Autor Subiect: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?  (Citit de 25404 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #15 : Februarie 20, 2012, 08:20:13 pm »
„Vio 16”! Eu aş da alt răspuns la ce înseamnă „firea dumnezească” decât efeseni 14:14, 15. Chiar asta vreau şi eu, să nu fim copii. Ştim că mersul în cer face parte şi din doctrina Martorilor lui Iehova. Mai întâi au învăţat că toţi merg la cer, după care au rectificat că doar 144000 vor merge.  Asta doresc din tot sufletul, „să  nu plutim încoace şi încolo, purtaţi de orice vânt de învăţătură. O mare parte din învăţăturile WT se dovedesc a fi vânt de învăţătură, veşnic schimbă explicaţiile.  A avea fire dumnezeiască nu înseamnă a fi schimbaţi din corpuri umane în spirite, ci cunoaştem bine însuşirile lui Dumnezeu: putere, dreptate, iubire şi înţelepciune. Dacă cineva m-ar întreba ce înţeleg prin a vă face părtaşi firii dumnezeieşti aş răspunde: puterea nu ne interesează, deci să fim drepţi să iubim, să fim înţelepţi, să avem credinţă, nădejdie şi dragoste, înceţi la mânie... Greşesc? Firea pământească ştim ce înseamnă şi care este.
Chit despre intrebarea ridicata;"Nu am înţeles ce crezi, merg oamenii la cer sau nu?"
Ce ai gasit scris in Scriptura?Nu crezi ce scrie?Daca nu crezi ce scrie in scriptura nu ve-i crede nici in raspunsul meu!!!
Coloseni 3 cu 1 la 4 explica ceva despre cineva si sa nu uitam de invitatia care se face in Evrei cap 12 cu 22 la 29.
Eu cred ce spun scripturile şi v-am spus ce am găsit scris chiar la început pe acest topic: că Dumnezeu a creat pe om pe pământ, că l-a binecuvântat să umple pământul şi să-l locuiască, iar după ce a păcătuit l-a pedepsit cu moartea, apoi a timis pe Isus pentru a răscumpăra greşala lui Adam şi omul să reajungă la starea iniţială la care a fost creat, adică de a trăi veşnic pe pământ. Deci este normal să întreb: Viaţă veşnică? Pe pământ sau în cer?
Ai spus: Coloseni 3:1 – 4. Să vedem ce expresii au legătură cu eventualul mers la cer: „să umblăm după lucrurile de sus”. Care sunt lucrurile de sus? Versetul 2 spune: Gândiţi-vă la lucrurile de sus, nu la cele de pe pământ?  Trebuiesc luate în înţeles literal aceste lucruri? Vorbea apostolul cu nişte oameni morţi? Bineînţeles că nu, dar vorbea într-un înţeles duhovnicesc, în pilde, de aceea spune: „voi aţi murit”.  Eu invit pe oricare creştin să spună care sunt lucrurile din cer, luate literal, la care trebuie să se gândească? Ştie careva ce ar avea de făcut în cer? O iau în modul cel mai serios! Lucrurile din cer, la care creştinul trebuie să se gândească, sunt cele privitoare la Dumnezeu, la planul Său cu omul, la jertfa lui Isus, şi multe altele. Prin „lucrurile de sus” înţeleg toată învăţătura pe care o primim de la Dumnezeu, Isus şi Duhul Sfânt. Cu adevărat acestea sunt „de sus”, „cereşti”. A avea întotdeauna în mintea face voia lui Dumnezeu, a-i înţelege Cuvântul, a aduce o închinare curată Tatălui, a pune preţ pe lucrurile spirituale, înseamnă a ne gândi la lucrurile de sus. Lucrurile de pe pământ le ştim deja, şi ca să supravieţuim trebuie să le facem şi pe acestea (famile, muncă ...), dar să ştim să le punem în ordine după cum spune apostolul Pavel. Oare creştinii, câtă vreme sunt în viaţă, nu aici pe pământ au de dus o adevărată luptă cu răul?  Dar Biblia ne învaţă „să nu mai fim copii”,  adică să înţelegem lucrurile spuse duhovniceşte!

O să revin cu Evrei12:22 – 29.


« Ultima Modificare: Februarie 20, 2012, 08:27:59 pm de valeriu »

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #16 : Februarie 22, 2012, 08:36:00 pm »
Coloseni 3:4  „Când Se va arăta Hristos, viaţa voastră, atunci vă veţi arăta şi voi împreună cu El în slavă.
Acum omul nu este „în slavă” ci în păcat, în moarte, în boală în putrezire, dar când Isus va răsplăti pe cei ai lui („ca cel dintâi rod”) cu viaţă veşincă aici pe pământ, aceştia vor fi  cu adevărat în slavă.

  „Scrişi în ceruri” (Evrei 12:23) sau scrişi în cartea vieţii.
„Ierusalimul ceresc”(Evrei 12:22) – un „Ierusalim” compus din „Iudei” tăiaţi imprejur în inimă (Romani 2:25 – 29),  deci nu-i vorba de Ierusalimul literal de atunci şi de azi.
„Legământul cel nou” (Evrei 12:24) nu schimbă oamenii din carne şi sânge în spirite ci  le dă drept de viaţă veşnică. (Vezi Ioan 6:27, 33, 35, 40, 47, 51, 54, 58, 68,  7:38, etc.)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #17 : Martie 05, 2012, 03:34:38 pm »
Amin...aşa este creştini sunt chemaţi la cer nu la o viaţă pe pământ:

Filipeni 3:20  Dar cetăţenia noastră este în ceruri, de unde şi aşteptăm ca mântuitor pe Domnul Isus Hristos.
21  El va schimba trupul stării noastre smerite, şi-l va face asemenea trupului slavei Sale, prin lucrarea puterii pe care o are de a-Şi supune toate lucrurile.


2 Corinteni 5:1  Ştim, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veşnică.
2  Şi gemem în cortul acesta, plini de dorinţa să ne îmbrăcăm peste el cu locaşul nostru ceresc,
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #18 : Martie 05, 2012, 04:55:37 pm »
Aline! Haide să nu rupem aceste versete din context. Versetul 11 (Filipeni 3) spune: „...ca să ajung cu orice chip, dacă voi putea, la învierea din morţi”.  Apoi continuă: „ Nu că am şi câştigat premiul, sau că am ajuns desăvârşit...” Păi ce dorea apostolul? Dorea viaţă veşnică şi să ajungă desăvârşit, adică perfect. Nu se gândea doar la pântece (v. 19) ci privea la planul lui Dumnezeu.
Acum cetăţenia noastră  este în ceruri, dar o aşteptăm să o primim aici pe pământ, precum şi pe Hristos îl aşteptăm să domnească aici pe pământ.  Iar cum arată versetul 21, acum starea trupului nostru este smerită (bolnavi, înbătrânim, murim...), dar a fi schimbat într-un trup nemuritor chiar este o slavă. Înainte de a se jertfi, Hristos nu era nemuritor, dovada că a murit pe lemn, dar acum este nemuritor şi este de dorit ca şi oameni (găsiţi vrednici) să primească viaţa veşnică.
Să-ţi dau un exemplu, poate te ajută să le înţelegi mai bine pe cele „cereşti”: Este convenabil să dai o pereche de ghete vechi, rupte şi peticite, pe o pereche de ghete noi, comode şi călduroase şi încă cu garanţia că nu se strică niciodată? Sau ai spune: Nu! Eu vreau pe aceste ghete vechi o pereche de ghete invizibile! (Rezolvarea e simplă: umblă desculţ şi spune că ai ghete invizibile.;D )

2 Corinteni 5:1  Ştim, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veşnică.
2  Şi gemem în cortul acesta, plini de dorinţa să ne îmbrăcăm peste el cu locaşul nostru ceresc,
Aici îţi răspunde versetul 4: „Chiar în cortul acesta deci, gemem apăsaţi; nu că dorim să fim dezbrăcaţi de cortul acesta, ci să fim îmbrăcaţi cu trupul celălalt peste acesta, pentru că ce este muritor în noi, să fie înghiţit de viaţă.”  Apostolul Pavel dorea nemurirea, viaţa veşnică, fie că trebuia să trecă mai întâi prin moarte, fie că nu se va întâlni cu moartea. 

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #19 : Martie 05, 2012, 05:10:29 pm »
Dragă valeriu ceea ce spui tu este o răstălmăcire, păi învierea din morţi este tocmai o înviere la cer (1Corinteni 15:42-49) despre care vorbea Pavel.

Nu o aşteptăm să o primim pe pământ, şi tocmai în cer:
1 Petru 1:3  Binecuvântat să fie Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Isus Hristos, care, după îndurarea Sa cea mare, ne-a născut din nou prin învierea lui Isus Hristos din morţi, la o nădejde vie,
4  şi la o moştenire nestricăcioasă şi neîntinată şi care nu se poate veşteji, păstrată în ceruri pentru voi.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #20 : Martie 05, 2012, 06:30:04 pm »
o moştenire nestricăcioasă şi neîntinată şi care nu se poate veşteji, păstrată în ceruri pentru voi.

    Banii se pastreaza in banca, dar se cheltuie in afara.
"Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, coborandu-se de la Tatal luminilor" (Iac. 1:17).

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #21 : Martie 05, 2012, 08:31:40 pm »
Ioan 14:2  În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
3  Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #22 : Martie 05, 2012, 09:27:49 pm »
Dacă Isus ne-ar fi spus aceste cuvinte după învierea Sa, atunci cu adevărat puteam crede că acel loc pregătit de Isus este în cer, dar  ni le-a spus înainte de a merge în mormânt.

Ioan 13:33  „Copilaşilor, mai Sunt puţin cu voi. Mă veţi căuta, şi, cum am spus Iudeilor că, unde Mă duc Eu, ei nu pot veni, tot aşa vă spun şi vouă acum.” 

Păi, dacă a mers în mormânt cum de ei nu puteau merge? Da, acolo a mers, pe lemnul de tortură, apoi în mormânt, dar cu un rost bine definit, adică să depună un preţ de răscumpărare. Aceasta ei nu mai puteau face. În acest fel le-a pregătit un loc ucenicior şi  tuturor oamenilor care pun preţ pe acea răscumpărare.  Isus, ducând acea misiune la bun sfârşit a câştigat nemurirea şi un loc în Împărăţia lui Dumnezeu. În aceea Împărăţie dorea să ajungă şi ucenicii cu care vorbea.
Ioan 14:23  „Drept răspuns, Isus i-a zis: „Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el, şi vom locui împreună cu el.
Dacă ar fi să înţelegem literal acest verset, am zice că Dumnezeu şi Isus vin pe pământ să locuiască cu fiecare care-l iubeşte şi păzeşte cuvântul Său.

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #23 : Martie 05, 2012, 10:13:23 pm »
Intr-un palat mare nu e numai tronul regelui tata, "sunt multe apartamente", folosite de ministri si alti insarcinati regali care intra in functie la schimbarea administratiei. Isus le-a promis celor 12, si indirect celorlalti, ca vor sta cu el acolo si pe tronuri cand va primi regalitatea.

Legatura este cu imparatia asteptata, care urma sa fie instaurata, in VT, casa regala, Sionul unde regii stateau pe tronul lui Dumnezeu. O alta constructie/aripa era pe muntele Moria, templul unde Dumnezeu de asemenea "locuia".

1 Petru 2:5 si 9 ii descrie pe crestini ca pe o preotie imparateasca, care apartin casei ca niste pietre vii.
La fel Efeseni 2:19 spune despre ei ca sunt "oameni din casa lui Dumnezeu", personalul acestei case.

Isus s-a dus la Tatal cu petitia mortii si s-a intors cu aprobarea "toata puterea mi-a fost data in cer si pe pamant". De atunci crestinii sunt "primiti la mine (Isus)" in casa Tatalui, asteptand impreuna cu Isus "in cer", la dreapta tronului, momentul inceperii domniei lor. - Efes 1:20; 2:6.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #24 : Martie 06, 2012, 10:09:38 pm »
Analizaţi aceste versete: Romani 5:16  „Şi darul fără plată nu vine ca printr-acel unul care a păcătuit; căci judecata venită de la unul, a adus osînda; dar darul fără plată venit în urma multor greşeli a adus o hotărâre de iertare.”
Romani 6:23  „Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.”
„Darul fără plată” pe care-l primeşte omul de la Dumnezeu, prin jertfa lui Isus, este „o hotărâre de iertare”. Ce înseamnă această hotărâre de iertare?  Adică omul să recapete viaţa veşnică, viaţă pe care Adam o pierde. Am contribuit noi careva cu ceva la preţul de răscumpărare? Sigur, nu! Şi nu suntem mulţumiţi de (unii) vrem mai mult? Suntem noi drepţi? Dacă plătim la un magazin un litru de ulei, nu este drept să primim doar acel litru de ulei? Şi dacă primim ceva gratis, în dar, mai cerem şi altceva? Mersul la cer este o învăţătură greşită! Nu doresc să dărâm speranţa nimănui, nici să „cobor” pe careva, dar dacă nu reuşim să trecem peste această barieră şi să înţelegem exact care este planul lui Dumnezeu cu omul, atunci multe profeţii biblice ne rămân pecetluite şi nu găsim cheiţa care le dezleagă.



Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #25 : Martie 06, 2012, 10:39:44 pm »
Mesajul este unul adevarat ,dar sa nu uitam ca darul fara plata trebuie daruit si din el nu se face nici afacere si nici nu se stringe bogatie!!!Si azi multi din acest dar gratuit ajung de fac afaceri si se expun ca cei descrisi de DOMNUL ISUS HRISTOS IN MATEI 7 CU 15 LA 23 SI CEI DESCRISI IN MATEI CAP.23

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #26 : Martie 06, 2012, 10:43:13 pm »
Indiferent unde merge omul ,interesul este ca in viata sa fii corect si sa detii un cuget curat prin care se indeplineste planul divin. :)Si tot ce faci sa faci din dragoste si sinceritate pentru cei din jurul tau !Exemplul Domnului Isus si al ucenicilor ,in rest o filozofie puternica!!!

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #27 : Martie 06, 2012, 11:00:46 pm »
Valeriu ,pentru orice recompensa omul trebuie sa dovedeasca ca merita recompensa si pina la sfirsitul vietii trebuie sa demonstreze ca in alergarea sa merita premiul,altfel stii ce scrie in Iacov capitolul 1 cu 16 la 27?versetele de multe sute si sute de ani sint scrise ,dar se vede ca prea putin ajung implinite si astfel multi se autoinsheala in pretentiile ce le detin !!Fiinca degeaba mesaje se expun si exzita pretentie!Trebuie si o traire si o transformare in viata dupa cum a fost la primii crestini ;Apocalipsa cap.14 cu 1 la 5. :)

Offline ConstantinStancu

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 42
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #28 : Martie 07, 2012, 01:20:55 am »
Valeriu,
Pomul vieţii este Duhul Sfânt ! El a fost luat de pe pământ atunci când Adam şi Eva, au hotărât să se organizeze în mod independent, fără imixtiune sau asistenţă din partea lui Dumnezeu, au hotărât să-şi continue viaţa cu de la ei putere ! (asta înseamnă că oamenii nu au mai beneficiat de acea putere care îi făcea să poată trăi la infinit Gen. 3:22 !) Aşa cred eu şi lucrul acesta trebuie evident demonstrat şi argumentat cu Scriptura ! Din moment ce prin Duhul Sfânt au fost vindecaţi oameni, au fost înviaţi morţi, este evident că este vorba de puterea capabilă să menţină viaţa biologică, şi nu numai.

Ge 3:22 Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el, şi să trăiască în veci."

Părerea mea.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #29 : Martie 07, 2012, 08:26:57 pm »
Indiferent unde merge omul ,interesul este ca in viata sa fii corect si sa detii un cuget curat prin care se indeplineste planul divin. :)Si tot ce faci sa faci din dragoste si sinceritate pentru cei din jurul tau !Exemplul Domnului Isus si al ucenicilor ,in rest o filozofie puternica!!!
Şti cum zice proverbul: "Diferă ca cerul de pământ." Pentru mine nu este indiferent, cred că merită efortul unei analize. Celelalte două răspunsuri ale tale nu le-am înţeles, poate revi şi-mi spui mai direct ce ai vrut să spui.