Autor Subiect: justificarea suveranităţii lui Iehova  (Citit de 1458 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
justificarea suveranităţii lui Iehova
« : August 02, 2012, 06:25:26 pm »
Susţine Biblia oare:

că principalul motiv al venirii lui Isus pe pământ este:
Justificarea suveranităţii lui Iehova prin intermediul Regatului Său?

Că tema principală a Bibliei, a Evangheliei (Vestea bună) este:
Justificarea suveranităţii lui Iehova prin intermediul Regatului Său?

Că motivul principal pentru care a permis Dumnezeu suferinţa este:
Justificarea suveranităţii lui Iehova prin intermediul Regatului Său?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: justificarea suveranităţii lui Iehova
« Răspuns #2 : August 04, 2012, 04:00:11 pm »
http://exm.uv.ro/documente/controversa.html

Draga Alin, am citit cu interes trimiterea ta.  :)

Am ramas uimita de urmatoarea afirmatie a martorilor:

 “La scurt timp după congres, conţinutul acestui discurs a fost publicat în Turnul de veghere din 1 şi 15 august 1935, în engleză. El sublinia faptul că, pentru a înţelege corect lucrurile, este important să recunoaştem că scopul principal al lui Iehova nu este salvarea oamenilor, ci justificarea numelui său (sau, cum se spune acum, justificarea suveranităţii sale)”

Sunt in deplin acord cu tine ca Biblia invata cu totul altceva si anume:

” Domnul Isus exprimă atât de clar scopul lui Dumnezeu, când spune în Luca 19:10 NW: „Căci Fiul omului a venit să caute şi să salveze ce era pierdut” (vezi şi 1Timotei 2:15; Evrei 7:25).”
„tema principală a Bibliei este persoana Domnului Isus, El este elelemtul central al Evangheliei. Găsim scris în Scripturi:
•   Ioan 5:39 NW: „Voi cercetaţi Scripturile gândind că prin ele veţi avea viaţă veşnică, dar chiar ele depun mărturie despre mine”.
•   Ioan 5:46 NW: „De fapt, dacă l-aţi crede pe Moise [cărţile lui Moise], m-aţi crede şi pe mine, fiindcă el a scris despre mine”.
•   Luca 24:25-27 NW: „Atunci el le-a zis: „Oh, oameni fără minte şi înceţi cu inima când trebuie să credeţi toate lucrurile spuse de profeţi! Oare nu trebuia Cristosul să sufere aceste lucruri ca să primească gloria care i se cuvine?“ Şi, începând de la Moise şi de la toţi Profeţii, le-a explicat lucrurile privitoare la el din întreaga Scriptură”.
•   Luca 24: 44,45 NW: „Acestea sunt cuvintele pe care vi le spuneam când încă eram cu voi: că toate lucrurile scrise despre mineîn legea lui Moise, în Profeţi şi în Psalmi trebuie să se împlinească“. Atunci el le-a deschis mintea ca să înţeleagă Scripturile”.
•   Fapte 10:43 NW: „Despre el depun mărturie toţi profeţii şi spun că oricine crede în el primeşte iertarea păcatelor prin numele său”.
Despre cine mărturiseşte: legea, profeţii, adică cărţile profeţilor şi Psalmii (adică Scripturile ebraice în întregime)? Despre Isus Cristos!
Despre cine mărturisesc Scripturile creştine:
•   Marcu 1:1: „Începutul veştii bune despre Isus Cristos
•   Ioan 20:31 NW: „Dar acestea au fost scrise pentru ca voi să credeţi că Isus este Cristosul, Fiul lui Dumnezeu, şi, crezând, să aveţi viaţă prin numele său”.
•   1Corinteni 1:23,24 NW: „dar noi îl predicăm pe Cristos...însă pentru cei chemaţi, atât iudei, cât şi greci, Cristos este puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu”.
•   1Corinteni 2:2 NW: „Căci atunci când eram la voi, am hotărât să nu mă intereseze altceva decât Isus Cristos...”.
•   Revelaţia 19:10 NW: „depunerea mărturiei despre Isus este spiritul profeţiei!”
Iată care este tema principală a Bibliei: Domnul Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, El apare la începutul Bibliei (Geneza 1:26; 3:15), şi la sfârşitul Bibliei (Revelaţia 22:20,21). Scripturile ebraice profeţesc despre El, iar împlinirea este în Scripturile creştine, El este subiectul central al Evangheliei! El este tema principală a Bibliei, căci oricine Îl mărturiseşte pe El, implicit Îl mărturiseşte şi pe Tatăl (Ioan 12:44; 13:20; 1Ioan 2:23). Domnul Isus ni-L revelează pe Tatăl (Matei 11:27; Ioan 12:45; 14:9)!
De asemenea, Vestea bună sau Evanghelia, nu are ca principal subiect: Justificarea suveranităţii lui Iehova, ci persoana Domnului Isus aşa cum am văzut.”

Har si pace! :) (mi-am permis sa te citez :) )