Autor Subiect: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.  (Citit de 28016 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« : Noiembrie 13, 2011, 02:46:52 pm »
Cred ca fiecare ar trebui sa vina cu ceva sfaturi pentru cei care s-au decis sa paraseasca aceasta Organizatie Americana....Cred ca le-ar fii de un real folos aceste informatii,asta pentru a facilita"trecerea" mai usoara in libertate.Pe baza sfaturilor care se vor aduna ,propun sa se "legifereze" aceasta "metoda" ce ziceti? :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #1 : Noiembrie 13, 2011, 03:28:01 pm »
Dacă vrei să părăseşti Organizaţia ai putea înainte de a o părsi să faci ceea ce nimeni din afară nu poate face, şi anume să vorbeşti mai direct sau pe ocolite cu prietenii din congregaţie cu cunoscuţi din Organizaţie, despre lucrurile greşite din ea.
Poate vei reuşi să mai trezeşti câţiva!

Apoi poţi să-ţi scri o scrisoare de dezasociere, dar înainte de a o înmâna bătrânilor, le poţi trimite la toţi o scrisoare deschisă în care să le spui motivele pentru care părăseşti organizaţia, ca să nu afle de plecarea ta din altă parte (zvonuri, bârfe), ci chiar de la tine.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #2 : Noiembrie 13, 2011, 06:18:49 pm »
Alin .
Nu cred ca exista o formula general valabila pentru toti cei care dintr-un motiv sau altul ar dori  sa iasa din organizatie . Deja cand vorbesti mai pe ocolite cu prietenii din organizatie , despre lucrurile gresite de aici , esti monitorizat de '' servicii ''si vei fi vizitat de batrani , eventual si de supraveghetorul de circumscriptie . Acestora poti sa le spui tot ce ai pe suflet , dar fara nici un rezultat pentru ca ceea ce te doare pe tine , nu pot ei rezolva . Ei iau act de problemele ce le expui si le transmit mai departe , de unde se stabileste ce se intampla mai departe . Nu vei fi excomunicat pentru ca nu au acest interes , dar vei fi supravegheat mai atent , sa nu faci deranj in adunare ... doar atunci daca faci ''tulburare '' se iau masuri . In cazul meu supraveghetorul de circumscriptie a spus ;  Ai dreptate , asa e , dar nu spune la nimeni in adunare , si nu vei fi exclus ...  In aceste conditii ce mai era de facut decat sa ies si sa nu mai aud de ei . Bine inteles facand o scrisoare de dezasociere data personal batranilor adunarii .

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #3 : Noiembrie 13, 2011, 06:42:42 pm »
Dragă Valer, este clar că nu există o formula general valabila pentru toti, ce am spus eu este doar o variantă, cazurile pot să difere mult de la unul la altul.
« Ultima Modificare: Noiembrie 13, 2011, 07:07:27 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #4 : Noiembrie 13, 2011, 06:56:34 pm »
Pe scurt ai două posibilități:

1. Să te dezasociezi
2. Să devii inactiv

În ambele cazuri, ceea ce spune Alin are slabe șanse de succes:
să vorbeşti mai direct sau pe ocolite cu prietenii din congregaţie cu cunoscuţi din Organizaţie, despre lucrurile greşite din ea.
Poate vei reuşi să mai trezeşti câţiva!

Dacă vorbeștii cu „prietenii” din congregație în mod direct riști să fii exclus pe motiv că răspândești idei apostate. Ai putea face asta înainte de a te dezasocia, însă aceste discuții niciodată nu fac un martor să-ți dea dreptate, ba dimpotrivă îl fac să creadă că ai căzut în „capcanele Diavolului”.

Dacă alegi să te dezasociezi, pe nimeni nu interesează motivele. Cu siguranță ești un „apostat” care nu apreciază „paradisul spiritual” din mijlocul congregației sau ai păcătuit și vrei să eviți să fi dat afară, așa că pleci tu. Indiferent ce scrii în acea scrisoare va fi ignorat atât de bătrâni cât și de frați.
Dacă aș scrie o scrisoare de dezasociere aș scrie atât:

Citat
Dragi frați,

Vreau să vă informez că nu mai doresc să fiu membru al organizației Watch Tower.
Vă doresc o viață plină de satisfacții în „paradisul spiritual”!

Dacă scrii ceva, cei care o vor citi vor încerca să-și justifice argumentele tale și să-ți atribuie motivații ulterioare. Nu le-aș da satisfacția.

Alți aleg „să se dea la fund”, adică să devină inactivi. Această strategie este mai dificilă, mai ales pentru cei care au „privilegii” și limitează într-o anumită măsura libertatea individului. Bătrâni vor simți ceva și te vor monitoriza. Avantajul ei este că poți încă comunica cu oamenii din congregație (deși mulți o să te evite ca pe un exclus) dar și cu membrii familiei care sunt martori. O modalitate de a face asta este de a te muta într-o altă congregație în care nu te cunoaște nimeni, astfel fiindcă bătrânii nu te cunosc, nu o să te viziteze prea des.

În realitate metoda de a părăsi organizația diferă de la individ la individ, fiind influențată de mulți factori. Important este ca fiecare pas să fie bine analizat și gândit și să se evite luarea unor decizii pripite. Pe de altă parte, plafonarea în mijlocul organizației poate fi mai periculoasă, deoarece individul ajunge cu o conștiință tocită și un respect de sine scăzut. Totul depinde de cât de prodund este „conflictul conștiinței” cât și de perspectivele persoanei în cauză.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #5 : Noiembrie 15, 2011, 08:57:37 am »
Da,este foarte complicat sa alegi metoda prin care sa iesi.Si asta si datorita faptului ca in momentele alea e atata apasare,incat nu ai habar cum ar fi mai bine!Si Alin spunea ca daca spui tu printr-o scrisoare deschisa de ce pleci nu vor fi barfe si discutii.Eu cred ca orice varianta alegi,barfe si discutii tot o sa fie.Trebuie ca ei sa faca in jurul tau un vid,sa arate cu orice pret ca de fapt tu ai devenit un nimic,ca ai slabit spiritual,ca ai "cazut de la adevar" din cauza ta.Deci sigur se vor tese niste scenarii in jurul tau,oricum alegi sa pleci.Acolo cel care pleaca e VINOVAT.Poti sa intri elegant in aceasta organizatie,dar nu poti s-o parasesti la fel de elegant
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #6 : Noiembrie 22, 2011, 11:28:26 pm »
Eu am scris o scrisoare de dezasociere şi gata. Am fost sunat de un bătrân şi mi s-a cerut să particip la o întâlnire cu bătrânii. Noi aveam 3 bătrâni, taman cât un comitet judiciar. Am refuzat, spunând: "ce naiba nu e clar în scrisoarea de dezasociere? Luaţi notă de ce scrie acolo şi atât."

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #7 : Ianuarie 04, 2012, 06:38:11 pm »
cred că dezasocierea este calea cea mai simplă şi mai scutită de strsul unui comitet judiciar.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #8 : Ianuarie 04, 2012, 06:53:24 pm »
cred că dezasocierea este calea cea mai simplă şi mai scutită de strsul unui comitet judiciar.
De parcă ai fi obligat să participi la acel comitet!
Când scri o scrisoare le mai dai posibilitatea să se milogească pe lângă tine un picuţ. dar dacă te ivită la acel comitet le spui: la revedere...nu mă interesează!
Cred eu... poate n-am dreptate. nu ştiu. O să vă spun cum a fost :D

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #9 : Ianuarie 04, 2012, 07:01:57 pm »
Cred eu... poate n-am dreptate. nu ştiu. O să vă spun cum a fost :D
Ba da ai dreptate , asa este cel mai simplu ... asa am procedat si eu .

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #10 : Ianuarie 04, 2012, 10:22:36 pm »
De acord alin, asa este...dar unii dintre noi,care am intemeiat congregatii,am pus botul la privilegii, avem obligati morale:s-a ne intalnim cu toti pe care i-am convertit,sa le explicam care este treaba,ca dupa ce plecam,suntem si noi anatemiza-ti ca voi,si patim ca nelu:vom fi urmariti si persecutati.eu de exemplu am multe rude pe care le-am adus in org.deja sunt foarte avansat cu explicatiile...fata de ele... unii sunt batrani, pioneri,pioneri speciali ,doi au fost la betel.,...etc.pt cei fara obligatii solutia ta este cea mai buna.oricum, am invatat din pataniile voastre si luam anumite masuri.de aceea mai intarziem pe aici...multumim pt .intelegere...in masura in care ea exista.cusanatate,ilie.

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #11 : Martie 19, 2012, 02:24:04 am »
greu în sitauții similare ție, Illie, era cumva să ajung și eu, trebuia să ajung misionar, dar, fiind un om care pune multe întrebări, și nu doar de dragul de a le pune, ci și pentru a găsi un răspuns, în decursul studiilor pentru a ajunge misionar, numai ajungeam la decizia de botez, de fiecare dată când aducea tema botezului, eu aduceam în discuție întrebările/neclaritățile pe care le aveam, și așa au trecut câțiva ani buni, până s-a ajuns să vină cutare supraveghetor din Italia, comitetul de bătrâni și 1 pioner special pentru a mă convinge să mă botez, ceea ce nu au reușit să facă, pentru că interesul lor era să mă botez, nu să-mi clarifice mie dubiile doctrinelor și a formelor de viciu din metodologia manipulatorie din școala pentru minister teocratic și din cartea Organizați ... și multe alte chestii, pe care îi durea că le dădeam atenție și că nu reușeau să-mi distragă atenția.
Metoda de a scăpa de ei e simplă ca pași de urmat, dar greu d.p.d.v. moral, după cum zicea li d-ul Ilie, eu nu am acceptat să-mi încarc conștiința cu minciuni, excrocherii și alte violențe fizice sau psihice, trebuie să fii hotărât, notează pe hârtie ce te doare și nu te lăsa mințit de cei care vin pe capul tău, interesul lor e să fii controlat, pe fiecare om păcălit își iau bani grei.
Mult succes în determinarea voastră de a fi independenți de mașinăria de manipulat și controlat oameni numită WTS.

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #12 : Martie 19, 2012, 11:13:27 pm »
Inainte de a iesi din organizatie,este bine sa nu intri.O data ce in organizatia martorilor lui iehova nu se respecta "promisiunile"facute de ei in actiunea de propaganda si manipulare,nu ai ce cauta.Si daca intri ,este bine sa te inarmezi cu incredere si curaj de a infrunta minciunile liderilor.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #13 : Martie 21, 2012, 02:54:22 pm »
 Fara frica.Trebuie sa faci acest pas fara nici un regret.Sa puna fiecare mana pe un manual pe psihologie elementara,pe urma pe unul de Psihologie aplicata.
 Indicat ar fi sa intalnesti oameni neafectati de drogul religios,liberi-cugetatori,si este mai suro cand ai sprijinul unor astfel de oameni.
 Nu doar la "martori"se aplica tehnici de conditionare psihic-sociala,unde ti se induce ideea ca numai acolo esti"important".
 Stiinta este un element important care face parte din procesul de cunoastere al omului.
 Liderii religiosi,duc o actiune de ingradire a cunoasterii psihologiei si al altor stiinte umane.
 Mai grav este ca s-a ajuns la un cocteil neletal,psihoreligia,ezoterismul,in care se arunca victimele religioase in cautarea unor trairi deosebite.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Cum trebuie procedat cind vrei sa parasesti Organizatia M.L.I.
« Răspuns #14 : Martie 21, 2012, 03:01:59 pm »
Da la nenorocitii astia de drogati...manipulatori nu le place stiinta psihologiei pentru ca ea are darul de a lumina omul,de al aduce la relitate si cu picioarele pe pamint.
Stiu ei fb. de ce descurajeaza studiile superioare unde se preda si psihologie.
Aproape sigur, care fac aceste studii li   se deschid ochii si sint pierduti pentru secta....
Asta daca nu au fost prea infectati,intoxicati...
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))