 100 de ani, sau acum 50 de ani, sau acum 10 ani? Erau cumva strânşi într-o grupare? Uită-te peste cei ce tu-i consideri aparţinând corpului lui Hristos, nu cumva 99% din ei sunt ex-martori?  Ar trebui să înţeleg că Isus s-a folosit tocmai de Martori pentru a-şi alege poporul. Care este doctrina lor? Mai este foarte principal să vedem dacă întreaga Biblie, prin toţi proorocii ei, de la Moise la Ioan, se potriveşte perfect la ceea ce tu numeşti popor al lui Dumnezeu. Lămureşte-mă şi mai revin şi eu cu amănunte.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă