Autor Subiect: A doua venire a lui Hristos  (Citit de 13209 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
A doua venire a lui Hristos
« : Decembrie 12, 2012, 11:56:56 am »

A venit Hristos în 1914? Dar în 1918?
Ce dovezi avem, pro şi contra?
Dar astăzi, Hristos este venit? Cum putem afla?


Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #1 : Decembrie 12, 2012, 01:43:39 pm »
Domnul nu a venit!Cand s-a referit la venirea sa,a avertizat oamenii sa fie foarte vigilenti,fiindca va fi anuntata venirea multor"Hristosi mincinosi"Matei24:23-27.!Ap.Pavel spune ca Domnul nu va veni,decat dupa ce mai intai, apare "Omul faradelegii"(nelegiuirii N.W.),care se va aseza in"Templul lui Dumnezeu"!!!Ap.Pavel,asociaza evenimentul venirii (coborarii),cu strangerea crestinilor:unii vor fi inviati,altii,care sunt in viata la venirea sa,"vor fii schimbati".2Tes.2:1-5;1Tes.4:15-18.Ap Petru asociaza venirea Domnului cu "innoirea tuturor lucrurilor"s-au "crerea din nou a tuturor lucrurilor"Fapte 3:20,21!Matei:27,29.Domnul promite ca vine "curand"Rev.22:7,12,20.Vino Doamne Isuse!Amin!

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #2 : Decembrie 12, 2012, 01:47:31 pm »
Nu a venit ... mai simplu...
Cand va veni , orice ochi il va vedea ...zice biblia .

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #3 : Decembrie 12, 2012, 01:56:18 pm »
Simplu si eficient!Treaba cu 1914,nu a trecut nici proba Bibliei ,nici a Timpului.Sunt totusi...100 de ani,de atunci.Cel mai simplu ar spune Ateii:"povesti"!

Offline zeu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #4 : Decembrie 12, 2012, 02:37:52 pm »
Voi...nu vreti sa vedeti ca;Sf inta carte a bibliei,este SF, ca gen literar, asa ca noi astia treziti la maxim  :D sintem plictisiti de a dezbate SF-euri...
Si acum ma gindesc cum dreq a inghitit lupu pe bunica lu scufita rosie ...poate stiti voi...cea din sfinta carte de povesti  ;D

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #5 : Decembrie 12, 2012, 07:21:21 pm »
Unora le plac povestile...Bunica mea ma adormea, spunindu-mi povesti cu zmei si frumuseti, de pe alte taramuri...Totdeauna Zmeul era invins...Ce bine era, cand eram copil!De altfel, numai copiii vor mosteni imparatia...Ei vor o lume vesnica,de basm...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #6 : Decembrie 12, 2012, 07:38:32 pm »
Am crezut că nu o să intereseze pe nimeni subiectul. E bine, mulţumesc tuturor pentru răspunsuri.
 Eu zic să împărţim versetele care vorbesc de venirea lui Hristos în două categorii:
1. versete care arată că venirea Sa este aproape
2. versete care arată ce va face Isus îndată ce va veni.
Când vedem versete din categoria a doua împlinindu-se , înseamnă că Hristos este venit.

Nu a venit ... mai simplu...
Cand va veni , orice ochi il va vedea ...zice biblia .
Apocalipsa 1:7  „Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce L-au străpuns. Şi toate seminţiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.”
Despre ce străpungere e vorba?  Despre cea literală din anul 33? Sigur, nu! Aceia nu au cum să-L vadă venind pe Isus căci sunt morţi. Ca să-i învie, Isus trebuie mai întâi să vină. Dacă ne referim la o străpungere simbolică, putea să fie străpuns înainte să revină? La fel este sigur că nu. Atunci, cum se poate înţelege această parte a acestui verset: „…orice ochi Îl va vedea; şi cei ce L-au străpuns.”
       Eu cam aşa cred: Isus trebuie să vină ( sau a venit), cei ce I-au aşteptat venirea, asemenea fecioarelor înţelepte, este sigur că-L vor vedea, doar I-au ieşit înainte să-L întâmpine, iar cei ce din diferite motive n-au observat venirea Sa şi o bună vreme L-au „străpuns” prin faptul că nu recunosc venirea Sa, sau îl „străpung” în alt fel, în cele din urmă  vor crede şi ei că Hristos este venit, deci îl vor vedea şi ei.
 

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #7 : Decembrie 12, 2012, 08:36:02 pm »
Sti cand a prezis Russel, prima venire invizibila a Domnului Isus?Intreaba-l pe Alin...Sti cand a prezis venirea Domnului in1914?Intreaba-l tot pe Alin!!!Cand a avut Russel dreptate?Niciodata!!!Teoria cu "prezenta invizibila" a lui Isus,a luat-o de la Adventisti!!!Intreaba-l tot pe Alin>(sitee-Calea Crestina),desi el a evoluat si nu mai intra pe "Forum Martorii lui Iehova."Ce sa-i faci,unii merg pe un forum,atata vreme cat au un interes...Scuze Alin,m-a luat gura pe dinainte...

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #8 : Decembrie 12, 2012, 08:49:39 pm »
Valer,Wts,tocmai s-a lepadat de Russel,de Rutherford,de Knnor,de F.Frantz,etc,iar tu le confirmi explicatiile?Fi baiat istet:Exista si alte explicatii decat cele oferite de ei,"fantziste". Documenteaza-te,tot la Alin...desi il suspectez de ..."nestatornicie"...

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #9 : Decembrie 12, 2012, 09:32:22 pm »
Io zic ca Isus nu a venit. Daca venea, ar fi aparut deja la OTV, la Dan Diaconescu in direct, si ar fi aratat cam asa:
Jesus Christ Superstar 2000 [HQ]

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #10 : Decembrie 13, 2012, 03:06:53 pm »
Teoria cu "prezenta invizibila" a lui Isus,a luat-o de la Adventisti!!!
Şi cum trebuie să fie prezenţa lui Isus (sau venirea, că-i tot una), vizibilă?
E principal de stabilit şi acest aspect.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #11 : Decembrie 13, 2012, 07:18:50 pm »
Şi cum trebuie să fie prezenţa lui Isus (sau venirea, că-i tot una), vizibilă?
Pai daca orice ochi il va vedea ...  tu cum crezi ? ... Daca ar fi invizibila ... cum l-ar mai vedea ?...  ma gandesc .... :-\

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #12 : Decembrie 13, 2012, 07:36:58 pm »
Păi, ne întoarcem iar la logică. Dacă ar veni într-un corp vizibil, ar putea fi altul decât un corp uman? Eu zic că nu.  Ce vine să facă Isus încât să aibă nevoie  iar de un corp uman? Să se mai jertfească încă odată? De ce n-a venit şi prima dată pe norii cerului, ci s-a născut prin Maria? Şi dacă vine cu un corp uman şi călare pe un cal alb, îi va ieşi o sabie din gură? (Apoc 19:15). Dacă înţelegem literal  sigur ne omoară „slova”.
Să nu mai vorbim că numai sub nori L-am putea vedea, în nici un caz pe nori. Şi altele de genul ăsta.

« Ultima Modificare: Decembrie 13, 2012, 07:43:07 pm de valeriu »

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #13 : Decembrie 13, 2012, 08:20:32 pm »
Valer,tu te prezinti ca un Fat-frumos...Si ce daca ai fii aliniat,WTS,CAMI,etc?Fiecare se aliniaza unde vrea...care este problema?Cu-i foloseste o prezenta invizibila?Vor spune vesnic:Noi il reprezentam pe Domnul!!!Si daca Domnul vine vizibil,te deranjeaza?Prezenta sa vizibila de 40 de zile ,a fost benefica?Tu stii ce a reprezentat"norul"?Dintr-un "nor" luminos Tatal,a spus:Acesta este fiul meu ,prea-iubit:De el sa ascultati!!!Eu nu am plecat de la Martori pe usa din dos...Unii doresc un sistem in care ei sa decida!!!Isus sa fie undeva,invizibil...Si sa spuna ca si Papa:Suntem,vicarus filii Deii,loctiitorul lui Isus pe pamant....Asa ca asteapta-l pe Isus cat vrei!!!Si viseaza cat vrei...Ce importanta are cand si cum v-a veni Isus?El v-a indreptatii pe unii si i-i va condamna pe altii...Vino,Doamne Isuse,Vino cum vrei tu...vizibil s-au nu...care este problema?Vin-o cum vrei tu...vizibil s-au nu!!!Cu-i nu_i convine sa reclame.Dupa cum dezbat Oamenii,Isus nu va veni niciodata...Pentru ca unii il vor vizibil, altii ,nu!!!Ce importanta are?El vine cum vrea!!!Poate vrea sa manance un vitel,unt si lapte...ce ai impotriva,Valeriu?Genesa 18:7,8.Dumnezeu,este uman!!!

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #14 : Decembrie 13, 2012, 09:59:50 pm »
 Ilie, nu înţeleg de ce zici că mă prezint ca un Făt –  Frumos, dar nu contează, nu-i nevoie să-mi explici.
Subiectul acesta mă interesează, şi-i rău dacă-l analizăm din toate unghiurile?
Să şti că nici pe mine nu mă deranjează dacă Isus vine vizibil si vine invizibil. M-ar deranja dacă ar fi venit şi n-aş fi observat. Înţelegi? Nu mi-aş dori să fiu printre cei condamnaţi.
Eu nu decid nici pentru soţia mea, ce să creadă şi ce nu, darămite pentru voi. Ce e rău să discutăm liber? În cazul în care găsim răspunsul în Biblie, nu avem voie să luăm singuri învăţătură?
Când se va ajunge ca orice ochi să-L vadă, şi ochiul bun şi ochiul rău, se va lăsa cu regrete. Din pilda celor 10 fecioare nu învăţăm nimic?
Ilie! Hai să-ţi mai dau un mic exemplu: Să zicem că tu conduci o maşină. Cineva îţi spune: „Vezi că-ţi curge radiatorul!” Tu poţi să-l crezi şi să verifici sau să mergi aşa până ţi se gripează motorul.