Sondaj

Toţi oamenii se vor prezenta în faţa scaunului de judecată a lui Cristos?

Da
4 (36.4%)
Nu
0 (0%)
Nu va exista o judecată
6 (54.5%)
nu ştiu
1 (9.1%)

Numărul total de membrii care au votat: 11

Autor Subiect: Judecata  (Citit de 10340 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Judecata
« : Ianuarie 10, 2013, 04:49:22 pm »
Viaţa fiecărui om este înregistrată de Dumnezeu, există în cer anumite cărţi care consemnează toate faptele noastre bune sau rele (Apocalipsa 20:11,12). Ea este o înregistrare corectă, dreaptă, imparţială (Deut. 32:4; Fapte 10:34,35; 2Tesaloniceni 1:5).
Dumnezeu este un Dumnezeu măreţ, Atotştiutor (Iov 12:13), Atotputernic, nelimitat în puterea Sa (Isaia 40:28; Apocalipsa 4:8), prezent peste tot (omniprezent), nimic nu scapă vederii sale (Psalmul 11:4; 139:7-10; Ieremia 23:23,24). Dumnezeu este Judecătorul, El are atributul şi calitatea de judecător al universului, deoarece El este Cel care a creat universul (proprietarul), şi Cel care a dat legi în Univers (Psalmi 94:2; Isaia 33:22; Evrei 12:23; Iacov 4:11; 1Petru 1:17), şi prin urmare El este garantul justiţiei şi al dreptăţii, căci în Psalmul 89:14 (Noua Traducere Românească – NTR) se spune: „Dreptatea şi judecata sunt temelia tronului Tău”. Dumnezeu a dat dreptul de a judeca Fiului Său: Isus, o dată cu venirea acestuia pe pământ (Ioan 5:22,23). Astfel, Dumnezeu judecă lumea prin Cristos (Romani 2:16).
Dumnezeu nu emite judecăţile Sale, pe criterii etnice, rasiale, naţionale, sociale, deoarece El este nepărtinitor (Romani 2:11).
Unii oameni cred că toţi oamenii vor fi înviaţi în mileniu şi vor fi învăţaţi legile lui Dumnezeu, pentru ca ei să i-a o decizie, pentru sau contra lui Cristos şi judecata divină va fi pe baza a faptelor făcute după înviere, nu a faptelor făcute în viaţa actuală.
Această teorie, este nedreaptă şi nebiblică! Biblia nicăieri nu învaţă că oamenii vor avea şansa a doua la mântuire!

continuarea:

http://erezii.blogspot.ro/2013/01/judecata-lui-dumnezeu.html
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Judecata
« Răspuns #1 : Ianuarie 10, 2013, 06:02:54 pm »
Ase? Si totusi dumne zeul tau pe ce criterii ne-o traso la toti? :o 8)
Am fost si eu prostit de mic cu iluzia asta numita dumnezeu...acum nu dau doi bani pe el;vi-las scoate cu patentu din cap :D dar ma tem sa naiba metastaza tomoara asta ;)
Calea draga, te simpatizez ,dar te rog nu mai raspindii infectia asta numita DmneZEU...este inventia unor nenorociti care nu accepta sa priveasca moartea in fata,a unor bolnavi mintal.
Scuze ca ti-am spart .."judecata"dar judeca si tu un pic :D :o 8)
Si totusi va inteleg, am fost si eu infectat,nu ca am vrut....dar unii au considerat ca imi vor binele si mi-au facut cel mai mare rau.
Poate il intrebi pe zeul tau de ce sotia mea credincioasa LUI a fost nenorocita cu o boala cronica extrem de urita ?Aud?Sa nu-ti ...povestesc cite "binecuvintari"ii transmit ...citeodata.
Dar m-am linistit doar de cind sint ATEU.Credinta in zei, un blestem pentru oameni!
Si voi credinciosii suferiti de ce-a mai nenorocita boala;sa slavesti un CRIMINAL!!!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Judecata
« Răspuns #2 : Ianuarie 10, 2013, 06:22:12 pm »
Indiferent,care este refugiul(religie s-au ateism...),tot un cotet este.Acolo n-e plangem de mila.M-ai bine s-a ramanem "liberi cugetatori",fara aliniere si fara alienare... ;D ;)

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Judecata
« Răspuns #3 : Ianuarie 10, 2013, 07:15:36 pm »
Draga Calea , am sa iti povestesc niste fapte din alta carte , preferata mea : intr-o zi un lup rau a mancat-o pe o bunicuta si pe scufita rosie dar a venit un vanator bun si a taiat burta lupului si le-a salvat pe cele doua .
 Intelegi de ce ti-am dat acest exemplu ? pentru ca ne-ai chinuit sa ne dai o gramada de citate si referinte dintr-o carte a carui veridicitate trebuia mai intai sa o demonstrezi . Daca in ea scrie ca este cuvantul lui dumnezeu nu inseamna neaparat ca si este . nici nu merita sa merg mai departe si sa zic ca nici macar nu cred in acest dumnezeu si chiar daca ai putea sa ma faci sa cred ca exista tot nu m-as ruga lui si nu i-as sluji pt ca este rau, razbunator si egoist din cale afara .
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Judecata
« Răspuns #4 : Ianuarie 10, 2013, 07:51:56 pm »
  Totul tine de a fi credincios sau nu ... Credinţa este definită ca o convingere fermă în existenţa a ceva sau cineva, fără a dispune în general de vreo dovadă obiectivă; în sprijinul afirmaţiei că acel ceva sau cineva există. Dar ca de obicei omul a denaturat totul impunandu-si interesele ... care au adus dezastrul .

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Judecata
« Răspuns #5 : Ianuarie 10, 2013, 07:59:39 pm »
pentru ca ne-ai chinuit sa ne dai o gramada de citate si referinte dintr-o carte a carui veridicitate trebuia mai intai sa o demonstrezi . Daca in ea scrie ca este cuvantul lui dumnezeu nu inseamna neaparat ca si este .
Nu-i cazul ca la fiecare subiect să se dezbată acelaşi lucru, dacă-i Biblia cuvântul lui Dumnezeu sau nu,  sau dacă există Dumnezeu sau nu există. Sunt suficiente subiecte şi pentru acestea.
Dacă Dumnezeu n-ar exista, atunci nu numai cuvintele noastre, a celor ce cred în El, ar fi de prisos, dar şi ale celorlalţi, ale ateilor ar fi la fel de lipsite de sens, pentru că oamenii, fie că există sau nu Dumnezeu, tot îşi trăiesc vieţile. Doar în cazul celor ce doresc un pic mai mult de la viaţă, cei ce speră la o viaţă veşnică, doar în acest caz situaţia se schimbă. Aşa că, dacă tu nu mai crezi în Dumnezeu, poţi să treci în lumea basmelor.  Când îţi va veni rândul să pleci „bu” tot judecată vei pleca.

 

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Judecata
« Răspuns #6 : Ianuarie 10, 2013, 08:22:18 pm »
mie mi se pare ca voi astia credinciosii, asa cum se explica si mai sus , o credinta nu trebuie sa aiba dovezi , voi traiti in lumea basmelor . a dracului judecata : cat traiesti te judeca oamenii, cand mori sa te judece big brother , da la ce naiba ne-am mai nascut numa sa fim judecati ? am impresia ca sunteti masochisti mama de va place atat judecata. nu-i mai bine sa-si vada fiecare de viata lui ? ca de l-as lua si eu la judecata pe dumnezeu asta al vostru ... puscaria pe viata l-ar manca
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Judecata
« Răspuns #7 : Ianuarie 10, 2013, 08:24:55 pm »
Lumea basmelor vo lasam voua.Ati facut dependenta,saracii de voi.Ce v-ati bucura sa fim judecati si distrusi.Gubici  ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Judecata
« Răspuns #9 : Ianuarie 10, 2013, 09:00:09 pm »
Extremele niciodata nu au dat rezultate . Cred ca putem convetui impreuna inca ...

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Judecata
« Răspuns #10 : Ianuarie 10, 2013, 09:47:11 pm »
Viaţa fiecărui om este înregistrată de Dumnezeu, există în cer anumite cărţi care consemnează toate faptele noastre bune sau rele

Exista o carte numita Biblia in care gasim faptele Zeului Biblic. Deocamdata, eu il gasesc vinovat. Mult mai vinovat decat ma gaseste El pe mine. Ce facem in situatia asta?

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Judecata
« Răspuns #11 : Ianuarie 11, 2013, 12:27:57 am »
http://calea-crestina.blogspot.ro/2013/01/tinuta-femeii-crestine.html?spref=fb
tot din cauză pentru a sublinia diferenţa dintre sexe pe care Diavolul prin homosexualitate, lesbianism, modă, tunsoare şi prin orice mijloc doreşte să desfiinţeze rânduiala lui Dumnezeu, adică diferenţele de sex. Sunt convins ca toti rockerii sunt homosexuali pentru ca au parul lung. De asemenea, toate femeile tunse a la garcon sunt lesbi.

Mama, ce articol hazliu! Aline, in care biserica neoprotestanta te-ai proptit in prezent? Cateva citate, adevarate perle: Oricine îşi tunde părul scurt, băieţesc, nesocoteşte sfatul Domnului.
...surorile tinere să ceară şi părerea celor mai în vârstă, pentru a nu cădea în extreme (Tit 2:3-5) sau chiar fraţilor maturi care veghează asupra turmei. (sunt convins ca fratii maturi sunt experti in coafuri feminine! Apropo, parul pubian se poate freza sau trebuie sa si-l poarte nefrezat, ca sa se poata face ca lumea diferentierea intre sexe? Poate ar fi bine sa ceara parerea fratilor maturi!

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Judecata
« Răspuns #12 : Ianuarie 11, 2013, 09:06:48 am »

Exista o carte numita Biblia in care gasim faptele Zeului Biblic. Deocamdata, eu il gasesc vinovat. Mult mai vinovat decat ma gaseste El pe mine. Ce facem in situatia asta?
Situaţia asta a ta seamănă foarte bine cu cea a puricelui parazit pe elefant. Puricele îl acuză pe elefant: „Vezi că mi-ai aruncat praf în ochi!”  Dacă îl găseşti vinovat pe Dumnezeu, mută-te în alt loc unde nu-i creaţia Sa şi unde nu este El stăpân. Sau ia-te de mânecă cu El. Iată ce-ţi spune, ce spune „Olarul” „lutului”: Deuteronomul 32:39 – 41.  „Să ştiţi, deci, că Eu Sunt Dumnezeu, şi că nu este alt dumnezeu în afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea. Căci Îmi ridic mâna spre cer, şi zic: „Cât este de adevărat că trăiesc în veci, Atât este de adevărat că atunci când voi ascuţi fulgerul săbiei Mele, şi voi pune mâna să fac judecată, Mă voi răzbuna împotriva potrivnicilor Mei, şi voi pedepsi pe cei ce Mă urăsc”

 

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Judecata
« Răspuns #13 : Ianuarie 11, 2013, 10:13:55 am »
Valeriule , cunosc in ziua de azi parinti care le spun acelasi lucru copiilor lor : eu te-am facut , eu te omor . Crede-ma ca unii au si reusit . daca tie ti se pare un lucru normal nu ma mai mira ca il scutesti pe dumnezeu asta de toata vina . cat despre alti (dumne)zei se pare ca exista totusi , altfel explica tu de ce insusi dumnezeul tau zice sa nu ne inchinam la altii decat lui . mie mi se pare ca e cam orgolios dumnezeul asta si are probleme grave de personalitate . se pare ca voi ii slujiti doar de frica , vezi exact versetele citate de tine , un dumezeu amenintator care daca nu esti cu el esti impotriva lui . mai degraba nebun decat iubitor
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Judecata
« Răspuns #14 : Ianuarie 11, 2013, 11:35:33 am »
Gabriell,esti tu ateu, cum sunt eu extraterestru!De ce tot repeti ca esti ateu?vrei sa te auto-convingi?Ori vrei sa ridici moralul unor atei de pe forum? ...Apoi,ai baut ceva?cine vrea sa fiti voi distrusi?PAVEL SPUNE:"Dumnezeu a inchis pe toti oamenii in neascultare, ca sa aiba mila de toti"salutari... ;D ;)

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Judecata
« Răspuns #15 : Ianuarie 11, 2013, 11:40:16 am »
adica cum ? el ne inchide in neascultare ca apoi sa fie erou si sa para el ala milos . ce aberatie , masochism , din cauza lui sunt neascultatoare ca el m-a inchis in neascultare si mai trebuie sa-i multumesc c-o sa fie milos ? oameni buni cu ce ganditi ? voi va auziti ce spuneti ? :o :o :o :o :o :o :o :o
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Judecata
« Răspuns #16 : Ianuarie 11, 2013, 12:31:26 pm »
Cine citeste s-a inteleaga!I-a inchis in neascultare(moarte),dar nu-i lasa acolo!!!Pe de alta parte Omul a ales aceasta cale...Mimoza,salutare!Esti fata s-au baiat? ;D ;)

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Judecata
« Răspuns #17 : Ianuarie 11, 2013, 12:35:38 pm »
 :) :) ca la matrimoniale ... sunt fata.
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Judecata
« Răspuns #18 : Ianuarie 11, 2013, 07:41:02 pm »
Dacă îl găseşti vinovat pe Dumnezeu, mută-te în alt loc unde nu-i creaţia Sa şi unde nu este El stăpân.

Nu mai bine te muti tu intr-un loc unde e creatia lui dumnezeu si unde e el stapan? Ca pe acilea sigur nu l-am vazut pe Iehova al tau.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Judecata
« Răspuns #19 : Ianuarie 11, 2013, 09:48:28 pm »
Dacă îl găseşti vinovat pe Dumnezeu, mută-te în alt loc unde nu-i creaţia Sa şi unde nu este El stăpân. Sau ia-te de mânecă cu El. Iată ce-ţi spune, ce spune „Olarul” „lutului”: Deuteronomul 32:39 – 41.  „Să ştiţi, deci, că Eu Sunt Dumnezeu, şi că nu este alt dumnezeu în afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea. Căci Îmi ridic mâna spre cer, şi zic: „Cât este de adevărat că trăiesc în veci, Atât este de adevărat că atunci când voi ascuţi fulgerul săbiei Mele, şi voi pune mâna să fac judecată, Mă voi răzbuna împotriva potrivnicilor Mei, şi voi pedepsi pe cei ce Mă urăsc”

Mai da' cat accent pune Olarul nostru pe putere! Imediat sa se impuna prin forta! Nu va convine, roiu, ca va calc in picioare, fir-ati voi sa fiti de furnicute obraznice!
Nu cumva sa stea de vorba cu noi, frumos, sa ne faca sa(-l) intelegem.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Judecata
« Răspuns #20 : Ianuarie 12, 2013, 10:10:16 am »
Daniele, dai rateuri! Toată Biblia nu-ţi ajunge? În pilda cu bogatul şi Lazăr, Isus spune: „Au pe Moise şi pe prooroci…” Noi astăzi avem mai mult decât scrierile lui Moise şi cele ale proorocilor, mai avem şi Noul Testament. Dacă toate acestea nu ne sunt de ajuns, chiar dacă s-ar ridica cineva din morţi, tot de prisos ar fi.

Ce viteji sunteţi voi (unii) câtă vreme sunteţi singuri în ring! Puteţi huli, batjocori, chiar minţi. Aş vrea să vă văd şi atunci când  va păşi în ring şi Adversarul! Care clonă vă va mai sări în ajutor?!  :)

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Judecata
« Răspuns #21 : Ianuarie 12, 2013, 10:38:32 am »
din pacate te contrazic Valeriu, nu suntem singuri in ring , suntem cu o gramada de fanatici infinit mai mare decat noi ateii. cu voi trebuie sa ne luptam zi de zi si asta nu pt ca am avea noi vreun chef de lupta ci pt ca voi din iubirea asta crestina nu ne lasati pur si simplu in pace , va ambitionati sa ne demonstrati ca voi aveti dreptate .
n-o sa vezi niciodata ca-ti bate un ateu la usa sa te convinga ca nu exista dumnezeu .daca voi ne-ati lasa sa traim linistiti nici nu ne-am sinchisi de voi . voi sunteti cei ce huliti , batjocoriti si mintiti , noi vrem doar sa fim lasati in pace
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Judecata
« Răspuns #22 : Ianuarie 12, 2013, 11:49:32 am »
Ce viteji sunteţi voi (unii) câtă vreme sunteţi singuri în ring! Puteţi huli, batjocori, chiar minţi. Aş vrea să vă văd şi atunci când  va păşi în ring şi Adversarul!

Te-ai prins greu ca suntem singuri in ring. Problema ta e ca adversarul asta pe care il tot pupi in dos nu a lasat dovezi ale existentei lui. Eu zic sa mai asteptam 5-10 ani, ca si asa au trecut 2 mii de la PRESUPUSA existenta a lui Hristos, si sa declaram meciul forfeit pentru neprezentare.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Judecata
« Răspuns #23 : Ianuarie 12, 2013, 01:30:08 pm »
 

 
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Judecata
« Răspuns #24 : Ianuarie 12, 2013, 02:17:58 pm »
cu voi trebuie sa ne luptam zi de zi si asta nu pt ca am avea noi vreun chef de lupta ci pt ca voi din iubirea asta crestina nu ne lasati pur si simplu in pace
N-am inteles de ce trebuie sa fie o lupta ... nu putem accepta si alte pareri ?...
Mai e putin si ii luam la bataie pe cei ce cred altfel decat noi ... asta inseamna intoleranta ... Eu cred ca timpul va demonstra cine are dreptate si cine nu .
 Pana atunci ar trebui sa convetuim impreuna ... cred .

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Judecata
« Răspuns #25 : Ianuarie 12, 2013, 06:56:18 pm »
Numele lui Nietzsche e scris incorect sub poza: "Neitzsche".
Pe Adam si pe Jayme de la Mythbusters n-or sa ii primeasca in Iad. Sunt prea periculosi pentru un loc unde se lucreaza cu sulf, smoala si flacari.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Judecata
« Răspuns #26 : Ianuarie 13, 2013, 03:05:35 am »
http://calea-crestina.blogspot.ro/2013/01/tinuta-femeii-crestine.html?spref=fb
tot din cauză pentru a sublinia diferenţa dintre sexe pe care Diavolul prin homosexualitate, lesbianism, modă, tunsoare şi prin orice mijloc doreşte să desfiinţeze rânduiala lui Dumnezeu, adică diferenţele de sex. Sunt convins ca toti rockerii sunt homosexuali pentru ca au parul lung. De asemenea, toate femeile tunse a la garcon sunt lesbi.

Mama, ce articol hazliu! Aline, in care biserica neoprotestanta te-ai proptit in prezent? Cateva citate, adevarate perle: Oricine îşi tunde părul scurt, băieţesc, nesocoteşte sfatul Domnului.
...surorile tinere să ceară şi părerea celor mai în vârstă, pentru a nu cădea în extreme (Tit 2:3-5) sau chiar fraţilor maturi care veghează asupra turmei. (sunt convins ca fratii maturi sunt experti in coafuri feminine! Apropo, parul pubian se poate freza sau trebuie sa si-l poarte nefrezat, ca sa se poata face ca lumea diferentierea intre sexe? Poate ar fi bine sa ceara parerea fratilor maturi!

Deci Ilie, bine am zis ca Calea asta e un fanatic religios :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Judecata
« Răspuns #27 : Ianuarie 13, 2013, 03:09:03 am »

Exista o carte numita Biblia in care gasim faptele Zeului Biblic. Deocamdata, eu il gasesc vinovat. Mult mai vinovat decat ma gaseste El pe mine. Ce facem in situatia asta?
Situaţia asta a ta seamănă foarte bine cu cea a puricelui parazit pe elefant.

Nu, de fapt situatia seamana foarte bine cu cea a unui om cu scaun la cap si un zeu imaginar.

Citat
Puricele îl acuză pe elefant: „Vezi că mi-ai aruncat praf în ochi!”  Dacă îl găseşti vinovat pe Dumnezeu, mută-te în alt loc unde nu-i creaţia Sa şi unde nu este El stăpân. Sau ia-te de mânecă cu El. Iată ce-ţi spune, ce spune „Olarul” „lutului”: Deuteronomul 32:39 – 41.  „Să ştiţi, deci, că Eu Sunt Dumnezeu, şi că nu este alt dumnezeu în afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea. Căci Îmi ridic mâna spre cer, şi zic: „Cât este de adevărat că trăiesc în veci, Atât este de adevărat că atunci când voi ascuţi fulgerul săbiei Mele, şi voi pune mâna să fac judecată, Mă voi răzbuna împotriva potrivnicilor Mei, şi voi pedepsi pe cei ce Mă urăsc”

Da, cu mentiunea ca dzeul tau este o minciuna inventata, e bine de mentionat...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Judecata
« Răspuns #28 : Ianuarie 13, 2013, 03:30:54 am »
pentru ca ne-ai chinuit sa ne dai o gramada de citate si referinte dintr-o carte a carui veridicitate trebuia mai intai sa o demonstrezi . Daca in ea scrie ca este cuvantul lui dumnezeu nu inseamna neaparat ca si este .
Nu-i cazul ca la fiecare subiect să se dezbată acelaşi lucru, dacă-i Biblia cuvântul lui Dumnezeu sau nu,  sau dacă există Dumnezeu sau nu există.

Cum sa nu fie cazul? Daca nu dovediti existenta dzeului crestin mai intai, toate povestile astea cu el sunt desene animate.

Citat
Dacă Dumnezeu n-ar exista, atunci nu numai cuvintele noastre, a celor ce cred în El, ar fi de prisos, dar şi ale celorlalţi, ale ateilor ar fi la fel de lipsite de sens, pentru că oamenii, fie că există sau nu Dumnezeu, tot îşi trăiesc vieţile.

De asta cuvintele ateilor ar fi de prisos, pt. ca isi traiesc vietile? O afirmatie fara logica sau sens.

Citat
Doar în cazul celor ce doresc un pic mai mult de la viaţă, cei ce speră la o viaţă veşnică, doar în acest caz situaţia se schimbă. Aşa că, dacă tu nu mai crezi în Dumnezeu, poţi să treci în lumea basmelor.  Când îţi va veni rândul să pleci „bu” tot judecată vei pleca.

Vax albina, cuvinte goale de vreme ce nu ai cum sa le dovedesti. Lumea pleaca in pamant, nu la judecata imaginata de voi.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Judecata
« Răspuns #29 : Ianuarie 13, 2013, 03:32:51 am »
Gabriell,esti tu ateu, cum sunt eu extraterestru!De ce tot repeti ca esti ateu?vrei sa te auto-convingi?Ori vrei sa ridici moralul unor atei de pe forum? ...Apoi,ai baut ceva?cine vrea sa fiti voi distrusi?PAVEL SPUNE:"Dumnezeu a inchis pe toti oamenii in neascultare, ca sa aiba mila de toti"salutari... ;D ;)

Daca zice ca e ateu atunci e ateu, il lasi? Cine esti tu sa pui la indoiala ce spune el despre el insusi?!
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Judecata
« Răspuns #30 : Ianuarie 13, 2013, 09:39:53 am »
Aline („Calea”)! Ţi-am citit subiectul. Ţin să te felicit pentru efortul depus, chiar dacă nu sunt % de acord cu tot ce ai scris.  Tot mai bine este să ai ceva decât nimic. Se vede că cei ce nu au nimic (decât ochii pironiţi în bârne),  vor să scoată ochii celor ce, de bine de rău, au ceva. Mai bine o lumină mai mică de cât întuneric beznă! Câtă vreme suntem dornici să acumulăm „lumină” de la Hristos, cred că oricând vom lăsa (schimba) o lumină mai mică în favoarea unei  lumini mai mari. (Acum iar o să fiu acuzat că vorbirea mea-i soră geamănă cu WTS, dar puţin îmi pasă de felul cum mă judecă oamenii,  însă mă supun şi eu judecăţii lui Hristos.)

Ai spus foarte bine că Dumnezeu (Tatăl, IEHOVA), dă acum judecata Fiului. Ce am căutat în subiectul tău şi nu am găsit, este „judecata curvei celei mari” (Apoc. cap.17). Vedem că Hristos îi rezervă un întreg capitol, ba chiar mai mult, judecăţii acestei destrăbălate WTS! Nu mai este mult de aşteptat până vom auzi: „A căzut, a căzut, Babilonul cel mare!” (Apoc 18:2). E sigur că nu va cădea înainte să fie judecată, la fel, cred că Hristos nu o judecă înainte să vină, ci trebuie să fie venit mai întâi  şi apoi face judecata. Nici lumină nu dă Hristos înainte să vină mai întâi.  Atenţie dar, la venirea lui Hristos!
Aline! Ce ai să ne spui despre judecata acestei destrăbălate, marea cetate WTS?