Autor Subiect: Pot oamenii sa traiasca etern?  (Citit de 24689 ori)

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #30 : August 17, 2013, 12:05:18 pm »
si eu cred ca oamenii buni vor trai etern. n-am inteles inca unde vor trai,pe pamant sau in cer. Cateodata ma gandesc ca vom trai pe alte coordonate temporale si spatiale,ma gandesc ca viata vesnica e posibila, dar nu in corpurile pe care le avem acum. Daca Dumnezue ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui este logic sa credem ca ne-a creat pentru a trai vesnic,la fel ca el.

Chiar daca nu stiu exact in ce conditi vor traii oamenii vesnic si unde anume, sunt sigura ca exista viata dupa moarte. Iar in sprijinul acestei afirmatii nu vine doar scriptura ci si  marturiile a milioane de oameni care au avut experinte im preajma mortii. De curand am vazut un medic neurochirurg american Eben Alexander care a povestit o asemenea experienta. M-a fascinat povestea lui cu toate ca aducea mai mult a o naratiune s. f. 
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #31 : August 27, 2013, 11:36:45 am »
Oamenii vor traii etern exact ca orataniile pe care le-au papat. :D

crestinismul o credinta halucinanta ,ireala,deliranta,daunatoare,mincinoasa si ipocrita.

Un  fel de comunism.  ;)

Jalnici si ignoranti cei care il promoveaza,in lipsa orcarei dovezi.

Daca v-ati lamurit cu iehovismul ca e o secta imbecila...e clar ca toate religiile sint imbecile.

Asa ca nu mai cautati nici un adevar ..priviti afara pe geam la REALITATE si nu va mai lasati manipulati de niste impostori jegosi.

Nu va mai rugati ca nu aveti la cine,urmaritiva propriile interese in limita bunului simt .

Selectia naturala e cea care guverneaza;cel mai tare si mai destept(informat) guverneaza peste cei multi si ignoranti.

Citeva vorbe din categoria sfaturi  :D


Si ca sa nu fi un ignorant usor de manipulat INVATA,STUDIAZA ,acum ai internetul !(mai sint si biblioteci)

Daca va consoleaza cu ceva, la nivel atomic vom trai vesnic(va lipsi doar constiinta  de sine)  :)

Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #32 : August 27, 2013, 06:25:30 pm »
Gabriell , sunt de-acord cu tine ca crestinismul este ca si comunismul, indiferent de forma lui de manifestare.

Eu cind vorbesc de un animal , zic, lasa-l ca e si el om :)

Totusi asta nu m a impiedica sa cred in Dumnezeu.

Tu simti ca te tragi din peste sau din maimutza ?
Sau crezi ca noi oamenii sintem ceva mai rasariti pt. ca acu vre-o jdemii de ani o maimutza s-a lovit la cap si de-aici s-a creat o mutatie genetica ?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #33 : August 28, 2013, 03:16:53 am »
Poti sa incepi aici Stiinta evolutionistilor
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #34 : August 28, 2013, 11:12:52 am »
Da,cred ca sintem rudele mai evoluate ale maimutelor.Daca tie iti pare umilitor..te inseli.Multi oameni sint mai prejos ca multe animale. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #35 : August 28, 2013, 02:27:10 pm »
Bine spus.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #36 : August 28, 2013, 04:18:09 pm »
Intr-adevar, bine spus.
Nu mi se pare umilitor si mi se pare chiar surprinzator mai ales cand privesc o gorila !
Dar imi vine greu a crede, mai ales cand vedem ce diferente sint astazi intre oameni si restul animalelor (ma refer la comunicare, exprimare, aspiratii, etc).

Ianinte de a pune mina pe o biblie, am citit Eric Von Danichen (Amintiri despre viitor - Back to the future 2) si devenisem seful cercului de ateism stiintific de la scoala.
Dar intrebarea este : cine e extraterestrii si ce vrea ei de la noi ?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #37 : August 28, 2013, 05:09:50 pm »
Sisule tu vei deveni iar ateu, esti istet,dar conjuctura te-a dus pe drumuri gresite;iti poti pierde vremea mai placut...

Nu-mi inchipui cum ai fost ateu si apoi ai devenit..culmea iehovist;se pare ca nu ai fost ateu suficient de documentat.Urmareste fe paginile de feis ce spun ateii sau pe youe tube.

Eu daca aveam cine  sa- mi prezinte ateismul din prima ,nu ma lasm inselat de iehovisti...desi eram  copil atunci..
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #38 : August 28, 2013, 06:44:56 pm »
Gabriell, sper sa nu devin ateu.
Inainte de a ajunge martor am fost ortodox (nu ca am fost botezat la nastere).
Dar sa stii ca inainte de asta am cochetat si cu Scientologii, Yoghinii si altii.
Diferenta dintre noi este ca probabil tu te-ai nascut in aceasta credinta iar eu am facut-o din convingere.
Dumnezeu (indiferent de cum s-o chema El) este unic dar formele de ajunge la el sunt nenumarate.
Una dintre ele este cea a martorilor.Nu cred ca este singura sau cea mai buna, dar este o forma.Totusi , daca satan exista el se afla sigur si in acesta organizatie.  De aceea trebuie sa fie niste limite in urma doctrina si evident sa nu renuntam la ratiune.

Credinta fara ratiune este ca si cum ai face un foc de tabara intr-o benzinarie! Dar ea trebuie sa existe !
:)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #39 : August 29, 2013, 01:25:15 am »
Haha, credinta si ratiunea! Credinta e o insulta la adresa ratiunii mai degrabă.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #40 : August 29, 2013, 08:58:39 am »
Ai dreptate David;se apeleaza la credinta pentru simplu fapt ca povestile bibliei sint irationale.Trebe sa fi orbit sa nu vezi asta.

Sisule am o banuiala ca secta la inlocuit pe Marcu cu tine;prea impuscat a disparut si tu prea mirosi a inlocuitor  :D Deci secta vrea sa ne convinga de cum poti deveni din ateu credincios iehovist?  ;D ;D :D 8)

Un pic de paranoia nu strica  :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #41 : August 29, 2013, 04:07:49 pm »
david, credinta e ceva specific fiecaruia, deci e ceva intim si mistic.
pina si marii stiintifici sint credinciosi , unii ...

gabriell, marcu e martor activ, eu sint martor de asemenea, despre ce ai vrea sa discutam ? Despre fecioara maria pe cruce ?
orice alt martor ar face niste comentarii similare.
Nu sint de-acord cu martorii in totalitate dar asta nu inseamna ca nu inteleg sau ca nu sint de acord si cu o parte din doctrina lor.

Uite pina si david, zice ca biblia este o minciuna sau o prostie, dar da citate din ea :)

Si din pacate trebuie sa te contrazic, nu este o secta ci un cult (indiferent daca este buna sau rea).Secta e "Oastea Domnului Pacala" sau alte chestii de genul asta.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #42 : August 29, 2013, 04:54:22 pm »
Acolo unde este manipulare pe fata,spalare pe creier ;unde tin mortis s-ati controleze viata,unde esti hartuit ca sa devii o oaie harnica,unde doctrina e mincinoasa si schimbatoare,unde spui ca doar noi detinem adevarul,unde imparti lumea in noi si cei din lume,unde iti permiti s-ati judeci adeptii in comitete judiciare,unde practici politica de evitare a celor ce au ales sa se retraga din secta..etc acolo e o SECTA, un cult distructiv.

E la mintea cocosului asta!

Chiar cea mai periculosa secta din romania si dintre cele mai periculoase din lume.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #43 : August 29, 2013, 05:18:23 pm »
nu-i cunosti pe scientologi ! ;)

e-adevarat ca in limba romana , termenul secta are 2 intelesuri.
« Ultima Modificare: August 29, 2013, 05:20:19 pm de sisu »

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Pot oamenii sa traiasca etern?
« Răspuns #44 : August 29, 2013, 05:41:40 pm »
Si aia is fututi rau ii vad pe unii actori care au imbratisat cultul ala ...efectiv le-a schimbat fizionomia fetei;niste moace de depresivi sadici buni de filme horor.Toate sectele iti F creierii;unele mai tare ca altele;in tara noastra cred ca MLI is campionii.Nu realizezi decit dupa ce incerci sa scapi de ei si apoi ai nevoie de ani de deprogramare.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))