Autor Subiect: ISUS este IEHOVA?  (Citit de 17381 ori)

Offline md4RM

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 17
ISUS este IEHOVA?
« : Ianuarie 21, 2012, 08:26:37 pm »
ISUS este IEHOVA?

Un adevăr biblic mi-a tras atenţia şi anume că Isus se considera pe El egal cu    Dumnezeu Iehova, căci pentru acest adevăr Isus a și fost omorît după cum este scris în Sfînta Scriptură în Ioan 5:18: “De aceea căutau iudeii și mai mult să-l omoare; fiindcă nu numai că încălca sabatul, ci îl și numea pe Dumnezeu Tatăl său, făcîndu-se egal cu Dumnezeu”. Eu cred că Fariseii au înţeles pe Isus exact ce dorea să transmită poporului şi anume că:"El este egal cu Dumnezeu". Că dacă nu ar fi aşa El le-ar fi reproşat.
Isus susţine că El este egal cu Dumnezeu Iahova, Atotputernic. El susţinea este dăstoinic să fie pus în rînd cu Iehova.
Am mai găsit mai multe confirmări a aceastei ideia şi vă ofer înca una.


 A. Dumnezeu Iehova este “Cel dintîi și eu sunt cel de pe urmă”

Isaia 44:6 – Iată ce spune Iehova, Regele lui Israel și  Răscumparătorul lui, Iehova  al armatelor: ”Eu sunt cel dintîi și  cel de pe urmă. În afară de mine nu există alt Dumnezeu” (Elohim)

Isaia 48:12 – Ascultă-mă, Iacob, și tu, Israel, cel pe care l-am chemat! Eu sunt Același. Eu sunt cel dintîi și eu sunt cel de pe urmă. (vezi Isaia 48:17)

Isaia 41:4 – Cine a lucrat și a făcut aceasta, chemînd de la început generațiile? Eu, Iehova, Cel Dintîi. Eu sunt același și pentru ultimele.

Din aceste trei versete evreii cunoșteau cu claritate și fără îndoaială Cine este “Cel dintîi și cel de pe urmă” și anume Iehova Dumnzeu care în afară de El nu există alt Dumnezeu și nici o altă personalitate echivalentă în Autoritatea Sa. De aceea ei,
iudeii, cu cea mai mare îndrazneală l-au putut învinui pe Isus că El este decăzut moral și spiritual întrucît sa făcut egal cu Dumnezeu (Ioan 5:18).

Peste citeva decenii Dumnezeu ne revelează în mod scris că în ceea ce sustinea și erau convinși iudeii și ceea ce spunea Isus despre El nu este nici o contradicție.


B. Isus Fiul lui Dumnezeu este „Cel dintîi și eu sunt cel de pe urmă”

Rev. 1:17-18 – Cînd l-am văzut, am căzut mort la picioarele lui. El și-a pus mîna dreaptă peste mine și a zis Nu-ți fie teamă! Eu sunt Cel dintîi și Cel de pe urmă, cel viu. Am fost mort, dar iată că sunt viu pentru totdeauna și veșnic și am cheile morții și ale Hadesului.

Rev. 2:8 – Îngerului congregației din Smirna scrie-i: Iată ce spune Cel dintîi și Cel de pe urmă, care a fost mort și a revenit la viață:

Rev. 22:12-13 – Iată că eu vin repede, iar răsplata pe care o dau este la mine, ca să-i dau fiecăruia după faptele lui. Eu sunt Alfa și Omega, cel dintîi și cel de pe urmă, începutul și sfîrșitul. (vezi obligatoriu Rev. 22:20, 2:16, 3:11)

Referitor la textele din Rev. 22:20, 2:16, 3:11, se spune in ele despre „Unul care vine repede”, adica despre Isus Fiul lui Dumnezeu. Din aceste verse noi luăm cunoștință că creștinii din finalul secol întîi primesc revelație cerească fără nici o
sofisticare literară și în cel mai clar mod de la Dumnezeu Iehova că Isus Fiul Său ESTE (ci nu numit) “Cel dintîi și Cel de pe urmă” sau cu altele cuvinte El este și „Alfa și Omega” (Rev.22:13).

C. Isus este Iehova ?
 
Acum citim fără nici o interpretare forțată

Rev. 1:8 – „Eu sunt Alfa și Omega”, spune Iehova Dumnezeu, „Cel care este, care era și care vine, Cel Atotputernic”.

Rev. 21:5-7 – Cel ce stătea pe tron a zis: ,,Iată! Eu fac toate lucrurile noi!“ Şi mai zice: ,,Scrie, pentru că aceste cuvinte sînt demne de încredere şi adevărate.” Și mi-a zis: ,,S-au împlinit! Eu sunt Alfa şi Omega, începutul şi sfîrşitul. Celui ce îi este sete, îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieţii. Cel ce va birui, va moşteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, şi el va fi fiul Meu.

Din acest text rezultă că cel care este “Alfa și Omega” este Iehova Dumnezeu.
Apare întrebarea zguduitoare: Cine este Cel dintîi și Cel de pe urmă? Cine este Alfa și Omega? Cine este Primul? Dumnezeu Iehova sau Isus? Tatăl sau Fiul? Poate întradevăr „Elohim” ce înseamnă în evrește înseamna „Dumnezei” care este folosit în sumedenii de versete înclusiv și în

Gen.2:7 – „Și Iehova Dumnezeu (Elohim - dumnezei) l-a făcut om din țărîna pămîntului, ...”.

Gen.1:26 – Şi Dumnezeu (Elohim) a mai zis:”Să facem om după chipul şi asemănarea noastră; ...”

Mă gîndesc că Iehova este Unul doar că El este o Personalitate „compusă” în așa fel încît să nu contrazică toate versetele de mai sus care susţin ideea că

(Dumnezeu) Elohim (Dumnezei) = Dumnezeu Iehova
Dumnezeu Iehova = (Dumnezeu Tatăl, dumnezeu Fiul)
(Dumnezeu Tatăl, dumnezeu Fiul) = („Cel dintîi și cel de pe urmă”, „Alfa și Omega”)
(„Cel dintîi și cel de pe urmă”, „Alfa și Omega”) = Dumnezeu cel Atotputernic.

Ce părere aveţi despre această idee, că Isus ar putea fi o Personalitate Divină?

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #1 : Ianuarie 21, 2012, 10:07:08 pm »
Da versetele sunt scrise ,am vrut sa deschid eu subiectul dar imi pare bine ca sa deschis as vrea sa dezbatem putin

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #2 : Ianuarie 21, 2012, 11:17:24 pm »
Ce părere aveţi despre această idee, că Isus ar putea fi o Personalitate Divină?

O parere foarte proasta :) Ca Isus sa fie un VIP divin, e necesar mai intai ca ideea de divinitate sa aiba un caracter real. Ceea ce nu e cazul.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #3 : Ianuarie 21, 2012, 11:45:09 pm »
Acuzația care i s-a adus lui Isus la proces a fost scrisa pe tăbliță - s-a facut pe sine mesia.

„Cel dintâi și cel din urmă” înseamnă unicul (în categoria respectivă). Există aspecte în contextele date în care Iehova ca dumnezeu creator si cunoscător al viitorului și Isus ca primul înviat și instalat ca mesia sunt unici. De exemplu Isus este Cel întâi născut dintre cei morți, Începutul Bisericii și Capul ei (Col 1:18), în timp ce Dumnezeu este capul lui Cristos și Cel ce l-a înviat din morți.

Expresia Alfa și Omega este aplicata numai la Dumnezeu.

Nu vine în discuție în Geneza o pluralitate de persoane divine ascunse în „Elohim”, cel puțin nu din perspectivă creștină, pentru că Isus nu era în viață pe atunci. Trinitatea presupune preexistenta lui Cristos și până la urmă politeismul, dar asta este altă discuție.

Offline md4RM

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 17
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #4 : Ianuarie 26, 2012, 04:14:53 pm »
Eu mult nu voi comenta cele spuse de unii pe forum, doresc să aplic Ioan 7:17 – “Dăcă vrea cineva să facă voința Sa, va ști dăcă aceasta învățătură este de la Dumnezeu…”. Nu doresc să apar pe acest forum ca fiind ultra-sfînt sau ultra-teolog. Cred că toți care sunt înregistrați pe acest forum sunt preocupați de salvarea lor și posedă o anumit doză de cunostință despre Dumnezeu la fel ca și mine. Eu doresc doar să-mi expun convingerile despre Cine este Dumnezeu după părere mea din Cuvîntul Sfînt.
Doresc să mai aduc încă cîteva argumente la aceea ce a scris mai sus, şi iertaţi-mă pentru mesaje lungi, și anume că Isus face parte din “Iehova Dumnezei”. În Biblie, în Vechiul Testament, găsim versete care se atribuiau lui Iehova Dumnezei (Elohim), pe cînd același verset în Noul Testament se adresează lui Isus.


A. Aici se vede clar că Ioan Botezătorul pregătea calea lui Isus pe care îl considera Iehova.

Is.40:3 – Ascultăți! Cineva strigă în pustiu:“Pregătii calea lui Iehova! Neteziți prin cîmpia aridă drumul cel mare pentru Dumnezeu nostru!...”

Luca.1:76 – Iar tu (Ioan Botezătorul), copilașule, vei fi numit profet al Celui Preaînalt, căci vei merge înaintea lui Iehova, ca să-I pregătești căile.
Mat.3:3 – El este cel despre care a vorbit profetul Isaia cu aceste cuvinte:”Ascultăți! Cineva strigă în pustiu:“Pregătii calea lui Iehova! Faceți drepte cărările sale” (vezi și Luca 3:4)


B. Gloria lui Iehova Dumnezeu Pavel ii atribuie lui Isus, oare nu ar fi aceasta o hula împotriva lui Dumnezeu de ce a spus El în “Gloria mea n-o void a nimănui!” – Is.48:11, pentru cazul că i se atribuie lui Isus crearea lumii și că i se va închina orice genunchi în față lui?

Is. 45:22-24 – “…căci eu sunt Dumnezeu și nu este altul... – căci în fața mea se va pleca orice genunchi și orice limbă va jura, spunînd: „Da, în Iehova se află dreptatea deplină și forța...”
Fil.2:10-11 – "…pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi al celor din cer, al celor de pe pămînt și al celor de sub pămînt, și orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domnul spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl."

Ps.102:25-27 – Cu mult timp în urmă ai pus temeliile pămîntului, iar cerurile sunt lucrarea mîinilor tale. Ele vor pieri, dar tu vei rămîne, toate se vor uza ca un veșmînt. Le vei înlocui ca pe o haină și timplul lor va trece. Dar tu ești același și anii tăi nu vor avea sfîrșit.
Evr.1:10-12 – (despre Fiul) Și: „La început, tu, Doamne, ai pus pămîntului, iar cerurile sunt lucrările mîinilor tale. Ele vor pieri, dar tu vei rămîne. Toate se vor învechi ca un veșmînt și le vei face sul ca pe o mantie, ca pe un veșmînt. Ele vor fi schimbate, dar tu ești același și anii tăi nu vor avea sfîrșit niciodată”.


C. Cine cercetez inima și rinichii?

Ier.17:10 – „Eu, Iehova, cercetez inima și examinez rinichii, ca să-I dau fiecăruia după căile lui, dupa faptele lui.”

Apoc.2:23 – (Isus)...eu cercetez rinichii și inima, și îi voi da fiecăruia dintre voi după faptele voastre.


D. Vă doresc ca Isus să nu fie o piatră de potecnire pentru voi.

Is.8:13-14 – „Pe Iehova al armatelor să-l cosiderați sfînt, de el să vă temeți și el să vă facă să tremurați. El va fi ca un loc sacru, dar și piatră de poticnire și ca o stîncă de cădere pentru ambele case ale lui Israel, ca o capcană și ca o cursă pentru locuitorii Ierusalimului.”
1Pet.2:7-8 – „Pentru voi deci el (Isus) este prețios, fiindcă sunteți credincioși. Dar, pentru cei ce nu cred, „aceeași piatră pe care au respins-o zidarii a devenit capul unghiului”, „o piatră de poticnire și o stăncă de cădere”. Ei se poticnesc pentru că nu ascultă de cuvînt. Și tocmai pentru aceasta au fost desemnați.”


E. Ioan ne spune ca Isaia a văzut gloria lui Isus cînd a spus:”Ochii mei l-au văzut pe Rege, pe Iehova al armatelor!”

Is.6:5,10 – „Atunci am spus:„Vai de mine! Sunt ca mort, fiindcă sunt un om cu buze necurate și locuiesc în mijlocul unui popor cu buze necurate. Ochii mei l-au văzut pe Rege, pe Iehova al armatelor! Fă insensibilă inima acestui popor,  astupă-le urechile și lipește-le ochii ca să nu vadă cu ochii, să nu audă cu urechile, să nu înțeleaă cu inima și să nu se întoarcă și să se vindece!”

In.12:40-41 – “El le-a orbit ochii și le-a împietrit inima, ca să nu vadă cu ochii, să nu pătrundă sensul cu inima, să nu se întoarcă și eu să-i vindec.”. Isaia a spus aceste lucruri pentru că a văzut gloria sa (Isus) și a vorbit despre el.”


F. Dumnezeu spune că El a fost prețuit, în N.T. ne spune că Isus a fost prețuit cu 30 de arginți.

Zah.11:12 – „Atunci le-am zis:”Dacă este bine în ochii voștrii, dați-mi plata, dacă nu, nu mi-o dați.” Și mi-au dat plata: treizeci de arginți.”


G. În Cine se încred credincioşii?

Ps.9:10 – “Cei care cunosc numele tău se vor încrede în tine...,o, Iehova.”
Mat.12:21 – „Cine națiunele vor spera în numele său (Isus).”


H. Aici vedem că Iehova este acel păstor bun, care are grijă de turma sa.

Zah.9:16а – “Și Iehova, Dumnezeu lor, îi va salva în ziua aceea, ca pe turma poporului său”
Is.40:11 – „El își va păstori turma ca un păstor. Va aduna mieii cu brațul său și-i va purta la sîn. Va conduce cu grijă oile care alăptează.”
Eze.34:11,15 – „Căci așa a zis Domnul Suveran Iehova:”Iata-mă, eu însumi îmi voi căuta oile și le voi îngreji. Eu îmi voi paște oile și eu le voi duce să se culce”, zice Domnul Suveran Iehova.”

In.10:11,27 – „Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își dă sufletul în folosul oilor lui. Oile mele ascultă glasul meu, eu le cunosc și ele mă urmează.”
Rev.7:17 – „pentru că Mielul, care este în mijlocul tronului, îi va pastori și îi va calăuzi la izvoarele apelor vieții. Și Dumnezeu va șterge orice lacrimă în ochii lor.”


I. Orice genunchi se va pleca în fața lui Isus, și prsalvarea o primi
Is.45:23 – „Pe mine însumi am jurat – cuvîntul a ieșit din gura mea în dreptate și nu se va întoarce – că în fața mea se va pleca orice genunchi și orice limbă va jura,...”
Ioel 2:32 – „Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat. Da, pe muntele Sion și la Ierusalim vor fi cei salvați, așa cum a spus Iehova, și în mijlocul supraviețuitorilor, care sunt chemați de Iehova.”

F.A.4:12 – „Și nimeni altul nu este salvare, căci nu este sub cer nici un alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvați.”
Fil.2:10 – „pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi al celor din cer, al celor de pe pămînt și al celor de sub pămînt,”



Chiar și în N.T. găsim acest adevăr că Isus este Dumnezei Iehova.


J. În vers.6 ne spune că Iehova a trimis pe înger personal, pe cînd în vers.16 ne spune că Isus a trimis îngerul.

Rev.22:6 – „Și el mi-a zis: „Aceste cuvinte sunt demne de încredere și adevărate. Da, Iehova, Dumnezeu declaraților inspirate ale profeților, la trimis pe îngerul său ca să le arate sclavilor săi lucrurile care se vor întîmpla în curînd.”

Rev.22:16 – „Eu, Isus, l-am trimis pe îngerul meu ca să vă depună mărturie despre aceste lucruri în folosul congregațiilor....”

K. Dacă “Dumnezeu este lumină” atunci și “Isus este Dumnezeu” întrucît El este lumina, căci să nu uităm că Elohim Iehova nu dă gloria Sa nimănui.

1In.1:5 – ”...Dumnezeu este lumină...”

In.8:12 – “...Eu sunt lumina lumii...” (Vezi. In.1:7-9)


Toate aceste versete sunt pentru mine personal argumente suficiente ca să cred că Isus face parte din Iehova Dumnezei [Elohim]. Fiecare este liber să facă cu Isus ce dorește, Fariseii l-au ucit pentru blasfemie făță de Dumnezeu că sa făcut egal cu Dumnezeu Iehova, căci nu l-au crezut. Mă întreb dacă te consideri ucenic al lui Isus de ce nu îl crezi Cine este El?

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #5 : Ianuarie 26, 2012, 04:34:45 pm »
Si ce vrei sa ne spui md4RM?

Ca Isus este Iehova? Ca sunt o trinitate din care mai face parte si spiritul sfant?

In cazul asta sa fii sanatos. Nu cred ca ai gasit site-ul potrivit. Asta au lamurit-o multi alti protestanti studiind Biblia, cu secole inainte sa apara Martorii. E mult prea evidenta descrierea Bibliei ca incerci s-o "indoi" in halul asta incat sa pretinzi ca sprijina o trinitate, care e un concept pagan, preluat de biserica catolica la inceputuri din religii necrestine.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #6 : Ianuarie 26, 2012, 05:12:34 pm »
e putin ciudat sa iei din scripturi anumite versete care par a demonstra o teorie si sa le ignori complet celelalte care poate ar face cat de cat lumina in cadrul problemei.
ce facem cu 
ioan 14:10-14?? - Nu crezi că eu sunt în unitate cu Tatăl şi că Tatăl este în unitate cu mine? Lucrurile pe care vi le spun nu le spun de la mine, ci Tatăl, care rămâne în unitate cu mine, îşi face lucrările. 11 Credeţi-mă că eu sunt în unitate cu Tatăl şi că Tatăl este în unitate cu mine. Dacă nu, credeţi datorită acestor lucrări. 12 Foarte adevărat vă spun: Cine manifestă credinţă în mine va face şi el lucrările pe care le fac eu. Şi va face lucrări mai mari decât acestea pentru că eu mă duc la Tatăl. 13 Orice veţi cere în numele meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie glorificat prin Fiul. 14 Dacă veţi cere ceva în numele meu, voi face.

sau Filipeni 2:9–11 - De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, 11 şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl.

sa tragem concluziile ... daca isus ar fi intr-adevar Iehova... de ce s-ar mai fi obosit Iehova sa se ridice pe sine intr-o pozitie inaltata, din moment ce el era deja pe cea mai inalta pozitie din univers? de ce si-ar acorda cu bunavointa lui insusi un nume din moment ce el deja are unul? si cireasa de pe tort... daca Isus si Iehova sunt una si aceeasi persoana, de ce ar fi asteptat Iehova de la noi sa recunoastem ca Isus este domn spre gloria lui Dumnezeu, cand era suficient sa recunoastem ca Iehova e domn si dumnezeu spre gloria lui insusi?



Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #7 : Ianuarie 26, 2012, 05:24:51 pm »
logic .... cateva probleme ... ai scris "Expresia Alfa și Omega este aplicata numai la Dumnezeu."

(Revelaţia 1:17) Când l-am văzut, am căzut ca mort la picioarele lui. El şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu-ţi fie teamă! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urma"

Alfa și Omega inseamna inceputul si sfarsitul... dar spune-mi te rog .. cum poate fi Iehova inceputul, din moment ce el nu a avut inceput? El exista din vesnicie in vesnicie! isus, pe de alta parte, (Ioan 1:3) Toate lucrurile au venit în existenţă prin el şi fără el n-a venit nimic în existenţă. Ceea ce a venit în existenţă Isus a fost inceputul creatiei lui Dumnezeu, primul si singurul, toate celelalte lucruri, inclusiv lumina de la inceputul genezei au fost aduse in existenta prin el.

Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #8 : Ianuarie 26, 2012, 09:07:42 pm »
Cei ce spun ca Isus este unul si acelas cu Tatal inseamna ca nu stie care este diferenta intre fiu si tata!!!Si este o discutie in care dezbaterea ajunge la un nivel de persoane care nu au abilitatede a face deosebire intre doua persoane cu pozitii diferite!Este ca si cum ai spune unui orb ;de ce nu veizi ?Si tu nu realizezi din ce cauza orbul nu vede; fiinca si-a pierdut vederea sau nu a avut-o niciodata!Dar in fata ta apare o persoana normala!!!

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #9 : Ianuarie 26, 2012, 10:01:30 pm »
logic .... cateva probleme ... ai scris "Expresia Alfa și Omega este aplicata numai la Dumnezeu."

(Revelaţia 1:17) Când l-am văzut, am căzut ca mort la picioarele lui. El şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu-ţi fie teamă! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urma"

Alfa și Omega inseamna inceputul si sfarsitul... dar spune-mi te rog .. cum poate fi Iehova inceputul, din moment ce el nu a avut inceput? El exista din vesnicie in vesnicie! isus, pe de alta parte, (Ioan 1:3) Toate lucrurile au venit în existenţă prin el şi fără el n-a venit nimic în existenţă. Ceea ce a venit în existenţă Isus a fost inceputul creatiei lui Dumnezeu, primul si singurul, toate celelalte lucruri, inclusiv lumina de la inceputul genezei au fost aduse in existenta prin el.

Alfa si Omega e un titlu/calificativ al lui Dumnezeu pentru ca este numit astfel in Apocalipsa.

Citat din: logic
„Cel dintâi și cel din urmă” înseamnă unicul (în categoria respectivă). Există aspecte în contextele date în care Iehova ca dumnezeu creator si cunoscător al viitorului și Isus ca primul înviat și instalat ca mesia sunt unici. De exemplu Isus este Cel întâi născut dintre cei morți, Începutul Bisericii și Capul ei (Col 1:18), în timp ce Dumnezeu este capul lui Cristos și Cel ce l-a înviat din morți.

Referitor la partea cu Isus intermediar in creatie, eu nu cred in preexistenta lui Isus. De altfel am gasit ca radacinile arianismului sunt la fel de pagane ca ale trinitarianismului. Teologia lui Platon presupunea un demiurg intermediar/tampon intre Dumnezeu si materie, Dumnezeu fiind pur/sfant, iar materia impura/nesfanta prin definitie.

Offline md4RM

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 17
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #10 : Ianuarie 27, 2012, 06:02:44 pm »
logic .... cateva probleme ... ai scris "Expresia Alfa și Omega este aplicata numai la Dumnezeu."

(Revelaţia 1:17) Când l-am văzut, am căzut ca mort la picioarele lui. El şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu-ţi fie teamă! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urma"

Alfa și Omega inseamna inceputul si sfarsitul... dar spune-mi te rog .. cum poate fi Iehova inceputul, din moment ce el nu a avut inceput? El exista din vesnicie in vesnicie!

Intelesul tau ca "Alfa" ar insemna "de a avea un inceput" nu este corect inteles intrucit in

Rev. 1:8 – „Eu sunt Alfa și Omega”, spune Iehova Dumnezeu, „Cel care este, care era și care vine, Cel Atotputernic”.

Aceasta ar insemna ca Dumnezeu Tatal Iehova - are inceput.

Parere mea ca "Alfa și Omega" are acelasi inteles ca si cel in "Cel dintîi și Cel de pe urmă", "începutul şi sfîrşitul".

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #11 : Ianuarie 28, 2012, 01:50:28 am »
Ce explicatie avem la mesajul din Evrei capitolul 1;"..Dumnezeu,

2. la sfarsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor si prin care a facut si veacurile.

3. El, care este oglindirea slavei Lui si intiparirea Fiintei Lui si care tine toate lucrurile cu cuvantul puterii Lui, a facut curatarea pacatelor si a sezut la dreapta Maririi in locurile preainalte,

4. ajungand cu atat mai presus de ingeri, cu cat a mostenit un Nume mult mai minunat decat al lor.

5. Caci, caruia dintre ingeri a zis El vreodata: "Tu esti Fiul Meu; astazi Te-am nascut"? Si iarasi: "Eu Ii voi fi Tata, si El Imi va fi Fiu"?

6. Si, cand duce iarasi in lume pe Cel intai nascut, zice: "Toti ingerii lui Dumnezeu sa I se inchine!"

7. Si despre ingeri zice: "Din vanturi face ingeri ai Lui; si dintr-o flacara de foc, slujitori ai Lui";

8. pe cand Fiului I-a zis: "Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate;

9. Tu ai iubit neprihanirea si ai urat nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decat pe tovarasii Tai."
Daca DUMNEZEU-TATAL ESTE UNUL SI ACELAS CU DOMNUL ISUS ,atunci acest mesaj mai detine valoare?Sau cel din Filipeni cap2;"..6. El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu,

7. ci S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor.

8. La infatisare a fost gasit ca un om, S-a smerit si S-a facut ascultator pana la moarte, si inca moarte de cruce.

9. De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult si I-a dat Numele care este mai presus de orice nume;

10. pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant,

11. si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul. "
Aici prin mesajul scris intilnim o persoana ?Sau 2?


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #12 : Ianuarie 28, 2012, 04:03:37 am »
md4RM, hai sa-ti fac o favoare sa intelegi de ce Isus nu are nici o legatura cu "divinitatea":

Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui

Si daca tot suntem aici, vezi si asta:

Biblia gresita, sau cuvântul lui Dumnezeu?

Cu placere.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #13 : Ianuarie 30, 2012, 12:05:22 pm »
Apostolul Petru,dupa atata timp de stat impreuna cu Isus a crezut ca doua persoane distincte =Iehova Tatal si Isus Fiul =                                                                                   
          Matei 16:22
Petru L-a luat deoparte si a început sa-L mustre, zicând: „Sa Te fereasca Dumnezeu, Doamne! Sa nu Ti se întâmple asa ceva!”                                                                                 
          Isus nu l-a contrazis pe Petru.
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline md4RM

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 17
Re: ISUS este IEHOVA?
« Răspuns #14 : Februarie 02, 2012, 10:50:41 pm »
A. Rog sa fiti atenti, nu ma poate nimeni sa ma contrazica in ceea ce eu nu am scris. Eu nu am spus ca Isus si Tatal este aceeasi persoana, sau ca Isus este Iehova, sau ceva despre Trinitate. Deaceea nu cred ca mi se adreseaza spusele de mai jos.
Eu am deschis aceast tema pentru a discuta persoanalitatea lui Isus si anume: Cine este El? Si daca i se merita de ai oferi slava? In ce mod noi o face daca o facem? Ci nu pentru a discuta “Trinitate” sau “nu Trinitate”.

Sa tragem concluziile ... daca isus ar fi intr-adevar Iehova... de ce s-ar mai fi obosit Iehova sa se ridice pe sine intr-o pozitie inaltata, din moment ce el era deja pe cea mai inalta pozitie din univers? de ce si-ar acorda cu bunavointa lui insusi un nume din moment ce el deja are unul? si cireasa de pe tort... daca Isus si Iehova sunt una si aceeasi persoana,


B.
De ce ar fi asteptat Iehova de la noi sa recunoastem ca Isus este domn spre gloria lui Dumnezeu, cand era suficient sa recunoastem ca Iehova e domn si dumnezeu spre gloria lui insusi?

Raspunsul meu pentru tine este: Nu stiu. Aceasta ne invata Isus, si anume sa-I oferim cinste, adica pret si valoare.

Ioan. 5:22-23 – Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului, pentru ca toţi să cinstească pe Fiul CUM cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimes.

Acest “CUM” trebuie inteles ca in mod exact trebuie de oferit atentie si pret Fiului cum o oferim Tatalui, caci in caz contrar “Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimes.”

Si doresc sa mai specific inca odata ca insusi Isus a fost rastignit pentru ca sa considerat ca este egal cu Dumnezeu Tatal

Ioan 5:18: “De aceea căutau iudeii și mai mult să-l omoare; fiindcă nu numai că încălca sabatul, ci îl și numea pe Dumnezeu Tatăl său, făcîndu-se egal cu Dumnezeu”.


C. Biblia nu doar ne invata ca trebuie sa punem valoare pe Isus ca doar un simplu Mijlocitor al noastru in fata Tatalui

Apoc. 5:12-13 -  Ei ziceau cu glas tare: ,,Vrednic este Mielul, care a fost jungheat, să primească puterea, bogăţia, înţelepciunea, tăria, cinstea, slava şi lauda!``Şi pe toate făpturile, cari sînt în cer, pe pămînt, supt pămînt, pe mare, şi tot ce se află în aceste locuri, le-am auzit zicînd: ,,A Celui ce şade pe scaunul de domnie, şi a Mielului să fie lauda, cinstea, slava şi stăpînirea în vecii vecilor!``

Ce aflam despre Isus? Ca El, Mielul, este: Vrednic să primească puterea, bogăţia, înţelepciunea, tăria, cinstea, slava şi lauda! şi stăpînirea în vecii vecilor!``

Acest “Vrednic” nu inseamna ca Isus a fost cindva “ne-Vrednit” si pe pamint El si-a capatat vrednicia. Aceasta vrednicie este exacta ca in

Ps.145:3 – “Mare este Iehova şi foarte vrednic de laudă, şi mărimea Lui este nepătrunsă.”

Adica Isus are aceasi vrednicie ca a Tatalui, caci aceeasi vrednicia I se ofera si “Celui ce şade pe scaunul de domnie”.


D. Eu cred ca in capul unui om nu poate incapea toata maritia indurarii Tatalui si a Fiului de noi (Rom.11:32-34) si ale toate lucrurile care se petrec in cer si pe pamint. Biblia ne invata Fiul este taina lui Dumnezeu (Col.2:2) pe care ne-a descoperit-o deplina acum (Col.1:26), dar neinteleasa de noi deplin.

Rom.11:32-34 – Fiindcă Dumnezeu a închis pe toţi oamenii în neascultare, ca să aibă îndurare de toţi. O, adîncul bogăţiei, înţelepciunii şi ştiinţei lui Dumnezeu! Cît de nepătrunse sînt judecăţile Lui, şi cît de neînţelese sînt căile Lui! Şi în adevăr, ,,cine a cunoscut gîndul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui?

Col.2:2 – “pentruca să li se îmbărbăteze inimile, să fie uniţi în dragoste, şi să capete toate bogăţiile plinătăţii de pricepere, ca să cunoască taina lui Dumnezeu Tatăl, adică pe Hristos,”

Cit noi nun e-am bate cap de cap, nu o vom putea scoate lucrurile in capat. De aceea trebuie sa acceptam lucrurile care nu ne pot fi intelese crezindu-L pe Dumnezeu pe Cuvint, caci deaceea suntem numit “credinciosi”.

E. Ultima ce doresc sa spun aici si care a fost scopul postarii mele aici. Si anume, chiar daca acum este o mare divergenta intre ceea: Cine este Isus Hristos? Biblia ne spune clar indiferent cine este Isus si care este natura Lui, noi oamenii credinciosi trebuie sa credem si sa facem:

1.   Ca este egal cu Dumnezeu. (Ioan 5:18)
2.   Să cinstească pe Fiul CUM cinstim pe Tatăl. (Ioan 5:22-23)
3.   Sa dam Mielului lauda, cinstea, slava şi sa recunoastem ca si a Lui este stăpînirea în vecii vecilor. (Apoc. 5:12-13)
4.   Poate niciodata nu vom putea patrunde natura lui Isus vreodata defenitiv, intrucit este o taina. (Col.2:2)


[Imi cer scuze ca scriu mesaje lungi]