Mesaje Recente

Pagini: 1 ... 8 9 [10]
91
Citat
Poate că e o surpriză pentru tine, dar lumea nu se reduce la Hitler, Stalin și Ceaușescu. Și dacă nu mă înșel, mi se pare că ăștia sunt un pic cam morți.
Corect. Doar ca tu afirmi ca "lucrarea lui Iehova e perfecta", pe când eu n-am spus așa ceva despre societatea omeneasca. Cu dictatorii astia pe care cica dzeu i-a pus, a dat-o grav in bara nu?

Citat
Dregătorii din Romani nu se referă la președinți, ci la autoritățile polițienești, cele care se ocupă cu infracțiunile.
Dregatorii sunt stapanitorii, domnitorii, cineva care se afla într-o pozitie de conducere - poate mai vrei să consulti un lexicon din când in când? Nici vorba de "autoritati politienesti", asta o fi epistola lui lovelogic către forumul MLI. Mai vezi și 13:1 - stapanirile cele mai inalte, descriere caruia dictatorii - Stalin, Hitler, Pol Pot, Ceausescu - corespund. Eu înțeleg ca ai fi jenat ca dzeu a pus asemenea descreierati la putere, dar asta. nu justifica să-ti faci tu propria ta epistola și apoi să mi-o servesti mie cu titlul "epistola lui Pavel către romani".

Citat
Hai, nu mai gândi ca un martor.

Mica 6:8 - Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubeşti mila şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău?
Curioasa chestie, când tu dai dovada in acest citat de tocmai lucrul care ma acuzi pe mine :D Nu i s-a aratat nici unui pagan așa ceva, Mica se adreseaza evreilor.
92
Hai David, dă-i...
93
Citat
Poate ca e o supriza pentru tine, dar lumea nu se reduce la Romania.

Poate că e o surpriză pentru tine, dar lumea nu se reduce la Hitler, Stalin și Ceaușescu. Și dacă nu mă înșel, mi se pare că ăștia sunt un pic cam morți.

Dregătorii din Romani nu se referă la președinți, ci la autoritățile polițienești, cele care se ocupă cu infracțiunile.

Citat
Iar legea asta e clar ca nu e scrisa in inimile numanui dintre natiuni, care din inima spun ca Iehova e un inexistent și un impotent, un fals zeu. Blasfemiaza impotriva lui. ÎI persecuta inchinatorii - din convingeri care izvorasc din inima :)

Hai, nu mai gândi ca un martor.

Mica 6:8 - Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubeşti mila şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău?

94
Citat
De ce tot spui că „îți bagă nasul unde nu îi fiebe oala” dacă el lasă lucrurile să meargă în voia lor?
Ai uitat? Pentru că tu ai spus ca interventiile lui sunt corecte. Dacă e să credem biblia, dzeul asta nu lasa lucrurile să mearga in voia lor. Insa cu cat specia umana se desteapta mai mult, cu atât interventiile zeului devin mai rare :)

Citat
Romani 13:3, 4 - Dregatorii nu sunt de temut pentru o fapta buna, ci pentru una rea. Vrei, dar, sa nu-ti fie frica de stapanire? Fa binele, si vei avea lauda de la ea.
4. El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tau. Dar, daca faci raul, teme-te, caci nu degeaba poarta sabia. El este in slujba lui Dumnezeu, ca sa-L razbune si sa pedepseasca pe cel ce face rau.

Romani 2:14, 15 - Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
15. şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele.
Niste incercari ale unui biet superstitios de a-și explica lumea :) Dregatorii sunt cica in slujba lui dumniezo, inclusiv Stalin, Hitler, Pol Pot, Ceausescu, etc. La așa zeu, așa slujitori. Iar legea asta e clar ca nu e scrisa in inimile numanui dintre natiuni, care din inima spun ca Iehova e un inexistent și un impotent, un fals zeu. Blasfemiaza impotriva lui. ÎI persecuta inchinatorii - din convingeri care izvorasc din inima :) Așa e când te dai pe logica primitivilor.
95
Citat
... dacă un verset nu îi mentioneaza atunci nu erau localnici.

Aici trebuie să recunosc că ai dreptate.

Citat
Poate ca e o supriza pentru tine, dar lumea nu se reduce la Romania.

Și aici ai dreptate.

Și, în plus, în toată această lume se face tot mai mult voia lui Dumnezeu și de aceea el nu intervine. Ce frumos! De ce tot spui că „îți bagă nasul unde nu îi fiebe oala” dacă el lasă lucrurile să meargă în voia lor?

Romani 13:3, 4 - Dregatorii nu sunt de temut pentru o fapta buna, ci pentru una rea. Vrei, dar, sa nu-ti fie frica de stapanire? Fa binele, si vei avea lauda de la ea.
4. El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tau. Dar, daca faci raul, teme-te, caci nu degeaba poarta sabia. El este in slujba lui Dumnezeu, ca sa-L razbune si sa pedepseasca pe cel ce face rau.


Romani 2:14, 15 - Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
15. şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele.
96
LOL, dacă un verset nu îi mentioneaza atunci nu erau localnici. Asta e bună :) Au venit tocmai din Patagonia să se bata cu evreii.
Aici nu e vorba de Dragnea. Poate ca e o supriza pentru tine, dar lumea nu se reduce la Romania.
97
Citat
In al doilea rand, da, judecatorii nostri sunt alesi de către noi, după ce s-au calificat.

Bine zici! Dragnea de când încearcă să își pună judecătorii aleși de el.
98
Citat
Amalecitii nu erau localnici? Asta de unde ai scos-o?

Deuteronomul 7:1 - Cand Domnul Dumnezeul tau te va aduce in tara in care vei intra si o vei lua in stapanire, si va izgoni dinaintea ta multe neamuri: pe hetiti, pe ghirgasiti, pe amoriti, pe canaaniti, pe fereziti, pe heviti si pe iebusiti, sapte neamuri mai mari la numar si mai puternice decat tine;

Amaleciții nu sunt incluși. Amaleciții trăiau într-o regiune între Filistia și Egipt. După ce au trecut Marea Roșie,  israeliților li s-a spus să facă un ocol spre țara promisă ca să nu treacă pe la amaleciți.

99
Amalecitii nu erau localnici? Asta de unde ai scos-o?

Citat
Deci, dacă „ai accepta prin absurd” că Dumnezeu există, el trebuie să fie inferior judecătorilor umani. El trebuia să meargă la un tribunal uman și să îl dea în judecată pe Amalec.
Nici pomeneala, mai citeste odata. Dacă am accepta prin absurd ca dzeu exista, atunci e viata noastră pentru ca ne-a dat viata. O data ce ai dat ceva cuiva, nu mai e al tau, nu mai poți avea pretentii la acel ceva. Deci dzeu nu poate avea pretentii la a controla viata cuiva.

In al doilea rand, da, judecatorii nostri sunt alesi de către noi, după ce s-au calificat. Nu l-a ales nimeni pe dzeu să fie judecator (magarului îi place să stea in ceata, nici nu avem cum să-l acceptam deci ca judecator), și totusi el se baga ca și chilotii in cur, acolo unde nu-i fierbe oala.
100
1. Amaleciții nu erau localnici.

2.
Citat
O să-l raportez conationalilor mei al caror sunt egal in fața legii, și faptasul va primi o pedeapsa pe masura.

Deci, dacă „ai accepta prin absurd” că Dumnezeu există, el trebuie să fie inferior judecătorilor umani. El trebuia să meargă la un tribunal uman și să îl dea în judecată pe Amalec.

Pagini: 1 ... 8 9 [10]